Jump to content

Αντλια νερου ?


Recommended Posts

Ξερετε που μπορω να βρω αντλια νερου ?

Link to comment
Share on other sites

Μια αντλια που να παιρνω το νερο απο τα βαρελια που φτιαχνω το νερο για τα ενυδρεια με λαστιχο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια αντλια που να παιρνω το νερο απο τα βαρελια που φτιαχνω το νερο για τα ενυδρεια  με λαστιχο.  ;)

19114[/snapback]

Αν μιλαμε για "μπολικο" νερο, εγω θα επαιρνα ενα υποβρύχιο μηχανακι αντλησης υδατων απο το praktiker.

Εχει καμια 50αρια ευρω, και ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ασφαλως και δεν κανουν δουλεια αυτες οι αντλιες.Μεταφερουν πανω απο 10000 λιτρα\ωρα,αυτο σημαινει 200 λιτρα το λεπτο,δεν χρειαζεται να το κουβεντιασουμε αυτο.Μακρυα ......το μονο που θα καταφερει καποιος ειναι να κανει το ενυδρειο και το σπιτι του χαλια.....

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι μια απλή μικρή αντλία νερού σαν αυτές που

πουλάνε για τα σκάφη...........και είναι και φτηνές..

Link to comment
Share on other sites

ασφαλως και δεν κανουν  δουλεια αυτες οι αντλιες.Μεταφερουν πανω απο 10000 λιτρα\ωρα,αυτο σημαινει 200 λιτρα το λεπτο,δεν χρειαζεται να το κουβεντιασουμε αυτο.Μακρυα ......το μονο που θα καταφερει καποιος ειναι να κανει το ενυδρειο και το σπιτι του χαλια.....

19143[/snapback]

Χλωμό μου φαίνεται.

Αυτη που είχα δει εγώ , εβγαζε απο λαστιχο 1 ιντσας . αντίστοιχη πίεση με την βρύση της πυλωτής μου.

Link to comment
Share on other sites

τοτε ηταν χαλασμενη ....αυτη που εχω και δεν χρησιμοποιω ειναι ...13000λ/ω και δεν θελεις να δεις τι βγαζει στην εξοδο ..μια θαλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας μικρός κυκλοφορητής 600 λίτρα την ώρα είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ένας μικρός κυκλοφορητής 600 λίτρα την ώρα είναι ότι πρέπει.

19187[/snapback]

ναι να ρωτήσω κάτι, που θα βρώ εναν μικρό κυκλοφορητή;

Θέλω βασικά να φτιάξω μια μικρή λιμνούλα στην αυλή μου οπου να πεφτει λιγο νερό απο ψηλά μέσα ετσι για τις μπουμπουλήθρες και για το εφέ.....

θέλω να το φτιάξω μόνος μου αυτό χωρίς να έχω κάποια ανάλογη εμπειρία αλλά έχω θέληση και λίγα λεφτά να αφιερώσω....

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες στο club :wootwoot::wootwoot:;)

Μπορείς να βρείς αντλίες στο ίντερνετ σε πολύ καλή τιμή.

Αλλιώς πουλάνε και στα μαγαζιά με είδη για κήπο και γεωργικά είδη.

Εγώ για την ώρα έχω μία μικρούλα της Gardena στα 500lt/h και κόστιζε 60 ευρώ και την έχω για το συντριβάνι και για φιλτρο.

Ανάλογα με το μέγεθος της λίμνης που θέλεις να φτιάξεις διάλεξε και το μέγεθος της αντλίας.

Αν θέλεις για καταράκτη πάντως πάρε μία σχετικά μεγαλη.Οσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση της αντλίας απο τον καταράκτη και ανάλογα με το ύψος του, τόσο πιο δυνατή αντία χρειάζετε. Καλό θα είνα το νερό απο την αντλία να περνάει πρώτα απο ένα φίλτρο και μετά να χύνεται στη λίμνη μέσω του καταράκτη.

Είναι πιό όμορφο να πέφτει αρκετό νερό απο τον καταράκτη και αν έχεις μεγάλη αντλία μπορείς να λειτουργείς ταυτόχρονα και ένα συντιβανάκι. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπέρδευτηκα λίγο.. :wootwoot::wootwoot:

Η απάντηση μου είναι για το μέλος Χρήστος Γ.

Sorry!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπέρδευτηκα λίγο.. :wootwoot:  :wootwoot:

Η απάντηση μου είναι για το μέλος Χρήστος Γ.

Sorry!!!

28059[/snapback]

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΠΟ ΑΝΤΛΙΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΒΡΘΣΗΣ .ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΩΜΕΝΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ναι να ρωτήσω κάτι, που θα βρώ εναν μικρό κυκλοφορητή;

Θέλω βασικά να φτιάξω μια μικρή λιμνούλα στην αυλή μου οπου να πεφτει λιγο νερό απο ψηλά μέσα ετσι για τις μπουμπουλήθρες και για το εφέ.....

θέλω να το φτιάξω μόνος μου αυτό χωρίς να έχω κάποια ανάλογη εμπειρία αλλά έχω θέληση και λίγα λεφτά να αφιερώσω....

28052[/snapback]

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να αναζητήσεις αυτό που χρειάζεσαι στα καλά ενυδρειακά μαγαζιά.

Είμαι σίγουρος ότι εκει θα βρείς αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι, χωρίς πειραματισμούς, με μεγάλη ποικιλία τιμών, οι οποίες ξεκινούν από πολύ χαμηλά και φτάνουν σε πολύ λογικά και προσιτά επίπεδα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγω φιλε μου πηρα μια αντλια για την ιδια δουλεια με την δικη σου. Στην αρχη πηρα μια με παροχη 400λιτρα την ωρα , αλλα δεν μπορουσε να πεταξει το νερο μεσα στο ενυδρειο μου. Αναγκαστηκα και την αλλαξα με μια της ferplast και παροχη 1200λιτρων. ειναι πραγματικα πολυ καλη , για την δουλεια που την θες. Τιμη 30 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω μια σεντινα απο αυτες που εχουν τα σκαφη. 35 ευρω απο αντιστοιχο μαγαζι και ειναι τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...