Jump to content

2000 l περιπου


tekila

Recommended Posts

καλισπέρα και καλι ανάσταση σε όλουσ

μετα από 6 χρονια συνολικα που ασχολουμε με τα ενυδρεία ΄χοντασ και εγό τρομερέσ αποτιχιεσ έφτασα το τελευτέο καιρο στο εξησ δίλιμα.

σε ξεχωριστο μέροσ έξο απο το σπιτι μου κατασκέυασα ένα δομάτι οπου στη μία πλευρα του τοιχου έχο το σκεπτικόι να β.αλο ένα ι τρεια ενυδρεία.

έχο φτιάξει μια βάση με πέλματα σο έδαφος περίπου 3,20 μετρα μηκοσ και ένα μέτρο πλατοσ.

το δίλλιμα είναι έναμεγάλο ενυδρείο γλυκού νερού 2000 λιτρον περιπου ι τρει μικρότερα τον 800 λιτρον περίπου? το δομάτιο το έχο αποκλειστικα για ενυδρεία.

κατασκευαστικά δε θα έχο προβλήματα μια σ και το επάγγελμα μου μου μου επιτρέπει κάθε ειδουσ κατασκευη.

το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ι προμήθεια τον υλικόν .

αλλα και αυτό διορθόνετε.

έχει κάποιοσ επιχειρίσει κάτι8 τέτοιο?

πιστεύετε θα πετ΄υχει? την επόμενη εβδομάδα ολοκλιρ'όνο τουσ τοίχουσ και το επόμενο βήμα είναι η παραγκελία τον γιαλιών.

αλλα δε έχο παρει την τελικί απόφαση . 1 2000 λίτρα η 3 τον 800 λίτρον?

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΠΟ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΕΓΩ ΣΤΑ 80 ΛΙΤΡΑ ΕΙΧΑ ΜΗΝΕΙ :)

ΓΝΩΜΗ ΚΑΘΑΡΑ ΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΙΡΑΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΗΣΤΙΕΣΑΙ

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΗΞΕΙΣ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν μπορει να σου απαντησει τυχερακια.

Ειναι πολυ απλο.

Διαλεγεις μεταξυ τριων θεματων (1 θαλασσινο,1 φυτεμενο,1 malawi πχ)

και 1 λιμνης !

Εγω θα εκανα παντως 3 διαφορετικους βιοτοπους .Δεν ειναι λιγα 800λτ το καθενα!!Ο ενας οπωσδηποτε αλμυρος!!!!

Με το 1 τερας θα ηθελα αργοτερα και κατι αλλο για αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

φιλε shadow

δε νομιζο ποσ ειναι μονοτονο ενα τέτοιο ενυδρειο

με απασχολει το αν θα πετυχει. μι ξεχνασ το μεγαλο γινετε μικρο. το μικρο οχι.

οποσ ειπα θεοριτικα το έχο σχεδιασει.

αλλα τορα που βλεπο το χορο ειναι αρκετα μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

ΦΤΙΑΞΕ ΤΟ 2000ΛΙΤΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΕ 2-3 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.

ΟΝΤΩΣ ΤΥΧΕΡΕ

ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥ ΕΥΘΗΝ 1ΕΝΥΔΡΕΙΟ 2000ΛΙΤΡΑ

ΠΟΠΟ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ :):D

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις το χώρο θα συμφωνήσω με

τον shadow.Tρείς διαφορετικούς βιότοπους...Βέβαια η

απόφαση είναι δική σου.....

Καλή Συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι πολυ τυχερος που εχεις τη δυνατοτητα να φταιαξεις τετοιων διαστασεων ενυδρειο-α!Και εγω ειμαι της γνωμης των τριων διαφορετικων ενυδρειων απο 800 λιτρα το καθενα.Παντως θα σε συμβουλευα να το σκεφτεις καλα και να ζυγισεις τις παραμετρους ελευθερος χρονος, χρημα και ΣΥΝΕΧΗΣ διαθεση πολυ καλα...Εφοσον κρινεις οτι διαθετεις αρκετες δοσεις απο τα τρια παραπανω go for it και καλη επιτυχια σε οτι και αν διαλεξεις!Α, και περιμενουμε φωτο, οχι μονο απο το τελικο αποτελεσμα αλλα και απο τη διαδικασια κατασκευης!!! :)

Link to comment
Share on other sites

τα δεδομένα αλλάζουν

το ενυδρείο θα γίνει τύπου τηλεόρασησ με τισ υπόλοιπεσ εκτώς την μπροστινή πλευρέσ φτιαγμένεσ απο επενδεδυμένο κοντραπλακε θαλάσσησ.

