Jump to content

ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΒΗΘΟΥ


Recommended Posts

γεια σας.........

ψαχνω να βρω καποιους καθαριστες οι οποιοι να συμβιωνουν ανετα με ενα κοπαδι νεον 2 μικρα puffer 1 ghost knife 2 fire eel(μαλλον ειναι fire) 2 μικρα σκαλαρια και να μην πειραζουν τα ζωντανα φυτα.....

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ψαχνεις φιλε μου ειναι το λιγοτερο.

προσπαθησε να φτιαξεις αρχικα τη συνθεση των ψαριων σου που εχει πολλα λαθη,και στη συνεχεια βλεπεις και για καθαριστες...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο klaz,πως θα πρέπει να ενημερωθείς πρώτα για τα υπάρχοντα ψάρια,τα οποία ούτε χωράνε στο ενυδρείο σου,ούτε κολλάνε μεταξύ τους.Καλό θα είναι λοιπόν να διαβάσεις το προφίλ απο τα ψάρια που φιλοξενείς και να μας δώσεις στοιχεία για το ενυδρείο σου...(φίλτρανση,παράμετροι νερού...) :)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε,σιγουρα θα ξερεις πολυ περισσοτερα πραγματα απο μενα.....τα ψαρια που εχω μεσα στο ενυδρειο ομωσ τα εχω πανω απο χρονο μαζι χωρις απωλειες και χωρις τσακωμους.....ουτε ουρες δαγκωμενες δεν εχουν...σιγουρα δεν ειναι και ο καλυτεροσ συνδιασμος αλλα εχει πετυχει.....μηπως μπορεις να με βοηθεις με το θεμα του βυθου????θα πρεπει να κινηθω σε corydoras η υπαρχουν και αλλα ειδη-καθαριστες για την περιπτωση μου????

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι το ενυδρειο ειναι 200 λιτρα....

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε,σιγουρα θα ξερεις πολυ περισσοτερα πραγματα απο μενα.....τα ψαρια που εχω μεσα στο ενυδρειο ομωσ τα εχω πανω απο χρονο μαζι χωρις απωλειες και χωρις τσακωμους.....ουτε ουρες δαγκωμενες δεν εχουν...σιγουρα δεν ειναι και ο καλυτεροσ συνδιασμος αλλα εχει πετυχει.....μηπως μπορεις να με βοηθεις με το θεμα του βυθου????θα πρεπει να κινηθω σε corydoras η υπαρχουν και αλλα ειδη-καθαριστες για την περιπτωση μου????

Δεν αμφιβάλλω οτι δεν έχουν ''τσακωθεί'' ακόμα μεταξύ τους.Σημασία έχει πόσο καλά νοίωθουν τα ψάρια πρώτα απ'όλα,τα λάθη φαίνονται πολλές φορές στο μέλλον=μακροζωία.Προσωπικά δεν θα έβαζα τίποτα άλλο στα 80 λίτρα (άν είδα καλά) και μάλιστα θα προχωρούσα σε μείωση του αριθμού των ψαριών.Δές στα link κάποια στοιχεία,για τις απαιτήσεις τους σε λίτρα π.χ

http://animal-world.com/encyclo/fresh/Puff...mazonPuffer.php

http://aqualandpetsplus.com/Oddball,%20Spiny%20Eel.htm

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Black_G...s_albifrons.php

:)

Link to comment
Share on other sites

να κανω καποιες διορθοσεις γιατι εδωσα λαθος πληροφοριες...........τα puffer einai red tailed red eye puffer θυλικα,kai τα eel einai Peacocks.....απο τι διαβαζω δηλαδη μαλλον τα eel ειναι αυτα που δεν δενουν ιδιαιτερα με τα υπολοιπα ε????

Link to comment
Share on other sites

να κανω καποιες διορθοσεις γιατι εδωσα λαθος πληροφοριες...........τα puffer einai red tailed red eye puffer θυλικα,kai τα eel einai Peacocks.....απο τι διαβαζω δηλαδη μαλλον τα eel ειναι αυτα που δεν δενουν ιδιαιτερα με τα υπολοιπα ε????

