Jump to content

Κίτρινο νερό...


Recommended Posts

Χαιρετώ και γω με τη σειρά μου το όμορφο forum σας (μας :thumbup: ). Είμαι αρχάριος, δεν είχα καμία επαφή με ενυδρείο στο παρελθόν, μόνο

χρυσόψαρα σε γυάλα :thumbup: .

Είμαι στο στάδιο στρωσίματος μια εβδομάδα τώρα, ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες και τις συμβουλές του pet shop.

Αποτέλεσμα? Το νερό ενώ είναι καθαρό είναι κίτρινο!

Το ενυδρείο μου εχει διαστάσεις 80Χ30Χ40(Υ)=95 lt, έχω βιολογικό φίλτρο (υαλοβάμβακας-μπλέ σφουγγάρι-μακαρονάκια και την αντλία

νερού φυσικά). Η θερμοκρασία στο ενυδρείο διατηρείται στους 25-26. Επειδή μου αρέσουν τα αληθινά φυτά και οχι τα ψέυτικα

αγόρασα χώμα για το υπόστρωμα 2 σακκουλάκιαΧ500gr=1kg PRODAC-HUMU PLUS Subsoil -σαν κοκκινόχωμα-.

Την πρώτη ημέρα το έβαλα για πρώτη

στρώση και έπιασε περίπου 1 cm στο ενυδρείο. Αμέσως μετά πρόσθεσα άσπρα χαλικάκια,δεν θυμάμαι την ακριβή ποσότητα αλλά το

πρώτο σακκουλι έπιασε 2 cm στο ενυδρείο. Το δεύτερο σακκούλι το ανέμιξα με μια σακκούλα κόκκινα μπαλάκια 5 kg. Δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν, στο κατάστημα μου είπαν να το αναμίξω με το δεύτερο σακκούλι χαλικάκια για να σπάσω τη μονοτονία του άσπρου. Συνολικά βάθος που έπιασε το χώμα του βυθού γύρω στα 6cm.

Μετά άρχισα να προσθέτω τα φάρμακα.

Αντιχλώριο 25ml, τύρφη 9ml, βακτηρίδια(bacterlife ΠΑΝΤΑ στο σφουγγάρι) 8ml, Τροφή βακτηριδίων 1 κάψουλα.

Την δεύτερη ημέρα έβαλα άλλα 8ml βακτηρίδια και μια κάψουλα τροφή βακτηριδίων.Πρόσθεσα και 4 φυτά (2 anubias και 2 άλλα μεγαλύτερα (δεν θυμάμαι πως τα λένε :thumbup: ) για την πίσω μεριά του ενυδρείου. Πρόσθεσα υγρό λίπασμα PRODAC-Nutron FLora 25ml (ανα 15 ημέρες)και λίπασμα σιδήρου FERRO AKTIV 9ml.

Την τρίτη μέρα επανέλαβα το ίδιο με την προηγούμενη (μόνο που δεν ξαναπρόσθεσα φυτά και λίπασμα ;) ).

Την τέταρτη πάλι μόνο βακτηρίδια και την τροφή τους.

Απο τις επόμενες μέρες μου είπαν να ρίχνω μόνο λίγη τροφή ψαριών στο ενυδρείο για να τρέφονται τα βακτηρίδια(2-3 τσίπς τροφή την ημέρα).

Τι μπορεί να φταίει που το νερό μου είναι κίτρινο? Εντωμεταξύ προχτές το βράδυ και ενώ είχα σβήσει το φως, ανακάλυψα δύο μικροσκοπικά σαλιγκαράκια στο τζάμι του ενυδρείου. Το ενα με ασπρο κέλυφος και το άλλο με μαύρο.Το μαύρο το πρόλαβα και το έβγαλα απο το ενυδρείο αλλα το δεύτερο μου ξέφυγε. Αυτά μάλλον τα κόλλησα απο τα φυτά του καταστήματος. Την επομένη τα ξέπλυνα και τα ξαναφύτεψα.

Περιμένω με αγωνία τις συμβουλές σας για το πρόβλημά μου! Σας ευχαριστώ όλους εκ των πρωτέρων!!

Πρόσθεσα και φωτό του ενυδρείου καθώς και του βιολογικού φίλτρου:

post-1105-1144585726_thumb.jpg

post-1105-1144585739_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλώς ήρθες στο aquazone .

