Jump to content

Αλλαγές Νερού


Recommended Posts

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνουμε αλλαγές νερού στα ενυδρεία μας, ας μιλήσουμε λοιπόν πάνω σε αυτό.

Ας καταγράψουμε τους τρόπους που ο καθένας μας κάνει αλλαγές στα ενυδρεία του, πόσο συχνά και τι ποσοστό. Έτσι θα μπορέσουμε όλοι μας να συζητήσουμε, να βελτιώσουμε και να καταγράψουμε μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακολουθώ εναν πολυ απλο και ευχρηστο τροπο αλλαγης νερου.....

Εχω ενα αλφαδολαστιχο περιου 10 μετρα, και με αυτο αδειαζω το νερο κατυθειαν στην αποχετευση αφου πρωτα κανω 'σκουπα', και στην συνεχεια ακριβως με τον αντιστροφο τροπο προσθετο νερο απο την βρυση με αναμιξη ζεστου- κρυου ωστε να εχω την επιθυμητη θερμκρασια, προσθετοντας αντιχλωριο στο ενυδρειο.

Η ολη διαδικασια ειναι πανευκολη, δεν λερωνει καθολου , ουτε κουραζει... , και ειναι διαρκειας λιγων λεπτων;)

Κανω αλλαγες νερου περιπου το 30% καθε 7 με 10 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν με τον.......κλασσικό τρόπο (κουβάς).Αλλάζω το 50% κάθε εβδομάδα αφού προηγηθεί καλό σιφωνάρισμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακολουθώ  εναν πολυ απλο και ευχρηστο τροπο αλλαγης νερου.....

Εχω ενα αλφαδολαστιχο περιου 10 μετρα, και με αυτο αδειαζω το νερο κατυθειαν στην αποχετευση αφου πρωτα κανω 'σκουπα', και στην συνεχεια ακριβως με τον αντιστροφο τροπο προσθετο νερο απο την βρυση με αναμιξη ζεστου- κρυου ωστε να εχω την επιθυμητη θερμκρασια, προσθετοντας αντιχλωριο στο ενυδρειο.

Η ολη διαδικασια ειναι πανευκολη, δεν λερωνει καθολου , ουτε κουραζει... , και ειναι διαρκειας λιγων λεπτων;)

Κανω αλλαγες νερου περιπου το 30% καθε 7 με 10 μερες.

18223[/snapback]

Αυτό κάνω και γω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε βδομάδα 20% του νερού με προσθήκη αντιχλώριου.

Δεν μπορώ να πώ ότι κάνω καλό σιφωνάρισμα λόγω πυκνής βλάστησης.

Νόμος: ότι πάει καλά δεν το αλλάζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθε βδομαδα 30%........

Σιφωναρισμα του βυθου καθε δυο αλλαγες νερου....

Προετοιμασια νερου σε καδο 125 λιτρων (τοσο ειναι και η αλλαγη) και

περναει στο ενυδρειο με χρηση μια μικρης αντλιας.......

Link to comment
Share on other sites

Καθε 15 μερες 40%....

Το αδειασμα γινεται με λαστιχο,

με το ιδιο λαστιχο παλι γεμιζω το ενυδρειο αφου πρωτα εχω φτιαξει την επιθυμητη θερμοκρασια του νερου και παραλληλα ριχνω και αντιχλωριο.

Καθαρισμος με σκουπα γινεται μια φορα το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Αποθηκεύω το νερό από α/ο σε βαρέλες στο ειδικό δωμάτιο επεξεργασίας νερού (κοινώς WC) και την προηγούμενη μέρα της αλλαγής τοποθετώ μέσα στις βαρέλες θερμαντήρα και κυκλοφορητή.

Το νερό του ενυδρείο το αλλάζω με λάστιχο ποτίσματος, το οποίο χρησιμοποιείται αποκλειστικά για τη δουλειά αυτή. Τοποθετώ την μια άκρη του στο σιφόνι της αποχέτευσης κάνοντας αναρρόφηση με το στόμα και την άλλη άκρη στο ενυδρείο. Κάνω ποτήρι, όποτε κρίνεται απαραίτητο.

Για το γέμισμα χρησιμοποιώ μια ισχυρή αντλία, την οποία συνδέω στο προαναφερόμενο λάστιχο και με την οποία στέλνω το νερό στο ενυδρείο.

Κατά την διάρκεια της πλήρωσης του ενυδρείου με νερό, προσθέτω απ' ευθείας στο ενυδρείο, τα απαραίτητα πρόσθετα ώστε να φέρω τις παραμέτρους του νερού στα επίπεδα που πρέπει.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 20% με σκουπα βυθου και μια λεκανη.Το καινουριο νερο το βαζω σε ενα ποτιστηρι στο οποιο προσθετω αντιχλωριο και μετα στο ενυδρειο ριχνωντας το σε πιατακι για να μην δημιουργηθει μεγαλη αναδευση.

Link to comment
Share on other sites

"Αλλαγή" νερού κάθε 8 ώρες 2,5% με αποθυκευμένο νερό Α/Ο απο DIY αυτόματο σύστημα αλλαγών, με παράλληλη προσθήκη αλάτων & ιχνοστοιχείων επίσης (DIY) αυτόματα.

