Jump to content

Preis Project


Aiolos

Recommended Posts

Μέχρι στιγμής ναι… αν κρίνεις τις σταθερές τιμές και την μέχρι τώρα ανάπτυξη.. όλα βαίνουν καλώς.

Το μόνο «αρνητικό» είναι η καθημερινή ενασχόληση και παρακολούθηση, αλλά είναι παροδικό μέχρι να βρεθεί η ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

Πως περνάνε έτσι οι μήνες !!! Πάει και ο Σεπτέμβρης μαζί μ αυτόν και το καλοκαίρι… κλείνοντας ένα κύκλο ακόμη το Preis project.

Όπως είχα πει (φαίνεται και στην κατάσταση) οι αλλαγές νερού αυτόν το μήνα ήταν της τάξεως των 30% (60 λίτρα στα 250 συνολικού όγκου), ανά δεκαήμερο, επιχειρώντας μ αυτόν τον τρόπο να έχω όσον το δυνατόν λιγότερα πρόσθετα.

Αυτό που προκύπτει από τις μετρήσεις (που είναι αισθητά μειωμένες από τους προηγούμενους μήνες) είναι η σταθερότητα των τιμών.

Αξιοσημείωτο είναι το μαγνήσιο που ενώ έχει μειωμένη δοσολογία κατά 50% (η εταιρία προτείνει 2 φορές την εβδομάδα), η τιμή του είναι μέσα στα αποδεκτά όρια.

Στα υπόλοιπα βελτιωτικά ακολουθήθηκαν οι οδηγίες / δοσολογίες που προτείνει ο κατασκευαστής.

Πάμε τώρα για τον Οκτώβριο….

Το πρόγραμμα για τον μήνα αυτόν είναι εβδομαδιαίες αλλαγές των 15% (30 λίτρα στα 250), αλλά όλες οι δοσολογίες από τα πρόσθετα θα μειωθούν, από 40 ml που ήταν μέχρι τώρα, θα προστίθενται τα 20 ml, εκτός του Formel Korall (pH- KH) buffer που θα παραμείνει ως έχει.

Όσον αφορά τα ασπόνδυλα, με τη διατροφή που ακολουθείται η ανάπτυξή τους είναι πολύ καλή.

post-13206-1254337314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω καθε μηνα να κρατας και φωτογραφιες απο τα κοραλια σου για να φαινεται η κατασταση τους και η πορεια τους απο τοτε που ξεκινησες το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες είχα ανεβάσει τον περασμένο μήνα...από τότε δεν υπάρχουν τρομερές διαφορές.

Παρατηρώ όμως ότι όλα έχουν ανοιχτούς του πολύποδες περισσότερο από πριν.

Η διατροφή των κοραλλιών βασίζεται στα: Coral energizer και Coral V Power.

Τώρα βρίσκομαι στη φάση παραγωγής ζωντανού φυτοπλαγκτόν... ακόμη ετοιμάζεται !!!

Όσο για τα ψάρια υπάρχει καθημερινή ποικιλία κατεψυγμένης τροφής της Ocean Nutrition και προφανώς μερίδιο (ζουμάκια) αυτής της τροφής απορροφάται και από τα κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

Με τον καιρό τα κοραλάκια "στρωνουνε" στο ενυδρείο και έτσι θα δεις καλύτερα χρώματα και πιο ανοιχτούς πολύποδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. αλλά κάποια τα έχω εδώ και 2 χρόνια και όλο αυτό το διάστημα ήταν στάσιμα, τους τελευταίους 3 μηνες όμως που ακολουθώ αυτό το πρόγραμμα φάνικαν μεγάλες διαφορές.

Ρίξε μια ματιά ειδικά στη Favia μερικά post πίσω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κλείσει ο κύκλος του project (όσον αφορά τα βελτιωτικά).

Από τα μέσα Ιουλίου «επίσημα» είχα ξεκινήσει αυτό το πρόγραμμα και τρεισήμισι μήνες μετά έβγαλα τα συμπεράσματα μου.

Να τονίσω ότι αφορούν κυρίως την ποιότητα και τις σταθερές τιμές στο νερό και ανταποκρίνονται για το δικό μου σύστημα. Άλλα συστήματα που φιλοξενούν σκληρά κοράλλια θα έχουν διαφορετικές απαιτήσεις.

