Jump to content

Νεα διαμορφωση ενυδρειου


Recommended Posts

Επειδη θελησα να κανω μια ανανεωση στο ενυδρειο μου ειπα να του αλλαξω τα φωτα :P . Επειδη ομως μονο με τα φωτα δεν θα ειχα και μεγαλη αλλαγη εβγαλα χαλικακι που υπηρχε ως τωρα και εβαλα λεπτη μπεζ αμμο.

Οπως καταλαβαινεται εγινε ο χαμος...

Αγορασα λοιπον πριν απο καμια 20αρια ημερες αμμο (μονο 5,5 ευρω τα 25 κιλα) και περιμενα να βρω ελευθερο χρονο για το εγχειρημα. Χθες λοιπον εστειλα την μπεμπα στην γιαγια της, τη γυναικα μου στην δουλεια, πηρα και εγω αδεια απο το γραφειο και στρωθηκα...

Στο ενυδρειο μου λοιπον, υπαρχουν πλεον τα εξης ψαρια :

- 6 καρδιναλιοι

- 6 ροδοστομοι

- 3 οτοκυκλοι

- 2 μικρογεωφαγοι (altispinosus)

Συνθηκες ενυδρείου : 100 λιτρα περιπου καθαρα, gH=7, kH=4, pH=7.5, φωτισμος : 2x18watt, φιλτρανση : εσωτερικό της juwel (600lt/h) με τα σφουγγαρια του για μηχανικη φιλτρανση και εξωτερικο Eheim ecco 2231 (300lt/h) γεμάτο με EHEIM substrat pro για βιολογικη φιλτρανση, χρηση νερου απο Α/Ο, δεν υπαρχει CO2 και υποστρωμα.

Μετα απο καποιες αρχικες σκεψεις να δημιουργησω δυο εντελως ανεξαρτητες περιοχες, μια με χαλικι και μια με αμμο τελικα για λογους απλοτητας κετεληξα στην σκετη αμμο. Χρησιμοποιησα και τα 25 κιλα και το παχος της αμμου εφτασε γυρω στα 7 εκατοστα (πρωτη φωτο).

Στην δευτερη φωτο φαινεται πως ηταν πριν την αλλαγη το ενυδρειο και στις επομενες τρεις πως ειναι στην παρουσα φαση.

Απο φυτα θα μπουν επιπλεον καποια ακομη ειδη Cryptocoryne και ισως egeria densa. Εχω σκοπο να αφησω αρκετω ελευθερο χωρο για κολυμπι...

Για πεστε την γνωμη σας;

post-9106-1245918936_thumb.jpgpost-9106-1245918922_thumb.jpg

post-9106-1245918951_thumb.jpgpost-9106-1245918971_thumb.jpgpost-9106-1245918983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο.Ομως θελει δουλεια ακομα. :P

Η θολουρα ειναι απο την αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο.Ομως θελει δουλεια ακομα. :P

Η θολουρα ειναι απο την αμμο?

Ναι σιγουρα θελει δουλεια. Σημερα το βραδυ, αν βρω χρονο, θα αρχισω το φυτεμα. Και εκεινη η ανουμπια δεν μου πολυαρεσει... Να δουμε αν θα δεσει με το συνολο στη συνεχεια.

Η θολουρα ειναι απο την αμμο. Παρα το γεγονος οτι την ξεπλυνα αρκετες φορες, η θολουρα μαλλον δεν μπορει να αποφευχθει. Στην αρχη δεν μπορουσα να δω ουτε το πισω ξυλο. Σημερα το πρωι τα παραγματα ηταν πολυ καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή η αλλαγή και ωραίος ο τρόπος που ξεκίνησες να στείνεις τα ξύλα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο μου αρέσει περισσότερο με την μπέζ άμμο αλλα νομίζω πως θα χρειαστεί να το πυκνοφυτέψεις λιγάκι γιατι αν δεν κάνω λάθος θα το εκτιμήσουν τα altispinosus... Πολύ όμορφα, την ψάχνω καιρό μ'αυτά τα ψάρια. Το νέο μου ενυδρείο θα στηθεί με γνώνομα αυτά...