Ελπίζω να φάνουμε αντάξιοι στης προσδοκίες σου και να σε βοηθήσουμε να στήσεις ένα ενυδρείο όπως το θέλεις εσύ ,και με σεβασμό στη ζωή που εξαρτάτε από εμάς .

Το κόκκινα μπαλάκια είναι βαμμένο χαλίκι ;

Τη τύρφη 9ml σου χρωμάτισε το νερό μόλις την έβαλες ;.

Το 2-3 τσιπς τροφή την ημέρα θα σε συμβούλευα να μην βάζεις τη δεύτερη αν δεν έχει εξαφανιστεί (εννοείτε ότι πρέπει να τα τοποθετείς σε σημείο που να τα βλέπεις ) αλλιώς …….τεστ αμμωνίας ΝΗ3 και ΝΟ2 .

Στο φίλτρο σου αφαίρεσε τον υαλοβάμβακα ,δεν τον χρειάζεσαι εφ όσον έχεις σφουγγάρι (που όποτε μπουκώνει από αιωρούμενα σωματίδια μπορείς να το ξεπλύνεις και να το ξαναχρησιμοποιήσεις )και καλύτερα το χώρο αυτό να τον καλύψεις με ένα καλό βιολογικό υλικό . Τα βιολογικά υλικά τα τοποθετούμε στο τελευταίο στάδιο του φίλτρου μας για να είναι όσο γίνετε πιο καθαρά .

Τώρα για το λίπασμα δεν γνωρίζω καλά αλλά έχω την εντύπωση ότι για αρχή δεν σου χρειάζεται .καλού κακού όμως να απευθυνθείς στο φυτεμένο ενυδρείο .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=15

;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ξυλα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα.

Ειναι νωρις ακομα για λιπασμα,δεν χρειαζεται για τωρα.

Η κιτρινιλα μπορει να οφειλεται στα ξυλα αν εχεις βαλεις,που δεν ειναι κατι το ανησυχητικο.Τα ξυλα καλο ειναι πριν τα βαλουμε να τα βραζουμε σε μια κατσαρολα και τα αφηνουμε να κρυωσουν.

Για τα βακτηρια καλυτερα να ακολουθεις τις οδηγιες που εχει.

Τι τιμες εχει το ενυδρειο σου?

Αν μπορεις διαβασε ΕΔΩ

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Τα κόκκινα μπαλάκια δεν γνωρίζω αν είναι βαμμένα.

Λές ναναι κάτι τέτοιο? Θα μπορούσε πάντως, το έχω σκεφτεί μια και το νερό έχει χρώμα καφεκίτρινο όπως σχεδόν τα μπαλάκια. Βασικά είναι σαν κάποιος -ας μου επιτραπεί η έκφραση- να έχει κάνει "το ψιλό του" κάποιο βράδυ που μπέρδεψε την τουαλέτα με το ενυδρείο ;):thumbup:

Όσο για την τύρφη, ναι, χρωμάτισε το νερό όταν την έβαλα, πάλι καφεκίτρινη απόχρωση σαν...betadine. Το κακό είναι οτι δεν θυμάμαι αν το νερό άρχισε να γίνεται κίτρινο αφού έβαλα την τύρφη ή αφού έβαλα τα φυτά..Τύρφη βέβαια έχω βάλει μόνο μια φορά.

Τα τέστς τελικά πιστεύω, είναι η καλύτερη λύση. Θα πρέπει να τα εφαρμόσω (και μ'αυτό το σχετικό με τις τιμές απαντάω και στον φίλο AquaBoy). Ξύλα δεν έχω βάλει, μόνο οτι σας έχω αναφέρει απο την αρχή.

Έτσι μου έρχεται αύριο κι όλας να αδειάσω το μισό ενυδρείο με την τρόμπα βυθού και να το ξαναγεμίσω. Αυτό που φοβάμαι όμως σε αυτή την περίπτωση είναι μην τα κάνω θάλασσα με τα φάρμακα. Έχω ήδη βάλει όλα τα απαραίτητα και δεν ξέρω τι δοσολογίες να προσθέσω μετά που θα αδειάσω το μισό...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εισαι σε στρωσιμο μην κανεις αλλαγη νερου.

Πες μας καλυτερα τις τιμες πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, Δευτέρα θα πάω στο pet shop και θα αγοράσω τα απαραίτητα τέστς και θα σας πω..

Αυτά πρέπει να κάνω? GH, KH, pH, NO2, NO3, NH3/NH4

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα για διαφορετικές μεθόδους τέστς. Ποιά μου προτείνετε εσείς?

