Jump to content

Τριχοειδής άλγη


nikos193

Recommended Posts

Έχω μεγάλο πρόβλημα με πράσινη και μαύρη τριχοειδή άλγη και θέλω να με βοηθήσετε!

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): <0,1 mg/l

Μέτρηση Fe (σιδήρος): -

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): ~12,5

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): 8

Μέτρηση pH: 7

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): ναι

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): ναι

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm): 32 mg/l

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου: 100 καθαρά

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): 1 sylvania gro-lux & 1 arcadia freshwater (2x25 watt)

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες: 8

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: seachem flourite black

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε: όλη τη σειρά seachem χωρίς το seachem phosphorous

Link to comment
Share on other sites

Σαν 1η κίνηση, σταμάτα τον σίδηρο

αν μπορείς προμηθεύσου τεστ για Fe

και περίμενε τους πιο έμπειρους να σου πουν καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτως με τον φιλο αλεξανδρο παραπανω,αλλα μην παρεις το συγκεκριμενο τεστ.σχεδον ποτε δεν θα σου πει την αληθεια....

αυτο που δεν μας ειπες,ειναι το τι τεστ εχεις,περιπου ποση φυτομαζα στο ενυδρειο σου,και ποσο λιπασμα ριχνεις και καθε ποτε(πχ εβδομαδιαια,ημερησια..?)

πολλοι παραγοντες,αλλα γινε συγκεκριμενος γιατι εγω δεν μπορω να σου προτεινω κατι συγκεκροιμενο,αφου καθε ενυδρειο εχει και τρεχει με τους δικους του κανονες...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι σχεδόν φουλ φυτεμένο με ρίζες μοπάνι και λίπασμα ρίχνω σύμφωνα με το δοσολόγιο της seachem σε ημερήσια βάση. Μήπως ένα πρόβλημα είναι ότι δεν έχω επαρκή ποσότητα φωσφορικών? Τα τεστ έγιναν με τεστ tetra

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα το προβλημα ξεκινησε απο περισσεια σιδηρου,αφου και το υποστρωμα σου ειναι υπερπλουσιο σε σιδηρο.εριχνες και το ''σιδερενιο'' ζουμι,και το κακο δεν αργησε να ερθει...

τι θα εκανα εγω....

μειωνεις ολα σου τα λιπασματα κα τα το ημιση,και κοβεις μαχαιρι το σιδηρο.πολυ μικρες και ουσιαστικες αλλαγες νερου,και αφαιρεση μηχανικα παραλληλα με οποιον τροπο μπορεις της αλγης(ενας καλος τροπος ειναι με μια παλια οδοντοβουρτσα να το μαζευεις).επισης αν προσθεσεις και καποιο εξτρα φυτο γρηγορης αναπτυξης θα βοηθησει....

δεν ειναι τιποτε το φοβερο,οι αλγες θα μειωθουνε και σιγα-σιγα θα φυγουνε αλλα θελει λιγη υπομονη. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως βοήθησαν (παράλληλα με την μείωση των λιπασμάτων)

και 2 sae που μόλις συνήθισαν τον χώρο εκάναν τσιμπούσι με την τριχοειδή άλγη :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε klaz! Άλλη μια ερώτηση μόνο. Φώσφορο να ρίχνω στο ενυδρείο? Ρωτάω γιατί εάν και τα ποσοστά είναι μηδαμινά στο ενυδρείο μου φοβάμαι μήπως χειροτερέψει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

φωσφορος θα ειναι το τελευταιο πραγμα που θα ριχνεις.το για τι ειναι πανευκολο,και θα σου το εξηγησω(σημερα εχω μαλλον αρκετη ορεξη :) )

οι περισσοτερες για να μην πω ολες οι τροφες ειναι πλουσιες σε φωσφορικα οποτε το ελαχιστο που χρειαζονται και εχουν αναγκη τα φυτα σου το λαμβανουν ηδη.

