Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο


Mixalhs92

Recommended Posts

Γεια σας :P .Εφτιαξα αυτό το άρθρο για να σας ενημερώνω σχετικά με την πορεία μου να με διορθώνεται και να με βοηθάτε όσο μπορείτε άμα κάνω κάποιο λάθος.

Αγόρασα το ενυδρείο Rio 400.Στην συνεχεια φτιάχτηκε η βάση και μπήκε το ενυδρείο στην θέση του.Αγόρασα 40 κιλά "χαλαζιακη" άσπρη άμμο και μετά από πλύσιμο την τοποθέτησα μέσα.(Θόλωσε το νερό αλλα πιστεύω με τον καιρό θα καθαρίσει).Ετσι είμαι έτοιμος να αρχίσω το στρώσιμο με βακτήρια και να ρίχνω και λίγη τροφή μέσα στο ενυδρείο.Θα αγοράσω ξυλα και φυτά και μόλις ολοκληρωθεί το στρώσιμο θα μπούνε μέσα 5-6 Red Bellied Piranha.από φίλτρα έχω το Eheim 2080 και το φίλτρο που έχει η juwel στο ενυδρείο(Στης Eheim έχει μπει βιολογικό υλικό).

Ελπίζω να τα πηγαίνω καλά μέχρι τώρα.Πείτε μου γνώμες και αν χρειαστώ βοήθεια θα σας γράφω σε αυτό το άρθρο έτσι ώστε να με βοηθάτε :P

post-10007-1245982794_thumb.jpg

post-10007-1245982830_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπό φυτά επιφανειας πια μπορώ να βάλω για να μειώσω τον φωτισμό?η τι μπορώ να κάνω για να μειώσω το πολύ φως? :P

Έγινε επεξεργασία - Mixalhs92
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κερατόφυλλο στην επιφάνεια και να σου μειώνει το φωτισμό αλλά και να σου αφαιρεί ΝΟ3.

Αφου έχεις το RIO400 με Τ5 προφανώς μπορείς να αφαιρέσεις την μία λάμπα. :P

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να βαλεις και Pistia που εινια πραγματικα υπεροχα!!

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Με γεια Μιχαλη.

Καλη υγεια και λειτουργεια να εχει το νεο σου ενυδρειο :P

Τα φυτα που σου προτειναν ειναι μια χαρα για σκια και ρουφανε και πολλα νιτρικα με προτιμοτερο τα pistia και αν θελεις να σου φυλαξω και σου φερω στον καφε του ΑΖ μπολικο Hydrocotyle leucocephala που αν το αφησεις στην επιφανεια θα δειχνει πανεμορφα με τις ριζες του να αιωρουνται απο πανω. Επισης ρουφηχτρα νιτρικων και ειναι Ν Αμερικης.

ΥΓ1 Κανε μου μια χαρη και δες ποιες λαμπες ειναι στο ενυδρειο και πως ειναι τοποθετημενες (ποια μπροστα ποια πισω)

ΥΓ2 Νομιζω δεν "παιζει" η αλλη λαμπα αν βγαλεις καποια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ωραιο ενυδρειο φιλε.. :P:P

καλα εκανες και προτημησες μπεζ αμμο (και γω στο δικο μου την ιδια εχω)..

απο διακοσμηση τι σκεφτεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχεις το RIO400 με Τ5 προφανώς μπορείς να αφαιρέσεις την μία λάμπα. :P

εδω τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα.

αυτο που εχω καταλαβει μιας κ εχω 5 ενυδρεια της juwel ειναι οτι το καθε ενα αναβει οπως θελει.

σε αλλα βγαζω τη μια λαμπα κ αναβει η αλλη μονη της ή βαζω μια καμμενη κ συμβαινει το ιδιο.

κ σε αλλα αν βγαλω τη μια ή καει η μια δεν αναβει ουτε κ η αλλη.

αλλα γιατι να μειωσεις το φωτισμο?

παρε ιδεες κ απο εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20457

αφου ξεκινησες με λευκη αμμο.

για να συνεχισεις με 2 λαμπες για φυτα!

κ τα red belly καντα 8 να βρισκονται......

κατι ξερω.................

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τα καλά σας λόγια. :P

Προτιμώ να βάλω πολλά πιστιά πάνω πιστεύω θα είναι ωραία και μου άρεσαν πολύ στην φωτό που τα είδα. :thumbup:

Aπό διακόσμηση σκέφτομαι ξυλα και κανέναν εχινοδορο η βαλισνιερα.

