Jump to content

Χαμόγελο του Παιδιού


Recommended Posts

Εγω ειμαι κοντα στο σπιτι του παιδιου στο Καρεα.

Οσοι ειμαστε κοντα μπορουμε να ασχοληθουμε με αυτο το σπιτι.

Καρεας ..... ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΚΑΡΕΑ ..... Χαρτης

Τα αλλα σπιτια ειναι :

Νικαια ..... ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ ..... Χαρτης

Περιστερι ..... ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ..... Χαρτης

Μαρουσι ..... ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ ..... Χαρτης

Μελισσια ..... ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ..... Χαρτης

Εδω ειναι ο Χαρτης με ολα τα σπιτια στην Αττικη για να δει ο καθε ενας που ενδιαφερεται να βοηθησει σε πιο σπιτι ειναι πιο κοντα.

Στην υπολοιπιη Ελλαδα υπαρχουν:

Θεσσαλονικη (Φοίνικας Καλαμαριάς) ..... ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΦΟΙΝΙΚΑ ..... Χαρτης

Θεσσαλονικη (Επανομη) (μονο καλοκαιρι) ..... ΤΟ ΘΕΡΙΝΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΟΜΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ..... Χαρτης

Αρχαια Κορινθος ..... ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟ ..... Χαρτης

Πυργος ..... ΣΠΙΤΙ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΗΛΕΙΑΣ ..... Χαρτης

Κυλληνη ..... ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΛΛΗΝΗ ..... Χαρτης

Κερκυρα ..... ΤΟ ΑΓΡΟΚΤΗΜΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ..... Χαρτης

Να δουμε πρωτα πως θα πανε τα διαδικαστικα με τις επιστολες, σε ποια σπιτια εχουν τη δυνατοτητα εγκαταστασης ενυδρειου και μετα να δουμε σε ποια μπορουμε εμεις σαν φορουμ να πρσφερουμε τις υπηρεσιες μας.

Μεχρι στιγμης εχουμε μιλησει για Νικαια και Καρεα.

Επισης μπορειτε να δειτε στα λινκ, τα σπιτια εχουν πιο αμεσες αναγκες εκτος απο ενα ενυδρειο.

Ψυγεια, βιβλιοθηκες, ελαιοχρωματισμους κλπ

Οποιος θελει και μπορει, βοηθαει και ετσι.

[offtopic]Αυτή τη φορά έκανε ΜΟΛΙΣ 23 links. Από κάθε link που κάνει πρέπει να παίρνει προμήθεια! Δεν εξηγείται αλλιώς[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχουμε καλύψει:

Νίκος Κρικ: ενυδρείο 250λτ, αντιχλώριο Aquasafe μεγάλο, συντήρηση

venom: αυτόματη ταΐστρα

redbetta: συντήρηση

ΑΚΗΣ: ballast T8 (30+38w)+λάμπες για φυτά, αντιχλώριο, σίδηρο

viciouscircle: άμμος, πέτρες, sump (αν χρειαστεί), φυτά (Vallisneria gigantea, Vallisneria americana, Anubia barteri, Microssorum pteropus)

freezer: διαθέτει ένα ποσό με το οποίο μπορούν να αγοραστούν 2 θερμοστάτες των 150 Watt.

Μένουν:

-Φίλτρο (να αποφασίσουμε) εξωτερικό ή sump+υλικά που το φτιάχνω κι εγώ.

-Γενικό λίπασμα

-Βαρελάκι, σωλήνες και αντλία για αλλαγές νερού

-Ψάρια

-Τροφές

-Πρόσθετα (άλατα για ανέβασμα σκληρότητας και προτείνω ektozon για πρόληψη, μην τρέχουμε με ασθένειες)

-Φόντο πλάτης

-Βάση και καπάκι αν δεν υπάρχει

Νομίζω οτι θα πρέπει να πάει μια ομάδα να δει τους διαθέσιμους χώρους γιατί αν έχει πχ πολύ ζέστη τα πράγματα αλλάζουν.

