Jump to content

ΤΟ ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ


athletico

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι.τελικά η απόφαση ελήφθη.κατασκευή ενός ενυδρείου (160/55/60),σύμφωνα με τα σχέδια του γαύρου.μεταλλική βάση εξωτερικά επενδεδιμένη με mdf,καπακι επίσης από mdf περασμένο 3-4 χέρια λούστρο θαλάσσης,σύμφωνα με κάποια σχέδια που μου έδειξε ο lasalμε 2 ανεμηστηράκια

.εξωτερικό φιλτρο EHEIM PRO 2080 (δεν το έχω παραγγήλλει ακόμα).ταίστρα πήρα της eheim 3581 (την πηρα για να ξερω πόσο άνοιγμα να αφησω στο καπάκι)

οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) ποιον θερμοστατη να βάλω(πόσα WATT και ποια μαρκα)?

2) πόσες λαμπες (watt,και κάτι άκουσα για φιαφορετικά φάσματα.τι είναι αυτό)?

3)χρειάζεται κάτι άλλο για να προσέξω όσο αφορά τον εξοπλισμό και όχι μόνο?

μεσα θα βαλω κιχλίδες malawi για τα ειδη θα ρωτήσω αργότερα.

αργότερα θα έρθουν και οι ευχαριστίες σε όλους αυτούς που μέ τις γνώμες τους και την εμπειρία τους βοήθησαν.

επισης ξέρετε κανένα site που να μπορώ να κατεβάσω κανένα screensaver με ενυδρεία?

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα athletico....

Mπορεις να διαβασεις εν πολυ ωραιο αρθρο για

την κατασκευη ενυδρειου στα ιδια λιτρα με το δικο σου περιπου....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2227

Καλη Συνεχεια ;)

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

παιδια να και οι πρώτες φωτο απο το τερατάκι μου.για να πω την αλήθεια όταν το πρωτοείδα η πρώτη σκέψη ήταν πω πω μεγαλο,μηπως έκανα μαλ.....α

και έπρεπε να το κάνω πιο μικρό.βέβαια δεν έλειψαν και οι μουρμούρες από την γυναίκα μου(οι παντρεμένοι με καταλαβαίνετε).

και σκέφτηκα για μια δόση να κόψω τα πόδια από την βάση (ειναι 75εκ.)

μετά από δυο μερες στο χώρο και αρκετά θετικά σχόλεια από πελάτες του γυμναστηρίου ήρθαμε σχεδόν στα ίσια μας.τώρα κάτι άλλο.αντι για εξωτερικά φίλτρα ( 2 ΕΗΕΙΜ 2217,μήπως είναι πιο καλά να φτιάξω ένα sumb?

αν έχετε και να μου υποδείξετε καποιο τρόπο κατασκευής θα ήταν ευχής έργο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

post-874-1144844626_thumb.jpg

post-874-1144844646_thumb.jpg

post-874-1144844667_thumb.jpg

post-874-1144844683_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να τρυπήσεις το τζάμι τότε 1000% κάντο με sump.

Το sump μπορεί να είναι ένα ενυδρείο περίπου 100 λίτρων με 4-5 χωρίσματα όπου το νερό θα περνάει διαδοχικά από το ένα στο άλλο.

Ένα πολύ καλό παράδειγμα ενυδρείου με sump είναι αυτό του istellas

Επίσης θα σου πρότεινα να βάλεις ανάμεσα στην βάση και το ενυδρείο ένα ξύλο (κόντρα πλακέ θαλάσσης κατά προτίμηση) και από επάνω φελιζόλ ή λάστιχο. Υποθέτω ότι όπως το βλέπω είναι προσωρινό με τα φελιζόλ μόνο στις δοκούς.

Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΕΙΝΑΙ.ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΕΛΑΜΙΝΗ ΚΑΙ ΦΙΛΕΖΟΛ.

ΤΟ SUMP ME ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ,ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ.ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΟΥ ISTELLAS ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΑ ΧΩΡΙΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΥΨΟΣ,ΠΟΣΟ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΕΧΕΙ Η ΣΩΛΗΝΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΗΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΙΣΡΕΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΒΓΑΝΕΙ Κ.Λ.Π.

ΜΑΝΙΚΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ SUMP ME ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ,ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ.ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΟΥ ISTELLAS ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΑ ΧΩΡΙΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΥΨΟΣ,ΠΟΣΟ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΕΧΕΙ Η ΣΩΛΗΝΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΗΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΙΣΡΕΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΒΓΑΝΕΙ Κ.Λ.Π.

ΜΑΝΙΚΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

18689[/snapback]

Η κατασκευή του sump δεν είναι δύσκολη, αν κατανοήσεις τη λειτουργία του.

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα , μιας και ο χώρος κάτω από το ενυδρείο σου είναι ότι πρέπει. Αργότερα θα διαπιστώσεις τα πλεονεκτήματα που θα προσφέρει στο σύστημά σου.

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2384

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα και γω να βαλεις sump,

θα σε βολεψει πολυ.

Το ενυδρειο μου ειναι DIY και τοτε ημουν αρχαριος δεν ηξερα καν τι ειναι το sump,αν τo ηξερα θα το ειχα κανει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και μια φωτογραφία που ίσως να λύσει τυχόν απορίες...

post-190-1144918391_thumb.jpg

Με τις κόκκινες γραμμές φαίνονται τα τζάμια και που πιάνει το καθένα και τι κενά αφήνει. Με τη ροζ γραμμή φαίνεται η ροή του νερού ανάμεσα από τα χωρίσματα...

Όσον αφορά τη διάμετρο της σωλήνας υπερχείλησης είναι 5 εκ και επαρκεί να βγάλει το νερό που παρέχουν οι δύο αντλίες 1260 (2400lt/h έκαστη), οι οποίες φυσικά δεν δουλεύουν στο max, αλλιώς τα ψάρια θα κυκλοφορούσαν δαγκωτά πάνω στα φυτά όπως οι ancistrus ;)

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...