Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο


Mixalhs92

Recommended Posts

Τα προσεχω :) . κοβουν βολτες τωρα.ορεξατα τα βλεπω.

Δεν μπορω να βγαλω φοτο :D βγενουν πολυ φωτηνες και δεν βλεπεις τιποτα.προσπαφησα να ρηξω την φωτηνοτητα αλα τιποτα.

Καθε διημερο να τα ταιζω τωρα? η καθε μερα απο λιγο?Γλωσα 2 μερες την εβδομαδα?

Μιχαλη οπως σου ειπα εγω τα ταιζα 2 φορες την εβδομαδα κατεψυγμενο(γλωσσα,περκα,καλαμαρια πιο σπανια κοτοπουλο) και μερα παρα μερα πελετς με υψηλη πρωτεινη 35% & πανω...να ξερεις οτι τα ψαρια και καθε μερα να τα ταιζεις κατεψυγμενη θα τη φανε αλλα μετα απο κανα 2 εβδομαδες θα δεις τα ΝΟ3 να σκαρφαλωνουν στον θεο και το ph σου στο 4...εαν εχεις αυτο το προγραμμα θα ειναι ολα μια χαρα...και σε κανα 3 ημερες κανε κανα τεστακι για αμμωνια και ΝΟ2 να δεις τι γινετε!

Υ.Γ. για τις φωτο σβησε τα φωτα του δωματιου και δοκιμασε χωρις φλας...

Link to comment
Share on other sites

Χωρης φλας δοκιμασα και με κλειστα τα φωτα αλλα τιποτα.Με το κινιτο παλι δεν εχει καλη ποιοτιτα και με την φωτογραφικη βγενουν φωτηνα πολυ.

Αγωρασα κατι πελετς με 42% πρωτεινη :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρωνε τα ψαρια.τους ερηχα ενα πελετ και δεν το φαγαν μετα δοκιμασα λιγη γλωσα αλλα τιποτα παλι

ασε να περασουν κανα 2 ημερες και μετα ξαναδοκιμασε ...εδω δεν φαγανε ουτε εχθες ουτε σημερα τα δικα μου...

αποτι καταλαβα στεναχωρηθηκανε που τα χωρισα :D ...φαντασου τα δικα σου που στρεσαριστικαν με το πιασιμο, το ταξιδι & το καινουργιο περιβαλλον...κανε υπομονη και αστα να πεινασουν οπως σου ειπα κανα 2 -3 ημερες :)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 7 μερες ειναι φυσιολογικο να μην τρωνε.

μην στεναχωριεσαι, μολις πεινασουν αρκετα δεν θα αντισταθουν.

καλο ειναι τα πρωτα ταϊσματα να τα κανεις με χαμηλο ή καθολου φωτισμο ή με καποια αποσταση απο το ενυδρειο ωστε να νιωθουν πιο ανετα.

επισης καλο ειναι φαγητο που δεν τρωνε μεσα σε 5-10 λεπτα να απομακρυνεται απο το ενυδρειο με τροπο που να στρεσαρει οσο το δυνατο λιγοτερο τα ψαρια.

παρε μια τσιμπιδα, θα σου χρειαστει.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Να παρω θεση και εγω μιας και ειχα αναλογη εμπιρια...

πηρα ενα ψαρι απο τον αντωνη... λογο μεταφορας, στρες (πιασιματος) κτλ (που ανεφερε ο Τασος) το ψαρι ηταν

κριμενο συνεχεια. Εφαγε την Τριτη μερα... απο τοτε ολα καλα... :):D

Link to comment
Share on other sites

η φωτο ειναι αστα να πανε,,, :)

με τι τραβας?

δεν μπορεις να το ρυθμισεις?

δοκιμασε να ριχνεις ενα κομματι μεγαλο για να υπαρχει ανταγωνισμος στο φαγητο, να μην ειναι διστακτικοι κ να μαθουν να ορμανε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την φωτο την τραβηξα με το κινιτο :D

Με μια καμερα που εχουμε βγενουν πολυ φωτηνες.δοκιμασα να ρηξω την φωτηνοτιτα για να μην βγαινει σαν ''καμενη'' αλλα τιποτα.Η καμερα ειναι samsung 15 MP.Δεν ειναι και καμια τελεια αλλα αν μαθω πως να φτιαχνω αυτο το προβλημα θα εχει καλα αποτελεσματα πηστεβω.

post-10007-1251881838_thumb.jpg

Ετση βγενει με την καμερα :)

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ανεβασε ενα θεμα εδω με το προβλημα που εχεις με τη φωτογραφικη.

