Jump to content

Recommended Posts

Σε πρώτη φάση κάνε αλλαγή νερού το 1/3 .

Αν έχεις κάνει κανένα τεστ νερού γράψε μας τι βρήκες .

Και ένα σύντομο ιστορικό του ενυδρείου θα βοήθαγε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές ημέρες παρατηρώ πως το ενήλικο σκαλάρι που έχω, δεν δέχεται καμιά τροφή.

Δεν φαίνεται όμως ούτε να έχει αδυνατήσει.

Επίσης αποφεύγει τις πολλές κινήσεις, και κρύβεται πίσω από τις ρίζες που έχω στο ενυδρείο, ή ανεβαίνει για κάμποση ώρα στην επιφάνεια του νερού,

Σήμερα παρατήρησα και κάτι σημάδια σαν τρύπες στο κεφάλι του.

Ανέτρεξα και στις ασθένειες ψαριών, και είδα την ασθένεια Hexamita που με έβαλε σε σκέψεις.

Μήπως πάσχει από κάτι τέτοιο, προτείνετε κάποια θεραπεία;

Βάζω και μια φωτό μήπως και βγάλετε κάποιο συμπέρασμα.

post-826-1144359463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη τα περιτώματα του είναι "λευκά ινώδη"????

Link to comment
Share on other sites

Χμ, αυτό δεν το πρόσεξα....

Θα δώσω προσοχή αυριο και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές ημέρες παρατηρώ πως το ενήλικο σκαλάρι που έχω, δεν δέχεται καμιά τροφή.

Δεν φαίνεται όμως ούτε να έχει αδυνατήσει.

Επίσης αποφεύγει τις πολλές κινήσεις, και κρύβεται πίσω από τις ρίζες που έχω στο ενυδρείο, ή ανεβαίνει για κάμποση ώρα στην επιφάνεια του νερού,

Σήμερα παρατήρησα και κάτι σημάδια σαν τρύπες στο κεφάλι του.

Ανέτρεξα και στις ασθένειες ψαριών, και είδα την ασθένεια Hexamita που με έβαλε σε σκέψεις.

Μήπως πάσχει από κάτι τέτοιο, προτείνετε κάποια θεραπεία;

Βάζω και μια φωτό μήπως και βγάλετε κάποιο συμπέρασμα.

17789[/snapback]

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχε και ενα δικό μου πριν απο μερικές μέρες. Τελικά το χασα απο κόλημα του θερμαντήρα μέσα στην καραντίνα. Ηταν και μεγάλος σε watt. ;)

Τα σημάδια στο κεφάλι μοιάζουν όντως για τρύπες αλλά δεν θα το έλεγα με σιγουριά. Τα περιττώματα του ητο κανονικά παρεπιπτόντως.

Το έβαλα στην καραντίνα και περάσαν περίπου 8 μέρες και άρχισε σιγά σιγά να τσιμπολογάει τροφή και να τα πηγαίνει καλύτερα.

Αλλά ας είναι καλά ο jager :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για Θεραπεία Hexamita (Ηole In The Head) μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα σκευάσματα που θα βρείς σε ενυδρειακά καταστήματα και είναι για τα πρωτόζωα αυτής της μορφής.

Επίσης σε ενυδρείο καραντίνας μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα φάρμακο που λέγετε ΜΕΤΡΟΝΙΔΑΖΟΛΗ και το βρίσκεις μόνο σε φαρμακεία. Βάζεις μερικές σταγόνες στην τροφή του ψαριού και προσθέτεις στο νερό υπολογίζεις να έχεις 12mg ανά λίτρο νερού.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν, φίλε μου SW1IXC, λυπάμαι για το σκαλεράκι σου, ελπίζω τουλάχιστον το δικό μου να μην έχει το ίδιο τέλος….

Εκτενέστερη παρατήρηση δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω, βλέπετε τρεχάματα με το γιο ;) .

Ούτε και αύριο το βλέπω.

Μάλλον μόλις μπορέσω να πάω στο μαγαζί, θα πάρω κάποιο από τα φάρμακα που λέει και ο Γιάννης, δεν έχω όμως ενυδρείο καραντίνας, μήπως προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα στα υπόλοιπα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι μα υπάρχει επιβάρυνση του βιολογικού , δυστυχώς όμως κάθε φορά που έχουμε μια ασθένεια στο ενυδρείο διαλέγουμε μεταξύ ενός κακού και ενός πολύ κακού .

Να έχεις υπ όψιν σου ότι στης θεραπείες είναι πολύ σημαντικό ο χρόνος αντίδρασης .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε ενυδρείο καραντίνας μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα φάρμακο που λέγετε ΜΕΤΡΟΝΙΔΑΖΟΛΗ και το βρίσκεις μόνο σε φαρμακεία.

17857[/snapback]

Η δραστική ουσία Μετρονιδαζόλη κυκλοφορεί στα φαρμακεία με τη μορφή του σκευάσματος Flagyl. Οι κάψουλες είναι οι πιο εύχρηστη, για εμένα, μορφή.

Μία κάψουλα για κάθε 30 λίτρα νερού θεωρείται η μέγιστη δόση για ενυδρείο με προδιαγραφές νοσοκομείου ή καραντίνας. Στο κυρίως ενυδρείο όμως η δόση αυτή μπορεί να αυξηθεί και έχει να κάνει με το φορτίο του ενυδρείου ακόμα και με την ποσότητα υποστρώματος, των φυτών, των φίλτρων κ.α.

Η βακτηριδιακές αποικίες των βιολογικών φίλτρων δεν επιρεάζονται με τη θεραπεία μετρονιδαζόλης, αφού η ουσία αυτή καταστρέφει αναρόβιους οργανισμούς και μόνο.

Από προσωπική εμπειρία αναφέρω ότι, κατά τη χρήση της πιο πάνω ουσίας παρατηρείται πτώση του ΡΗ έως και 0,5 και πολύ καλή διαύγεια του νερού του ενυδρείου.

Επίσης δεν επιρεάζεται καθόλου η γενική σκληρότητα.

Τέλος σε πολύ προχωρημένο στάδιο της ασθένειας δεν προσφέρει τίποτα αφού οι βλάβες θεωρούνται μη αναστρέψιμες.

Φιλκά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, αλλά τελικά δυστυχώς το έχασα το ψαράκι σήμερα το πρωί, χωρίς να προλάβω να κάνω κάτι για να το σώσω. ;)

Προφανώς θα είχε παρουσιάσει συμπτώματα από νωρίτερα, αλλά λόγω του ότι έλειπα σχεδόν όλη τη βδομάδα από το σπίτι δεν το παρατήρησα αρκετά νωρίς.

Κρίμα, ήταν και το πρώτο ψάρι στο πρώτο ενυδρείο που είχα.

Ελπίζω μόνο να μην είναι μεταδοτική η ασθένεια που είχε, και επηρεάσει και τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...