Jump to content

Χρυσοψαρα


Nirvanaki

Recommended Posts

Γεια σας..

κατα αρχην ειμαι καινουρια..

λοιπον ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι σημερα πηρα δυο ψαρακια...Ενα χρυσοψαρο και ενα black moor (νομιζω ετσι λεγετε)..Τα εχω σε μια γυαλα απλη χωρις μηχανισμο και τετοια..Ενω τα πηρα σημερα, το black moor εχει φουσκοσει την κοιλια του και στεκεται στην επιφανια χωρις να κινητε καθολου..8α πε8ανει εεε?Δεν 8ελω.. :(

Οσα ψαρια εχω παρει αργα ή γρηγορα πεθαινουν, μου εχουν πει οτι φταιει επιδη ειναι σε γυαλα και δεν εχει το μηχανισμο που πρεπει, ομως παλιοτερα η μανα μου ειχε ενα χρυσοψαρο που εζησε σε γυαλα για 4 χρονια, και εγω ειχα ενα μονομαχο που εζησε 2..Τεσπα πειτε μου τι να κανω για να ζησουν και να μην πεθανει το black moor που ειναι αρρωστο...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες..

Παρε τα ψαρακια σου και πηγαινε τα αμεσως στο πετ σοπ πισω...

Μετα κατσε και διαβασε να δεις τι εκανες....:(

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες.

Επειγοντως καλο και πολυ διαβασμα. :(

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες!μπες λιγο αν θες σε θεματα που εχουμε προαναφερθει για χρυσοψαρα και οπως ειπε και ο Κωστης,πηγαινε γρηγορα τα ψαρακια πισω και οταν θα εισαι ετοιμη με ενυδρεια κλπ,τοτε παρε κα ψαρακια....οσο για το ψαρακι που δεν ειναι καλα εχει γυρω στα 5%-η και λιγοτερες ελπιδες να επιζησει.....θελει πολυ προσοχη με τα ψαρακια γιατι ειναι ιδιαιτερα ευαισθητα....

καλη συνεχεια.... :( και πολυ πολυ καλο διαβασμα! :(

Link to comment
Share on other sites

Παραδείγματα με χρυσόψαρα που ψοφολογάνε σε γυάλες για πολλούς μήνες ή και χρόνια, υπάρχουν πολλά... Πρέπει να ξέρεις όμως ότι πρόκειται για ψάρια με προσδόκιμο όριο ζωής πάνω από 10 χρόνια. Επίσης μεγαλώνουν πολύ και φτάνουν σχετικά εύκολα τα 10-15 εκατοστά. Για να ζήσουν αξιοπρεπώς χρειάζονται 40-50 λίτρα το καθένα με καλή φίλτρανση κλπ. Οι στρογγυλές γυάλες είναι απαγορευτικές για οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό και αναγκάζουν τα ψάρια να ζουν σε συνεχές στρες. Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να χαρείς τα ψαράκια σου για πολλά χρόνια είναι να αγοράσεις ένα μικρό (τουλάχιστον 60λιτρο) ενυδρείο, να στρώσεις προσεκτικά το φίλτρο σου κατά προτίμηση με μπόλι από κάποιον συγχομπίστα στην περιοχή σου, να φυτέψεις μερικά ανθεκτικά φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες είναι δοκιμασμένες με χρυσόψαρα) και να μεταφέρεις εκεί τα ψαράκια σου... Τα παραπάνω στα λέω από ανάλογη προσωπική εμπειρία με απώλειες ψαριών, στενοχώριες κλπ

Link to comment
Share on other sites

σημερα δεν μπορω να παω πισω το ψαρακι το αρρωστο..αν εχει επιζησει πι8ανον να μπορεσω να τ παω αυριο, αλλα δεν ειναι σιγουρο αν θα το δεχτουν στο pet shop, η γυαλα μου δεν ειναι στρογγυλη και ειναι αρκετα μεγαλη για ενα δυο ψαρακια (ποσα λιτρα δεν ξερω ακριβως αλλα 8α φροντισω να μα8ω)...ενυριο ο μπαμπας μου υποσχεθηκε να παρουμε ενα στο σπιτι αλλα οχι αμεσα..

Link to comment
Share on other sites

το black moor τωρα δεν κα8εται στιν επιφανια αναποδα αλλα κα8ονται συνεχια στ πατο και τα δυο σαν τα κοιμουνται, παντως εχουν ισορροποια...τι φταιει? το νερο? πλιζ πειτε μου γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

...αλλαγη νερου και γρηγορα.(Μονο καλο θα κανει....)