Έχω ακούσει οτι υπάρχουν και ψηφιακές συσκευές μέτρησης..

Link to comment
Share on other sites

Υγρα test να πάρεις!

Ειναι και πολυ οικονομικα, και αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα για διαφορετικές μεθόδους τέστς. Ποιά μου προτείνετε εσείς?

Έχω ακούσει οτι υπάρχουν και ψηφιακές συσκευές μέτρησης..

18053[/snapback]

Υγρα test να πάρεις!

Ειναι και πολυ οικονομικα, και αξιοπιστα.

18069[/snapback]

;):thumbup:

Και προσοχη στις ημερομηνιες ληξης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες παιδιά. Μέχρι αύριο όμως μπορώ να ασχοληθώ λίγο με τα σαλιγκαράκια.

Άκουσα οτι τα σαλιγκάρια που μπορεί να κολλήσω απο τα φυτά (π.χ. που αγόρασα απο το pet shop) είναι αυτά που μπορεί να βλάψουν τη χλωρίδα του βυθού αλλά, είναι και κάποια άλλα με κονικό σχήμα...αβλαβή.

Μάλιστα στο pet shop μου είπαν πως αν τα δώ στο ενυδρείο την διάρκεια του στωσίματος αυτό είναι σημάρι οτι το ενυδρείο μου είναι έτοιμο να δεχτεί ψαράκια. Είναι αλήθεια?

Εδώ παρακάτω σας παραθέτω 3 φωτό απο ενα σαλιγκαράκι που βγήκε στο τζάμι πρίν καμιά ώρα.

Υπόψην, τη φωτό την έβγαλα με μεγεθυντικό φακό. Το μέγεθός του είναι μερικά χιλιοστά.

post-1105-1144585124_thumb.jpg

post-1105-1144585359_thumb.jpg

post-1105-1144585370_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο να δεχτει ψαρακια οταν θα εχεις ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4 ΜΗΔΕΝ.Επισης και ΝΟ3 σε χαμηλα επιπεδα.

Για τα σαλιγκαρια,εγω προσωπικα τα βγαζω.

Link to comment
Share on other sites

Tα σαλιγκάρια είναι πολύ καλοί καθαριστές άλγης. Το ενυδρείο μου είναι πεντακάθαρο από τότε που τα έχω μέσα. Τρώνε ακόμα και τη μακρύτριχη. Καθαρίζουν τα τζάμια, δεν τρώνε τα φυτά, γενικά δεν μπορώ να σκεφτώ μειονέκτημα. Αν έχεις πολλά, τα χρησιμοποιείς και σαν τροφή για μερικά ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο σαλιγκαράκι πάντος που βλέπω στην φωτογραφία είναι σαλιγκάρι που ήρθε με τα φυτά σου! και "καθαρίζει" τα φυτά σου! αναπαράγεται σαν τρελό. Ξαφνικά θα γεμίσει το ενυδρείο σαλιγκάρια!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να ανταποκριθώ αλλά περιμένω μέχρι αύριο που θα έχω χρήματα να αγοράσω τα τέστς...

Καλά, οχι οτι τα σαλιγκάρια δεν με προβληματίζουν, αλλά επειδή εχω στον νού μου τα κλοουνάκια θέλω πρώτα να δώ τι θα κάνω με το κίτρινο (σαν βάλτος) νερό μου...Αλήθεια, ξέρει κανείς τι είναι τα μικροsiemens?

Προχτές ήρθε κάποιος γνωστός στο σπίτι ο οποίος είναι αντιπρόσωπος μιας εταιρείας φίλτρων για πόσιμο νερό.

Ήθελε λοιπόν να με "πείσει" να κάνω εγκατάσταση στο σπίτι ώστε όλο το σπίτι να φιλτράρεται απο αλατα χλώρια κλπ...

Τέλως πάντων να μην τα πολυλογώ, δεν σκοπεύω να βάλω κάτι τέτοιο αλλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο εξής:

ο τύπος αυτός έκανε μια μέτρηση στο νερό του υδραγωγείου και μου είπε πως δείχνει 2700 μsiemens. Πάρα πολλά όπως μου τόνισε. Είπε οτι στην περιοχή μας έχει κάνει πολλές τέτοιες μετρήσεις με τα ίδια ακραία αποτελέσματα όπως είπε.

