Jump to content

Recommended Posts

Με λίγα λόγια....εχω ενα 200ΛΤ ενυδρείο φυτεμένο με νεον γκαμπυ ξιφοφορύς 1 χελι γαριδούλες και κατι αλλά ηρεμα ψαρακια. Τα ζωοτόκα άρχισαν να ξίνονται χωρίς λόγο!! ουτε ιγκ ειχαν ουτε τίποτα. μετα απο λίγο καιρό μένανε απαθέστατα στην επιφάνεια και δεν πολυτρωγανε με μαζεμένα πτερύγια.

Πιάνω ενα και το βάζω κάτω απο το στερεοσκόπιο και τι βλέπω!! Στο σώμα και κυρίος στο ουραίο τμήμα είχε σκουλίκια προσκολημένα!!Σε φωτογραφίες που είδα μοιάζουν με dactylogyrus sp.

Και ξεκινάω....θεραπεία με sterazin................Τίποτα!

Μετά κανω θεραπεία με Sera general cure.......Τίποτά!

Μετά ριχνώ αλάτι 2% στο ενυδρειο μεσα..........Τίποτα!

Μετά ρίχνω Sera ectopur+mycopur.................Τίποτα!

ΕΛΕΟΣ!!!! ;) Είναι ενας μήνας και κάτι και δε μπορώ να ξεφορτοθώ τα σκουλήκια!!αν δεν είχα ζωντανα φυτά θα έριχνα φορμόλη και θα καθάριζε πιστευω αλλά φοβαμαι μην κάνω κακό στα φυτα!.

Τις θεραπέιες τις έκανα ακολουθόντας τις οδηγείες των φαρμακων και μετά το πέρας της κάθε θεραπέιας αλαγή νερο και στο επόμενο(το λέω αυτό για να είναι ξεκάθαρό το τοπίο σχετικα με τον τρόπο που χρησιμοποίησα τα φάρμακα! δεν έριχνα το ενα μετα το άλο λες και θα φτιάξω μαγικο φίλτρο....)

Ακουω προτάσεις!!! είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα?θέλω να είναι καθαρά τα ψάρακια μου...οχι να ξίνονται στα φυτά και στις πέτρες. Το sera cyprinopur για λίμνες ειναι βέβαια....λέτε να κάνει δουλεία? HEEELLLP! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ξύσιμο είχες καθόλου απώλειες?

Μπορείς να βάλεις φωτό από τα σκουλίκια?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγες απώλειες. φωτογραφίες δεν μπορώ να βάλω παντος δεν φαινονται με γυμνό ματι!

παντος ειναι στο δέρμα. Δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να αποστειρώνω το ενυδρείο και φτου απο την αρχη....τα ψάρια τι θα τα κάνω που είναι μολυσμένα... πρέπει να βρώ ενα φάρμακο να σκωτοθούν τα σκουλήκια και να ζήσουν τα ψάρια και τα φυτά. να ρίξω το ΡΗ μπας και γίνει τίποτα?

Παντος για dactylogyrus μου μοιάζουν. Οτί και νά νε είναι εξωτερίκα σκουλήκια δέρματος, γιαυτό και έχουν φαγούρα. να΄ρίξω κανα οξυζενέ? αλλά το φοβάμαι....μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... τι να κάνω ρε γαμότο....έχω βρεί ντουβάρι δε πάει άλλο....μετα απο τόσα φάρμακα. ;)

Link to comment
Share on other sites

τι χρωμα εχουν τα σκουλικια;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το cyprinopur θα πρέπει σε 48 ώρες να έχεις δει βελτίωση αισθητή .

Να ακολουθήσης τις οδηγίες κατά γράμμα όχι υπερδοσολογία .

Link to comment
Share on other sites

Μετά ριχνώ αλάτι 2% στο ενυδρειο μεσα..........Τίποτα!

Το βλεπω και το ξαναβλεπω σε διάφορα posts... και παντα ξαναμπερδευομαι!

2% στα 200 λιτρα νερό.... σημαινει οτι εριξες 4 κιλα αλατι στο ενυδρειο!

Εριξες 4 κιλα αλάτι?

Μαλλον 2γραμ/λιτρο εννοεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουλήκια ειναι διάφανα! δεν εχουν χρώμα και μόνο κάτω απο το στερεοσκόποιο φαίνονται.

Θα δωκιμάσω cyprinopur μπας και γίνει κατι...

Για το αλάτι έχεις δίκιο andreasp 2 γρ στο λίτρο (2 τις χιλίς οχι τις εκατο) δικό μου λάθος sorry :thumbup:

Ο θεός βοηθός....μακάρι να μπορώ να ξεφορτοθώ τα παλιοσκούληκα! :thumbup:

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακλούθησε τις οδηγίες και ενημέρωσέ μας όταν τελείωση η διαδικασία .

Μην ξεχνάς τέλος θεραπείας σημαίνει ότι τα ψάρια μας είναι εντάξει και έχουμε αλλάξει και το νερό για να φύγει από το ενυδρείο το φάρμακο .

Καλή επιτυχία .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αποτελέσματα με τα σκουλήκια:

Λοιπών.....

Δωκίμασα το cyprinipur όπως είπαμε και με τον Σταμάτη αλλά κανένα αποτέλεσμα(εφαρμόζοντας τις οδηγίες κατα γράμμα!) Επομένος αποφάσισα να πάρω το νόμο στα χέρια μου!!!! :)

Έτσι όπως ήταν το ενυδρείο μάζι με το υπάρχον cyprinopur επαναλαμβάνω την θεραπεία χώρις αλαγή νερού!(ήθελα να αυξήσω την συγκέντρωση του φαρμάκου) και ανεβάζω την αλατότιτα στο 0,3%. Τα σκουλήκια είχαν γίνει Σβατζενέγκερ και δεν κατάλαβαν τίποτα!

ε.....ρίχνω την τριπλάσια δοσολογία απο το cyprinopur και σε 5 μέρες τα σκουλήκια τα εξολόθρεψα! :thumbdown:

Ο τραγικός απολογισμός απο όλες τις προσπάθειες (και αναμενόμενος) είναι οι amano γαρίδες μου+κάτι αλες, μυδια 2 είδη φυτών και μερικά σαλιγκάρια... :lol:

προχτες έκανα μια αλαγή νερού στο 50% περίπου και σιγα σιγα επαναφέρω την ζωή στα φυσιολογίκα επίπεδα όπως ήταν παλία!

--Πάντος...απο ενα ψώφιο ψάρι που είχα βάλει στο στερεοσκόπιο(με σκουλήκια πάνω του και σε 10 μλ νερό έριξα 2-3 σταγόνες απο το cyprinopur και μετά απο 7-8 ώρες τα σκαζμένα δεν έλεγαν να ψοφίσουν! πολυ λίγα είχαν ψοφίσει! αύτη ήταν και η αιτία να κάνω την υπερδωσολόγια για να δώ αποτελέσματα.

Το θέμα είναι οτι ξεφορτοθηκα τα... βρωμοσκούληκα!! :thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

και ανεβάζω την αλατότιτα στο 0,3%. Τα σκουλήκια είχαν γίνει Σβατζενέγκερ και δεν

Αντε πάλι τα ίδια! :)

3γρ/λιτρο εριξες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...