Jump to content

ψάρια από επιλεκτικές αναπαραγωγές & γεννετικά τροποποιημένα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι πλεον εχουμε συνηθισει να βλεπουμε τετοια ψαρια. Δηλαδη τα χρυσοψαρα, οι μονομαχοι, τα γκαπυ και πολλα σκαλαρια προερχονται σχεδον αποκλειστικα απο τετοιες διαδικασιες. Και δεν αναφερομαι στις χρωματικες παραλλαγες, που στο κατω-κατω ειναι ανωδυνες, αλλα στα μεγαλα πτερυγια, τις διπλες ουρες, τις φουσκωμενες κοιλιες, τα παραμορφωμενα κεφαλια κλπ που δημιουργουν προβληματα στα ψαρια !

Δεν πρεπει επισης να ξεχναμε οτι παρα πολλοι απο εμας ισως να μην ειχαν ασχοληθει με το χομπυ αν δεν υπηρχαν αυτα τα εντυπωσιακα και φανταχτερα ψαρια. Αλλωστε οι περισσοτεροι με τετοια ψαρια ξεκινησαμε.

Μηπως τελικα ειναι ενα αναποφευκτο κακο για την προωθηση του χομπυ μας ; :D

πολλα μπραβο για το θεμα!!!! <_<

πιστευω ειναι θεμα νοοτροποιας και ενημερωσης φιλε μου theodor72!η φυση απο μονη της εχει πολυ "εντυπωσιακα και φανταχτερα" ψαρια...με την καταληλη ενημερωση (και την αναλογη ευαισθησια) ολα θα ηταν οκ ομως οταν μπαινει στη μεση ο ανθρωπος και κατ επεκταση το χρημα,η υποτηθεμενη "εξεληξη" της επιστημης και γενικα αυτη η εμμωνη μας με το να καταστρεφουμε την φυση(βλεπε φαινομενο θερμοκιποιου,πετρελαιο,κτλ.)τοτε το αποτελεσμα δεν θα ειναι καλο....οπως θα εχετε διαπιστωσει ολοι!το μονο που δεν καταλαβαινουμε(η δεν θελουμε να καταλαβουμε)ειναι πως οταν χανει η φυση....χανει και ο ανθρωπος! :huh:

Link to comment
Share on other sites

τώρα θα με βρίσετε αλλα εγώ έχω εντυπωσιαστεί με την γενετική που παίχτηκε σε όλα τα ήδη που ida στις φωτογραφίες...και επίσης..να πιστέψω..πως αρκετή από εμάς θα λέγαμε όχι στην αγορά τέτοιον ψαριών αν τα βρίσκαμε μπροστά μας?? ειδικά στα corys...

επίσης για να ξεκαθαρίσω..δεν sinfono με τέτοιου είδους παραγωγές...αλλα δεν σημαίνει πως πρέπει να είμαι αρνητικός..επειδή άλλωστε και αρκετά από τα σκυλιά μας για να καταλήξουν ράτσα πέρασαν και αυτά τέτοια βάσανα..και ήταν και είναι ο καλύτερο φίλος του ανθρώπου..

Γιαυτα γιατι δεν θυμώσαμε??? επιδει τα βρήκαμε ετιμα σε κουτι οταν ειμασταν 14?

Φιλικα..

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις φίλε μου, περιορίζομαι σε ψαράκια με μακριές ουρές (longfins), δυσμορφίες (χρυσόψαρα) και τεχνητά βαμμένα ψάρια.

Πως θα σου φαινόταν αν ο σκύλος σου είχε μια ουρά δύο μέτρα, ή μια κοιλιά σα μπαλόνι που ακουμπούσε στο έδαφος η φωσφόριζε το βράδυ;

Το φιλικά εννοείται <_<

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις φίλε μου, περιορίζομαι σε ψαράκια με μακριές ουρές (longfins), δυσμορφίες (χρυσόψαρα) και τεχνητά βαμμένα ψάρια.

Πως θα σου φαινόταν αν ο σκύλος σου είχε μια ουρά δύο μέτρα, ή μια κοιλιά σα μπαλόνι που ακουμπούσε στο έδαφος η φωσφόριζε το βράδυ;

Το φιλικά εννοείται <_<

όντως δεν sinfono...αλλα συχώρεσε με έχει απτίν ώρα που το έγραψες αυτό με το σκυλί το σκέφτομαι και δεν μπορώ να σταματήσω αν γελάω!! Φωσφοριζε το βραδυ?? :D:huh: το λυκόσκυλο μου?? χαχα

Ετσι όπως το θέτεις εχεις απόλυτο δίκαιο..αλλα παλι...δεν θα αγοραζες ενα απο τα ψαρακια αυτα..οσο και αν ξερεις την ιστορια παραγωγης τους..???