Να τα χαίρεσαι, καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Ωραια φαινεται η αμμος :P

Ελπιζω να την τσακερες με ακουαφορτε.

Προτεινω να κοιταγες πιο βιοτοπικα φυτα (Ν Αμερικης)

Και εγω θα κραταγα απο τα δυο κοπαδια τετρας το ενα, σε μεγαλυτερο αριθμο.

Ριζες ψαξε και σε αλλο ειδο ξυλου (πχ driftwood) να εχει και υψος και κλαδια που μπορεις να δεσεις φυτα.

Link to comment
Share on other sites

@ Sta8hs000 & aquamania : Ευχαριστω για τα καλα σας σχολια. Οταν προχωρηση η αλλαγη θα περιμενω και παρατηρησεις :P

Πολυ καλο..Καλη συνεχεια..

Και περημενουμε ενημερωσεις..:P

Δυστυχως οι νεες ενημερωσεις θα αργησουν λιγο, γιατι ολες οι κρυπτοκορινες που ειχα ( 4 διαφορετικα ειδη ) μετα απο παρμονη 36 ωρων σε λεκανη, ελλιωσαν εντελως... Ισως η ελλειψη φωτισμου ή η αυξηση θερμοκρασιας. Αν και αυτες τις μερες ειχε καλη δροσια. Οποτε πρεπει να κανω μια βολτα στα μαγαζια τις Θεσσαλονικης να δω τι θα βρω. Ειναι και ο Σπυρος (delta66) που βαζει φιτυλια :thumbup:

Πολύ όμορφο μου αρέσει περισσότερο με την μπέζ άμμο αλλα νομίζω πως θα χρειαστεί να το πυκνοφυτέψεις λιγάκι γιατι αν δεν κάνω λάθος θα το εκτιμήσουν τα altispinosus... Πολύ όμορφα, την ψάχνω καιρό μ'αυτά τα ψάρια. Το νέο μου ενυδρείο θα στηθεί με γνώνομα αυτά...

Να τα χαίρεσαι, καλή συνέχεια!

Σιγουρα φιλε μου θα χρειαστω αρκετα φυτα. Επειδη τα ψαρακια δεν μπορουσα να τα κρατησω αλλο εκτος ενυδρειου, τα εβαλα στο ενυδρειο εχοντας μονο λιγα vallisneria nana, Rotala (μαλλον rotundifolia), λιγες μικρες κρυπτοκορινες που επεζησαν και μια anubia. Ολα τα ψαρακια δειχνουν στρεσαρισμενα απο το εντονο φως και την αλλαγη και δεν πολυκυκλοφορουν οταν λειτουργουν τα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φαινεται η αμμος :thumbup:

Ελπιζω να την τσακερες με ακουαφορτε.

Προτεινω να κοιταγες πιο βιοτοπικα φυτα (Ν Αμερικης)

Και εγω θα κραταγα απο τα δυο κοπαδια τετρας το ενα, σε μεγαλυτερο αριθμο.

Ριζες ψαξε και σε αλλο ειδο ξυλου (πχ driftwood) να εχει και υψος και κλαδια που μπορεις να δεσεις φυτα.

Πραγματικα, ειναι πολυ ομορφη η αμμος, αλλα οι ατιμοι οι οτοκυκλοι την εχουν καταλερωσει :P .

Την αμμο δεν την τσεκαρα γιατι ειχε παρει απο το ιδιο μαγαζι και αλλο ατομο και μου την ειχε προτεινει. Ωστοσο, συμφωνα με τις μετρησεις που εκανα σε gH/kH δεν ειδα καμια μεταβολη μεσα σε πεντε ημερες.