πιστευω θα σε βοηθησει καποιος!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=246

Link to comment
Share on other sites

Ακου προσεκτηκα....

1. Οχι φως στο δωματιο που ειναι το ενυδρειο.

2. φως του ενυδρειου φουλ αναμενο.

3. Φωτογραφικη μηχανικη ΧΩΡΙΣ φλας!!!!!!!!!!!!!!!

4. Ενεργοποιησε την ριθμιση macro (εχει σαν σηματακι ενα λουλουδι)

κανε καλη εστιαση και τραβα σταθερα την φωτο.....

good luck.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ακου προσεκτηκα....

1. Οχι φως στο δωματιο που ειναι το ενυδρειο.

2. φως του ενυδρειου φουλ αναμενο.

3. Φωτογραφικη μηχανικη ΧΩΡΙΣ φλας!!!!!!!!!!!!!!!

4. Ενεργοποιησε την ριθμιση macro (εχει σαν σηματακι ενα λουλουδι)

κανε καλη εστιαση και τραβα σταθερα την φωτο.....

good luck.... :D

Ασε το σταθη να λεει...

Μια ειναι η λυση.....

Αγοραζεις καλυτερη μηχανη!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

μιχαλη δεν φταιει η καμερα σου ετσι και αλλιως το ενυδρειο σου ειναι οπως φαινεται κοκκινο,απο τα ξυλα που εχεις βαλει μεσα σε συνδιασμο με το μαυρο φοντο μη περιμενεις να φανουν και πολλα...οταν σταματησουν τα ξυλα να βγαζουν κοκινιλα και κανεις καποιες γεναιες αλλαγες νερου πιστευω θα ανοιξει το χρωμα του νερου...αλλα ετσι και αλλιως εχεις ιδανικες συνθηκες για τα ψαρια σου στον αμαζονιο σε πολλα σημεια τα νερα ειναι σκουρα σαν τσαι και πολλοι ριχνουν blackwater για να πετυχουν παρομοιες συνθηκες νερου ,εσυ το πετυχες με τα ξυλα οτι καλυτερο με φυσικο τροπο... :)

Link to comment
Share on other sites

μιχαλη πως πανε τα ψαρια...? καμια φωτο καταφερες να βγαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια τρωνε τωρα .Απλα ειναι λιγο διστακτικα στο να κανουν βολτες οταν αναβει το φως.Μετρησα Νιτρικα και ειναι ολα κομπλε :angry2: .Θα δοκιμασω να βγαλω φοτο σε καμια βδομαδα που θα ξανα κανω αλαγη.Με την θερμοκρασια εχω ενα μικρο προβλημα. ειναι στο 31 και μια βραδια εφτασε και 33.Κανω υπομονη λιγακι και παρακαλουθω την θερμοκρασια.Τελιονουν οι ζεστες σιγα σιγα :rasp: .

Έγινε επεξεργασία - Mixalhs92
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια τρονε τωρα .Απλα ειναι λιγο διστακτικα στο να κανουν βολτες οταν αναβει το φως.Μετρησα Νιτρικα και ειναι ολα κομπλε :angry2: .Θα δοκιμασω να βγαλω φοτο σε καμια βδομαδα που θα ξανα κανω αλαγη.Με την θερμοκρασια εχω ενα μικρο προβλημα. ειναι στο 31 και μια βραδια εφτασε και 33.Κανω υπομονη λιγακι και παρακαλουθω την θερμοκρασια.Τελιονουν οι ζεστες σιγα σιγα :rasp: .

Δηλαδη σημερα εχεις 31?

Εγω το πρωι ειχα 24 και εβαλα θερμοστατη και εχει παει τωρα 25!!

Πολυ περιεργο μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω μια απορια.στο δωματιο μου τωρα εχει 26-28 βαθμους.Πως γηνετε το ενυδριο να βρησκετε στο 31?Εβγαλα τον θερμοστατι μπας και ειχε χαλασει αλα ειναι μια χαρα.Ειναι λογικο που με τετια θερμοκρασια δωματιου μου ανεβενει τοσο η θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...