το συγκεκριμενο σκευασμα απευθυνεται ιδιαιτερως σε αρκετα εμπειρους χομπιστες,η σε συστηματα φυτεμενα μεν,αλλα στην ουσια ανενεργα απο ψαρια οποτε εκει χρειαζεται παρακολουθηση και συμπληρωμα οταν και αφου χρειαζεται...

ελπιζω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

και 2 sae που μόλις συνήθισαν τον χώρο εκάναν τσιμπούσι με την τριχοειδή άλγη :)

ειδες ποσο δικιο ειχα φιλαρακι...? :)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ! Είσαι πολύ επεξηγηματικός! Άρα δεν χρειάζεται να ανησυχώ που ο φώσφορος είναι στο 0 mg/l? Ρωτάω γιατί νομίζω πως διάφοροι τύποι άλγης δημιουργούνται από ανισσοροπία νιτρικών-φωσφορικών.

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε πως δεν πρεπει να ανυσηχεις...?

ο εμπειρικος κανονας λεει στο περιπου 1 προς 12 με ενα τα φωσφορικα και 12 τα νιτρικα.

ολα ειναι ρευστα,και δεν χρειαζεται ομως να τρελλαθουμε κιολας!!!!

οταν το ενυδρειο βρει το δρομο του,ολα θα πηγαινουν ρολοι.....τοτε βεβαια συνηθως ερχεται η ωρα που το βαριομαστε και παμε για αλλα,αλλα αυτη ειναι μια αλλη ιστορια.

και επειδη ειπα βαριομαστε,το ιδιο μολις επαθα και εγω :) ...παω για υπνο αυριο δουλευουμε...... :)

Link to comment
Share on other sites

ειδες ποσο δικιο ειχα φιλαρακι...? :)

Ναι ρε φίλε :)

Δεν ξέρεις πόσο χαιρόμουν να τα βλέπω να την ξεκοκκαλίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι θα σας φανει παραξενο αλλα θα διαφωνησω στον τροπο αντιμετωπισης της τριχοειδους. Εμενα παλι η πρωτη μου σκεψη ειναι αυξηση των φωσφωρικων και του σιδηρου. Και θα το εξηγησω...

Με 32 ppm CO2 (αν ειναι σταθερη η παροχη) δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα και παιζεις σε αλλο ταμπλω. Ο φωτισμος παλι ειναι αρκετος για μια υγιη αναπτυξη πολλων φυτων.

Οπου υπαρχουν υγιη φυτα, η αλγη παιρνει την αγουσα.. Το συμπερασμα λοιπον ειναι οτι στο 99,9% των περιπτωσεων (εφοσον υπαρχει ομως επαρκες CO2) η εμφανιση των αλγεων οφειλεται σε ελλειψη καποιου/ων στοιχειων που μπλοκαρει την αναπτυξη των φυτων, δινοντας την ευκαιρια στις αλγες να εκκολαφθουν και να εκμεταλλευτουν την ελλειψη ανταγωνισμου. Σε ενα ισορροπημενο συστημα με σταθερη παροχη διοξειδιου, η περισσεια των λιπασματων δεν δημιουργει αλγες.

Θα σας δωσω ενα δικο μου παραδειγμα: οταν ασχοληθηκα με το 300αρι μου, τον πρωτο καιρο γεμισα τριχοειδη κυριως στις moss. Πραγματικα οσο κι αν χαμηλωνα τις δοσεις στον σιδηρο δεν γινοταν τιποτε. Μειωνοντας τα φωσφωρικα, απεκτησα κι αλλες αλγες...spot και dust στα τζαμια. Επειτα αποφασισα να ακολουθησω μια μεθοδο λιπανσης που στηριζεται στην περισσεια ολων των απαραιτητων στοιχειων, (Εstimative Index). Απο την 1η εβδομαδα κιολας που αυξησα τον σιδηρο κατα 3 φορες απο την συνιστωμενη δοσολογια, η τριχοειδης σταματησε να αναπτυσσεται και μετα απο αλλες 3 εβδομαδες ειχε εξαφανιστει. Μαζι εξαφανιστηκαν και ολες οι αλλες αλγες και τα φυτα αρχισαν μια εκκρηκτικη αναπτυξη με πολυ pearling και εντονα χρωματα.