Να πω την αληθεια, προσωπικα δεν δινω ιδιαιτερη σημασια στα βιοτοπικα φυτα. Προτιμω να ταιριαζουν οπτικα και αισθητικα, και να ταιριαζουν επισης με τις αναγκες των ψαριων μου παρα με τον βιοτοπο... Και αυτο γιατι δεν νομιζω να δειχνουν τα ψαρια καποια ιδιαιτερη προτιμηση στα φυτα απο την Νοτια Αμερικη απο τα φυτα απο την Ασια :P . Ειναι μαλλον δικη μας επιλογη.

Παντως η προταση σου μου κινησε την περιεργεια... Η επιλογη μου στα φυτα βασιστηκε κυριως στις χαμηλες τους απαιτησεις. Οπως θα ειδες, δεν εχω CO2, δεν εχω υποστρωμα (ουτε και θα βαλω) και ο φωτισμος μου ειναι μονο 36watt. Με ολα αυτα τα δεδομενα, τι φυτα θαμου προτεινες απο Κ. Αμερικη;

Απο echinodorus νομιζω οτι τα περισσοτερα ειδη γινονται αρκετα μεγαλα για το μικρο ενυδρειο μου. Αυτα που βρηκα καταληλα ειναι ο Echinodorus tenellus τον οποιο δυστυχως βρησκουν πολυ νοστιμο οι ροδοστομοι μου και δεν τον αφηνουν να αναπτυχθει, και το Echinodorus quadricostatus το οποιο δεν ξερω αν υπαρχει στα μαγαζια και αν ειναι απαιτητηκο.

Τα alternathera μαλλον απορριπτονται λογω υψηλων απαιτησεων σε φως. Καποιο διαστημα ειχα μια altrnathera reinekii (pink) η οποια ομως "ετρεχε" προς την επιφανεια και δεν αναπτυσοταν ομορφα.

Τα πιο καταλληλα φυτα που εχω υπ' οψιν μου ειναι : Bacoba australis, Hydrocotyle leucocephala, καποιο ειδος Sagittaria. Εχεις κατι αλλο να προτεινεις;

Για τα ψαρακια εχεις δικιο αλλα δεν ξερω ποιο να κρατησω. Βεβαια τωρα που τα εβαλα ξανα στο ενυδρειο πολυ δυσκολα θα αποφασισω να βγαλω καποια.

Πιστευεις πως καποιο αλλο ειδος ξυλου με υψος και κλαδια θα ταιριαζε με τα mopani που ηδη εχω; Γιατι δεν ειμαι διατεθημενος να τα πεταξω και να βαλω αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω μονο οτι το λερωμα της αμμου φαινεται γιατι ειναι φρεσκια και αστρωτη.

Οταν πιασει βιολογια δεν θα προλαβαινεις να βλεπεις βρωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδω και δυο εβδομαδες εχω βαλει στο ενυδρειο και τα νεα φυτα. Οτι μπορεσα να βρω εν μεσω καλοκαιριου. Αυτο το διαστημα εκανα αρκετες αλλαγες. Καποια φυτα βγηκαν εντελως και καποια αλλα ξανααλλαξαν θεση. Τωρα θεωρω πως πρεπει να το αφησω στην ηρεμια του για να δω πως θα εξεληχθει και αν θα πιασουν ολα τα φυτα. Σιγουρα αργοτερα θα υπαρξουν και νεες αλλαγες-προσθηκες.

Μερικες φωτο για να μου πειτε την γνωμη σας και τις συμβουλες σας.

post-9106-1249824419_thumb.jpgpost-9106-1249824611_thumb.jpg

post-9106-1249824456_thumb.jpgpost-9106-1249824539_thumb.jpgpost-9106-1249824581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο, μου αρεσει ηδη !

Να προτεινω με ολο το θαρρος που σου εχω, ενα στησιμο που πιστευω οτι θα ταιριαζε σε αυτο το ενυδρειο.

Με το που το ειδα, αυθορμητα εκανα την σκεψη οτι θα εδειχνε πολυ ωραιο αν ολα τα stem πηγαιναν δεξια, δημιουργωντας κατι σαν νησιδα, που σβηνει υψομετρικα προς την αριστερη πλευρα.

