Jump to content

Recommended Posts

Αλί και τρισαλί.

Το ένα μετά το άλλο μου έρχονται, πάνω που έλεγα ότι όλα είναι σε καλό δρόμο.

Χτες το βράδυ βρήκα όλα τα ψάρια μου γεμάτα με άσπρα στίγματα!

Έψαξα να βρω ποια είναι η ασθένεια αυτή, και κατέληξα στο συμπέρασμα πως πρόκειται για ichthyophthirius multifiliis

Προέρχεται λέει από μεγάλο στρες.

Τι έγινε τώρα;

Αναφέρω πως υπάρχουν υποψίες για την αιτία.

Πρώτα απ όλα η αλλαγή συνθηκών του νερού, το Σάββατο έκανα μια αλλαγή νερού μόνο από τη βρύση, πράγμα που άλλαξε λίγο τη σκληρότητα.

Τη Δευτέρα πρόσθεσα σίδηρο, μιας και είχα μηδέν και τα φυτά μου είχαν αρχίσει να κιτρινίζουν.

Μετρώντας όμως την Τρίτη πήρα τιμή πάνω από 2mg/l, και είχα και την απώλεια ενός αρλεκίνου, πράγμα που με ανησύχησε ιδιαίτερα και κατέφευγα σε μια ακόμα αλλαγή 30 λίτρων για να κατεβάσω λίγο τα επίπεδα του σιδήρου(αυτή τη φορά πρόσθεσα και νερό Α/Ο)

Αποτέλεσμα τα άσπρα στίγματα σε όλα τα ψάρια, κα απώλεια 4 νέον.

Τα μέτρα που πήρα, ανέβασμα θερμοκρασίας στους 29 βαθμούς, και ρίχνω ανά 12 ώρες 5ml της Sera Costapur .

Ελπίζω να έχω κάνει τη σωστή διάγνωση-αντιμετώπιση, και να μη θρηνήσω και άλλα θύματα.

Το μάθημα από όλη την ιστορία, κάθε αλλαγή πρέπει να γίνεται πολύ σιγά και με μικρά βήματα….

:):D

Link to comment
Share on other sites

5 ml για πόσα λίτρα ;;

Νομίζω το costapur θέλει την 1 και μετά την 2η ημέρα ξανά !

Link to comment
Share on other sites

Οχι λαθος το ριχνεις θα πρεπει να ανεβασεις τη θερμοκρασια 1-2 βαθμους απ οτι την ειχε αρχικα και να ριξεις τη δοσολογια συμφωνα με τις οδηγιες που γραφει η συσκευασια. Κανε σημερα μια αλλαγη νερου και ξεκινα απ αυριο να ριχνεις σωστα το φαρμακο. Ετσι οπως το εχεις βαλει θα τα στειλεις τα καημενα. Θα ριξεις την 1 μερα, την 2 μερα δεν θα βαλεις τιποτα, την 3 θα ριξεις φαρμακο, την 4 τιποτα και ΑΝ εχουν φυγει τα στιγματα την 5 μερα θα κανεις αλλαγη νερου 30-40% και δεν θα ξαναριξεις τιποτα. ΑΝ ΔΕΝ εχουν φυγει δεν θα κανεις αλλαγη νερου αλλα θα ριξεις την 5 μερα φαρμακο, την 6 μερα τιποτα και την 7 μερα θα κανεις την αλλαγη νερου. Ελπιζω να μην εχεις clown loach γιατι ειναι παρα πολυ ευαισθητα στα φαρμακα.

Πες μας πως θα παει καιεδω ειμαστε για οποιαδηποτε βοηθεια

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Η προτεινόμενη δοσολογία(στο κουτί πάντα) είναι 1ml/20lit νερού.

Στο δικό μου υπάρχουν περίπου στα 200 λίτρα καθαρά νερού, οπότε αντιστοιχούνε 10ml τη δόση.

Εγώ άλλαξα λιγάκι(ελπίζω να μην έκανα πάλι βλακεία) τον τρόπο, δηλαδή αντί να ρίξω 10 ml σε μια δόση ανά 24 ώρες, ρίχνω 5ml ανά 12 ώρες, και αυτό γιατί διάβασα κάπου πως τα κορυντόρας είναι πολύ ευαίσθητα στο φάρμακο αυτό, σε μεγάλες δώσεις, και είναι προτιμότερο να τις αποφεύγουμε.

GIN, είσαι σίγουρη πως πρέπει να ρίξω πρώτη και όχι και τη δεύτερη μέρα; Στις οδηγίες γράφει από την πρώτη έως την πέμπτη μέρα, 1ml/lit.

Και εγώ αυτό έκανα απλά έσπασα τη δόση σε δυο φορές.

Τι πρόβλημα πιστεύεις θα δημιουργήσει;

Όσο για τη θερμοκρασία έκανα ήδη αυτό που λες.

Την ανέβασα από 27 σε 29 βαθμούς, και έβγαλα και τον ενεργό άνθρακα από το φίλτρο.