Παντα Φιλικα!

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια, όταν είχα μαυρά μεσάνυχτα με το χόμπι, είχα αγοράσει longfin danio και orange chromide

Από τα πρώτα δε θα ξαναγόραζα ποτέ, από τα δεύτερα ναι...

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια, όταν είχα μαυρά μεσάνυχτα με το χόμπι, είχα αγοράσει longfin danio και orange chromide

Από τα πρώτα δε θα ξαναγόραζα ποτέ, από τα δεύτερα ναι...

Άρα αυτήν την κατάσταση δεν μπορούμε να την αποφιγουμαι και με λιγα λογια..την (απολαμβάνουμε)..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν απολαμβάνω ποτέ την προσπάθεια που κάνουν να κολυμπήσουν τα "μεταλαγμένα" χρυσόψαρα. Τα λυπάμαι... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν απολαμβάνω ποτέ την προσπάθεια που κάνουν να κολυμπήσουν τα "μεταλαγμένα" χρυσόψαρα. Τα λυπάμαι... :thumbup:

Πάλι σκέφτηκα εικόνα σε αυτό που έγραψες..εχω δει..καλύτερα να το αφήσουμε εδω ! τα λάθη της γενετικής είναι τεράστια..ιδικά στα συγγκεκριμενα ψάρια που λες..

Link to comment
Share on other sites

αααα.. για αυτο εμενα η 4 ραμιρεζι εχουν μεγαλες ουρες?δεν το ηξερα μονο για τα βαμενα γνωριζα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψαχνοντας στο internet επεσα πανω σε ενα τσεχικο site με τα παρακατω, "κακομοιρα" για εμενα, ψαρακια. Περα λοιπον απο τα χρυσοψαρα, τους μονομαχους, τα ραμιρεζι, τα ζεμπρκια, τις χηρες και δεν ξερω ποια αλλα πρστεθηκαν στη λιστα και τα νεον! Το θεμα δεν ειναι καινουργιο, αλλα εγω δεν γνωριζα για Veilfinned Neon Tetra και μου χτυπησε καπως ασχημα... Ξαφνιαστηκα!

Ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα τα ψαρακια;

post-9106-1246745093_thumb.jpgpost-9106-1246745112_thumb.jpgpost-9106-1246745124_thumb.jpgpost-9106-1246745140_thumb.jpgpost-9106-1246745156_thumb.jpgpost-9106-1246745172_thumb.jpgpost-9106-1246745192_thumb.jpgpost-9106-1246745206_thumb.jpg

Αυτα στην πανω δεξια ειναι Veilfinned Neon Tetra η Neon Tetra γιατι εχω την εστηση οτι μοιαζουν με τα δικα μου

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τέτοια "μακρύφτερα" νεόν τετρα δεν έχω δει στα μαγαζια της Θεσσαλονικής.

Ελπίζω τα δικά σου ψαράκια να μην έχουν τέτοια υπρβολικά μεγάλα πτερύγια...

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειδα λιγο ποιο προσεχτικα δεν πολλη μοιαζουν γιατι ψιλο ανχοθηκα διοτι η πλακα θα ηταν οτι τα εχω προμηθευτη απο 3 διαφοετικα μαγαζια

Link to comment
Share on other sites

Να το δουμε και σε θαλλασινα και δισκους και θα μας πεσουν τα μαλια..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Βρήκα έναν κινέζο καλλιτέχνη που φτιάχνει κάτι πολύ όμορφα εορταστικά μπαλόνια...