όσο για χρήματα το μόνο σίγουρο είναι οτι ουτε υπάρχουν αλλα ουτε και βιάζομαι .

στηρίζομαι πολύ στη δουλεία μου που θα μου επιτρέψει να φτιαξο και το ενυδρείο αλλα και τα ςump . για φοτογραφίεσ δε το συζητάμε καθώσ μετα το ενυδρείο κουτι θα χρειαστό πολλεσ ιδεεσ για λοιπό εξοπλισμο. αυτα προσ τπο παρον. πιστεθυο τέλοσ εβδομάδασ να εχο το επενδεδυμένο κοντραπλακε. και λέο πιστευο γιατι εδο ειναι επαρχεία.

φιλικα γιοργοσ.

Link to comment
Share on other sites

μήπωσ ξέρει κάποιοσ αν υπάρχει κάποιοσ τύποσ που να δείχνει πόσα λίτρα πρέπει να είναι τα sump για ένα τέτοιο ενυδρείο?

θεωρω πωσ ένα sump των 300 λίτρων με με τρεισ ανλίεσ των 2400 λιτρων ι κάθε μία είναι ερκετα.

ένα sump 300 λιτρα πιστεύο έχει αρκετο χορο να δεχτει τισ τρεισ αντλίεσ αλλα και αρκετό χωρο για τα υλικα .

εψαξα στο ιντ αλλα δε βρηκα κατι αναλογο. υπάρχει κάποιοσ τύποσ?

το σαμπ το υπολογίζο περίπου 180*40*40 τοποθετημένο στη πισω πλευρα του ενυδρειου καθωσ πιστευο ποσ δε μπορο να σηκώσο πολυ ψηλα το ενηδρειο αλλα ούτε και χαμηλοτερα απο το υψοσ του σαμπ

καθε βοήθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε tekila

Απ' ότι κατάλαβα έχεις ήδη πάρει την απόφασή σου.

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους, ότι ένα ενυδρείο 800 λίτρων δεν θεωρείται καθόλου μικρό.

Προσωπικά θα προτιμούσα τρία διαφορετικά είδη ενυδρείων.

Ένα Sump 300 λίτρων για ενυδρείο 2000 λίτρων νομίζω ότι είναι υπεραρκετό.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

φίλε νικο καλισπέρα

ναι πιστέυο έχο παρει την αποφαση μου.

βέβαι δε ημε και απολυτοσ καθωσ δε έχω βρει κάποιον που να έχει κάνει κάτι αναλογ΄.

ακόμα και το πετ σοπ στη σπάρτη μέχρι 1000 λίτρα έχει φτιαξει. παρ ολα αυτα δε σταματο.

κάτι αλλο. τι γίνετε το καλοκαιρί . γύρο γυρο δεντρα απο το δομάτιο που κρατουν κάποια σκια. αλλα κατα πόσο θα επηρεαστει η θερμοκρασία? οπωσ είπε και ο γιοργοσ ( ιδιοκτήτησ του πετ σοπ στη σπάρτη) φιλε σε βλ'επο το καλοκαίρι να βάζεισ ερ κοντισιον.

πιστεύετε θα πρεπει να κάνο κατι τετοιο?????

αν και κατα τι γνομη μου πάνω απο 2000 λίτρα δύσκολα επιρεάζοντα από μεταβολέσ εξοτερικεσ συνθήκεσ.

τι γνομη σασ.

Link to comment
Share on other sites

Για 2000 λίτρα θα βάλεις σίγουρα 15 τριπλέξ γυαλί ή κάτι ανάλογο.

Όσο πιο χοντρό το γυαλί λοιπόν τόσο καλύτερη μόνωση θα παρέχει.

