Jump to content

Κίτρινο νερό...


Recommended Posts

Το δηλητήριο συγκεκριμένα λέγεται Luma Net και είναι της eurolife

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χαλίκι που να μαλακώνει το νερό? Εγώ προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει δεν κάνεις μια δοκιμή με Υδροχλωρικό Οξύ να δεις αν αφρίζει? Οι εμπειρότεροι ας πουν και αυτοί την πρότασή τους!

Link to comment
Share on other sites

επειδη ταλαιπωρησε αρκετα θα σου προτεινα να βαλεις καινουργια media στο φιλτρο σου και να κρατησεις μονο ενα σφουγγαρι απο τα παλια ,αλλαγη νερου 50% και να βρασεις το ξυλο-α που εχεις για να φυγει η κιτρινιλα.και μετα απο 1 εβδομαδα κανε μετρησεις.και αν ειναι ευκολα να προσθεσεις μερικα φυτα θα σε βοηθουσαν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου 50% και να βρασεις το ξυλο-α που εχεις για να φυγει η κιτρινιλα.

19293[/snapback]

Ποιά ξύλα να βράσει;;;

Εφόσον δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

σιγα ρε μην βαρας!!!μπερδεψα τα ποστ :thumbup:

αφου δεν εχεις παρτο σαν συμβυολη σε περιπτωση που βαλεις!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

σιγα ρε μην βαρας!!!μπερδεψα τα ποστ :thumbup:

19346[/snapback]

;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως ξύλα δεν εχω, θα το εχω όμως υπόψη μου όταν βάλω! :thumbup:

Λοιπόν παιδιά, αποφάσισα να ξεκινήσω απο την αρχή ;)

Έβαλα νερό απο πόσιμο άλλης περιοχής (μου βγήκε η μέση να κουβαλάω 10λιτρες μπουκάλες). Τώρα έχω σκληρότητα 13 dGH(απο <30 που είχα πρίν), PH σχεδόν 7,5.

ΝΟ2 ΝΟ3 ΝΗ/ΝΗ4 θα σας τα αναφέρω όταν αρχίσει να στρώνει το ενυδρείο..

Ξέχασα το σημαντικότερο! Τύρφη δεν έβαλα αυτή τη φορά και το νερό μου είναι πεντακάθαρο 3 μέρες τώρα

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως ξύλα δεν εχω, θα το εχω όμως υπόψη μου όταν βάλω! :D

Λοιπόν παιδιά, αποφάσισα να ξεκινήσω απο την αρχή :)

Έβαλα νερό απο πόσιμο άλλης περιοχής (μου βγήκε η μέση να κουβαλάω 10λιτρες μπουκάλες). Τώρα έχω σκληρότητα 13 dGH(απο <30 που είχα πρίν), PH σχεδόν 7,5.

ΝΟ2 ΝΟ3 ΝΗ/ΝΗ4 θα σας τα αναφέρω όταν αρχίσει να στρώνει το ενυδρείο..

Ξέχασα το σημαντικότερο! Τύρφη δεν έβαλα αυτή τη φορά και το νερό μου είναι πεντακάθαρο 3 μέρες τώρα

19362[/snapback]

Για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις σε κάποιους που δεν ξέρουν και διαβάζουν αυτές τις γραμμές η τύρφη δεν βρωμίζει το νερό.

Λόγω χημικών καθαρά αλληλοαντιδράσεων έχει την ικανότητα να μειώνει την αλκανικότητα του νερού.

Ουσίες όπως η τανίνη απελευθερώνεται στο νερό και αυτό παίρνει μια σκούρα απόχρωση. Δεν σημαίνει ότι είναι βρώμικο.

Η τύρφη είναι είδος ορυκτού άνθρακα που προήλθε από ατελή απανθράκωση φυτικών οργανισμών (χώμα πλούσιο σε στερεή, αποσυνθεμένη βλάστηση).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την διόρθωση-πληροφορία :) .

Βασικά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν οτι ενώ είχα προσθέσει την τύρφη, μια βδομάδα αργότερα η γενική σκληρότητα ήταν πάνω απο 30 (αφού στις 30 σταγόνες φοβήθηκα μην τελειώσω όλο το μπουκάλι και σταμάτησα το τέστ) και αναρωτήθηκα γιατί την βάζω αφού το μόνο που κάνει είναι να μου βρωμίζει το νερό.

