Jump to content

Αναπαραγωγή Labido Yellow


malaw

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι θά ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα....καταρχήν έχω ένα ζευγάρι ladido yellow σε ένα ενυδρείο 200 λίτρα γεμάτο με πέτρες moonstone,anubies,valisneries,keratofylla το ζευγάρι αυτό ζευγάρωσε και είχα το θυληκό μου μπουκωμένο για περίπου 12 μέρες μέ αποτέσμα να την βλέπω εξασθενημένη και αναγκάστηκα να βάλω μία γενήστρα σε ένα άλλο ενυδρείο μου 70 λίτρων και να την ξεγεννήσω έκει μονο τα ιχθύδια για να τα μεγαλώσω....όλα αυτά σήμερα...παρατήρησα ότι από τα 20 έχουν επιβιώσει τα 5 με 6 μικρά τά οποία δεν έχουν σχηματιστεί πλήρως....η ερώτηση μου είναι η εξής....πρεπεί να βγάλω τα υπόλοιπα μικρα που δεν έχουν επιβιώσει μέσα στην γεννήστρα? υπάρχει κίνδυνος να ανεβεί αμμώνια απ τα πεθαμένα ιχθύδια? τι μπορω να τα ταίσω? ενημερώνω ότι είναι στην 12η ημέρα της ζωής τους....διαφωτήστε με

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι θά ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα....καταρχήν έχω ένα ζευγάρι ladido yellow σε ένα ενυδρείο 200 λίτρα γεμάτο με πέτρες moonstone,anubies,valisneries,keratofylla το ζευγάρι αυτό ζευγάρωσε και είχα το θυληκό μου μπουκωμένο για περίπου 12 μέρες μέ αποτέσμα να την βλέπω εξασθενημένη και αναγκάστηκα να βάλω μία γενήστρα σε ένα άλλο ενυδρείο μου 70 λίτρων και να την ξεγεννήσω έκει μονο τα ιχθύδια για να τα μεγαλώσω....όλα αυτά σήμερα...παρατήρησα ότι από τα 20 έχουν επιβιώσει τα 5 με 6 μικρά τά οποία δεν έχουν σχηματιστεί πλήρως....η ερώτηση μου είναι η εξής....πρεπεί να βγάλω τα υπόλοιπα μικρα που δεν έχουν επιβιώσει μέσα στην γεννήστρα? υπάρχει κίνδυνος να ανεβεί αμμώνια απ τα πεθαμένα ιχθύδια? τι μπορω να τα ταίσω? ενημερώνω ότι είναι στην 12η ημέρα της ζωής τους....διαφωτήστε με

Καταρχήν να πούμε οτι η περίοδος επώσης διαρκεί κατα μέσο όρο 21 μέρες.Εξαρτώμενη δε απο την θερμοκρασία διαρκεί απο 18 ως 24 μέρες.Η θηλυκιά έχει γεννήσει ξανά;.Αν καταλαβαίνω καλά την υποχρέωσες να γεννήσει

και την έβαλες πίσω στο ενυδρείο;.Θα μπορόυσες να την βάλεις στο ενυδρείο γεννήστρα και να την αφήσεις ήσυχη να γεννήσει.Γιατί αν είναι μόνο 12 μέρες έχουμε πρόωρο τοκετό :) .Είναι γεγονός οτι όταν μπουκώνονται δεν τρώνε και ώσπου περνούν οι μέρες κρύβονται πια και δεν τρώνε και καθόλου με αποτέλεσμα να τις βλέπουμε και αδύνατες και αδύναμες.Τα νεκρά ιχθύδια να τα βγάλεις.Οσον αφορά την τροφή ομολογώ οτι δεν ξέρω σε τόση μικρή ηλικία και σχεδόν ασχημάτιστα ψαράκια τι να δώσουμε.Υπάρχουν κάποιες εμπορικές τροφές σε σκόνη που πιθανόν να τα βοηθούσε.Να δούμε τι θα πούν και οι άλλοι φίλοι.

Εγώ σου προτείνω να αυξήσεις τον πληθυσμό.Δηλαδή αυτή τη στιγμή έχεις ζευγάρι.Να βάλεις ακόμα 2 μην σου πώ και τρείς μόνο θηλυκές για να γίνει χαρέμι γιατί όπως ξέρουμε τα αφρικάνικα πάνε σε χαρέμια.Σίγουρα θα κάνει καλό.Η βιβλιογραφία αναφέρει οτι μπορούμε την μάνα να την βγάλουμε και να μπει σε ενα ενυδρείο γεννήστρα.Καλό όμως είναι να μην την πιέζουμε να ξεμπουκωθεί γιατί κάποτε δεν έχουμε τα ποθητά αποτελέσματα.

Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ναί έχει ξανά γεννήσει άλλη μία φορά απλά είχα άλλα 4 θυληκά και μου απεβίωσαν την περίοδο ασυτίας στις 3 βδομάδες....και δεν το πολυ ρισκάρω να χάνω ψάρια τωρα....απλά την ξεμπούκωσα σέ ένα 70άρι και την ξανα έβαλα στο 200άρι με το ζευγάρι της....τα ιχθύδια σαν περιγραφή έχουν βγάλει ουρίτσα κεφαλάκι και τελικα είναι γυρω στα 8... :) τους έχω βάλει μέσα στην γεννήστρα κλόνουσ κερατόφυλλου και βλέπουμε... στην επόμενη γέννα θα απομονώσω το θυληκό...το οποίο τωρα λυσάει για τροφή :)

Link to comment
Share on other sites

Ναί έχει ξανά γεννήσει άλλη μία φορά απλά είχα άλλα 4 θυληκά και μου απεβίωσαν την περίοδο ασυτίας στις 3 βδομάδες....και δεν το πολυ ρισκάρω να χάνω ψάρια τωρα....απλά την ξεμπούκωσα σέ ένα 70άρι και την ξανα έβαλα στο 200άρι με το ζευγάρι της....τα ιχθύδια σαν περιγραφή έχουν βγάλει ουρίτσα κεφαλάκι και τελικα είναι γυρω στα 8... :) τους έχω βάλει μέσα στην γεννήστρα κλόνουσ κερατόφυλλου και βλέπουμε... στην επόμενη γέννα θα απομονώσω το θυληκό...το οποίο τωρα λυσάει για τροφή :D

Με προβληματίζει που έχεις χάσει τόσα θηλυκά.Γράψε μας τι ταίζεις και τι ποικιλία τροφών έχεις.Όπως έγραψα πιο πάνω ταλαιπωρούνται αρκετά και μάλιστα κάποιοι μετά το ξεμπούκωμα συμπληρώνουν στη τροφή και βιταμίνες για να βοηθήσουν τις θηλυκές.Σε πόσο διάστημα τις έχασες.Εδειξαν κάποιο σύμπτωμα;.Πάντως 4 θηλυκές εγώ το θεωρώ μεγάλο νούμερο.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.... :) Οσον αφορα ασθένεια δεν είχαν κάτι ούτε σε μορφή βακτηρίου ουτε σε παράσιτο η ιό.....τις έχανα μέ ρυθμό ανά 2μηνο πάνω στην τρίτη βδομάδα που ήταν μπουκωμένες....γενικά τις ταίζω...(καταψυγμένες σε κόκκινο σκουλίκι και μια ποικιλία malaw mix,φιλαρακια spirulina,colour της tetra η pellets omega one ,αρτέμια,vipagran κτλ γενικά κάνω 2 γεύματα την ημέρα και φροντίζω να τρώνε απ'όλα χωρίς να τις συνηθήζω σε 1 με 2 τροφές...και αυτη την στιγμή μετράς περίπου 8 μικρά τα οποία αναπτύσονται σε μία γεννήστρα ψιλό-κινούνται απο γωνία σε γωνία :) (τρομερό θέαμα!!!)

Link to comment
Share on other sites

επίσης ρίχνω και πολυβιταμίνες σε μορφή σταγονών ανά 4 μέρες και ταιζω και αγγουράκι χωρίς την φλούδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.... :D Οσον αφορα ασθένεια δεν είχαν κάτι ούτε σε μορφή βακτηρίου ουτε σε παράσιτο η ιό.....τις έχανα μέ ρυθμό ανά 2μηνο πάνω στην τρίτη βδομάδα που ήταν μπουκωμένες....γενικά τις ταίζω...(καταψυγμένες σε κόκκινο σκουλίκι και μια ποικιλία malaw mix,φιλαρακια spirulina,colour της tetra η pellets omega one ,αρτέμια,vipagran κτλ γενικά κάνω 2 γεύματα την ημέρα και φροντίζω να τρώνε απ'όλα χωρίς να τις συνηθήζω σε 1 με 2 τροφές...και αυτη την στιγμή μετράς περίπου 8 μικρά τα οποία αναπτύσονται σε μία γεννήστρα ψιλό-κινούνται απο γωνία σε γωνία :) (τρομερό θέαμα!!!)