Συμπληρώστε, διορθώστε... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυριο θα παω στην αποθηκη γιατι εχω καποια πραγματακια απο τροφες κ προσθετα,

σε ποιον μπορω να στειλω ενα δεματακι που θα φτιαξω ???

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα Malawi...Χρειαζονται λιπασματα..??

Δεν ξέρουμε ακόμα τι θα φτιάξουμε .

Link to comment
Share on other sites

παιδια,θα σας παρακαλεσω να μου στειλετε π.μ για την ταιστρα ετσι,φοβαμαι μηπως κανω καιρο να μπω στο internet και δεν ενημερωθω για το που και σε ποιον να την δωσω..... :(

Link to comment
Share on other sites

Με Καρέα ποιος μίλησε ;

Δεν μιλησε καποιος, απλως ειπα οτι ειμαι κοντα σε Καρεα και επειδη υπαρχει και δευτερο ενυδρειο προς διαθεση εκτος του Κρικ , αναλογα τι θα κανονισετε με διοικηση Χαμογελου, να δωσουμε και εκει (οσοι ειναι κοντα) τις υπηρησιες ή δωρα μας.

Ενα ενυδρειο 200 λιτρων με το επιπλο του απο μενα.

Χρειαζεται θερμαντηρα και φιλτρο.

Εχει μια λαμπα Τ8 με απλο μπαλαστ, μια αναβαθμιση στο φωτισμο δεν θα ηταν ασχημη αν την προσφερει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καλύψει:

Νίκος Κρικ: ενυδρείο 250λτ, αντιχλώριο Aquasafe μεγάλο, συντήρηση

venom: αυτόματη ταΐστρα

redbetta: συντήρηση

ΑΚΗΣ: ballast T8 (30+38w)+λάμπες για φυτά, αντιχλώριο, σίδηρο

viciouscircle: άμμος, πέτρες, sump (αν χρειαστεί), φυτά (Vallisneria gigantea, Vallisneria americana, Anubia barteri, Microssorum pteropus)

freezer: διαθέτει ένα ποσό με το οποίο μπορούν να αγοραστούν 2 θερμοστάτες των 150 Watt.

Μένουν:

-Φίλτρο (να αποφασίσουμε) εξωτερικό ή sump+υλικά που το φτιάχνω κι εγώ.

-Γενικό λίπασμα

-Βαρελάκι, σωλήνες και αντλία για αλλαγές νερού

-Ψάρια

-Τροφές

-Πρόσθετα (άλατα για ανέβασμα σκληρότητας και προτείνω ektozon για πρόληψη, μην τρέχουμε με ασθένειες)

-Φόντο πλάτης

-Βάση και καπάκι αν δεν υπάρχει

Νομίζω οτι θα πρέπει να πάει μια ομάδα να δει τους διαθέσιμους χώρους γιατί αν έχει πχ πολύ ζέστη τα πράγματα αλλάζουν.

Συμπληρώστε, διορθώστε... :(

+ delta66 ενυδρειο 200

Μπορεί να έχουμε πέσει πάνω στις διακοπές , πράγμα που σημαίνει οτι μετά τις διακοπές θα τρέξει το θέμα , ωστόσο ας το συζητάμε το θέμα να το κρατάμε ζεστό και ταυτόχρονα να συγκεντρώνουμε το υλικό έστω και σε λίστες εδώ μέσα .

Link to comment
Share on other sites

φόντο έχω μαύρο χαρτόνι.αφού μπορεί ο vicious να δώσει sump ας μην ψάξουμε για εξωτερικό φίλτρο.για αλλαγές νερού έχω εγώ αντλία και σωλήνα.επίσης έχω και ένα μπουκάλι safe start.αυτά για την ώρα

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαστε κλειδαριες για τα ντουλαπακια και προστατευτικα για τις γωνιες των επιπλων αφου θα υπαρχουν μικρα παιδια στο χωρο.

Πιστευω πως με κλειστα κανιστρα θα ηταν πιο ασφαλης η λειτουργεια και για το ενυδρειο αν υπαρχει περιπτωση να φτασει καποιο παιδι στο σαμπ και πχ να ριξει κατι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά υπάρχει περίπτωση το ενυδρείο να πάει σε καμιά αποθήκη??? έχω πρόβλημα να το έχω στο σαλόνι μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα τη συζητη και ντρεπομαι γιαυτο!!!!