Σ'αυτό που λέω βέβαια δεν σημαίνει οτι έχω και δίκιο αφού ο χρόνος για να μαλακώσει το νερό εξαρτάται κι απο την ποιότητα της τύρφης καθώς και απο την σκληρότητα του νερού..

Anyway, καλά πάμε μεχρι τώρα, όταν έχω κάποια σημαντική αλλαγή στο νερό θα σας ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το θέμα του φωτισμού; Έχω διαβάσει αρκετά εδω μέσα αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είδους μονάδα μέτρησης είναι τα lumens..

Το ενυδρείο μου για όσους δεν θυμούνται είναι 96lit (80X40X30) και η λάμπα μου είναι Resun (κινέζικη) 20w αλλά δεν ξέρω άλλα χαρακτηριστικά. Εγώ ζήτησα απο το Pet μια λάμπα να κάνει και για φυτά.

Στο κουτί της γράφει: "fresh water / plant growth" καθώς και τα watts και ίντσες: 20W 24''. Το φώς που εκπέμπει είναι λευκορόζ. Έχει και ένα γράφημα με τα χρώματα της ίριδας αλλά δεν ξέρω να το υπολογίσω..

Είναι αρκετά τα watts? Εμένα λίγα μου φαίνονται.

Το κακό είναι οτι δεν υπάρχει υποδοχή για δεύτερη λάμπα..

Link to comment
Share on other sites

οντως τα 20 w ειναι λιγα.αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν μπορεις να εχεις φυτα.εχεις αρκετες επιλογες και δεν θα χρειαστεις co2.

anubias

vallisneria

java moss

anacharis

....

.....

κανε ενα search στο foroum και θα βρεις και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα ψάξω τα φυτά οπωσδήποτε. Ευχαριστώ πολύ!

Λοιπόν παιδιά, στρώνω το νερό 8 μέρες τώρα και τα τεστς λένε αυτά:

ΝΟ2=>0.2 mg/l

ΝΟ3=0.0 mg/l

NH3/NH4=0.0 mg/l

PH=7.5 μέχρι εκεί μετράει το τεστ που έχω, πιθανόν να είναι και παραπάνω;

GH=5 dGH

Πρόσθεσα ρητίνες στο φίλτρο και σε μια βραδιά κατέβηκε το GH 10 βαθμούς. Την επομένη μέρα τις αφαίρεσα αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι πως να συντηρήσω τις ρητίνες εξω απο το ενυδρείο.

Ψάρι δεν έχω ακόμη βάλει, αρα αμμωνία ακόμη μηδέν. Μήπως πρέπει να προσθέσω 1-2 σκαλάρια;

Τι να κάνω βρε παιδιά, πως μπορώ να ξέρω αν το ενυδρείο είναι έτοιμο εφόσον δεν έχω ψάρι -άρα και ούτε- αμμωνία; Το μόνο που κάνω εγω στο νερό είναι να προσθέτω βακτηρήδια και τροφή για να μην πεθάνουν...

Λογικά βάζοντας ψάρι αυτό δημιουργεί αμμωνία, την αμμωνία με τη σειρά τους θα την περιλάβουν τα βακτηρήδια και θα την μετατρέψουν σε νιτρώδη άλατα. Το διάστημα που θα χρειαστεί για να πέσουν τα νιτρώδη θα το αντέξουν τα σκαλάρια;

Άκουσα πως τα νεκρά φύλλα των φυτών απο οργανικό άζωτο μετατρέπονται σε αμμωνία. Ισχύει;

Άκουσα οτι τα σκαλάρια είναι ευπαθή και αγχώνονται εύκολα. Γιατί τότε στο pet μου λένε να ξεκινήσω με αυτά;

Απόκτησα και planaria μάλλον απο την Egeria Densa που έχει κιτρινίσει απο τον χαμηλό φωτισμό και χάνει φύλλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις βαλει ψαρια θα σου ελεγα να στρωσεις το νερο σου με προσθηκη αμμωνιας.

Παρε αμμωνια απο φαρμακειο και ριξε τοση ωστε στο τεστ να μετρας 4-5 mg/l.

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙς ΨΑΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις βαλει ψαρια θα σου ελεγα να στρωσεις το νερο σου με προσθηκη αμμωνιας.

