Jump to content

Επιλογη Αμμου


Recommended Posts

Υπαρχει κανεις που να εχει χρησιμοποιησει στο ενυδρειο του την αμμο του Nidal απο τον υδατινο κοσμο η οποια δεν χειαζεται πλυσιμο???

Θα αλλαξω τον βυθο μου και θα βαλω αμμο.Εχω δει και μια αλλη αμμο σε ενα αλλο πετ σοπ η οποια ειναι εξισου ωραια αλλα πιο φτηνη και δεν ξερω τι να βαλω.

Να βαλω αυτη η να δωσω κατι παραπανω και να παρω αυτη απο τον Υδατινο Κοσμο.Εκτος απο το οτι δεν χρειαζεται ξεπλυμα εχει αλλα πλεονεκτηματα?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν χρειαζεται πλυσιμο μια αμμο δεν το θεωρω πλεονεκτημα..Παρολα αυτα πρεπει να μας πεις τι ειδος αμμου ειναι...Αλλιως δεν μπορουμε να σου πουμε..Υπαρχουν αμμοι που ειναι ουδετερες και δεν ενοχλουν τις παραμετρους του νερου αλλα υπαρχουν και ασβεστολιθικες αμμοι που ανεβαζουν τις σκληροτητες και πολλες φορες το θελουμε..Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηαμτα εξαρτονται απο το ειδος της αμμου και τον τυπο του ενυδριου σου...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν χρειαζεται πλυσιμο μια αμμο δεν το θεωρω πλεονεκτημα..Παρολα αυτα πρεπει να μας πεις τι ειδος αμμου ειναι...Αλλιως δεν μπορουμε να σου πουμε..Υπαρχουν αμμοι που ειναι ουδετερες και δεν ενοχλουν τις παραμετρους του νερου αλλα υπαρχουν και ασβεστολιθικες αμμοι που ανεβαζουν τις σκληροτητες και πολλες φορες το θελουμε..Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηαμτα εξαρτονται απο το ειδος της αμμου και τον τυπο του ενυδριου σου...

Ενα αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι δεν θολωνει καθολου το νερο.Μπροστα στα ματια μου αναταραξε με το χερι του ολη την αμμο και σε δευτερολεπτα η αμμος ειχα ξανακατσει.

Δεν γνωριζω τπτ για αυτη την αμμο αλλα νομιζω οτι ειχα διαβασει καπου οτι ειναι χαλαζιακη χωρις ομως να ειμαι και σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι χαλαζιακη οπου και να την βαλεις δεν θα εχεις προβλημα...Ειναι ουδετερη..Βεβαια σε ενυδρια που χρειαζονται σκληρο νερο απο οσο καταλαβαινεις δεν εινια και οτι καλυτερο...Τι ενυδριο εχεις..?

Link to comment
Share on other sites

125 λιτρα με δυο σκαλαρια ενα κοπαδι απο τετρα μερικα γατοψαρα και δυο γλειφτες.

Link to comment
Share on other sites

Η γαλαζιακη αμμος νομιζω ειναι η πιο καταληλη για εσενα..

Αλλα πρεπει να ξερεις οτι τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα σου...

Ααα αυτοι οι γλειφτες που ακουω συνεχεια τι ψαρια ειναι..?

Link to comment
Share on other sites

Η γαλαζιακη αμμος νομιζω ειναι η πιο καταληλη για εσενα..

Αλλα πρεπει να ξερεις οτι τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα σου...

Ααα αυτοι οι γλειφτες που ακουω συνεχεια τι ψαρια ειναι..?

Αν και εισαι εκτος τοπικ γιατι ειμαστε στην κατηγορια φυτεμενα ενυδρεια θα σου πω.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...20aymonieri.htm

Αυτος εδω ειναι.Αν διαβασεις το χαρακτηριζει σαν γλειφτη.Ειναι πολυ ομορφα ψαρια και σε αντιθεση με τους πλεκοστομους δεν κρυβονται συνεχεια.Ειναι πολυ κινητικα ψαρια και κανουν πολυ καλη δουλεια.

Δεν τα εχεις δει ποτε???

Link to comment
Share on other sites

Οντως ομορφο ψαρακι..Αλλα οπως διαβασες καταγεται απο την Ασια...Επεισης οπως διαβασες γινεται 20 cm... :):)

ΤΕΡΑΣ...

Τελος εδω γιατι ξεφευγουμε απο το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα 20εκ. ειναι κατι που εμαθα μετα γιατι ωσ γνωστων ο πετ σοπας δεν με ενημερωσε καθολου.Απλα μου το πουλησε σαν ενα ψαρι κοινωνικου ενυδρειου που δεν μεγαλωνει πολυ.

Τελος παντων.Δικιο εχεις ξεφευγουμε.

Ας επανελθουμε στο ερωτημα μου για την συγκεκριμενη αμμο αν την εχει χρησιμοποιησει κανεις να μου πει την γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites

Με τα ψαρακια που εχεις που θελουν μαλακο νερακι νομιζω οτι οι ουδετερες ειναι μια χαρα. Αληθεια ποια ειναι? η Carat 5 γνωριζεις? Γιατι στο παρελθον μου την ειχαν προτεινει απο το συγκεκριμενο καταστημα για αλλαγη υποστρωματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω παρει οπως σου ειπα και μενα μου την ειχαν προτεινει . Σου κανει γιατι εγω την ηθελα για δισκους!!!

Link to comment
Share on other sites

Και για δισκους δεν κανει αυτη η αμμος?

Link to comment
Share on other sites

Και για δισκους δεν κανει αυτη η αμμος?

Κανει γι αυτο μου την ειχαν προτεινει!!! Απλα δεν εχω κανει αλλαγη απο χαλικι σε αμμο!!! Ακομα........ Αληθεια επειδη δεν εχω καταφερει ακομα να παω στο συγκεκριμενο καταστημα ξερεις ποσο εχει το κιλο η λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

Σου στελνω σε πμ να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...