Στο δια ταύτα και πάλι…

Μια αναδρομή στους μήνες που πέρασαν και στους πίνακες των αποτελεσμάτων, δείχνει μια καθημερινή ενασχόληση με αλλαγές νερού, προσθέσεις βελτιωτικών και τεστ.

Ο μήνας Οκτώβριος ήταν και ο «καταλύτης» του προγράμματος.. με πολλές ακυρώσεις προσθέτων.. με μειωμένες δοσολογίες… με αλλαγές σε κάποιο άλλο προϊόν και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που φαίνεται στον πίνακα.

Επιγραμματικά τα πράγματα έχουν ως εξής.

Θα αναφερθώ κυρίως σε 2-3 παραμέτρους που αφορούν τα βελτιωτικά… του Magnesium / Iodine και Formel Korall (ΚΗ-pH buffer).

Το μαγνήσιο η εταιρία το «προσφέρει» μαζί με το ιώδιο σε μια συσκευασία και ενώ τα επίπεδα μαγνησίου με συχνές αλλαγές νερού παραμένουν σταθερά χωρίς την ανάγκη πρόσθετου, δεν συμβαίνει το ίδιο με τα επίπεδα ιωδίου, (τώρα θα μου πείτε πόσοι τo μετράμε…)

Αντικατέστησα… ή μάλλον προστέθηκε ακόμη ένα προϊόν, το Iodine της Salifert ώστε να έχει τον αποκλειστικό έλεγχο όσον αφορά το θέμα ιώδιο.

Και όσον αφορά το ΚΗ…, παρόλο που η δοσολογία ήταν η διπλή (το προτείνει και η εταιρία), όταν τα επίπεδα ανθρακικής σκληρότητας είναι χαμηλά,…… δεν δεν δεν !!! στη καλύτερη περίπτωση 8.0 dKH με τάσεις μείωσης.

Αντικαταστάθηκε με το Reef buffer της Seahcem και ήρθε στα πάνω του.

Αν μέχρι στιγμής εξαιρέσουμε το θέμα ιώδιο και ανθρακική σκληρότητα, με τις εβδομαδιαίες αλλαγές του 15% (30 λίτρα στα 250) οι τιμές παραμένουν σε επιθυμητά επίπεδα χωρίς την ανάγκη κάποιων άλλων πρόσθετων, χρησιμοποιώντας το αλάτι της ίδιας εταιρίας.

Κάποια άλλα αλάτια μπορεί να είναι καλύτερα, άλλα μιας και δεν έκανα τόσο εμπεριστατωμένο πρόγραμμα όπως αυτό δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω…. Έχουμε καιρό μπροστά μας και για άλλα project !!!

Όσον αφορά το θέμα κόστος… τα προϊόντα της Preis δεν τα χαρακτηρίζεις από τα φτηνά μιας και η δοσολογία του κάθε βελτιωτικού είναι μεγαλύτερη σε ποσότητα για τα ΧΧΧ λίτρα, από αντίστοιχα ανταγωνιστικά προϊόντα του ιδίου όγκου και τιμής περίπου.

Παράδειγμα: Το magnesium/Iodine της Preis, σύμφωνα με την εταιρία η δοσολογία είναι 40ml στα 200 λίτρα δύο φορές την εβδομάδα, ενώ το Ιώδιο της Salifert, 6 ml μια φορά την εβδομάδα, (όπως περίπου και της KENT)

Φυσικά το κόστος θα είναι κατά πολύ μειωμένο με την αγορά μεγαλύτερων συσκευασιών και…. επιλογή καταστήματος !!!

Η επιλογή μέχρι στιγμής… (μέχρι το νέο project), είναι ότι θα αρκεστώ στις εβδομαδιαίες αλλαγές του 15% με κάποια επιπλέον προσοχή όσον αφορά την ανθρακική σκληρότητα κατά πρώτον και το ιώδιο κατά δεύτερον, τονίζοντας για μια ακόμη φορά, ότι αφορά το δικό μου σύστημα που αποτελείται κυρίως από μαλακά κοράλλια.

Προσανατολίζομαι τώρα για άλλο project με τη νέα σειρά της Seachem την AquaVitro !!! :blush:

post-13206-1257079090_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...