Η αλήθεια είναι οτι το νερό της περιοχής έχει πολλά άλατα αλλα δεν ξέρω τι σχέση μπορεί να έχει μ΄αυτό που λέει τύπος.Τι είναι τελικά αυτά τα μsiemens; Μπορούν να μολύνουν το νερό του ενυδρείου;...Αυτά πρός το παρόν.Δεν πιστεύω να...σας κούρασα; ;)

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε SW1IXC για το άρθρο!

Λοιπόν έκανα τις μετρήσεις.

Σε κανα δυο δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς ποιά είναι η σωστή απόχρωση:

ΝΟ2=1,0 mg/l ή 5mg/l...κάπου εκεί ανάμεσα την κόβω την απόχρωση. Με γελούν τα μάτια μου, δεν ξέρω. Έχει μια ροζ μώβ απόχρωση, θα μπορούσε να είναι και 10 mg! Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω (και είμαι και της Καλών Τεχνών ;) )

ΝΟ3=0,0 mg/l είναι διάφανο αλλά έχει μια πάρα πολύ αχνή απόχρωση του ρόζ. Εγώ λέω οτι κυμαίνεται 0-10 mg

PH= 7,5 (μπλέ)

ΝΗ3= 0,5 mg/l

Να επισημάνω δε οτι προχτές άλλαξα το 1/3 του νερού προσθέτοντας την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριο.

Έμαθα και ποιά φυτά έχω: egeria densa, Alternanthera reineckii, Anubias barteri var. nana kai anubias balteri.

Τα φώτα σας!!

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα satrianius.....

Από τις τιμές που πήρες φαίνεται ότι το ενυδρείο

είναι είναι άστρωτο..Όταν πάρεις μηδενικές τιμές

απο αμμωνία και NO2 τότε προχωράμε...

Ο χρωματισμός του νερού κατά πάσα πιθανότητα

προέρχεται από την χρησιμοποίηση της τυρφης..

Αλλαγές νερού δεν χρειάζεται να κάνεις,εφόσον

είσαι σε περίοδο στρωσίματος....

Τα φυτά δεν έχουν πρόβλημα........

Αυτά και πιστεύω να σε βοήθησα....

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

clown ε? φύλαξε τα σαλιγκάρια σου σε μια άλλη γυάλα και ριχνε τους καθε τόσο μερικά. Το ευχαριστιούνται τόσο πολύ που θα τους ακούς να κάνουν ήχους από ευχαρίστηση καθώς τα τρώνε. Επίσης να είσαι πολύ προσεκτικος όταν επιτέλους ετοιμαστεί το νερό σου. Αυτοί κρύβονται όλη τη μέρα και βγαίνουν όταν πέσει το φως, έτσι μπορεί να μην πάρεις είδηση πότε θα πάθουν ick.Στο λέω επειδη την πάτησα με τον δικό μου και κλαίω ακόμα... Αν το καταλάβεις τις πρώτες 40 ώρες τη γλυτώνουν. ΝΑ είσα πολυ προσεκτικος.

Ακόμα αν θες πήγαινε στο Water inn (ελπίζω αυτό να μην είναι αντίθετο στους κανινισμούς), έχουν Navy blue clown, τους μπάνιζα τις προάλλες είναι πανέμορφοι! Δεν κάνουν για κοινωνικό ενυδρείο, γιατί ξεκοιλιάζουν τα άλλα ψάρια. Ταιριάζουν μόνο με άλλους clown!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε PPAP.

Αν δεχτούμε οτι φταίει η τύρφη, αυτό σημαίνει οτι κάποια στιγμή θα καθαρίσει το νερό;

Πώς θα μπορέσω να επιτύχω τις σωστές τιμές? Το PH? Να πάρω το υγρό που το αυξομειώνει?

Θα σας ήμουν υπόχρεος αν μπορούσατε να με συμβουλέψετε για το τι μπορώ να κάνω απο δω και πέρα.

Να βάζω βακτηρίδια στο σφουγγάρι; Να ρίχνω τροφή? Να μην κάνω τπτ? ;) .

Είμαι εντελώς αρχάριος, μου έτυχε η αναποδιά με το νερό, έχω τα σαλιγκάρια που αυξάνονται με ταχύτατους ρυθμούς, έχω ξοδέψει και μια περιουσία, τουλάχιστον να κάνω μια αρχή.