Τελικά τι να κάνω; Να συνεχίσω τα 5ml ανά 12άωρο;

Πάντως τα στίγματα, δεύτερη μέρα σήμερα δεν λεν να υποχωρήσουν….

Η αιτία πιστεύετε πως είναι οι αλλαγές στις τιμές σκληρότητας του νερού, ή υπάρχει και η πιθανότητα να φταίει και η αύξηση του σιδήρου;

clown loach δεν έχω, αλλά όπως έγραψα παραπάνω, διάβασα πως και τα κορυντόρας είναι πολύ ευαίσθητα….

Ελπίζω να περάσει η μπόρα χωρίς άλλα θύματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μανώλη όχι, κακώς ρίχνεις το φάρμακο σε 2 δόσεις. Ο λόγος είναι ότι το φάρμακο εξασθενεί ή/και αντιδρά με ορισμένα συστατικά του νερού με αποτέλεσμα να μειώνεται κι άλλο η ποσότητα που "θεραπεύει" με άμεση συνέπεια το φάρμακο να χάνει τη δραστηκότητά του λόγο της μειωμένης δόσης. Έχε υπόψιν σου όμως ότι το ich (αν είναι σωστή η διάγνωσή σου) καταπολεμάτε εξίσου καλά με αλατάκι. Είναι πολλά τα πλεονεκτήματά του σε σχέση με τα φάρμακα. Σε κάθε περίπτωση καλή επιτυχία και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, πάλι πατάτα έκανα δηλαδή, για αυτό και δεν βλέπω καλυτέρευση….

Θα ρίξω ακόμα 5ml μιας και πριν μια ώρα είχα ρίξει 5, και ελπίζω να παν όλα καλά.

Φίλε george, όταν λες αλάτι εννοείς αυτό που μαγειρεύουμε ή πρόκειται για κάποιο ειδικό;

Το διάβασα και αλλού αυτό αλλά δεν μου πολυγέμισε το μάτι σαν λύση, και δεν έδωσα πολλή προσοχή.

Αν είναι το απλό μαγειρικό αλάτι, μπορώ να ρίξω ταυτόχρονα με το άλλο φάρμακο ή δεν συνιστάται;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το απλό μαγειρικό αλάτι, μπορώ να ρίξω ταυτόχρονα με το άλλο φάρμακο ή δεν συνιστάται;

19683[/snapback]

Αλάτι για ενυδρειακή χρήση. :lol: Το μαγειρικό κράτα το , μόλις γίνουν καλά τα ψάρια να μας κάνεις το τραπέζι :thumbdown::):D

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το αλατάκι δουλεψε εξαιρετικά. Το πρόβλημα δεν ήταν βέβαια πολύ έντονο καθώς μόνο ένας clown που μόλις είχα αγοράσει παρουσίασε ick αλλά σε 5-6 μέρες ήταν πεντακάθαρος :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να κανεις ακριβως αυτο που σου ειπα γιατι αυτη ειναι η σωστη δοσολογια για το φαρμακο και ναι θα ριξει 1,3 μερα φαρμακο και κατοπιν οπως σου εχω εξηγηση ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο πάω…

Σήμερα το πρωί έχασα ένα ακόμη αρλεκίνο, και ένα από τα ραμιρέζι μου.

(να έκανα μια αλλαγή όπως προτείνει η GIN, και να ξαναρχίσω με αλάτι, -όχι μαγειρικό-, μήπως και έχω καλύτερα αποτελέσματα;

Μήπως έχω κάνει λάθος διάγνωση;

Δεν έχω δει κάποια καλυτέρευση, ειδικά τα νεον είναι γεμάτα από τα στίγματα αυτά.

Βάζω και μια φωτογραφία, αν και όχι πολύ καθαρή, μήπως μπορέσετε να δείτε και εσείς για τι ακριβώς πρόκειται.

Βοηθάτε χριστιανοί, δεν θα μου μείνει λέπι έτσι όπως πάω…..

post-826-1145524408_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι έβαλες; Βάλε και αλάτι σε αναλογία 0,3%. Τη θερμοκρασία στους 30 και το φάρμακο σύμφωνα με τις οδηγίες που λένε τα παιδιά παραπάνω. Βάλε και το φίλτρο να χτυπάει την επιφάνεια ή πρόσθεσε μια αεραντλία για καλύτερη οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω δεν είναι ick .

Δεν ξεχωρίζει καλά τι είναι , μάλλον odinium δείχνει .

Εφ όσον χρησιμοποιείς SERA μπορείς να Βάλης odinopur .

Προσοχή πρέπει να αφαιρέσεις το προηγούμενο φάρμακο .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρασα από το μαγαζί πριν έρθω σπίτι και αγόρασα το αλάτι.

Αυτό που μου συνέστησαν για την περίπτωση είναι το ectopur της sera.

Μιλάμε για το ίδιο προϊόν, ή μήπως πρόκειται για κάτι διαφορετικό;

Η δόση που μου πρότειναν στο μαγαζί, είναι 4 κουταλιές του καφέ, για τα 200 λίτρα μου, αν και στις οδηγίες στο κουτί αναφέρει 2 κουταλιές ανά 25 λίτρα.