Φυτά και χέλια;;Χλωμό το βλέπω...Να προτιμάς επίσης ψάρια με ''ίδια''γεωγραφική προέλευση,γιατί συνήθως ταιριάζουν οι απαιτήσεις και ο βιότοπός τους,δηλ τα κρατάς ευκολότερα.Προσοχή επίσης και στα λίτρα που απαιτούν τα ψάρια.Να και κάποιες πληροφορίες για τα αγγελόψαρα

http://en.wikipedia.org/wiki/Pterophyllum

Link to comment
Share on other sites

ποπο...σημερα εχω μαθει 2 φορες περισσοτερα πραγματα απο αυτα που ξερω οσο εχω ενυδρειο(7 χρονια)................!!!!!!

προτασεις για καθαριστες (εκτος corydoras)?????

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω,πρώτα να διαβάσεις για τα ψάρια σου,να διαλέξεις το είδος-είδη που σου αρέσουν,ταιρίαζουν καλύτερα μεταξύ τους και χωράνε στα λίτρα σου.Ενημέρωσε μας για την φιλτρανση επίσης και μέτα θεωρώ καλύτερο να σου προτείνουμε κάτι.Ειδάλλως θεωρώ,ότι μπορεί να τα μπερδέψουμε πιο πολύ τα πράγματα :)

Link to comment
Share on other sites

η φιλτρανση γινεται απο αυτο εδω..........http://cgi.ebay.com/NIB-JEBO-480FC-BIO-INTERNAL-FILTER-AQUARIUM-158-G-H_W0QQitemZ190298783047QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item2c4eb0fd47&_trksid=p3286.m20.l1116

Link to comment
Share on other sites

περιεχει Bio Balls, Filter pads, honeycomb ceramics, activated carbon

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας τρέχει μόνιμα στο φίλτρο;Είναι εσωτερικό ή εξωτερικό;Πιο μέγεθος;Θεωρώ επίσης καλύτερο υλικό το siporax(το Α και το Ω είναι η βιολογία...)Τα πιο πολλά απο τα είδη που έχεις πάνε στο όξινο νερό,οπότε ο άνθρακας καλύτερα να φύγει.Και το σημαντικότερο...Διάβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ν βγαλω τον ανθρακα?ειναι εσωτερικο η μαρκα ειναι JEBO 480FC BIO INTERNAL FILTER AQUARIUM (ευχαριστω για το ενδιαφερον)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα βγάλτον.Τα εξωτερικά φίλτρα είναι καλύτερα,γιατί δίνουν καλύτερη ροή στο νερο του ενυδρείου,πιο πολύ χώρο στα ψάρια και συνήθως μεγάλυτερο κάδο για υλικά.Σου προτείνω επίσης σταθερές εβδομαδιαιες αλλαγές νερου 20-25 %.Αρκετά σου ειπά!Διάβασε και φρόντισε οι κινήσεις σου να είναι σταδιακές,όχι βιαστικές.Ας μιλήσουν και οι υπόλοιποι φίλοι,να ακούσουμε και την δική τους γνώμη.Καλό βράδυ :)

Link to comment
Share on other sites

Το καθαρισμα του βυθου τον κανουμε εμεις με σκουπα βυθου και οχι τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Το καθαρισμα του βυθου τον κανουμε εμεις με σκουπα βυθου και οχι τα ψαρια.

Να ρωτησω κατι εγω? πανω σε αυτο ..στην φυση εβλεπα σε ενα ντοκυμαντερ υπαρχουν διαφορα ψαρια που βρισκονται αλλα ψηλοτερα στην τροφικη αλυσιδα και αλλα χαμηλοτερα ..ανα μεσα σε αυτα υπαρχουν και καμποια ειδη ψαριων που τρεφονται με νεκρα ψαρια πχ τα καρχαροειδη και εχουν τον ρολο της ''σκουπας'' ολα καταναλονωνται λοιπον ...μεσα σε ενα ενυδρειο δεν θα ηταν καλο εφοσον εχουμε πολυ χωρο να διαθετουμε και καποια πχ pleco,σαλαχια που θα παιζουν αυτο τον ρολο? οχι απαριατητα σαν ψαρια καθαριστες ..αφου εμεις ειμαστε αποκλιστικα υπευθηνοι για την καθαριοτητα και την φροντιδα των ψαριων μας αλλα σαν μερη ενος κυκλου μιας τροφικης αλυσιδας? ..εστι τιποτα δεν θα παει χαμενο (κατ' αντιστοιχεια) και παραλληλα θα ομορφυνει και θα εμπολυτιστιε με ενα ακομη ωραιο ψαρακι ...τι λετε πανω σε αυτο? :(

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για τροφικη αλυσιδα ενος ολοκληρου οικοσηστηματος... το ενυδρειο τι σχεση εχει??