Κατι τετοιο περιπου http://www.aquascapingworld.com/forum/aspi...ten-island.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Αλεξανδρε. Το θεμα το ανοιξα για αυτον ακριβως τον λογο. Για να ακουσω ιδεες, προτασεις και παρατηρησεις.

Την ιδια σκεψη εκανα και εγω στην αρχη. Ελεγα μαλιστα στην αριστερη πλευρα να βαλω ελαχιστα και χαμηλα φυτα. Ισως και καθολου.

Τα προβληματα μου ομως ειναι δυο:

- Τα ψαρια που εχω: λογω του ζευγαριου των mikrogeophagus χρειαζομαι μερικες κρυψωνες για να μπορουν να απομονωνονται οταν δε τα "βρισκουν". Με εναν μονο ογκο μαλλον θα ειχα περισοτερες εντασεις. Ετσι αποφασισα να βαλω και στην αριστερη πλευρα αρκετα Sagittaria pusilla και δυο, μικρες ακομη, Cryptocoryne balansae.

-Η δμιουργεια της νησιδας: δε νομιζω να κανουν τα ξυλα μου (mopani) για να δημιουργησω την νησιδα αυτη δινοντας το αναλογο υψος. Τα ξυλα αυτα εχουν κυριως μηκος και λιγοτερο ογκο. Ισως αν εβαζα καμια πετρα απο κατω για να ακομπανε...

Για να πετυχω αυτο το setup θα χρειαζομουνα οποσδηποτε καποιο ειδος φτερης για να μπει πανω στα ξυλα. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βεβαια ! τα ψαρια σου ειναι πιο σημαντικα απο και ενα aquascape στημενο στις απαιτησεις τους και την συμπεριφορα τους ειναι προτιμοτερο.

Γι αυτο οι μποσταναδες επιλεγουν καταλληλα κοπαδοψαρα και οχι ψαρια που χρειαζονται ειδικα στησιματα,οπως οι νανοκιχλιδες πχ.

Μπορεις ομως να συνδυασεις τα πραγματα και να δωσεις απλως βαρος στην δεξια πλευρα. Τα ξυλα σου μαζι με καποιες πετρες , καποια moss, και τα φυτα που ηδη εχεις. Αν τα ανακατεψεις ολα αυτα με μπολικη φαντασια και μια δοση καλαισθησιας, μπορει να βγει ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα που θα ειναι ταυτοχρονα και πρακτικο και για τα ψαρια σου και για εσενα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βεβαια ! τα ψαρια σου ειναι πιο σημαντικα απο και ενα aquascape στημενο στις απαιτησεις τους και την συμπεριφορα τους ειναι προτιμοτερο.

Γι αυτο οι μποσταναδες επιλεγουν καταλληλα κοπαδοψαρα και οχι ψαρια που χρειαζονται ειδικα στησιματα,οπως οι νανοκιχλιδες πχ.

Μπορεις ομως να συνδυασεις τα πραγματα και να δωσεις απλως βαρος στην δεξια πλευρα. Τα ξυλα σου μαζι με καποιες πετρες , καποια moss, και τα φυτα που ηδη εχεις. Αν τα ανακατεψεις ολα αυτα με μπολικη φαντασια και μια δοση καλαισθησιας, μπορει να βγει ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα που θα ειναι ταυτοχρονα και πρακτικο και για τα ψαρια σου και για εσενα. :D

Αν και φαινεται αρκετα ομορφο, πιστευω οτι ακολουθοντας την προταση του φιλου Raven θα γινει απιστευτο!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βεβαια ! τα ψαρια σου ειναι πιο σημαντικα απο και ενα aquascape στημενο στις απαιτησεις τους και την συμπεριφορα τους ειναι προτιμοτερο.

Γι αυτο οι μποσταναδες επιλεγουν καταλληλα κοπαδοψαρα και οχι ψαρια που χρειαζονται ειδικα στησιματα,οπως οι νανοκιχλιδες πχ.

