Jump to content

Αναρχια(Τη ειναι η αναρχια)


Recommended Posts

Φίλε προσωπική μου άποψη είναι ότι η αναρχία είναι λάθος.

Είναι απλά μια ελκυστική λέξη για όσους

φοβούνται να αναγνωρίσουν τον εαυτό τους και τις επιθυμίες του

ως την κινητήριο δύναμη για ότι συμβαίνει στην ζωή τους.

Πιο συγκεκριμένα, εφόσον θέλουμε να είμαστε μέσα σε κοινωνίες, και όχι μόνοι,

επιλέγουμε να περιορίσουμε τις επιλογές μας στις αποδεκτές από την κοινωνία.

Ταυτόχρονα κατακρίνουμε όσους δεν το κάνουν, γιατί ζημιώνουν την κοινωνία.

π.χ.

Δεν θα κατουρήσω στην πόρτα του γείτονα, και δεν θα αφήσω να το κάνει κι αυτός σε μένα.

Ακόμη, επειδή καμία κοινωνία δεν υφίσταται χωρίς ιεραρχία, έστω υποτυπώδη,

δημοκρατικά επιλέγουμε όλοι μαζί αυτούς που θα είναι στην ανώτερη ιεραρχία.

Αν το κάνουμε συνειδητά ή όχι, είναι κριτήριο για εμάς ως άτομα τι αξίζουμε,

όχι την δημοκρατία ή την ιεραρχία.

Συμπέρασμα δικό μου:

Απόλυτη ελευθερία είναι μόνο στην μοναξιά.

Εμείς περιορίζουμε τις δικές μας ελευθερίες για να ζούμε με άλλους.-

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω παντος βρησκω σωστα αυτα που λεει ο Ρένος Αποστολίδης στα παραπανο Video.

Εφτιαξα αυτο το θεμα για να δουνε τα Video οσοι ενδιαφερονται και να πουνε αν τα βρησκουν σωστα αυτα η τι πιστεβουν οι ιδιοι.

:(

Οποιο θελει θα του προτινα να δει και αλα Video απο τον Ρένος Αποστολίδη.Εχει πολες γνωστεις.Και λεει πολα σωστα πραματα κατα την αποψη μου. :(

Link to comment
Share on other sites

λάδι στη φωτιά... :(

Κοιτα τι θα πω τωρα! :( :(

..τωρα παντως ζουμε ''εικονικη'' Δημοκρατια συνηθως οι κυβερνισεις ειναι 100% διευθαρμενες ποτε δεν εφαρμοζεται η δικαιοσυνη καθως οι πλουσιοι εχουν βρει τροπο και την παρακαμπτουν ...τα δημοσια ταμεια κατασπαταλουνται ....ζουμε να για να πληρωνουμε φορους και φορολογια καθως μεγαλο ποσοστο χρηματων μας δεσμευονται ...τελος ζουμε την τελευταια δεκαετια κυριολεκτικα εργασιακο μεσαιωνα μηδενικες αυξησεις μαζικες απολυσεις μαθες για να περιοριστει η κριση ...και ολα αυτα ενω το θεμα του βασικου μετοχου εχει μινει στασιμο κυβερνουμαστε αραγε απο μερικες οικογενειες μεγαλοεργολαβων? ..εχουμε ελλειμα Δημοκρατιας ..η οχι? ...τετοια Δημοκρατια χαρισμα τους! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

..τωρα παντως ζουμε ''εικονικη'' Δημοκρατια ...τετοια Δημοκρατια χαρισμα τους! :(

:(:(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τι θα πω τωρα! :(:(

..τωρα παντως ζουμε ''εικονικη'' Δημοκρατια συνηθως οι κυβερνισεις ειναι 100% διευθαρμενες ποτε δεν εφαρμοζεται η δικαιοσυνη καθως οι πλουσιοι εχουν βρει τροπο και την παρακαμπτουν ...τα δημοσια ταμεια κατασπαταλουνται ....ζουμε να για να πληρωνουμε φορους και φορολογια καθως μεγαλο ποσοστο χρηματων μας δεσμευονται ...τελος ζουμε την τελευταια δεκαετια κυριολεκτικα εργασιακο μεσαιωνα μηδενικες αυξησεις μαζικες απολυσεις μαθες για να περιοριστει η κριση ...και ολα αυτα ενω το θεμα του βασικου μετοχου εχει μινει στασιμο κυβερνουμαστε αραγε απο μερικες οικογενειες μεγαλοεργολαβων? ..εχουμε ελλειμα Δημοκρατιας ..η οχι? ...τετοια Δημοκρατια χαρισμα τους! :(

Φίλε μου αυτά δεν είναι επιχειρήματα.

Είναι γενικεύσεις.

Είναι σαν να λες:

Τα ψάρια ψοφάνε, άρα δεν αξίζει να έχεις ενυδρείο.

Όλοι όμως προσπαθούμε για να έχουμε ενυδρεία, σωστά;

Λίγοι τα παράτησαν.

Και στην τελική αυτοί είναι που έχασαν.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...