αν εχεις ενυδρειο 5.000+ τοτε οκ...

Link to comment
Share on other sites

γιατι με την ιδια λογικη θα βαζαμε...

απο cory και νεον π ειναι τα μικροτερα μεχρι μεγαλους θυρευτες οπως πιρανχα, γκαλαχερ κτλ..

και θα τα αφηναμε να τρονε το ενα το αλλο...για να υπαρχει αλυσιδα.. :(

Link to comment
Share on other sites

γιατι με την ιδια λογικη θα βαζαμε...

απο cory και νεον π ειναι τα μικροτερα μεχρι μεγαλους θυρευτες οπως πιρανχα, γκαλαχερ κτλ..

και θα τα αφηναμε να τρονε το ενα το αλλο...για να υπαρχει αλυσιδα.. :(

...αυτο καταλαβες? εγω ειπα πως ειναι ενυπωσιακα ψαρια και θα μπορουσε κανεις να βαλει αν οι συνδιασμοι των ψαριων το επιτρεπουν ..διαβαζε αλλη φορα καλυτερα τι γραφουμε και μην βγαζεις βιαστικα συμπερασματα! :(

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

μεσα σε ενα ενυδρειο δεν θα ηταν καλο εφοσον εχουμε πολυ χωρο να διαθετουμε και καποια πχ pleco,σαλαχια που θα παιζουν αυτο τον ρολο? οχι απαριατητα σαν ψαρια καθαριστες ..αφου εμεις ειμαστε αποκλιστικα υπευθηνοι για την καθαριοτητα και την φροντιδα των ψαριων μας αλλα σαν μερη ενος κυκλου μιας τροφικης αλυσιδας? ..εστι τιποτα δεν θα παει χαμενο (κατ' αντιστοιχεια) και παραλληλα θα ομορφυνει και θα εμπολυτιστιε με ενα ακομη ωραιο ψαρακι ...τι λετε πανω σε αυτο? :(

1. Απανταω σε οτι ακριβως βλεπω.

2. και λαθος να ειχα καταλαβει νομιζω οτι πρεπει να μιλας καλυτερα. εγω ουτε ειρωνευτικα ουτε τπτ.

3. μαλλον εσυ πρεπει να γραφεις πιο σωστα.

καλη συνεχεια :(

Link to comment
Share on other sites

1. Απανταω σε οτι ακριβως βλεπω.

2. και λαθος να ειχα καταλαβει νομιζω οτι πρεπει να μιλας καλυτερα. εγω ουτε ειρωνευτικα ουτε τπτ.

3. μαλλον εσυ πρεπει να γραφεις πιο σωστα.

καλη συνεχεια :(

Κοιτα η συμπεριφορα σου ειναι σαν μικρου παιδιου ....τι προσπαθεις να μου πεις πριν οταν λες οτι τα pleco κανουν μονο για ενυδρεια 5 τονων ? .....μετα μου μπλεκεις κυνηγους και θηρευτες μεσα στο ιδιο ενυδρειο μετα απο ολα αυτα θες να σε παρω και στα σοβαρα? καλα σου γραφω λοιπον διαβαζε καλυτερα :(

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλουσα για 2η φορα να προσεχεις πως μιλας..

το θεμα εχει ληξει για μενα τουλαχιστον.

ευχαριστω :(

..να φωναξουμε κανενα mod? καλα σταματαω και εγω εδω παιρνω το μεριδιο ευθυνης που νου αναλογει. Παντως εχεις μια κακη συνηθεια πρωτα κατακρινεις καποιον στην προκειμενη περιπτωση εμενα που ρωτουσα (...απαντηση δεν εχω παρει ακομα?) και μετα προσπαθεις να επιβαλεις την γνωμη σου με την παρεμβαση των υπευθυνων ..νομιζω εισαι πολυ λαθος ..εγω απλα ρωτησα αν τα pleco θα μπορουσαν να μπουν μαζι με αλλα ψαρια (...οχι σαν καθαριστες) και φυσικα αν θα μπορουσαν καλυτερα να καθαρισουν και κανενα υπολοιπο τροφης (για χαμηλα νιτρικα) που μας εχει ξεφυγει αλλα ως συνηθως κανιβαλισες το θεμα και δεν προκειτε να απαντησει κανεις

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε !

Εύκολα παρεξηγήτε ο γραπτός λόγος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...