Μπορεις ομως να συνδυασεις τα πραγματα και να δωσεις απλως βαρος στην δεξια πλευρα. Τα ξυλα σου μαζι με καποιες πετρες , καποια moss, και τα φυτα που ηδη εχεις. Αν τα ανακατεψεις ολα αυτα με μπολικη φαντασια και μια δοση καλαισθησιας, μπορει να βγει ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα που θα ειναι ταυτοχρονα και πρακτικο και για τα ψαρια σου και για εσενα. :P

Να, κατι τετοια κανεις και δεν βρισκει ηρεμια, ουτε το ενυδρειο ουτε εγω. :D

Χωρις πλακα ομως αν δεν υπηρχαν ατομα σαν εσενα στα fora, ακομη με πλαστικα φυτα και ενυδρειο αχταρμα θα ημουν.

Λογω ομως επερχομενων διακοπων τα πραγματα θα μεινουν ως εχει για τις επομενες δυο εβδομαδες. Μετα θα ξαναδοκιμάσω για κατι καλυτερο και πιο κοντα σε αυτο που ειχα απο την αρχη κατα νου.

Αν και φαινεται αρκετα ομορφο, πιστευω οτι ακολουθοντας την προταση του φιλου Raven θα γινει απιστευτο!!! :wootwoot:

Ευχαριστω Nidal ! Το σιγουρο ειναι πως το ματι του Raven "κοβει".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και μερικές αλλαγές κυρίως ως προς την τοποθέτηση των ξύλων...

post-9106-1251241451_thumb.jpgpost-9106-1251241484_thumb.jpgpost-9106-1251241521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές αλλαγές κυρίως ως προς την τοποθέτηση των ξύλων...
Πολυυυυυυυ καλυτερα.

Μ' αρεσει :(

Ισως κατι να εκρυβε το φιλτρο....

Κανενα ψηλο φυτο?

(η moss θα αργησει να μεγαλωσει αλλα εχω την υποψια οτι θα ειναι αφυσικο το σχημα της πανω στο φιλτρο ακομα κι αν το καλυψει ολο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να δω πως θα είναι σε 4-5 μήνες

Και εγώ θέλω όσο το δυνατόν γρηγορότερα να το αφησω το ενυδρείο να ηρεμήσει-ισορροπήσει για να το δω να αναπτύσεται χωρίς πολλές πολλές επεμβάσεις.

Πολυυυυυυυ καλυτερα.

Μ' αρεσει :(

Ισως κατι να εκρυβε το φιλτρο....

Κανενα ψηλο φυτο?

(η moss θα αργησει να μεγαλωσει αλλα εχω την υποψια οτι θα ειναι αφυσικο το σχημα της πανω στο φιλτρο ακομα κι αν το καλυψει ολο)

Από μπροστά ελπίζω το φίλτρο να καλυφθεί από την Cryptocoryne Undulata. Τώρα από την πλευρά της εξόδου η moss έμεινε μόνο και μόνο γιατί με εξέπληξε που "κόλησε" μόνη της πάνω στο φίλτρο. Δεν ξέρω τι φυτό θα μπορούσα να βάλω εκεί, γιατί εξαιτίας του ξύλου έχω λίγο χώρο για να φυτέψω. Ένα φυτό γρήγορης ανάπτυξης, θα ήθελε συχνά κλάδεμα, ξερίζωμα και ξαναφύτεμα, πράγμα πολύ κουραστικό και δύσκολο λόγω περιορισμένου χώρου. Ίσως μια καλή λύση θα ήταν κάποια φτέρη δεμένη στο ξύλο, αλλά καθώς θα είναι πολύ κοντά στο φως, φοβάμαι τις άλγες στα φύλα της.

