Jump to content

ποιο σκιμμερ να διαλεξω?


βαγγελης

Recommended Posts

τα λιτρα που εχω μαζι με το sump ειναι περιπου 600 και σκεφτομαι να αγορασω το σκιμμερ τις tunze 9010 εσεις τι λετε κανει ? το εχει δοκιμασει καποιος ? εχετε να προτεινετε καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε telis

Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο skimmer, γνωρίζω ότι η εταιρία Tunze θεωρείται από τις πιο αξιόπιστες στο χώρο με πολλή καλή αποδοχή των προιόντων της, από τους χομπίστες και ειδικά στα skimmer της.

Αν ενδιαφέρεσαι να το τοποθετήσεις σε σύστημα reef, θα πρότεινα να πάρεις το αμέσως μεγαλύτερο μοντέλο και συγκεκριμένα το 9015. Η μόνη διαφορά είναι ότι το δεύτερο είναι κατά 6 cm πιο ψηλό και λίγο πιο ακριβό.

Η εταιρία δίνει το μεν πρώτο για 1000lt το δεύτερο για 1500lt. Όπως γνωρίζουμε όμως αυτά τα λίτρα είναι εντελώς σχετικά και πραγματική λειτουργία ενός skimmer έχει να κάνει με το οργανικό φορτίο του ενυδρείου.

Για αυτό το λόγο θα σου πρότεινα το λίγο μεγαλύτερο μοντέλο ώστε να σου δώσει τη δυνατότητα να φορτώσεις περισσότερο το σύστημά σου ή να φιλοξενήσεις πιο απαιτητητικούς οργανισμούς.

Ελπίζωνα βοήθησα

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου η tunze είναι μια από τις καλύτερες κατά τι γνώμη μου tunze έχω και εγώ στο reef μου και είμαι πολλή ευχαριστημένος . έχεις 600 λίτρα και το 9010 είναι για 1000 ωστόσο η tunze δεν είναι σαν τις άλλες εταιρίες και έχει ειδικές πληροφορίες για το κάθε skimmer τις ανάλογα με το βιοφορτιο του κάθε ενυδρείου έτσι έχουμε και λέμε .

αν στο ενυδρείο σου έχεις μαλακά κοράλλια και ανεμώνες τότε πας σε όλα τα λίτρα του skimmer

αν έχεις μαλακά και lps κτλ μειώνεις κατά 20% τα λίτρα

αν έχεις sps και γενικά υψηλής ευαισθησίας κοράλλια μειώνεις κατά 40%

αν έχεις sps και γενικά υψηλής ευαισθησίας κοράλλια και πάρα πολλά ψάρια τότε μειώνεις κατά 60% .

με βάση τώρα αυτά που σου έγραψα αποφάσισε για το αν σου κάνει το συγκεκριμένο skimmer

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εμένα πάντως με κάλυψες. Ευχαριστώ

Και εγώ έχω καταλήξει στο ίδιο. ελπίζω να μας βγει σε καλό.

Τα δικά μου λίτρα τα υπολογίζω, μαζί με sump, από 500 μέχρι 600. ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...