Jump to content

ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ 100αρι


geo63

Recommended Posts

ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ 100lt ΕΙΧΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΗ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ OSRAM GRO LUX 18αρα ΑΣΠΡΗ ΚΑΙ ΘΑΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΝ ΕΠΑΡΚΕΙ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ

ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΚΟΠΗ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ TETRA ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ;):thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα geo63...

Πρέπει να ανεβείς σε watt καθώς τώρα είσαι στα

O,18watt ανά λίτρο....Τα επιθυμητά watt για τα

φυτά με τις χαμηλότερες απαιτήσεις σε φωτισμό

είναι 0.30watt και ανεβαίνουμε.....Βέβαια εξαρτάται και

από τα είδη των φυτών που έχειςστο ενυδρείο σου,ώστε

να σου δώσουμε την γνώμη μας για το πόσο watt

λάμπα θα χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε καθοτι αρχαριος δε ξερω ονομασιες εχω 2 ανιθους πισω και 1 ανουμπια

και εχω 2 αλλα στη μεση και 1 μικρο μπροστα στελνω και μια φωτογραφια για να δειτε τι φυτα εχω

Έγινε επεξεργασία - geo63
Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα ο χωρος των συνημμενων δεν επιτρεπει να στειλω τη φωτογραφια εχει λιγη χωρητικοτητα ελευθερη μια αλλη φορα δε πειραζει

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέλος έχει συνολικά 4 MB για upload από τα οποία μέγιστο Uplοad ανά δημοσίευση είναι το 1 MB.

Θεωρούμε ότι είναι αρκετό το 1 MB ανά δημοσίευση διότι μετά θα δημιουργηθεί πρόβλημα σε αυτούς που προσπαθούν να δούν την φωτογραφία και είναι με PSTN ή ISDN 64 σύνδεση.

Θα πρότεινα να κατεβάσεις την ανάλυση, μικραίνοντας έτσι την φωτογραφία, ώστε να μπορέσεις να την ανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει την εφτιαξα για πειτε μου αν για αυτο το τυπο των φυτων που εχω βαλει ειναι αρκετος ο φωτισμος που εχω

post-683-1144924581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι μερικα φυτα τα εχεις φυτεψει με το γλαστρακι.

Αν ναι καλυτερα να τα βγαλεις τα γλαστρακια με το βαμβακι που ειναι μεσα γιατι θα σαπισουν.Πρεπει να αεριζονται.

Τι λαμπες εχεις?Και ποσα watt?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Βασίλη. Επίσης θα μπορούσες να αντικαταστήσεις την Τ8 με μια Τ5 λάμπα. Λίγα Watt ακόμα θα έκαναν καλό. ;)

Link to comment
Share on other sites

A!Καλα δεν το ειδα.

Θα σου ελεγα το ιδιο που σου απαντησε ο Πετρος(PPAP) παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε για ενυδρείο με φυτά υψηλών απαιτήσεων να έχεις 0,6-0,7 watt ανά λίτρο νερού. Δηλαδή στην δική σου περίπτωση 60-70 Watt συνολικά. Τώρα παίζει ρόλο το φάσμα του φωτός και πολλά άλλα. Από ότι μας λές έχεις σωστό υπόστρωμα και ρίχνεις και λιπασμα. Από Διοξείδιο πως τα πάμε? Χρησιμοποιείς CO2? Για πες μας και μετρήσεις σε Ph και KH.

Στην Κατηγορία Μετατροπές θα βρείς και υπολογισμό του CO2 στο ενυδρείο σου. Είναι απαραίτητο για την φωτοσύνθεση τω φυτών. Αν δεν έχεις μπορείς εύκολα να φτιάξεις. Στην κατηγορία Κατασκευές DIY θα βρείς πως μπορείς εύκολα να φτιάξεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

μου εχουν πει πως και με το γλαστρακι δεν υπαρχει φοβος γιατι χωρις αυτο τις πιο πολλες φορες ξεριζωνονται απο το νερο co2 εχω βαλει μετρησεις gh11 kh7

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ριζες το φυτο δεν ξεριζωνεται ευκολα,

συνηθως οταν δεν εχουν ριζες βαζουμε χαμηλα εκει που βγαινει η ριζα ενα κομματακι απο καθαρο σφουγγαρι το δενουμε με πετονια και το φυτευουμε.

Με το PH και το ΚΗ υπολογιζεις το CO2.

Link to comment
Share on other sites

7 ή 7.5?

Γιατι εχει διαφορα.

Δεν μπορεις να μετρησεις με ακριβεια?

Αν εχεις 7 ειναι καλα.

Αν εχεις 7,5 ειναι λιγο.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

οχι το τεστ που εχω ειναι τηs sera co2 εχω 10 φουσκαλες το λεπτο το μιγμα το φτιαχνω εγω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...