Δεν ξέρω τι θα κάνω, το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανάφερα παραπάνω για φίλτρανση έχω το εσωτερικό της juwel (600lt/h) με τα σφουγγάρια του για μηχανική φιλτρανση και ένα εξωτερικό Eheim ecco 2231 (300lt/h) γεμάτο με EHEIM substrat pro για βιολογική φιλτρανση.

* Σκέφτομαι να αντικαταστήσω μέρος των σφουγγαριών του εσωτερικού με βιολογικό υλικό. Συγκεκριμένα έχω ένα λίτρο Seachem Matrix και λέω να το αξιοποιήσω. Τα υλικά που έχει το εσωτερικό φίλτρο φαίνονται στο συνημμενο αυτό : juwe1.pdf Φυσικά το σφουγγάρι άνθρακα έχει απομακρυνθεί προ πολλού. Επίσης, σύμφωνα με το σχήμα που δίνει η εταιρία juwel2.pdf η ροή του νερού μέσα από το υλικά είναι από πάνω προς τα κάτω. Η πρώτη μου σκέψη, ήταν να τοποθετήσω στο πρώτο καλαθάκι του φίλτρου με σειρά από πάνω προς τα κάτω 1.filterwool 2. μπλε σφουγγάρι (χοντρό) 3. μπλε σφουγγάρι (λεπτό) και στο δεύτερο "καλαθάκι" να βάλω ένα διχτάκι με το βιολογικό υλικό.

Διαβάζοντας όμως στο forum, είδα ότι η πιο ενδεδειγμένη σειρά είναι 1.filterwool 2. μπλε σφουγγάρι (λεπτό) 3. βιολογικό υλικό 4. μπλε σφουγγάρι (λεπτό). Στην περίπτωση αυτή όμως θα χρειαστώ δύο διχτάκια αφού υπάρχουν τα δύο πλαστικά καλαθάκια, που κρατάνε τα υλικά στην σωστή θέση.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία :

Ερ. 1 Ποιος είναι ο ρόλος του τελευταίου μπλε σφουγγαριού; Είναι απραίτητο;

Ερ. 2 Συμφωνείτε με την αύξηση του βιολογικού υλικού ή μήπως η αλλαγή υλικών μειώσει πολύ την ικανότητα μηχανικής φίλτρανσης και θα έχω πρόβλημα;

* Έχω σκοπό να προσθέσω μία ακόμα λάμπα, Τ5 στα 24 watt. Η λάμπα αυτή θα ελέγχεται από ξεχωριστό χρονοδιακόπτη. Η φωτοπερίοδος μέχρι τώρα ήταν 8 ½ ώρες, από τις 15:00 ως τις 23:30. Όμως όλες τις πρωινές ώρες μέχρι να ανάψουν τα φώτα, το ενυδρείο παραμένει σκοτεινό και δεν μπορώ να το απολαύσω. Ιδίως το σαββατοκύριακο που είμαι σπίτι.

Ερ. 3 Θα μπορούσα την λάμπα των 24 watt να την έχω αναμένει από το πρωί; Δε θέλω να έχω προβλήματα με άλγες αλλά ούτε και να αυξήσω τις απαιτήσεις των φυτών σε CO2 και λίπανση λόγω μεγάλης φωτοπεριόδου.

* Είμαι έτοιμος να τοποθετήσω ενός δίλιτρο μπουκάλι για την παροχή έστω και ελάχιστου DIY CO2. Έχω σκεφτεί να τοποθετήσω την έξοδο του σωλήνα του CO2 στην έξοδο του φίλτρου.

Ερ. 4 Ποια είναι η γνώμη σας, θα έχω καλή διάχυση ή θα χρειαστώ κάτι άλλο;

Περιμένω τις συμβουλες σας... :)

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτρο δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry209620

Το πρωτο μπλε ειναι χοντροτρυπο για να μη βουλωνει ευκολα με τα χοντρα σκουπιδια και τα δυο στο τελος ειναι ψιλα για τελικο καθαρισμα αλλα και για απονιτροποιηση λογω χαμηλης ροης απο την τρυπα που υπαρχει στη μεση του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...