Jump to content

ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...


Recommended Posts

οταν πρωτοειδα τα 2 ενυδρεια στο σπιτι της κοπελας μου δεν εδωσα και πολυ σημασια. εχει 2*100λιτ με χρυσοψαρα

σιγα σιγα ομωσ αρχισα να τα παρατηρω και σκεφτηκα γιατι να μην παρω και εγω ενα. τουσ τελευταιουσ 2 μηνεσ εχω ριξει πολυ ψαξιμο στο νετ. ειπα να παρω ενα τροπικου γλυκου νερου.

οταν κοιταξα τιμεσ απογοητευτικα και αποφασισα να το φτιαξω μονοσ μου.

στην αρχη ελεγα να φτιαξω ενα ενυδρειακι το πολυ 100 λιτ για να δω πωσ θα παει.

τελικα δεν αντεξα. αυτη την στιγμη στο μπανιο εχω ενα ενυδρειο 110χ45χ55 με 10αρι τζαμι και κοντρες πανω κατω γεματο νερο εδω και 3 μερες για να δω για τυχων διαρροεσ. μεχρι στιγμης μια χαρα πετυχα τισ κολλησεις. στο πλαι εχω κανει τρυπα στο πανω μερος μηπως χρειαστει να περασω σωληνες η κατι τετοιο. τωρα ψαχνω για βαση και τον υπολοιπο εξοπλισμο

λεω για τροπικα ψαρια και μερικα φυτα χωρισ πολλεσ απαιτησεισ

το κοστος παιζει μεγαλο ρολο

1)συμφωνα με τα παραπανω τι χαλικι υποστρωμα χρειαζεται? κοστοσ?

2)τι φιλτρο προτεινεται? εσωτ-εξωτ-ροη κοστοσ?

3)τι λαμπεσ θα χρειαστω και τι θερμαντηρα? κοστος?

4)κατα το στρωσιμο χρειαζομαι και τις λαμπες?

αφου λεω κατα την διαρκεια του στρωσιματοσ να φτιαξω το καπακι

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - extacy
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που λες :

1. θα χρειασθείς μόνο χαλίκι ~ 5€ / 5κιλα

2. Φίλτρο ΕΗΕΙΜ 2217 ~110 €

3. Λάμπες Τ8 90cm * 2 ~ 20€

4. Θερμαντικό σώμα SERA ~30€

5. όχι κατά το στρώσιμο δεν τις χρειάζεσαι αν το κάνεις με αμμωνία

Σύνολο περίπου ~175 με 200€

Οι τιμές είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ενδεικτικές.

Μπορείς να ρωτήσεις στην ενότητα των καταστημάτων (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=125) ή να κάνεις μόνος σου έρευνα αγοράς.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειμαι ανθρωποσ τησ πατεντασ και καθως εψαχνα την αποθηκη βρηκα μια αντλια που χρησημοποιουσα για την υδροψυξη του υπολογιστη μου.

Pump Asetek Hydor L-30

Είδος: Κυκλοφορητής νερού

Κατασκευαστής: Asetek

Υποδοχές σωλήνα: Χωρις Ρακορ

Επίπεδο Θορύβου: Χαμηλού θορύβου

Ροή νερού: 1200 λίτρα ανά ώρα

Εγγύηση: 1 Χρόνο

Σημειώσεις: Λειτουργεί και ως βυθιζόμενος στο νερό

δεν μπορω να χρησημοποιησω την αντλια αυτη για να τραβαω νερο απο το ενυδρειο και να το παιρναω μεσα απο καποιο κουτι με υλικα φιλτραρισματοσ και μετα ξανα στο ενυδρειο?

εφοσον το κουτι-φιλτρο θα το φτιαξω εγω μπορει να γινει οτι μεγεθοσ θελω οποτε ποια ειναι τα ιδανικα υλικα για το φιλτρο και ποσο χοντρα χοντρα το κοστος αυτων?

Έγινε επεξεργασία - extacy
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σημερα εφτιαξα και το καπακι απο ξυλο.

114 μηκος 49 πλατοσ ενω ειναι 10 υψος στο εμπροσ και πισω μεροσ και 20 στη μεση.

κοιτοντασ το απο πανω η μεσαια κατα μηκοσ λωριδα ειναι σταθερη ενω οι 2 πλαινεσ εχουν μεντεσεδες ετσι ωστε να ανοιγουν προς τα πανω. το περασα αρκετα χερια με μαυρη λαδομπογια και τωρα μενει περασμα με βερνικι θαλλασσης.

τριτη παιρνω κοιλοδοκο 4χ4 για να φτιαξω την βαση και εχω υπολογισει 6 ποδια με δεσιματα στιν κορυφη και στην μεση

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειμαι ανθρωποσ τησ πατεντασ και καθως εψαχνα την αποθηκη βρηκα μια αντλια που χρησημοποιουσα για την υδροψυξη του υπολογιστη μου.

Pump Asetek Hydor L-30

Είδος: Κυκλοφορητής νερού

Κατασκευαστής: Asetek

Υποδοχές σωλήνα: Χωρις Ρακορ

Επίπεδο Θορύβου: Χαμηλού θορύβου

Ροή νερού: 1200 λίτρα ανά ώρα 

Εγγύηση: 1 Χρόνο

Σημειώσεις: Λειτουργεί και ως βυθιζόμενος στο νερό

δεν μπορω να χρησημοποιησω την αντλια αυτη για να τραβαω νερο απο το ενυδρειο και να το παιρναω μεσα απο καποιο κουτι με υλικα φιλτραρισματοσ και μετα ξανα στο ενυδρειο?

εφοσον το κουτι-φιλτρο θα το φτιαξω εγω μπορει να γινει οτι μεγεθοσ θελω οποτε ποια ειναι τα ιδανικα υλικα για το φιλτρο και ποσο χοντρα χοντρα το κοστος αυτων?

17916[/snapback]

Αν μη τι άλλο πιάνουν τα χέρια σου!

Ναι μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αν έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει μέσα στο νερό. Μπορείς ίσως να φτιάξεις κάποιο sump ή ένα κλασσικό εσωτερικό φίλτρο.

Το κουτί για το φίλτρο μπορείς να το φτιάξεις απο τζάμι, αφού ξέρεις ήδη να το δουλεύεις. Είναι σημαντικό το ύψος που μπορεί να στείλει νερό η αντλία σου. Μερικές αντλίες (πιο αδύναμες πάντως απο τη δική σου) δε μπορούν να στείλουν νερό πάνω απο 60 εκατοστά ύψος, με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα αν θελήσεις να τη χρησιμοποιήσεις σε κάποιο φίλτρο που θα βρίσκεται κάτω απο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

σαμπ δεν μπορω να φτιαξω.το προβλημα ειναι οτι δεν εχω αφησει τρυπα στο τζαμι για υπερχειλιση οποτε η αντλια πρεπει να τραβαει νερο απο το ενυδρειο και να το περναει απο φιλτρο που θα ειναι αεροστεγοσ κλειστο ετσι ωστε το νερο να γυρναει παλι στο ενυδρειο. κατι σαν κλειστο σαμπ δηλαδη

βεβαια εχω και την επιλογη να τριπισω το τζαμι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...