Jump to content

Μαζική αγορά Chiller


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η άλλη όψη του νομίσματος !!

Δυο καλοκαίρια τώρα τη πέρασα χωρίς chiller, αφού υπάρχει κλιματιστικό στο δωμάτιο και η θερμοκρασία του νερού στη χειρότερη περίπτωση να φτάσει στους 27 βαθμούς. Άσε που δροσίζεται και όλο το σπίτι.

Γιατί να δώσει κάποιος 500 ευρώ και να μην αγοράσει ένα κλιματιστικό με 200-300 ?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ λέτε να ζητήσουμε μαζική αγορά κλιματιστικών από τον Κωστόβολο? :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

γιατι απλουστατα θα ξοδεψει πολυ περισσοτερη ενεργεια και χρημα...

οσο για το 27,5 εγω 1 χαρα το βρισκω.νομιζω οτι η καλυτερη θερμοκρασια πρεπει να ειναι καπου στους 26,5-27.δεν πιστευω οτι χρειαζεται πιο κατω.(νομιζω πως κατι τετοιο ειχε πει και ο δοκτωρ σιμεκ)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα δροσίζεται και ο χώρος αν πρόκειται για σπίτι και μαζί όσοι μένουν μέσα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα δροσίζεται και ο χώρος αν πρόκειται για σπίτι και μαζί όσοι μένουν μέσα !!!

σαφως,αλλα τι θα κανεις..?δεν μπορεις να το καις 24ωρο...οσο θα το χρειαζεσαι σαν ανθρωπος οκ,μετα τι...?θα στρεσαρεις ξανα το ενυδρειο σου αφου θα ξαναανεβει η θερμοκρασια του χωρου,οποτε και του ενυδρειου σου..?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα πράγματα ειναι απλά με γνώμονα το συμφέρων μας και μόνο αφού για εμάς είναι καθαρά χόμπι δυστυχώς είμαστε πελάτες και αυτό δεν είναι κακό το κακό είναι οτι δεν καταλαβαίνουν απόλυτα και την κρίση που περνά γενικότερα η αγορά και ο μέσος άνθρωπος όπως πολλοί από εμάς.....πιστεύω ιδιαίτερα και κάνω μνεία για το water inn ότι θα μας στηρίξει όπως και εμείς το αγκαλιάσαμε απλόχερα εδώ στην αθηνα από την έναρξη της "ζωής" του :(:(

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν θελω να κανω τον δικηγορο του διαβολου,απλως κακα τα ψεμματα το χομπι μας ειναι σχετικα ακριβο,πολυ περισσοτερο δε οταν μιλαμε για θαλασσινο ενυδρειο.

παιρνω παραδειγμα και μιλαω αποκλειστικα για μενα.προσφατως ανανεωσα το παθος μου για το χομπι,φτιαχνοντας μεγαλυτερο και καλυτερο σε εγκαταστασεις ενυδρειο απο το προηγουμενο-α μου.ολα καλα,και μην ξεχναμε οτι δεν ειμαι παρα ενας απλος υπαλληλος.ολα λοιπον ζορισμενα πολλες φορες και παρα την κριση και την ελλειψη μετρητου εγιναν.αυτο που μου λειπει και εμενα ειναι ενα ψυκτικο για να πω πως σχεδον ειμαι καλυμενος απο εξοπλισμο.μπικικινια ομως δεν υπαρχουν για τετοια αγορακαι το γνωριζα απο πριν...

τι να πω ομως τωρα,πχ πως το εχουν ακριβο τα μαγαζια και μπλαμπλα....μα αφου αγαπητοι μου αυτες ειναι τιμες,τοσο εχουν αξιολογηθει τα συγκεκριμενα μηχανακια,τι να κανουμε.?το γνωριζουμε απο πριν πως αργα η γρηγορα θα το χρειαστουμε και καποια στιγμη θα το αποκτησουμε.ετσι ειναι το χομπι,θελουμε η οχι.κανεις δεν μας αναγκαζει να αγοραζουμε πραγματα που δεν θελουμε.

