Jump to content
Sign in to follow this  
Δίας

Copadichromis Borleyi "kadango"

Recommended Posts

Scientific Name(s): Copadichromis borleyi, Haplochromis borleyi, Cyrtocara borleyi

Common Name(s): Kadango, Kandango, Red Fin Kadango, Red Fin borleyi, Yellow fin

Family: Cichlidae

Species Type: African Cichlids, Lake Malawi

Maximum Size: 16cm

Life Span: 12 years

Natural Habitat: East African Lake Malawi

Minimum Tank Size: 220lt

Temperature Range 23,5C-26,5C

pH Range 7.8 - 8.6

Hardness 10° - 20°

Τυπικο ειδος mouthbrooder της λιμνης Malawi.Και ανήκει στην ομάδα των Haps.

Καλο ειναι να κρατιεται σε αναλογια 1 αρσενικο με 3-4 θηλυκες.

Σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα ηρεμο ψαρι για κιχλιδα Malawi,αλλα καλο ειναι να μην κρατιεται με μεγαλυτερα και πιο επιθετικα ειδη(Νibochromis,Buccochromis),γιατι θα δεχτει πολλες επιθεσεις.

Τροφη του στο ενυδρειο ειναι flaces και pellets πλουσια σε λαχανικα(σπανακι,σπιρουλινα),και οχι τοσο πολυ σε πρωτεινη,για να αποφευχθει το Malawi bloat,στο οποιο ειναι αρκετα επιρρεπης .

Σωκρατης-Στρατος

Edited by ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν ειπα ξηρασια εννοουσα μεταφορικα οτι η λιμνες τις αφρικης δεν εχουν βλαστιση.

αρα η βασικη τροφη τους ειναι η αλγη..

Στη φυση,τροφη του ειναι μικροοργανισμοι που παιρνει φιλτραροντας την αμμο,μικρα ψαρακια,και αλγη απο τους βραχους.

Στο ενυδρειο,η τροφη τους πρεπει να ειναι αυτη που εγραψα παραπανω:

"Τροφη του στο ενυδρειο ειναι flaces και pellets πλουσια σε λαχανικα(σπανακι,σπιρουλινα),και οχι τοσο πολυ σε πρωτεινη,για να αποφευχθει το Malawi bloat,στο οποιο ειναι αρκετα επιρρεπης ."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We use technologies, such as cookies, to customise content and advertising, to provide social media features and to analyse traffic to the site. We also share information about your use of our site with our trusted social media, advertising and analytics partners. See more about cookies and our Privacy Policy