κανε μετρησεις και πες μας... :(

Link to comment
Share on other sites

Nirvanaki τί έκανες ;

Την έκανες την αλλαγή νερού ;

Link to comment
Share on other sites

κατα αρχην σας ξαναλεω οτι βρισκονται ακομα σε γυαλα και οχι σε ενυδριο (δεν μπορω και δεν 3ερω να κανω μετρισεις)

αλλαξα νερο αφηνοντας λιγο απο το παλιο και ολο το βραδυ συνεχισαν στην ιδια κατασταση (δηλαδη ηταν σαν να κοιμουνται) πριν λιγο εριξα λιγη τροφη και καπως καλυτερα τα ιδια (εδωσα μονο στο χρυσοψαρο να φαει γιατι το αλλο εχει ακομα πρισμενη τιν κοιλια του. :(

Link to comment
Share on other sites

-Αν τα αφησεις στη γυαλα συντομα θα τα χασεις....

...επισης σταματα να ταιζεις,μονο κακο κανεις ετσι...(ανεβαζεις την αμμωνια στη γυαλα σου)

Το οτι καθονται χαμηλα και ακινητα ειναι σημαδι υπαρξης αμμωνιας,κανε συχνες αλλαγες με αντιχλωριο,ταιζε ελαχιστα εως καθολου και με το καλο να τα βαλεις σε ενα ενυδρειο, για να μπορεσεις να τα χαρεις....

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια μικρη παρενθεση...Πρωτα απο ολα ειναι λαθος η γυαλα...Να δουμε ποτε θα σταματησει αυτο το παραμυθι απο τα μαγαζια...

Δευτερον η κοπελα δεν ηξερε...Και δεν φταει αυτη για αυτο..Επρεπε να την ενημερωσουν απο το μαγαζι που τα πηρε,,,Αλλα δυστυχως τα περισσοτερα μαγαζια εχουν ανθρωπουσ στα ποστα ασχετουσ απο το αντικειμενο,,,

Και τριτον κατι που μου εχει κανει εντυπωση...Οχι μονο σε αυτο αλλα και και σε αλλα foroum και με διαφορετικο αντικειμενο απο το ενυδρειο..Πολλοι που μπαινουν και ρωτανε κατι ειναι αρχαριοι και με λιγο "ασχετοι"(χωρις παρεξηγηση η εκφραση που χρησιμοποιησα...),και αντιμετοπιζουν καποιο προβλημα που δεν ξερουν τι ειναι και θελουν μια πιο χειροπιαστη λυση.,...Αρα με το να τουσ αναλυουμε τι ειναι και να τουσ ζηταμε να κανουν πραγματα που δεν καταλαβαινουν δεν νομιζω οτι τους βοηθαμε,,,χειροτερα τουσ μπερδευουμε και ισως να τους απομακρυνουμε κιολασ...Παραδειγμα σε αυτο το τοπικ,λετε στην κοπελα η οποια απλα πηγε και πηρε μια γυαλα να κανει μετρησεις..Τι να μετρησει η καημενη...ΟΕΟ?>>

Παντα μιλαω σε φιλικο και ηρεμο τονο και δεν εχω σκοπο αντιπαραθεσης...Απλα μια αποψη εξεφρασα που πιστευω οτι θα διευκολυνει τουσ νεουσ φιλους μας..Οπως ειμαι κι εγωλ..που αποφασιζω σιγα σιγα να μπω στον κοσμο του Reef...Συμβουλευομενος απο εδω μεσα..

Φιλικα

Νικολας

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορείς να πας σε μαγαζί να πάρεις τα ψαράκια πίσω σημαίνει ότι δεν μπορείς να πάρεις ούτε αντιχλόριο. (το αντιχλόριο είναι ένα υγρό το οποίο τοποθετείς μέσα στο νερό πριν την αλλαγή που απομακρύνει το χλώριο από αυτό και προσθέτει κάποια στοιχεία στο νερό που βοηθάει την ποιότητα του)

Σου προτείνω να ετοιμάσεις έναν κουβά με την μισή ποσότητα νερού που έχει η γυάλα σου και να το αλλάζεις κάθε μέρα.

Δηλαδή

αν έχεις μια γυάλα 4 λίτρα

θα πάρεις ένα δοχείο τον 2 λίτρων.

Θα το γεμίσεις νερό

Θα το αφήσεις για μια μέρα

Θα το αλλάξεις με το μισό νερό της γυάλας.

Αυτό θα το επαναλαμβάνεις κάθε μέρα αν θές να γλιτώσουν τα ψαράκια σου.

Από εκεί και πέρα εδώ είμαστε να σε κατατοπίσουμε πως θα συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...