Συνολικά 52,5% εβδομαδιαία.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη 25-30% καθε 10 μερες.

Αδειασμα νερου με αντλια.

Ετοιμασια νερου απο α/ο σε μικρα βαρελια το οποιο θερμαινεται με θερμαντηρα και αφου φτασει σε επιθυμητη θερμοκρασια προστιθεται στο ενυδρειο. Αναλογα μπορει να προστεθει και νερο απο βρυση.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή κάθε 7 με 10 ημέρες το 35% με 40% είτε από α/ο είτε από βρύση ανάλογα το ενυδρείο.

Από α/ο : ετοιμάζεται το νερό σε βαρέλι στο οποίο προσθέτονται οι ηλεκτρολύτες και τα ιχνοστοιχεία το νερό εισάγεται με αντλία μέσα στο ενυδρείο. Επιδιωκόμενη διαφορά θερμοκρασίας 1,5 με 2 βαθμούς.

Από βρύση: με την χρήση λάστιχου ποτίσματος αδειάζω το ενυδρείο και προσθέτω στην συνέχεια νερό. Την ώρα που γεμίζω ρίχνω από ένα κουβαδάκι 1λτ νερό με το αντιχλώριο που έχω φτιάξει εκείνη την ώρα.

Επιδιωκόμενη διαφορά θερμοκρασίας 1,5 με 2 βαθμούς.

Η διαδικασία διαρκεί μερικά λεπτά (πλην της παρασκευής νερού από την α/ο).

Λιπάσματα και λοιπά υπάρχουν σε liquid dozers οπότε δεν ασχολούμαι .

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ειναι περίπου 100λιτρα καθαρά.

Αλλαγη νερού περίπου 25-30 λίτρα , κάθε Κυριακη.

Το παλιο νερο , φευγει απο το παραθυρο με εναν κυκλοφορητη που μου ειχε μεινει απο το φιλτρο βυθου, και γεμιζει με δυο κουβαδες που εχω για αυτη την δουλεια , με το απαραιτητο αντιχλωριο, κατευθειαν μεσα στο εσωτερικο φιλτρο για να μην ανακατευουν το ενυδρειο.

Σιφωναρισμα δεν γινεται, αφου ειναι γεματο φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ανά 15 μερες περίπου αλλαγή 30% με πρόσθεση ταυτόχρονη

αντιχλωρίου.

;) και ένας σχολιασμός τώρα.

Έχω ένα φίλο ο οποίος εχει 200λίτρα ενυδρείο με κιχλίδες.

Εντύπωση μου κάνει το ότι έχει μηχανικό εσωτερικό

φίλτρο μόνο με σφουγγάρι και αλλαγή νερού θα κάνει,

αν το θυμηθεί στον ένα χρόνο.Πως είναι δυνατον κάτι τέτοιο?

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 10 μέρες αλλαγή ~30%, ένας κουβάς (στα 60lt) με ελαφρύ σιφωνάρισμα και κυρίως επιφανειακό λόγω φυτών, και αντίστροφα ένας κουβάς με συνδυασμό ζεστό-κρύο, αντιχλώριο και ελάχιστη δόση αλατιού (ΕΚΤΟΖΟΝ).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να δούμε....

Γεμίζω το βαρέλι με περίπου 200 λίτρα νερό από Α/Ο (χρησιμοποιώντας το βρώμικο νερό για πότισμα και για αλλαγές στο μελλοντικό ενυδρείο με malawi.

Μία μέρα πριν την αλλαγή, βάζω να δουλεύει ένα 2213 με τύρφη για να ανακατεύει το νερό και προσθέτω κι έναν θερμοστάτη για να μου ανεβάσει την θερμοκρασία αν αυτή είναι χαμηλά.

Αδειάζω νερό από τρύπα στον πάτο του ενυδρείου (έχω υπολογίσει και σημειώσει πόσο πρέπει να κατέβει η στάθμη από το ενυδρείο), αφού πρώτα σταματήσω τις αντλίες στο sump. Κατόπιν βάζω την έξοδο του 2213 να αδειάζει στο sump και προσθέτω παράλληλα τα ανάλογα σκευάσματα (Electro-right, discus-trace, 2 κουταλιές σόδα) και περιμένω να γεμίσει, έχοντας δώσει ρεύμα στη μία αντλία ώστε να ανεβάζει το νερό του sump στο ενυδρείο.

Η όλη διαδικασία γεμίσματος διαρκεί περίπου 30 λεπτά για 200 λίτρα αλλαγή και το καλό είναι ότι δεν βάζω καθόλου χέρι στο ενυδρείο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού κάθε 7 ημέρες (αφού τοποθετηθεί σε βαρελάκι για 24 ώρες περίπου με αντιχλώριο και προστεθεί πριν την πλήρωση, ζεστό νερό για να επιτευχθεί η επιθυμητή θερμοκρασία.)

Ελαφρό συφωνάρισμα με την σκούπα σε βαρελάκι και πλήρωση με κουβά…

35L-50L στο 220L ενυδρείο και 20L-25L στο 54L ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...