Θαυμάστε μερικές μόνο από τις ποικιλίες balloon mollies που είχε το site

silverballoonlyretailmo.th.jpgredleopardballoonmolly.th.jpgplumtailballoonmolly.th.jpgorangeneonballoonmolly.th.jpgneonspottedballoonmolly.th.jpgmarbleballoonmolly.th.jpg

goldensailfinlyretailmo.th.jpggoldenmarbleballoonmoll.th.jpggoldenflowerballoonlyre.th.jpggoldenballoonmolly.th.jpgblackballoonmolly.th.jpgsilvermarbleballoonmoll.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να μη ξεχνάμε και τα "κλασικά" balloon ramirezi, έτσι για να υπάρχουν...

ramireziballoon.th.jpgramireziballoon1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι σε πιο σπάνια μπαλονάκια

red rainbow balloon............

redrainbowballoon1.th.jpg.....redballoonrainbow.th.jpg

boesmani balloon..............

boesemanirainbowballoon.th.jpg

pearl gourami balloon.......

pearlgouramiballoon.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Ποπο δεν το ηξερα οτι παιζει τοση μεταλαξη ρε παιδια ευτηχος εχω gubby και ακομα δεν την πατησα :bigemo_harabe_net-69: :bigemo_harabe_net-69: ....εκτος βεβαια τα παλαι ατα χρονια που ειχα και παπαγαλοψαρο αλλα δεν ηξερα :bigemo_harabe_net-86: πολυ καλο το θεμα παντος μπραβο :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Τα long fin πως παράγονται; Κατα πόσο επηρεάζουν την κίνηση των ψαριών; Η επιλεκτική αναπαραγωγή είναι κάτι που υφίστανται όλα τα ζώα οπότε δεν καταλαβαίνω πιο το πρόβλημα (από την στιγμή που δεν έχει εσωτερική δυσμορφία). Δεν μιλάω για υβρίδια αλλά για το κάθε είδος που κάποιος επιλεκτικά έβγαλε για να ζει σε ενυδρείο. Δηλαδή ο δίσκος που τους έχουν βγάλει σε 300 χρωματικές παραλλαγές (που δεν υπάρχουν στην φύση) δεν είναι επιλεκτική αναπαραγωγή; Για το baloon το καταλαβαίνω τα έχω δει τα ψάρια πως βασανίζονται και υστερούν. Ένα longfin δεν μπορώ να καταλάβω πως θα επηρεαστεί (εκτός και αν το ενυδρείο που θα μπεί δεν είναι κατάλληλο).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υτπήρχε αγοραστικό ενδιαφέρον φαντάζομαι πως δεν θα ασχολείτο κανείς με επιλεκτικές αναπαραγωγές οσο και να είναι όμορφο η άσχημο το αποτέλεσμα αυτών. Επομένως όλοι μας έχουμε παίξει το ρόλο μας μεγάλο ή μικρό αγοράζοντας ισως κάποια ψάρια <<επιλεκτικων αναπαραγωγών>> από αγνοια η επειδή τα θεωρούμε αποδεκτά για το χόμπυ μας.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Τα long fin πως παράγονται; Κατα πόσο επηρεάζουν την κίνηση των ψαριών; Η επιλεκτική αναπαραγωγή είναι κάτι που υφίστανται όλα τα ζώα οπότε δεν καταλαβαίνω πιο το πρόβλημα (από την στιγμή που δεν έχει εσωτερική δυσμορφία). Δεν μιλάω για υβρίδια αλλά για το κάθε είδος που κάποιος επιλεκτικά έβγαλε για να ζει σε ενυδρείο. Δηλαδή ο δίσκος που τους έχουν βγάλει σε 300 χρωματικές παραλλαγές (που δεν υπάρχουν στην φύση) δεν είναι επιλεκτική αναπαραγωγή; Για το baloon το καταλαβαίνω τα έχω δει τα ψάρια πως βασανίζονται και υστερούν. Ένα longfin δεν μπορώ να καταλάβω πως θα επηρεαστεί (εκτός και αν το ενυδρείο που θα μπεί δεν είναι κατάλληλο).

Αλλο πραγμα να επιλεγεις υγειη ζωα με τελεια χαρακτηριστικα της ρατσας του για αναπαραγωγη (αυτο κανουμε και μεταξυ μας οι ανθρωποι υποσυνειδητα, επιλεγοντας οσο το δυνατον ομορφοτερο και καλο ταιρι) και αλλο να επιλεγεις ζωα με μια δυσμορφια και μαλιστα να την επαναλαμβανεις συνεχως μεχρι να φτασει η δυσμορφια των απογονων στο απροχωρητο.

Αυτα ισχυουν περισσοτερο για τα ballon.