Παρε αμμωνια απο φαρμακειο και ριξε τοση ωστε στο τεστ να μετρας 4-5 mg/l.

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙς ΨΑΡΙΑ

19924[/snapback]

Λοιπόν αυτό και έκανα με το που το είπες!

Πόση ποσότητα (ml) να βάλω δηλαδή;

Τροφή κλπ θα χρειαστεί να ξαναπροσθέσω απτη στιγμή που θα υπάρξει αμμωνία;

Άντε παιδιά γιατί στο Pet Μου φαίνεται με δουλεύουν :)

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Τροφη δεν χρειαζεται να ριχνεις.

Αμμωνια ριξε μια ποσοτητα 10-15 ml και μετρα μετα απο λιγες ωρες.

Αν ειναι κατω απο 4-5 ξαναριξε.

Με το που αρχισεις να μετρας ΝΟ2 η θα ριξεις την ποσοτητα της αμμωνιας στο μισο 2-3.

Διαβασε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Τροφη δεν χρειαζεται να ριχνεις.

Αμμωνια ριξε μια ποσοτητα 10-15 ml και μετρα μετα απο λιγες ωρες.

Αν ειναι κατω απο 4-5 ξαναριξε.

Με το που αρχισεις να μετρας ΝΟ2 η θα ριξεις την ποσοτητα της αμμωνιας στο μισο 2-3.

Διαβασε ΕΔΩ.

19933[/snapback]

Ευχαριστώ πάάάάρα πολύ φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάάάάρα πολύ φίλε μου.

19935[/snapback]

Οχι εμενα το AQUAZONE :):D

Οτι απορια εχεις εδω ειμαστε παλι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι εμενα το AQUAZONE  :D  :lol:

Οτι απορια εχεις εδω ειμαστε παλι.

19936[/snapback]

Σας ευχαριστώ παίδες! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κάποιος καμιά πατέντα για δεύτερη λάμπα?

Το καπάκι απο το ενυδρείο του Carrefour που έχω πέρνει μόνο μια. Τον υπόλοιπο χώρο τον εκμεταεύεται το starter..

Το πίσω μέρος είναι πιο σκοτεινό και τα φυτά (εκτός απο τις anubias) έχουν αρχίσει να τα παίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να φαίνονται οι φωτό.

post-422-1145945974_thumb.jpg

post-422-1145945985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν το βλέπω καθαρά. Μήπως θα μπορουσες να το κάνεις να ανοίγει σε μεγαλύτερη φωτό? Μπορώ αν θέλεις να σου στείλω το email μου σε pm...

Χτές το βράδυ (κατά τις 22.00) που έβαλα αμμωνία(15 ml στο 96 λίτρων ενυδρείο μου) οι μετρήσεις έδειξαν:

ΝΗ3=10 mg/l (πρίν την προσθήκη αμμωνίας ήταν μηδέν)

NO2<0.2 mg/l

NO3=0.0 mg/l

Σήμερα το μεσημέρι (12.00) έδειξαν:

ΝΗ3~10 mg/l

NO2=1.0 mg/l

NO3=10 mg/l

Τι λέτε? Να προσθέτω και βακτηρήδια μπας και στρώσει πιο γρήγορα?

Τα 15ml αμμωνίας που έβαλα χτές ήταν πολλά έτσι?

Μήπως σήμερα να μην προσθέσω καθόλου?

Ευχαριστώ παιδιά! Σας έχω κουράσει!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς βακτηρίδια απο στρωμμένο ενυδρείο ναι βάλτα θα στρώσει πιο γρήγορα.

Οι μετρήσεις δείχνουν ότι ο κύκλος έχει ξεκίνησει.

Κάνε λίγο υπομονή και σύντομα θα είναι έτοιμο να βάλεις ψαράκια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε satrianius σου έστειλα πμ. Δεν νομίζω να είναι δύσκολο πάντος να προσθέσεις άλλη μια λάμπα στο συγκεκριμένο καπάκι. Οι φωτό πιστεύω αν και δύσκολο να δεις λεπτομέρειες πρέπει να σου δώσαν μια ιδέα. Υπ' όψιν τα μπαλαστ θα πρότεινα να τα βγάλεις εκτός του καπακιού καλύτερα κάπου στο έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...