Μενω κι εγω νικαια και μπορω να βοηθαω κι εγω στις αλλαγες και στη συντηρηση.....

Επισης μπορω να προσφέρω πολλες πέτρες..... έχει παρει το ματι μου κατι καλες και μεγαλες σε μαγαζι με στολισμο κηπου... το μονο που πρεπει να κανω ειναι να φερω μια μεγαλη στη συναντηση να τη δειτε και να μου πειτε οκ.

Εαν όμως άλλος έχει προτεινει ήδη να δωσει πέτρες.. μπορω να φέρω ένα βαρελάκι για αλλαγη νερου 100 ή 75 λιτρων.

Εαν χρειαζεσται και κατι άλλο πειτε το δημοσια... μια λίστα με ελλείψεις!!!

Παντως και λιπασμα θα μπορουσα να πάρω.... νομίζω πως το θεμα δεν το εχουν δει όλοι, όπως κι εγω....

Προτεινω να μπει στο πόρταλ....

Ετσι θα το δουν όλοι....

Ακόμα θα μπορουσαν αντι να δινουν πράγματα μόνο όσοι έχουν περισευμα, όσοι δεν εχουν και θελουν να βοηθησουν... να γινει μια λίστα με το τι χρειαζεται και ας αγορασει ο κάθε ενας κατι από αυτα.

Το ιδιο θα κανω κι εγω με το βαρελακι ή με το λίπασμα ή με τις πέτρες.....

Πειτε μου τι να προμηθευτω και να το προσφερω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

άντε τώρα που μπαίνει σιγά σιγά ο χειμώνας να δούμε τι μπορούμε να φτιάξουμε!!!για να ζεσταίνουμε λίγο το θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να αναλάβει την φύλαξη του ενυδρείου??? υπάρχει πρόβλημα χώρου και μέχρι τέλος του μηνός πρέπει να έχει φύγει από το σπίτι αλλιώς υπάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά. ΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να αναλάβει την φύλαξη του ενυδρείου??? υπάρχει πρόβλημα χώρου και μέχρι τέλος του μηνός πρέπει να έχει φύγει από το σπίτι αλλιώς υπάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά. ΣΟΣ

Γιατί να μην πάει στον σταθμό κατ' ευθείαν? Αν πάει το ενυδρείο τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά πες ότι το πάω εγώ και τα πράγματα πάνε μετά από 1-2 μήνες θα είναι αμαρτία για τα παιδιά να έχουν το ενυδρείο χωρίς να λειτουργεί. Ξέρεις σαν να λέμε «και τις μας το έφερες έτσι για να το βλέπουμε?»

Link to comment
Share on other sites

τι θα γινει θα οργανωθουμε?

χειμωνιασε

Ειπα να το αναφερω χθες στη συναντηση... αλλα..

Λοιπον???

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ποιος διαθέτει μέσο για τη μεταφορά του? πιστεύω οτι συμφωνείτε να μην το κάνουμε βόλτες πέρα δώθε, ας πάει στον σταθμό και συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος θέλει να πάρει το ενυδρείο και να το κάνει ότι θέλει ας το πει. Δεν μπορώ να το κρατήσω άλλο. Είπαμε να κάνουμε την καλή αλλά μέχρι ένα σημείο. Να είχα χώρο να το κρατούσα όσο καιρό χρειαζόταν αλλά δυστηχός δεν έχω!!!Δεν θέλω ούτε 1 ευρώ απλά κάποιος να έρθει με αμάξι να το πάρει και να έχει και ένα βοηθό γιατί λόγο του πρόσφατου χειρουργείου (ρήξη χιαστού)δεν μπορώ να το κατεβάσω τρεις ορόφους (η πολυκατοικία δεν έχει ασανσέρ). θα περιμένω μέχρι και αύριο Πέμπτη μήπως αλλάξει κάτι. Αν όχι από Παρασκευή θα πάει στον πρώτο που θα στείλει Pm. Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να με καταλαβαίνεται!!!

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...