μην κρυβεστε πισω απο το δαχτυλο σας.

αν μοιρολατρουμε πως το ενα ειναι ακριβο,το αλλο δεν αξιζει τα χρηματα του,ας το γυρισουμε σε αλλο,πιο φθηνο χομπι(γραμματοσημα,τηλεκαρτες,κλπ).....

ξεκινησε η συγκεκριμενη κουβεντα με εναν πολυ ομορφο σκοπο,αλλα νομιζω πως εχει ξεφυγει και πλεον ειναι μονο σπαμ και να΄'χαμε να λεγαμε....

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε πάνω απ όλα ότι δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, φίλοι θεωρούμαστε και πριν και τώρα.. το αν θα πετύχουμε έκπτωση ή όχι.. το αν αγοράσουμε (όσοι τελικά αγοράσουμε chiller) από Ελλάδα ή εξωτερικό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσουμε να είμαστε πελάτες με τα εδώ καταστήματα.

Είναι και αυτός ένας τρόπος δοσοληψίας και τίποτα παραπάνω.

Τώρα σε μια ζωντανή κουβέντα θα τα έχει όλα μέσα.. και παράπονα και γκρίνιες και αστεία…

Γιατί όπως είπε κάποτε ο Klaz.. πάνω απ όλα το χόμπι μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο τοοοοοοοση κουβεντα για τα τσιλερς και δεδομενου οτι δεν εχετε καταληξει καπου...μην στεναχωριεστε διοτι μεχρι να αποφασισετε το καλοκαιρι και μαζι και οι ζεστες θα εχουν τελειωσει :(

Link to comment
Share on other sites

Ε !!! δεν χρειάζεται και πολύ άγχος .. έχουμε που έχουμε μη βάλουμε κ άλλο.

Στο κάτω - κάτω δεν είναι μόνο στο δικό μας χέρι.. περιμένουμε προσφορές.

Το να περάσει ακόμη ένα καλοκαίρι δεν χάλασε και ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη το όλο σκεπτικό ήταν να αλληλοϋποστηριχτούμε… και κάποιο κατάστημα να βγει κερδισμένο από τη μαζική αγορά και εμείς να έχουμε μια γενναία (όσο γίνεται) προσφορά.

Το κάθε κατάστημα κάνει αυτό που νομίζει και αυτό που μπορεί.. η επιλογή από εκεί και πέρα είναι του τελικού αγοραστή το αν θα επιλέξει (επιλέξουμε) κάποιες από τις προσφορές, ή θα κάνει την αγορά μεμονωμένα ή έστω και μαζικά από κάποιο site του εξωτερικού.

ας μου επιτρεψεις να γινω λιγο αυστηρος και να πω οτι δεν βλεπω καμια προσπαθεια απο καταστηματα. συμφωνα με οσα εχουν ειπωθει συμπαιρενω οτι οι εκπτωσεις (αν υπαρχουν) ειναι απο τους εισαγωγεις. φυσικα δεν ξερω ποιοι ειναι εισαγωγεις (ισως να ειναι και το ιδιο το καταστημα).

απο τη μια πλευρα το καταστημα με τα resun πουλει 7 (παρακαλω?) μαζεμενα, κλεβοντας απο ολα τα καταστηματα τη πελατεια για φετος και για το συγκεκριμενο προιον και δεν κανει καμια απολυτως εκπτωση πονταρει μονο και μονο στη φτηνη μαρκα. αυτο μου καθεται καπως.

απο την αλλη, το αλλο καταστημα παλι τα ιδια. οσο το παρει ο ενας θα το παρουν οι 7, οι 15, οι 30, κτλ. σκεφτητε οτι στο ιδιο καταστημα ενας που εχει κανει ηδη ενα υψος αγορων εχει 20% εκπτωση.

