Jump to content

Πρακτικός οδηγός Salifert


Recommended Posts

Για να μη διαβάζουμε κάθε φορά τις οδηγίες (για όσους δεν τις θυμούνται απ έξω !!!), έχω δημιουργήσει έναν πρακτικό και σύντομο φωτογραφικό οδηγό διεξαγωγής των τεστ Salifert, που δείχνει με εύκολο τρόπο περιληπτικά τα βασικά βήματα των τεστ.

Χρησιμοποίησα φωτογραφικό υλικό από τα ίδια τα τεστ για να υπάρχει ακριβός η εικόνα των υλικών που εργαζόμαστε.

Την όλη διαδικασία την έκανα για προσωπική ευκολία, άλλα όσοι θέλουν μπορούν να τον χρησιμοποιήσουν και εφ όσον έχουν πραγματοποιήσει μερικές φορές τα τεστ (με βάση τις οδηγίες), ο οδηγός είναι κατανοητός.

Σαν πρώτο δείγμα το τεστ Magnesium (Mg)… και ακολουθούν: Calcium (Ca), Kh/Alkalinity, Nitrate (NO3).

Υπ όψιν η Salifert σε διάφορες παρτίδες των ίδιων τεστ, αλλάζει κάποια δεδομένα στη διεξαγωγή τους και θα πρέπει να το προσέξετε αυτό. ‘Όπως π.χ. στο τεστ Kh/Alkalinity οι οδηγίες αναφέρονται στη παλιά έκδοση.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα προστεθούν:

Kh/Alkalinity (νέα έκδοση),

Ammonia NH4,

Iodine I2,

Nitrite NO2,

Phosphate PO4.

Link to comment
Share on other sites

:(:( μπραβο αιολε για την προσπαθεια.

εχει ηδη αναρτηθει και στο πορταλ :(

καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια νέα έκδοση όσο αφορά το design !!!

Ευχαριστώ και για την ανάρτηση.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Να και το Calcium

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν θα κάνω για το Στρόντιο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλει φιλε κ μπραβο για τον κοπο που εκανες :(

Link to comment
Share on other sites

Τεστ Kh / Alk (είναι η παλιά έκδοση που γίνεται με δυο υγρά)

και διορθωμένο το Calcium

Link to comment
Share on other sites

Nitrate NO3

ΠΡΟΣΟΧΗ όταν κάνετε σύγκριση χρωμάτων θα χρησιμοποιείτε την καρτέλα που συνοδεύει το τεστ και OXI τη χρωματική κλίμακα που υπάρχει σε αυτόν το πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρεθούν και τα υπόλοιπα τεστ από τη σειρά της Salifert θα «εικονοποιηθούν» !!!

Οι πίνακες αυτοί είναι ελεύθερης διανομής όχι όμως για εμπορική χρήση χωρίς την άδεια του δημιουργού.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ για τη καλή δουλειά που μας έχεις κάνει αλλά δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε σαν Aquazone ποιος θα τα εκτυπώσει και θα τα εκμεταλλευθεί εμπορικά .

Καλό θα ηταν όταν σου ζητηθεί απο κάποιον να τα χρησιμοποιήσει και του δώσεις την άδειά σου να μας ενημερώσεις και εμάς για να μην τον κυνηγάμε και εμείς .

Θα σου έλεγα να επεξεργαστείς τις φωτογραφίες και να βάλεις το όνομα σου επάνω .

Εμάς πάντως αν μας ρωτήσουν για να τα χρησιμοποιήσουν θα τους παραπέμψουμε και σε εσένα .

Υ.Γ. εγω πάντως για ότι έχω κάνει τα αφήνω ελεύθερα για οποιαδήποτε χρήση φτάνει να μην παραποιηθούν και να κάνουν σαφή αναφορά στο Aquazone .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη, δεν έχω απαίτηση από το ΑΖ να κάνει τον χωροφύλακα, :( δεν είναι τις αρμοδιότητας του αλώστε, και δεν υπάρχει λόγος το ΑΖ να κυνηγήσει κανέναν.

Πάντως αν μου ζητηθεί να χρησιμοποιηθεί εμπορικά σε αυτή ή σε κάποια άλλη μορφή, θα ενημερώσω το ΑΖ.

Όπως προανέφερα ο καθένας μπορεί να το πάρει και να το χρησιμοποιήσει, κάνω αναφορά όμως για την εμπορική του «διανομή»

Λόγο του επαγγέλματος μου που είναι σχετικό με τη διαφήμιση δεν θα μου άρεσε να «μοιράζεται» από κάποιους μαζί με την αγορά του τεστ. (Είχε δημιουργηθεί παλιότερα κάποιο θέμα)

Ούτως ή άλλως για την προσωπική του χρήση ο καθένας μας μπορεί το πάρει μέσα από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η προσπαθεια σου αιολε!!!!

μπραβο και για την υπομονη σου...

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους πίνακες / οδηγούς ο χρωματισμός των τεστ στα δοκιμαστικά μπουκαλάκια είναι ενδεικτικός για την αλληλουχία των χρωμάτων κατά τη διεξαγωγή του τεστ και δεν ανταποκρίνεται επ ακριβώς στη διαβάθμιση του κάθε αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο!Καλη η σκεψη σου,που θα βοηθησει πολλους και πολυ καλη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απομενα αιολε, καλη συνεχεια στις δημιουργιες σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας, χαίρομαι που σας άρεσε και ως δουλειά και ως βοήθημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος φίλος από Θεσσαλονίκη (κέντρο) έχει κάποια από τα τεστ της Salifert : Kh/Alkalinity (νέα έκδοση), Ammonia NH4, Iodine I2, Nitrite NO2, Phosphate PO4 και έχει όρεξη να πιούμε ένα καφεδάκι, δημιουργώντας και τους υπόλοιπους πίνακες, πολύ ευχαρίστως να το κανονίσουμε.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Και μια διόρθωση/αντικατάσταση στο τεστ Μαγνησίου, αυτός ο πίνακας έχει το σωστό δοκιμαστικό σωλήνα. :(

Link to comment
Share on other sites

Aiolos-910 φτιάξε ενα νέο θέμα με ολες τις φωτογραφίες συγκεντρωμένες σε μία δημοσίευση και να στο καρφιτσώσω στα τεστ .

Link to comment
Share on other sites

Στο topic Tests χημείας θαλασσινού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29036&hl= μπορείτε να βρείτε τους πίνακες με τις τελικές? διορθώσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...