Jump to content

60lt ενυδρείο..


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

ένα φιλαράκι μπήκε στο hobby εδώ και περίπου ένα μήνα..αγόρασε ένα ενυδρείο 60λίτρα και αφού στο έστρωσε σύμφωνα με τις οδηγίες του φόρουμ τώρα έκανε την εξής ερώτηση..Τι ψάρια μπορεί να βάλει μέσα?

Του αρέσουν τα κοπαδόψαρα ( ζήλεψε :( )..Σαν αρχάριος που είμαι δεν ήθελα να του πώ εγώ προτίμισα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους..μπορώ να βρώ τι ταιριάζει με τι αλλα όχι και τον πληθυσμό..ακούμε προτάσεις και συνδιασμούς..

Θα ήθελα να τον βάλω στο φόρουμ άλλα είναι υπερβολικά δύσκολο καθώς είναι all time classic 40άρης-το pc είναι χαζοκούτι κτλ.. :(

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσα λίτρα δεν έχεις και πολλές επιλογές αν θες να ζήσουν άνετα τα ψαράκια. Εγώ θα το έκανα γαριδάδικο. Αν ντε και καλά θέλει ψαράκια, ας βάλει μερικά ζωοτόκα όχι πάνω από 5-6 και μόνο αρσενικά γιατί αλλιώς θα γεμίσει με μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσα λίτρα δεν έχεις και πολλές επιλογές αν θες να ζήσουν άνετα τα ψαράκια. Εγώ θα το έκανα γαριδάδικο. Αν ντε και καλά θέλει ψαράκια, ας βάλει μερικά ζωοτόκα όχι πάνω από 5-6 και μόνο αρσενικά γιατί αλλιώς θα γεμίσει με μικρά.

Μπορει να βάλει και κανενα κοπάδι των 8 νεον τετρα, απλα μετα πάμε στο θέμα χημειας του νερου.

Είναι σε θέση, έχει διαθεση να ρίχνει το ph??

Αλλιως εαν θελει να δουλευει με ph βρύσης ότε ας βάλει ένα "κοπαδι" γκάπυ.

Και στις 2 περιπτώσεις όμως πρέπει να έχει αρκετα φυτα.

Τα υπόλοιπα τα αφήνω στους εμπειρότερους.

Link to comment
Share on other sites

Και γω για νεον έλεγα..όσο για τα φυτα θα είναι σίγουρα πάρα πολλά και παράλληλα εύκολα φυτά..

Link to comment
Share on other sites

φυτα και 8 CPD (δεν θελουν επεξεργασια στο νερο οπως τα νεον κλπ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ το έψαχνα πρόσφατα για ένα 70λιτρο,

μου πρότειναν Neolamprologus Multifasciatus.

Οπως λέει το ευρετήριο, χρειάζονται τουλάχιστον 40λίτρα οπότε είναι οκ.

Το νερό που ζουν έχει pH 8, οπότε και αυτό γίνεται σχετικά εύκολα

με άμμο από θάλασσα και κοχύλια.

Για το πλήθος δεν ξέρω, θα μας πει όποιος ξέρει.

Υπάρχουν ήδη 2 αγγελίες για αυτά:

Εδω΄και εδώ

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

με άμμο από θάλασσα και κοχύλια.

αν μιλας για αμμο που μαζευουμε απο θαλασσα,ειναι ακαταλληλη καθως θα πετρωσει πολυ συντομα.επισης και κοχυλια απο θαλασσα ειναι ακαταλληλα.

μπορει να βαλει ομως αραγωνιτη,και κελυφη απο σαλιγκαρια.... :(

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για αμμο που μαζευουμε απο θαλασσα,ειναι ακαταλληλη καθως θα πετρωσει πολυ συντομα.επισης και κοχυλια απο θαλασσα ειναι ακαταλληλα.

μπορει να βαλει ομως αραγωνιτη,και κελυφη απο σαλιγκαρια....

Και σε μια οικοδομη να παρει αμμο, να την πλήνει καλα και να τη βράσει, παλι μια χαρα θα ειναι.

Ασβεστοληθηκη ειναι, οπότε θα του ανεβασει και το ph χωρις κόπο.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η άμμος αυτη κάνει μονο για αυτα τα ψαρια, αφρικανικα, και όχι για τα νεον που λεγαμε πριν

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για αμμο που μαζευουμε απο θαλασσα,ειναι ακαταλληλη καθως θα πετρωσει πολυ συντομα.επισης και κοχυλια απο θαλασσα ειναι ακαταλληλα.

μπορει να βαλει ομως αραγωνιτη,και κελυφη απο σαλιγκαρια.... :(

Μην μου λες τετοια ρε συ Klaz...

εγω εχω μαζεψει και την εχω ετοιμη..:S

Link to comment
Share on other sites

Μην μου λες τετοια ρε συ Klaz...

εγω εχω μαζεψει και την εχω ετοιμη..:S

Γιατι ρε κωστη??

Δεν ακους τι λεει και ο διας??

Ουτε για αφρικανες ειναι καταλληλη η άμμος θαλασσης!!!

Ακουσε με προσεχτηκα... στην είσοδο μετα τη γέφυρα στην πόλη σου εχω δει πολλες νεοαναγερθησες οικοδομες, πήγαινε με το κουβασάκι σου και μαζεψε αμμο λευκη για της αφρικανες!! :(

Link to comment
Share on other sites

Αφου οι αφρικανες ΔΕΝ θελουν λευκη αμμο...Στη βιβλιογραφια του Δρ.Konings αναφερει πως πρεπει να αποφευφεται η λευκη αμμος γιατι 1ον στρεσαρει τα ψαρια γιατι αντανακλαται με το φως,2ον τα ψαρια δεν δινουν ολα τα χρωμματα τους.. και 3ον δεν υπαρχει στις λιμνες λευκη αμμος...Ισα ισα που ειναι πολυ μπεζ...

Οσο για την αμμο θαλασσης εχω δει τοσα ενυδρια που ειναι στημενα ετσι και δεν εχουν κανενα προβλημα...

Οσο για το αν πετρωνει δεν ξερω..Θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος αρκετα εμπειρος και καποιος που την εχει βαλει στο ενυδριο του...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας..δε ξέρω βέβαια που θα καταλήξει ο φίλος..

Όσο για τα CPD δεν ξέρω που θα βρεί..τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει ποτέ σε πετ σοπ στη θεσσαλονίκη..

Η δεν τα παρατήρησα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...