αν ειναι να βγει και 3ο καταστημα και να κανει το ιδιο, αφηστε το καλυτερα. χομπι ειναι, καψα εχουμε αλλα οχι δεν θα γινουμε περισσοτερο κοροιδα απο οσο πρεπει... νομιζω... . περιμενα πολλα περισσοτερα. ανταγωνισμος μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

θελω να μαζευτουμε 50 και να μην παρουμε στο τελος τιποτα

Link to comment
Share on other sites

απο τη μια πλευρα το καταστημα με τα resun πουλει 7 (παρακαλω?) μαζεμενα, κλεβοντας απο ολα τα καταστηματα τη πελατεια για φετος και για το συγκεκριμενο προιον και δεν κανει καμια απολυτως εκπτωση πονταρει μονο και μονο στη φτηνη μαρκα. αυτο μου καθεται καπως.

αγαπητε μου φιλε ,να μην σου καθεται περιεργα.

αυτο μπορεσε να κανει ο εμπορος,αυτο εκανε.

πηρε τιμη εισαγωγης απο γερμανια για συγκεκριμενα τεμαχια(που σημειωτεον επισης τα πληρωνει τοις μετρητοις και πριν την παραδοση στην ελλαδα),εβαλε ενα μικρο ποσοστο κερδους,εβαλε και τα μεταφορικα και εβγαλε την τελικη τιμη.που ειναι το περιεργο..?

μη σου πω πως μπορει να πεσει και λιγο εξω,αν τελικα παρει καποια ψυκτικα παραγγελια αλλα οχι ολα οσα ειναι υπολογισμενα για παλετα....

τωρα αυτο που λες για κλοπες πελατειας....δεν το καταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν θελω να κανω τον δικηγορο του διαβολου,απλως κακα τα ψεμματα το χομπι μας ειναι σχετικα ακριβο,πολυ περισσοτερο δε οταν μιλαμε για θαλασσινο ενυδρειο.

παιρνω παραδειγμα και μιλαω αποκλειστικα για μενα.προσφατως ανανεωσα το παθος μου για το χομπι,φτιαχνοντας μεγαλυτερο και καλυτερο σε εγκαταστασεις ενυδρειο απο το προηγουμενο-α μου.ολα καλα,και μην ξεχναμε οτι δεν ειμαι παρα ενας απλος υπαλληλος.ολα λοιπον ζορισμενα πολλες φορες και παρα την κριση και την ελλειψη μετρητου εγιναν.αυτο που μου λειπει και εμενα ειναι ενα ψυκτικο για να πω πως σχεδον ειμαι καλυμενος απο εξοπλισμο.μπικικινια ομως δεν υπαρχουν για τετοια αγορακαι το γνωριζα απο πριν...

τι να πω ομως τωρα,πχ πως το εχουν ακριβο τα μαγαζια και μπλαμπλα....μα αφου αγαπητοι μου αυτες ειναι τιμες,τοσο εχουν αξιολογηθει τα συγκεκριμενα μηχανακια,τι να κανουμε.?το γνωριζουμε απο πριν πως αργα η γρηγορα θα το χρειαστουμε και καποια στιγμη θα το αποκτησουμε.ετσι ειναι το χομπι,θελουμε η οχι.κανεις δεν μας αναγκαζει να αγοραζουμε πραγματα που δεν θελουμε.

μην κρυβεστε πισω απο το δαχτυλο σας.

αν μοιρολατρουμε πως το ενα ειναι ακριβο,το αλλο δεν αξιζει τα χρηματα του,ας το γυρισουμε σε αλλο,πιο φθηνο χομπι(γραμματοσημα,τηλεκαρτες,κλπ).....

ξεκινησε η συγκεκριμενη κουβεντα με εναν πολυ ομορφο σκοπο,αλλα νομιζω πως εχει ξεφυγει και πλεον ειναι μονο σπαμ και να΄'χαμε να λεγαμε....