Μου δώσανε στο πετ και ενα φάρμακο για να σκοτώσω τα σαλιγκάρια και τα αυγά τους. Μήπως να τα σκοτώσω όσο είναι ακόμη μικρά και δεν επιβαρύνω το ενυδρείο με πολλά νεκρά σαλιγκάρια? Ή η χημική σύσταση του φαρμάκου αυτού θα επιρρεάσει αρνητικά την ποιότητα του νερού?

Χίλια ευχαριστώ και πάλι σε

όλους σας!

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και ενα τέστ GH. Στις 30 σταγόνες (αρα 30dGH) ήταν ακόμη κατακόκκινο..μετά λυπήθηκα το υγρό και σταμάτησα. Δοκίμασα το τέστ και σε απιονισμένο νερό για να επαληθεύσω και στις 2 σταγόνες (2 dGH) είχε γίνει πράσινο.

Άρα σίγουρα έχω τουλάχιστον 30dGH στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να έχεις λοιπόν μέσα στο ενυδρείο που ανεβάζει την σκληρότητα τόσο πολύ! Μήπως το χαλίκι που είδα στην φωτογραφία είναι ασβεστολιθικό? Δεν μπορεί να ανεβαίνει τόσο πολύ η Γενική Σκληρότητα του νερού σου.?! Μου κάνει πολύ εντύπωση!

Έγινε επεξεργασία - PascM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.......satrianius

Πρώτα πρέπει να κοιτάξουμε να στρωθεί το ενυδρείο σου.....Πόσες μέρες είναι

σε λειτουργία;...........

..30dh είναι πολύ.Μήπως φταίει

το χαλικάκι;

Το πάν σε ένα στρωμμένο ενυδρείο είναι να κρατάμε σταθερές τις

τιμές και όχι να αυξομειώνονται......

Το PH? Να πάρω το υγρό που το αυξομειώνει?

Αυτό δεν κατάλαβα για πιο λόγο να το κάνεις...

Βασικά είμαι και κατά της τύρφης,για το λόγο ότι με τύρφη(στο φίλτρο),δεν κατάφερνα ποτέ να έχω σταθερό ph.

Αν θές πες μας τι φάρμακο σου έδωσαν που σκοτώνει τα σαλιγκάρια...

Υ.Γ. Ρίχνε ζωντανά βακτηρίδια μπας και καταφέρουμε και μεγαλώσουμε τις

αποικίες τους και μην ξανακάνεις αλλαγή νερού μεχρι να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Το χαλίκι φίλε PascM μου είπαν στο pet shop οτι είναι ειδικό για φυτά και για να μαλακώνει το νερό.

Το τέστ το έκανα και σε νερό βρύσης και είχα τα ίδια αποτελέσματα. Να σας πω οτι μένω στην Κρήτη και ειδικά στην περιοχή που μένω το νερό της βρύσης δεν το πίνουμε. Είναι χλωριωμένο, δεν λέει κάποιος επίσημα να μην το πιούμε, αλλά ολοι ξέρουμε οτι είναι άχρηστο και με...πολλά άλατα.

Το ενυδρείο φίλε PPAP είναι σε λειτουργεία 2 βδομάδες (απο τις 3/4/06). Καλά για το ph όντως μπορεί να μην έχει να κάνει(είμαι άσχετος απο χημεία), δεν θα το πειράξω. Η τύρφη μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί προφανώς ευθύνεται για το απαίσιο κίτρινο νερό. Δεν ξαναβάζω με τπτ. Οτι άλλο χημικό εκτός απο αυτό.

Δεν καταλαβαίνω πως μαλακώνει το νερό 2 βδομάδες τώρα αφού η γενική σκληρότητα είναι τόσο υψηλή,έχει να κάνει αυτό; Ύστερα αφου η αγωγιμότητα του νερού μου είναι τόσο μεγάλη (Σας είπα για τα μικροsiemens όπου με βοήθησε και

ο φίλος SW1IXC σ'αυτό)τότε λογικά το νερό περιέχει πολλά μεταλλικά άλατα άρα είναι και πολύ σκληρό;

Το δηλητήριο είναι της Eurolife (βγάζει και ενα καλό αντιχλώριο) είναι ιταλικό προϊόν. Οι οδηγίες λένε 1 σταγόνα ανα 4.5 λίτρα.Σκοτώνει σαλιγκάρια και τα αυγά τους..

Είμαι στο τσάκ να ξαναρχίσω απ΄την αρχή με καθαρό νερό...

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...