Jump to content

Καλημέρα!Νέο πελαγωμένο μέλος


CHRIS OIK.

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!Μόλις έκανα την εγγραφή μου!

Είχα ένα μικρό ενυδρείο 60 lt. που το χάρισα μαζί με τα ψαράκια στους Προσκόπους.Τώρα που φτιάχνω σπίτι θέλω να βάλω ένα μεγαλύτερο.το βασικό πρόβλημα είναι ένα.ΑΛΜΥΡΟ ή ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ?????????Περιμένω βοήθεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ορισες στην παρεα μας!Η καθε μια περιπτωση εχει και τα δικα της συν και πλην!Εγω προσωπικα νομιζω οτι το θαλασσινο ειναι πιο ακριβο στον εξοπλισμο και στην αγορα των ψαριων και εκει βρισκω και τη μονη βασικη διαφορα τους.Τωρα το θεμα δυσκολιας θεωρω οτι ειναι υποκειμενικο.Αρκει καποιος να εχει ορεξη, υπομονη και μερακι (και καποια ευρω διαθεσιμα ;) ) για να δημιουργησει εναν υπεροχο βιοτοπο, ειτε θαλασσινο, ειτε γλυκου νερου.Η επιλογη ειναι αποκλειστικα δικη σου!Διαλεξε εσυ τι σου ταιριαζει πιο πολυ απο θεμα αισθητικης, χωρου,χρονου και χρηματος και εδω θα βρεις πολλους φιλους να σε βοηθησουν σε οτι χρειαστεις!

Καλη επιτυχια σε οτι και αν επιλεξεις και εμεις εδω ειμαστε!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στο Aquazone. :thumbup:

Όσο αναφορά την επιλογή, και τα δύο μπορείς να κάνεις.

Οι παράμετροι όμως θα καθορίσουν το αποτέλεσμα.

Μερικούς μπορώ να παραθέσω:

• Εμπειρία στο Hobby

• Διάθεση και χρόνος που μπορείς να αφιερώσεις

• Κόστος δημιουργίας και συντήρησης

Κατά την δική μου άποψη θα πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα μεγαλύτερο ενυδρείο γλυκού νερού όπου το κόστος και η συντήρηση είναι σαφώς χαμηλότερη και αν δεις ότι θέλεις κάτι παραπάνω τότε πηγαίνεις στο Θαλασσινό.

Το σίγουρο είναι ότι όποια και να είναι η επιλογή σου, όλοι θα σε βοηθήσουμε να την κάνεις πραγματικότητα ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι μια απόφαση που πρέπει να πάρεις αποκλειστικά και μόνο εσύ!

Το καθένα έχει τις χαρές και τις χάρες του. Και το θαλασσινό αλλά και το γλυκό. Πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι ότι το κόστος του θαλασσινού συνήθως είναι μεγαλύτερο από ότι το κόστος για ένα ενυδρείο γλυκού νερού, οπότε παίζει ρόλο και το οικονομικό!

Από κει και πέρα είναι καθαρά ότι σου αρέσει περισσότερο. Το σίγουρο είναι πως ό,τι κι αν αποφασίσεις σίγουρα θα βρεις τη νοήθεια που χρειάζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

CHRIS OIK Καλώς όρισες στο Aquazone.

Όπως σου είπαν και τα παιδιά η απόφαση είναι δική σου.

Εγω θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα γλυκό μιας και ότι λάθη που ενδέχεται να κάνεις δε θα έχουν μεγάλο κόστος απ ότι στο αλμυρό κόστος ψαριών, κοραλλιών κλπ. και στην πορεία όσο θα αποκτάς την εμπερία η το γυρνάς ή φτιάχνεις και ένα αλμυρό.

Καλώς όρισες και πάλι στην παρέα μας.

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE !!!

;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλως Ηρθες και απο μενα....

Θα συμφωνησω με τον JDP.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές!Μετά από αρκετές ώρες περιήγησης αποφάσισα να ξεκινήσω με ένα ενυδρείο του γλυκού νερού ;) .Οι λόγοι της επιλογής μου είναι ο οικονομικός και κυρίως γιατί στο γλυκό θα αποκτήσω την εμπειρία που μου χρειάζετε χωρίς μεγάλο κόστος των λαθών που θα κάνω.Ξεκινάω λοιπόν από το μηδέν με όρεξη και καλή διάθεση :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω λοιπόν από το μηδέν με όρεξη και καλή διάθεση :thumbup:  :thumbup:  :thumbup:

17799[/snapback]

Αυτό μετράει πάνω από όλα !!!! ;):thumbup::thumbup:

:wootwoot: ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ λοιπόν :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια ;)

και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.......

Link to comment
Share on other sites

;)

Εδώ μπορείς να βρεις ένα κατάστημα κοντά στην περιοχή σου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=80

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...