Θα έλεγα να μην ταίζεις κόκκινο σκουλήκι τα αφρικάνικα.Η artemia είναι καλό να δίνεται μόνο σε κιχλίδες θηρευτές( μιλούμε πάντα για malawi).Προσπάθησε να δώσεις mysis ( κατεψυγμένο) και αυτό 2-3 φορές το μήνα.Οι τροφές σε flakes ή pellets εναι καλό να μην έχουν πολύ ψηλό ποσστό σε πρωτείνες.Βέβαια οι labido αναφέρονται ως παμφάγες αλλά ας είμαστε προσεκτικοί όσον αφορά τη περιεκτικότητα σε πρωτεινη.

Για παράδειγμα να σου προτείνω δύο τροφές 1. Cichlid vegi flakes ( ocean nutrition),βγαίνει και σε pellets,

2.Excel (pellets) της Hikari.Υπάρχουν και άλλες πολλές για αφρικάνους.

Υπάρχει και μια συνταγή για να φτιάξεις μόνος σου την shrimp mix :

http://www.cichlid-forum.com/articles/food_recipes.php

Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Υπερ-ευχαριστώ :) υποκλίνομαι Σωκράτη στο μεγαλείο σου...θα προσπαθήσω να φτιάξω το μιξ αυτό....τα ιχθύδια labidochromis yallow πάντως είναι μια χαρά δέν έχουν απορροφήση ακόμα τους λεκιθικούς τους σάκους περιμένω να τα δώ πιο δραστήρια και σιγά σιγά θά ήθελα προτάσεις τι να τα ταίσω

Link to comment
Share on other sites

Υπερ-ευχαριστώ :) υποκλίνομαι Σωκράτη στο μεγαλείο σου...θα προσπαθήσω να φτιάξω το μιξ αυτό....τα ιχθύδια labidochromis yallow πάντως είναι μια χαρά δέν έχουν απορροφήση ακόμα τους λεκιθικούς τους σάκους περιμένω να τα δώ πιο δραστήρια και σιγά σιγά θά ήθελα προτάσεις τι να τα ταίσω

Να προσθέσω κάτι για το shrimp mix ,καλύτερα είναι να βάλεις διπλάσια ποσότητα μπιζέλια απο την ποσότητα των γαρίδων.Δηλαδή αν βάλεις 250 gr γαρίδα να προσθέσεις περίπου 500gr μπιζέλια.

Και κάτι άλλο οι γαρίδες που θα πάρεις να ΜΗΝ είναι αποφλοιωμένες.Αυτό είναι κρίσιμο γιατί θέλουμε οι γαρίδες να έχουν το τσόφλι τους το όποίο θα αλεστεί και αυτό μαζί.

Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

τα ιχθύδια labidochromis yellow είναι μια χαρά :) δέν έχουν απορροφήση ακόμα τους λεκιθικούς τους σάκους περιμένω να τα δώ πιο δραστήρια και σιγά σιγά θά ήθελα προτάσεις τι να τα ταίσω... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μέρα φίλοι μου σάς στέλνω φωτογραφίες να θαυμάσεται να μικρά μου labido se ηλικία 16 ημερών....μόλις βγήκανε απ την γεννήστρα και κατοικούν ενα 70 λιτρο ενυδρείο....σε αυτη την ηλικία τι πρέπει να ταίζω?

Link to comment
Share on other sites

Tελεια..

Μια εστανση που εχω ειναι πως μολις μεγαλωσουν και τα ξαναβαλεις στο μεγαλο πρεπει να φτιαξεις την γεννηστρα..Τουλαχιστων με αμμο..Ωστε να συνηθιζουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μέρα φίλοι μου σάς στέλνω φωτογραφίες να θαυμάσεται να μικρά μου labido se ηλικία 16 ημερών....μόλις βγήκανε απ την γεννήστρα και κατοικούν ενα 70 λιτρο ενυδρείο....σε αυτη την ηλικία τι πρέπει να ταίζω?

Υπάρχουν τροφές εμπορίου που είναι σε σκόνη ,αλλά και μια τροφή flakes μπορείς να τρίψεις και να τους ρίξεις για φαί.

Εγώ το κάνω στα μικρά multi και πάνε μια χαρά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πρός το παρόν τρώνε 2 γεύματα από flake τής Tetra Vegetable τριμένο και τρώνε σάν παλαβά!!!! στον αριθμό ειναι 9!!! :(

και η επιπάχυνση συνεχίζεται...... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...