Λάμπες έχω βάλει τώρα τις natural αλλα θα προτιμούσα να βάλω πιστιά πάνω και να της κρατήσω και τις 2 γιατί σκέφτομαι μην υπάρχει περίπτωση να μπει καθόλου νερό στην υποδοχή για την λάμπα. :thumbup:

πως βάζω αυτό το παράθυρο που βάζει σε ένα άσπρο κουτί το μήνυμα του αλλουνού? :P

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα χρειαστει να βαλω χερι μεσα στο ενυδριο για να κλαδεψω τα φυτα η να βαλω καποιο ξυλο παραπανο θα επιτεθουν τα πιρανχα να δαγκοσουν η θα τρομαξουν η θα αδιαφορησουν?

:P

Μην βρεθουμε με κανα δακτιλο λιγοτερο :thumbup:

:P

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα χρειαστει να βαλω χερι μεσα στο ενυδριο για να κλαδεψω τα φυτα η να βαλω καποιο ξυλο παραπανο θα επιτεθουν τα πιρανχα να δαγκοσουν η θα τρομαξουν η θα αδιαφορησουν?

:P

Μην βρεθουμε με κανα δακτιλο λιγοτερο :thumbup:

:P

Περισοτερο θα φοβουντε θα ελεγα.. :thumbup::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα χρειαστει να βαλω χερι μεσα στο ενυδριο για να κλαδεψω τα φυτα η να βαλω καποιο ξυλο παραπανο θα επιτεθουν τα πιρανχα να δαγκοσουν η θα τρομαξουν η θα αδιαφορησουν?

:thumbup:

Μην βρεθουμε με κανα δακτιλο λιγοτερο :lmao:

:lmao:

http://l.yimg.com/l/tv/us/img/site/03/51/0...80723112824.jpg

http://theringlord.com/cart/shopdisplaypro...=39539520294638

:P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χτες αγόρασα κάποια ξυλα και υγρά test για no2 no3 ph gh kh.για το no2 no3 και ph πήρα τις tropic marin και για το kh gh πήρα της sera λόγο μη οικονομικής άνεσης.αν και έκανα βλακεία k δεν πρόσεξα ότι το ph μετράει από 7,4 και πάνω... :P

έπλυνα τα ξυλα μια φορα με κρύο νερό και μετά τα αφίσα σε καυτό νερό για κάνα 20 λεπτό έπειτα ξανά έβαλα καυτό νερό και τα άφησα για 2 ώρες περίπου η και παραπάνω.τα έβαλα στο ενυδρείο αν και έβγαλαν μια πολύ ελαχιστη καφετιλα

Link to comment
Share on other sites

...έπλυνα τα ξυλα μια φορα με κρύο νερό και μετά τα αφίσα σε καυτό νερό για κάνα 20 λεπτό έπειτα ξανά έβαλα καυτό νερό και τα άφησα για 2 ώρες περίπου η και παραπάνω.τα έβαλα στο ενυδρείο αν και έβγαλαν μια πολύ ελαχιστη καφετιλα

Τσαμπα τα καημενα τα ξυλακια :P

Δεν σε ενδιαφερουν τα ξυλα και για τις ουσιες τους? μονο για διακοσμηση τα θες?

Γιατι δεν επαιρνες ψευτικα τοτε να μην σου χρωματισουν το νερο καθολου και να μη χαλασουν και ποτε?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ενα απλο ντους με κρυο νερο φτανει, ισα να φυγει η σκονη κλπ.

Δεν πειραζει ολοι καναμε τετοια λαθη (εγω τουλαχιστον το εκανα :P)

Link to comment
Share on other sites

:P Δεν τα εβρασα τα επλυνα με καυτο νερο στην μπανιερα. Αυτο θα κανω :P Ευχαριστω που μου το ειπες γιατι θα τα εκανα και τα αλα ετση :thumbup::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν υπαρχει λογος να το κανεις αυτο. ενα απλο ξεπλημα ειναι αρκετο.

απο οτι βλεπω τα ξυλα που εβαλες ειναι κ λιγα και μικρα. θα χρειαστεις πιο πολλα για να γινει σωστη δουλεια.

για να παρεις ιδεα δες το ενυδρειο με τα belly του Αντωνη (antonis_t83). :P:thumbup:

απο φυτα να ξερεις θα χρειαστεις πολλες βαλισνεριες τις οποιες ειναι καλο να τις κλαδευεις συχνα για να ειναι σχετικα χαμιλες.

επισεις αρκετες ανουμπιες δεμενες πανω στα ξυλα

και κυριος!!! Φτερες!!!

περιμενω νεα σου φιλε μου..

Καλη δουλεια, και καλη συνεχεια! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...