Jump to content

Νεα διαμορφωση ενυδρειου


Recommended Posts

ΚΑτι εχασες στο κουρεμα...

Σου πεταει εκεινο τα κλαδι εκει!! :bowdown:

Αφου βρηκες και χρονο να κλαδεψεις και να φωτογραφησεις.... μπραβο!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑτι εχασες στο κουρεμα...

Σου πεταει εκεινο τα κλαδι εκει!! :bowdown:

Αφου βρηκες και χρονο να κλαδεψεις και να φωτογραφησεις.... μπραβο!! :buttrock:

Χαχα αυτό είναι μάτι! Δεν σου ξεφεύγει τίποτα! :bowdown: Όμως το κλαδάκι που βλέπεις να πετάγεται είναι από την rotala που βρίσκεται από πίσω... :bowdown:

Όσο για το χρόνο, δες τι ώρα είναι η δημοσίευση :bowdown:

--------

Ευχαριστώ πολύ Σπύρο !

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν ήθελα λίγο να χαλαρώσω, και φυτεμένω χωρίς να το ανακατεύεις κάθε τρεις και πέντε είναι λίγο δύσκολο, κούρεψα, αραίωσα και συμμάζεψα :bowdown:

phg.jpg

:bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Μετά από μερικούς μήνες εγκατάλειψης, το ενυδρείο μου έχει φτάσει σε αυτή την κατάσταση. Με παντελή έλλειψη λίπανσης τις τελευταίες τρεις εβδομάδες, το μόνο φυτό που δεν δείχνει να ενοχλείται καθόλου είναι η sagittaria subulata που έχει πάρει το μέγεθος vallisneria και έχει κατακλίσει το ενυδρείο .Και φυσικά οι άλγες, κυρίως μια πράσινη νηματοειδής άλγη που σε αρκετά σημεία φτάνει αρκετά εκατοστά μήκος.

Αν όλα πάνε καλά ξεκινάω μια νέα προσπάθεια, να επαναφέρω τα περισσότερα φυτά μου σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο, να μειώσω αρκετά τα σαλιγκάρια που κατέκλισαν το ενυδρείο μου και να απαλλαγώ από το περισσότερο μέρος της άλγης και της moss που επίσης ξέφυγαν από τον έλεγχο. Βέβαια για να βρω χρόνο μάλλον θα πρέπει να μειώσω λίγο ακόμα τον ύπνο μου. :thumbup:

post-9106-1291507769_thumb.jpgpost-9106-1291507794_thumb.jpgpost-9106-1291507811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο με ένα διαφορετικό τρόπο είναι και τώρα! Η σουμπουλάτα έχω διαβάσει πως ψηλώνει απότομα όταν παλιώνει λίγο. Γι'αυτό τα νέα κοτσανάκια είναι ακόμα κοντά, ενώ τα πιο παλιά ψηλωσαν έτσι.

Βλέπω Heteranthera zosterifolia στα δεξιά; Το έχω και εγώ αυτό το φυτάκι και περιμένω να φτάσει στην επιφάνεια, οπου υποτίθεται οτι κάνει κάτι πανέμορφα μυρωδάτα λευκά λουλουδάκια!

Link to comment
Share on other sites

Και το ατημέλητο ζουγκλοειδές έχει την ομορφιά του Θόδωρε !

Περιμένουμε να δούμε και την νέα του όψη

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

theodor ειναι πολυ ομορφα φυτεμενο :thumbup:

ειδικα ειναι πολυ ωραιος ο τροπος που εχει αναπτυχθει

η valisneria nana

μπραβο !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραίο με ένα διαφορετικό τρόπο είναι και τώρα! Η σουμπουλάτα έχω διαβάσει πως ψηλώνει απότομα όταν παλιώνει λίγο. Γι'αυτό τα νέα κοτσανάκια είναι ακόμα κοντά, ενώ τα πιο παλιά ψηλωσαν έτσι.

Βλέπω Heteranthera zosterifolia στα δεξιά; Το έχω και εγώ αυτό το φυτάκι και περιμένω να φτάσει στην επιφάνεια, οπου υποτίθεται οτι κάνει κάτι πανέμορφα μυρωδάτα λευκά λουλουδάκια!

Έχει φτάσει αρκετές φορές στην επιφάνεια, αλλά λουλουδάκι δεν είδα! Βέβαια έμενε έτσι μόνο για 2-3 εβδομάδες καθώς σκίαζε όλα τα υπόλοιπα φυτά και έπεφτε ψαλίδι...

Αλλά από ότι είδα στο νετ μάλλον τα λουλουδάκια είναι γαλαζάκι - λουλακί : http://www.plantgeek.net/plant-123.htm

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα λουλουδάκια είναι "λουλακί". Αν το αφήσεις στην επιφάνεια πιθανόν να δεις και λουλουδάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στπ ενυδρείο μου έχουν πλέον γίνει αλλαγές, τόσο στη σύνθεση ψαριών, όσο και στην μορφή του. Αεβάζω λοιπόν δύο βιντεάκια όπως ήταν πριν από δύο μήνες, για να έχω να θυμάμαι τα αγαπημένα μου κορυδοράκια που τώρα φιλοξενούνται αλλού :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κουκλί είναι Θεόδωρε!Τα φυτά στα καλύτερα τους. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου άρεσε φίλε thoba.

----------------------------------------------------

Κουκλί είναι ήταν Θεόδωρε!Τα φυτά στα καλύτερα τους. :hysterical:

:thumbup:

Τώρα είναι αρκετά παραμελημένο, κυρίως λόγω έλλειψης διαθεσης αλλά και χρόνου να ασχοληθώ, και έχει αλλάξει το στήσιμο, αφού οι νέοι κάτοικοι θέλουν περισσότερες κρυψώνες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι ετοιμάζεις; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πως μου ξέφυγε αυτό;! :thumbup: Κουκλιά είναι! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...