Ενδεικτικα να αναφερω οτι εφτασε στιγμη που ειχα 40ppm NO3 και 2-3ppm ppm PO4 (απο λαθος υπολογισμο), με το CO2 ομως σταθερο δεν εμφανιστηκε καμια αλγη, γιατι; διοτι τα φυτα ηταν υγιη και οταν συμβαινει αυτο ειναι σαν οι αλγες να "νοιωθουν " οτι το περιβαλλον δεν τις ευνοει.

Δεν λεω να κανεις το ιδιο, αλλα φροντισε να μην λειπει ποτε κανενα στοιχειο απο τα φυτα σου και οι αλγες θα σε αφησουν δια παντος.

Πολυ σημαντικα στοιχεια που δεν αναφερεις ειναι:

-ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου

-ποσο σιδηρο ριχνεις

-τι ιχθυοφορτιση εχεις

-ποση φυτομαζα

-αν το CO2 ειναι diy ή φιαλη

και -τι λαμπες εχεις Τ5 ή Τ8;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη.

Υποστηρίζεις δηλαδή ότι οι άλγες

ευνοούνται περισσότερο από την έλλειψη ενός είδους λίπανσης

παρά από την περίσσεια του ίδιου είδους.

Μήπως υπάρχει και κάποιος τρόπος, υπολογιστικός όχι εμπειρικός,

να βρούμε την απαραίτητη δοσολογία λίπανσης

βάσει των χαρακτηριστικών του κάθε ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

.....Εμενα παλι η πρωτη μου σκεψη ειναι αυξηση των φωσφωρικων και του σιδηρου. ....

και μενα :)

..... οι άλγες

ευνοούνται περισσότερο από την έλλειψη ενός είδους λίπανσης

παρά από την περίσσεια του ίδιου είδους......

Εγω νομιζω οτι οι αλγες ευνοουνται οταν υπαρχει φως που δεν υπαρχουν φυτα να το εκμεταλευτουν ή υπαρχουν τα φυτα αλλα δεν τα βοηθαμε εμεις με διοξειδιο και λιπασματα να το εκμεταλευτουν πληρως.

Για προϊόντα λίπανσης Seachem βρήκα αυτό.

Να το εμπιστευτώ;

Για μπουσουλας καλο ειναι αλλα το καθε ενυδρειο εχει τα δικα του.

Κοιτα τι σου "λενε" τα φυτα σου με τη συμπεριφορα τους.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως παιδια ειχα παρομοιο προβλημα, στο δισκοενυδρειο μου, χρησιμοποιησα προιοντα της seachem λιπασμα 1φορα την εβδομαδα ,σιδηρο εβαζα 2 φορες την εβδομαδα και οχι μια οπως συνηθιζα, και καθε 3 μερες βαζω και potasioum αν το γραφω σωστα,εβαλα ακομη πιο πολλα φυτα,αλλαγες νερου καθε 10 μερες ,αλλαγη υαλοβαμβακα σε καθε αλλαγη,και το προβλημα φαινεται να λυνεται με εντυπωσιακο ρυθμο....

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα το co2 ........πως ξέρεις ότι έχεις 32ppm co2 όταν χρησιμοποιής τύρφη ......ο πίνακας co2-kh ισχύει όταν δεν χρησιμοποιούμε διαφόρων ειδών οξέα π.χ τύρφη .......άρα κατά την άποψή μου μάλλον έχεις λίγο co2........ συν αυτά που σου λέει ο raven, αν και πέζουν και άλλα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα το co2 ........πως ξέρεις ότι έχεις 32ppm co2 όταν χρησιμοποιής τύρφη ......ο πίνακας ph-kh ισχύει όταν δεν χρησιμοποιούμε διαφόρων ειδών οξέα π.χ τύρφη .......άρα κατά την άποψή μου μάλλον έχεις λίγο co2........ συν αυτά που σου λέει ο raven, αν και πέζουν και άλλα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...