καλησπέρα φιλαράκο καταρχήν μισώ την αντιπαράθεση αλλά επέτρεψε μου να πω ότι.....Το ότι ανήκουμε σε ένα τόσο μεγάλο forum το ότι τα έχουμε "χώσει" και θα τα χώνουμε συνιδιτα τι σημαίνει????Μήπως να μην αναφέρουμε ότι είχαμε πει για μαζική αγορά πριν το water inn ξεκινήσει την δωροεπιταγη και να μην πούμε ότι άνευ δωροεπιταγης θα πρέπει ενα κατάστημα της τάξεως του ανωτέρου καταστημ,να έκανε μια πιο καλή έκπτωση και μάλιστα όταν αφορά μηχανήματα τέτοιας αξίας και μετρητής?????? μήπως και μπει μέσα με μια μεγαλύτερη έκπτωση από το 20%????? μα είναι δυνατόν που ζούμε????την να την κάνω ρε φίλε την δωροεπιταγη????? να μπω στο τρυπακι να τα χώνω ολο και πιο πολλή????οπότε χαλάρωσε και σκέψου ότι πρώτον εμείς σαν πελάτες στηρίζουμε το η τα μαγαζιά και δεύτερων κάποια στιγμή θα πρέπει επιτελούς να μειώνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το κέρδος τους τουλάχιστον σε αυτούς που τα στηρίζουν δηλαδή ΕΜΑΣ.Φιλικά πάντα.(αγανάκτησα με αυτό το σίριαλ) :(

Link to comment
Share on other sites

επίσης παραγματικα αυτό που είπες "αν μοιρολατρουμε πως το ενα ειναι ακριβο,το αλλο δεν αξιζει τα χρηματα του,ας το γυρισουμε σε αλλο,πιο φθηνο χομπι(γραμματοσημα,τηλεκαρτες,κλπ).....

ξεκινησε η συγκεκριμενη κουβεντα με εναν πολυ ομορφο σκοπο,αλλα νομιζω πως εχει ξεφυγει και πλεον ειναι μονο σπαμ και να΄'χαμε να λεγαμε...."είναι άσχημο και άτοπο,ΚΑΝΕΙΣ δεν μοιρολατρησε και ΚΑΝΕΙΣ δεν θα το γυρηση σε αλλο χόμπι και ο λόγος απλός αν δεν ξέρεις....τα χόμπι ΔΥΣΚΟΛΑ αλλάζουν και αν αλλάξουν αλλάζει και μέρος από την ίδια σου την ζωή.ελπίζω να σε κάλυψα....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλαράκο καταρχήν μισώ την αντιπαράθεση αλλά επέτρεψε μου να πω ότι.....Το ότι ανήκουμε σε ένα τόσο μεγάλο forum το ότι τα έχουμε "χώσει" και θα τα χώνουμε συνιδιτα τι σημαίνει????Μήπως να μην αναφέρουμε ότι είχαμε πει για μαζική αγορά πριν το water inn ξεκινήσει την δωροεπιταγη και να μην πούμε ότι άνευ δωροεπιταγης θα πρέπει ενα κατάστημα της τάξεως του ανωτέρου καταστημ,να έκανε μια πιο καλή έκπτωση και μάλιστα όταν αφορά μηχανήματα τέτοιας αξίας και μετρητής?????? μήπως και μπει μέσα με μια μεγαλύτερη έκπτωση από το 20%????? μα είναι δυνατόν που ζούμε????την να την κάνω ρε φίλε την δωροεπιταγη????? να μπω στο τρυπακι να τα χώνω ολο και πιο πολλή????οπότε χαλάρωσε και σκέψου ότι πρώτον εμείς σαν πελάτες στηρίζουμε το η τα μαγαζιά και δεύτερων κάποια στιγμή θα πρέπει επιτελούς να μειώνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το κέρδος τους τουλάχιστον σε αυτούς που τα στηρίζουν δηλαδή ΕΜΑΣ.Φιλικά πάντα.(αγανάκτησα με αυτό το σίριαλ) :(

Link to comment
Share on other sites

Τι θα συνέφερε περισσότερο ένα κατάστημα… να πουλήσει το 1 προϊόν και να βγάλει 100% κέρδος, ή να πουλήσει 15 και να βγάλει 65-70% κέρδος από το καθένα?