Τι λέτε, να βάλω και αλατάκι ,μήπως και σώσω τίποτα;

Σταμάτη κοίταξα για την ασθένεια που αναφέρεις, και είδα πως τα στίγματα στην περίπτωση αυτή είναι πολύ μικρά!

Αντίθετα στα ψάρια τα δικά μου είναι αρκετά μεγάλα και πολύ εμφανή.

Δυστυχώς η φωτογραφία δεν είναι και πολύ καθαρή, αλλά ήταν η καλύτερη από καμιά εικοσαριά που τράβηξα…

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Manoli θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μόνο αλάτι, έτσι ώστε να μην επιβαρύνεις με τα φάρμακα ούτε τα ψαράκια σου, μα ούτε και την χημεία του νερού του ενυδρείου σου!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να κάνω μια γενναία αλλαγή νερού για να φύγει το φάρμακο που έχω ρίξει, και να συνεχίσω μόνο με αλάτι.

Μια απορία όμως έχω.

Όπως είπε και ο Μιχάλης πιο πάνω, και διάβασα και αλλού, χρειάζονται 300 γραμμάρια για τα 100 λίτρα, δηλαδή για το δικό μου ενυδρείο θα χρειαστώ 600 γραμμάρια!

Με το αλάτι όμως που μου δώσανε χτες(ectopur της sera) ούτε για δοκιμή δεν θα φτάσει.

Ακόμα και στις οδηγίες αναφέρει 2 κουταλιές ανά 25 λίτρα.

Άρα συμπεραίνω πως πρόκειται για άλλο πράμα.

Το αλάτι που προτείνετε υπάρχει με κάποια συγκεκριμένη ονομασία-μάρκα για να ξέρω πως θα το ζητήσω, να μην μου δώσουν πάλι άλλα αντ’ άλλων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να επανέλθω λιγάκι στο θέμα, και μιας και ξέμπλεξα και με το πρόβλημα.

Τελικά έριξα το αλάτι που αναφέρω(4 κουταλιές) και συνέχισα και το Costapur μέρα παρά μέρα.

Το τραγελαφικό στην περίπτωση είναι ότι σε ένα καινούριο κουτί από το ίδιο φάρμακο που αγόρασα η δοσολογία είναι ακριβώς αυτή που πρότεινε και η GIN (διακεκομμένη) ενώ στο παλιό έγραφε την συνεχόμενη!

Άφησα το νερό χωρίς αλλαγή για 10 μέρες ώστε να φύγει στα σίγουρα το μικρόβιο, και έκανα στη συνέχεια μια καλή αλλαγή νερού, έβαλα και άνθρακα στο φίλτρο, και ξανά μετά από μια βδομάδα αλλαγή νερού.

Τελικά οι απώλειες ήταν στο μεγαλύτερο ποσοστό στα νεον(10) συν δυο ραμιρεζι τα οποίας μόλις πριν από δυο μέρες είχα βάλει ενώ τα παλιά τη γλυτώσανε, και τέλος οι αρλεκίνοι μου.

Το άλλο αρνητικό (κατά τη γνώμη μου) που προκάλεσε η θεραπεία, είναι το ότι φούντωσε η άλγη(έχω ανοίξει και ανάλογο θέμα), αλλά και αυτό σιγά σιγά καταπολεμήθηκε.

Τελικά το αλάτι που έχω,ectopur τηsera προτείνεται να βάζω λιγάκι κάπου κάπου προληπτικά ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικα ΟΧΙ .

Φάρμακα που μπορείς να χρησιμοποιείς προληπτικά είναι MELAFIX η PIMAFIX η το EKTOZON που εγώ το θεωρώ κορυφή στη πρόληψη .

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικα ΟΧΙ .

Φάρμακα που μπορείς να χρησιμοποιείς προληπτικά είναι MELAFIX η PIMAFIX η το EKTOZON που εγώ το θεωρώ κορυφή στη πρόληψη .

21418[/snapback]

Μάλιστα, δηλαδή και πάντα για προληπτική χρήση το EKTOZON που αναφέρεις και ως το καλύτερο, ποια είναι η προτεινόμενη δόση-περιοδικότητα για ένα ενυδρείο 200 καθαρών λίτρων, χωρίς τον κίνδυνο πρόκλησης παρενεργειών;

Link to comment
Share on other sites

Μας προφυλάσει σε σημαντικό βαθμό από παράσιτα και μύκητες.

Το αναφέρω ως το καλύτερο με την έννοια ότι όχι μόνο δεν επιβαρύνει το βιολογικό αλλά το βοηθά να δουλέψει καλυτέρα διότι το οξυγόνο που υπάρχει διαλυμένο στο νερό το κάνει εύληπτο αφομοιώσιμο από ψάρια και βακτήρια .

Δοσολογία είναι πρόληψη 1 κουταλάκι του γλυκού στα 50 λίτρα κάθε 20 ημέρες θεραπεία 2 κουταλάκια στα 50 λίτρα .

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...