Συν και την ποσότητα του νερού προσωπικά νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

τα πρώτα νέα

το κοντραπλακέ με επένδυση ή αλλιωσ μόνοση αν το προτιμάτε στοιχίζει 16 ευρο το τετραγωνικό. όμωσ έκπληξη. ο έμποροσ που θα μου το φέρει δε κόβει τα κοματια που θέλο και θα πρέπει να πάρο ολοκληρο το φύλλο. μήκοσ 2,5, πλατοσ 1,25 . θα χρειαστο λοιπόν τρεια φύλλα δηλαδή 150 ευρό.

δέυτερη έκπληξη. 68,40 ευρο κάνει το τζάμι πάχουσ 10 χιλιοστον. όσο στοιχίζουν τα τρεια τεταρτα του ενυδρειου τα μισα στοιχιζει το μπροστα γιαλι οθόνη.

ασ είναι . παμε παρακάτο.

το κοντραπλακε το παραγκείλαμε. το τζαμι ειναι απλη υποθεση κατα τα λεγόμενα του τζαμα ( έλα να το κόψουμε ) ψάχνω για συλικόνι.

Link to comment
Share on other sites

δέυτερη έκπληξη. 68,40 ευρο κάνει το τζάμι πάχουσ 10 χιλιοστον. όσο στοιχίζουν τα τρεια τεταρτα του ενυδρειου τα μισα στοιχιζει το μπροστα γιαλι οθόνη.

ασ είναι . παμε παρακάτο.

το κοντραπλακε το παραγκείλαμε. το τζαμι ειναι απλη υποθεση κατα τα λεγόμενα του τζαμα ( έλα να το κόψουμε ) ψάχνω για συλικόνι.

20030[/snapback]

Για 2000λίτρα θα χρησιμοποιήσεις τζάμι 10χιλ.;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ανέφερες τις διαστάσεις του ενυδρείου που θέλεις να φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο, καλησπερα.Μηπως το 10αρι τζαμι ειναι λιγο????Το λεω αυτο γιατι η πιεση απο 2000 λιτρα ειναι πολυ μεγαλη.Προσωπικα το 10αρι δεν θα το χρησιμοποιουσα, ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι...Καλυτερα να πληρωσεις μια φορα περισσοτερα ευρω και να εισαι σιγουρος, παρα να κινδυνευεις ανα πασα στιγμη με ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Το 10άρι είναι πολύ λίγο,όποιες και αν είναι οι

διαστάσεις του τάνκ (2000λ είναι πολλά).

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

οπ αν σφάλμα. δεκτο.

τι προτέινετε?

βοηθεια.

οι πιθανεσ διαστασεισ είναι 2,50 * 1,00 * 1,00 αλλα και αυτεσ πεζονται

Link to comment
Share on other sites

τι έχει κάνει ο άνθρωποσ ( jojo )

πωσ το έφτιαξε αυτό?

το 15αρι τριπλεξ το προτείνετε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομιζω οτι εκει εισαι καλα...Καλυτερα γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε, το 'πα καλα??? :) Αληθεια, που σκεφτεσαι να το στηριξεις το θηριο?Σε ισογειο θα το βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε Ζak .

σε ξεχωριστό χώρο έξο απο το σπιτι σε ξεχωριστο δικο του δωμάτιο . χωροσ μόνο γι αυτο το ενυδρειο.

και πάει για τροπικο.

:D:lol::)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις την βαση να ειναι αναλογης αντοχης!Λοιπον, προβλεπω οτι μολις το τελειωσεις θα γινει τοσο καλο που θα κοβεις εισητηρια τις καθημερινες και τα Σαβ/κα θα ερχονται τα σχολεια της περιοχης για ξεναγηση!!! :):D:lol: Οσο για τις φωτο που σου ειπα καθ' ολη τη διαρκεια της κατασκευης, πιστεψε με θα εχει πολυ ενδιαφερον να τις βλεπεις ακομα και εσυ οταν ολοκληρωθει με το καλο το ενυδρειο!Αντε, και καλη δυναμη για τη συνεχεια!

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...