Tα long fin απο ενα σημειο και μετα βρισκονται κι αυτα σε κατασταση παραμορφωσης

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ενα παραδειγμα απο αλλο ζωο που εχει δημιουργηθει αποδεδειγμενα προβλημα, για να γινει κατανοητο.

Τα κολευ εχουν ως χαρακτηριστικο το λεπτο μακρυ κεφαλι.

Επιλεγοντας ζωα για αναπαραγωγη με λεπτο κεφαλι εχεις σκοπο να βγαζεις απογονους με λεπτο κεφαλι.

Αν αυτο συνεχιστει χωρις ελεγχο, φτανει το ζωο να μην εχει πια ενα ομορφο λεπτο κεφαλι αλλα ενα παραμορφωμενο αφυσικο πολυ λεπτο κεφαλι το οποιο μπορει στα ματια καποιων με "περιεργα" γουστα να ειναι αξιοπεριεργα ομορφο, αλλα το σκυλι εχει πλεον προβλημα υγειας με τον εγκεφαλο του που στριμωχνεται σε τοσο μικρο κρανιο.

Καπως ετσι και χειροτερα ειναι και η κατασταση στα παραμορφωμενα ψαρια balloon κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα παράδειγμα, ακόμα πιο ξεκάθαρο και δεικτικό από αυτό του Σπύρου, είναι το αξιαγάπητο basset hound. Δε γνωρίζω ακριβώς με ποια διαδικασία και τα στάνταρ με τα οποιά "παράγονται" τα σκυλάκια αυτά, αλλά δείτε τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, που φυσικά οφείλονται στην επέμβαση του ανθρώπου :

"Θεωρείται υγιής σε σύγκριση με άλλες ράτσες σκύλων. Εντούτοις, όπως όλες τις ράτσες έτσι και το Basset Hound είναι επιρρεπές σε ποικίλες γενετικές παθήσεις. Οι πιο κοινές είναι το γλαύκωμα, η θρομβοπάθεια, η πάθηση von Willebrand’s η οποία έχει να κάνει με ανωμαλία του κυκλοφορικού συστήματος, υποθυρεοειδισμός, δυσπλασία του ισχίου –hip dysplasia- και του αγκώνα –elbow dysplasia- και patellar luxation, μια πάθηση κατά την οποία έχουμε μετακίνηση της επιγονατίδας.

Μπορεί να παρουσιάσει μυοσκελετικά προβλήματα, τα οποία μπορεί να οδηγήσουν σε παράλυση, λόγω της μορφολογίας του σκύλου αυτού. Η παχυσαρκία αυξάνει την πιθανότητα εμφάνισης τέτοιων προβλημάτων. Μην ταίζετε μεγάλες ποσότητες φαγητού και αποθαρρύνετε το σκύλο από το να στρεσάρει με οποιοδήποτε τρόπο τα μπροστινά πόδια.

Είναι επιρρεπής σε μια πολύ επικίνδυνη και συχνά θανατηφόρα πάθηση με την ονομασία gastric dilatation volvulus. Η πάθηση αυτή έχει να κάνει με το στομάχι, το οποίο τεντώνεται λόγω μεγάλης περιεκτικότητας σε αέρια και σε πολλές περιπτώσεις στρέφεται γύρω από τον εαυτό του. Απαιτείται άμεση κτηνιατρική παρέμβαση για να σωθεί η ζωή του σκύλου. Είναι σημαντικό να μην ταίζετε μεγάλα γεύματα. Χωρίζετε το φαγητό σε 2-3 μικρά γεύματα παρά ένα μεγάλο. Επιβλέπετε για κάποιες ώρες μετά το γεύμα αν ο σκύλος καταναλώσει μεγάλη ποσότητα φαγητού.

Λόγω του ότι τα αυτιά είναι υπερβολικά μακριά, είναι επιρρεπή σε μολύνσεις και παθήσεις οι οποίες μπορεί να γίνουν χρόνιες και σε μερικές περιπτώσεις ακόμα και θανατηφόρες. Πρέπει να καθαρίζονται τακτικά και πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή από τον ιδιοκτήτη να μην πέφτουν στο φαγητό ή να αγγίζουν στο έδαφος."

πηγή : http://www.cypruspet...72:basset-hound

και ίσως λίγο πιο αναλυτικά, στα αγγλικά : http://www.dog-adopt...und.html#Health

Φυσικά στα ψαράκια δεν έχει γίνει καμιά τέτοιου είδους έρευνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...