Στο κάτω-κάτω θα κερδίσει έμμεσα και νέα πελατεία μ αυτή τη κίνηση.

Όπως γνωρίζουμε στο εμπόριο το κέρδος είναι 100% (κάποιοι είμαστε έμποροι κάποιοι έχουμε κολλητούς και γνωρίζουμε κάποια πράγματα).

Link to comment
Share on other sites

Τι θα συνέφερε περισσότερο ένα κατάστημα… να πουλήσει το 1 προϊόν και να βγάλει 100% κέρδος, ή να πουλήσει 15 και να βγάλει 65-70% κέρδος από το καθένα?

Στο κάτω-κάτω θα κερδίσει έμμεσα και νέα πελατεία μ αυτή τη κίνηση.

Όπως γνωρίζουμε στο εμπόριο το κέρδος είναι 100% (κάποιοι είμαστε έμποροι κάποιοι έχουμε κολλητούς και γνωρίζουμε κάποια πράγματα).

φαινομενικά κ μόνο είναι 100% κέρδος. Πρέπει να υπολογίσεις ΦΠΑ αγοράς, ΦΠΑ πώλησης, εφορία, έξοδα μαγαζιού,ΙΚΑ,ΤΕΒΕ κτλ για να βγάλεις ένα ποσοστό κέρδους

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κατι αλλο να πω στο συγκεκριμενο ποστ,ουτε παιρνω το μερος κανενος.

ολοι μας εχουμε βγαλει νομιζω τα συμπερασματα και ισως εχει λιγο ξεφυγει το ποστ απο την αρχικη του ιδεα....

Link to comment
Share on other sites

λιοπον το ποστ και γω πιστευω εχει τραβηξει πολυ

δωστε και σε μενα δυο μερες να σας πω καποια αποτελεσματα δικων μου ερευνων επι του θεματος

αν ηταν στο χερι μου θα απαντουσα τωρα!!

απλα εχω προσβαση λογο μακροχρονιας συνεργασιας στα εργοστασια για τα οποια συζητατε και περιμενω καποια απαντητηκα e mail απο αυτα!!!

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία KATIR περιμένουμε τόσο από εσένα όσο και από τους υπόλοιπους.. μέλη και καταστήματα….

ΑΑΑΑΑ !!! και τη πατέντα σου

Link to comment
Share on other sites

η πετεντα μου παει σ*** γιατι συμφωνα με τα δεδομενα και τουσ ψυχρομετρικους χαρτες που εχω !!!!!

πρεπει για να πετυχει το καθε σπτι να εχει 120% περιπου υγρασια!!!!!

οσο για τις απαντησεις που περιμενω δεν εχω σκοπο το κερδος δεν ειμαι pet shop!!!!

απλα μου αρεσει το συλλογικο πνευμα

(συλλογικο πνευμα = δημοκτρατια =ελευθερη βουληση το κοβω θα με πειτε και κουμ@@@@@)χαχαχαχαχαχααχαχ πλακα κανω

λοιπον περα απο την πλακα αν τα καταφερω η τιμες πιστευω να ειναι πολυ ελκυστικες σε σημειο που δεν σας περναει απο το μυαλο!!!!

οταν λεω δεν εχω κερδος βλεπεται proforma invoice και βαση αυτης αγοραζεται !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

φαινομενικά κ μόνο είναι 100% κέρδος. Πρέπει να υπολογίσεις ΦΠΑ αγοράς, ΦΠΑ πώλησης, εφορία, έξοδα μαγαζιού,ΙΚΑ,ΤΕΒΕ κτλ για να βγάλεις ένα ποσοστό κέρδους

παιδια ας ξυπνησουμε το κερδος ειναι μεγαλο....

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική ρε παιδιά δεν μας ενδιαφέρει το ποσοστό κέρδους κάθε καταστήματος.. άπλα το ανέφερα ενδεικτικά, αλλά και ως ερώτηση για το ποια περίπτωση θα ήταν πιο «κερδοφόρα» και στο κατάστημα.

Τα ποσοστά όπως είπα ήταν ενδεικτικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...