Jump to content

Άρωστο Mikrogeophagus Altispinosus


Recommended Posts

Ευχόμουν να μην χρειαστεί να ανοίξω θέμα σε αυτήν την κατηγορία αλλά τελικά...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 125 μεικτά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικό της juwel (600lt/h) με τα σφουγγαρια του και 1/2 λίτρο seachem matrix και εξωτερικο Eheim ecco 2231 (300lt/h) γεμάτο με EHEIM substrat pro

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): λειτουργεί χωρις διακοπή για τουλάχιστο 5 χρόνια και πριν ένα μήνα πέρασε μια μεγάλη αλλάγη διαμόρφωσης.

- Ψάρια (είδη και αριθμός):- 6 καρδιναλιοι - 6 ροδοστομοι - 3 οτοκυκλοι - 3 μικρογεωφαγοι (altispinosus) 1m+2f

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): [b]Τάισμα:[/b] 1 ή 2 φορές την ημέρα με ποικιλία τροφών, αποξηραμένων και φλέικς. Όχι ζωντανές, όχι κατεψυγμένες. Νηστεία μία ημέρα την εβδομάδα. Αλλαγές νερού: χρήση νερού μόνο από Α/Ο, αλλαγές νερού 30% κάθε εβδομάδα, προσθήκη Seachem Discus Trace .

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,5

- KH: 4

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10-15

- Θερμοκρασία: 26 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: της JBL και της Tetra

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: mikrogeophagus altispinosus

- Ιστορικό Ψαριού: Είναι το μεγαλύτερο και παλιότερο θηλυκό του ενυδρείου.Δεν τα πάει και πολύ καλά με τον αρσενικό. Βρίσκεται στο ενυδρείο για περισσότερο από ένα χρόνο.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Όλα ξεκίνησαν περίπου πριν από αρκετές μέρες, όταν το ψαράκι άρχισε να μην έχει ιδιαίτερη όρεξη για φαΐ, να κρύβεται και να αδυνατίζει. Σύντομα άρχισε να παραμένει καθισμένο στην άμμο και μερικές φορές να κρύβεται ανάμεσα στα φυτά. Έτρωγε μόνο όταν η τροφή περνούσε από κοντά του καθώς δεν ήθελε να πολυκυκλοφορεί στο ενυδρείο. Σταδιακά, με συχνότερες αλλαγές νερού το ψάρι ανάκτησε την κινητικότητα και την όρεξη του, όχι όμως και το βάρος του. Εδώ και μερικές μέρες η κατάσταση του δεν παρουσιάζει βελτίωση. Παραμένει αρκετά αδύνατο και η ουρά του είναι λίγο μαδημένη. Εκείνο που επίσης παρατηρώ είναι ότι η κοιλιά του φαίνεται αρκετά "ρουφηγμένη". Η κινητικότητα, ή όρεξη και η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική. Περιττώματα δυστυχώς δεν έτυχε να δω...

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-9106-1254521532_thumb.jpgpost-9106-1254521583_thumb.jpgpost-9106-1254521668_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πως δεν τα πάει καλά με το αρσενικό τί ακριβώς εννοείς? Μήπως "τρώει ξύλο"? Μήπως την στρεσάρει γενικώς ή και ειδικότερα (αν έχει παρατηρήσει κάτι...)?

Επίσης... Ο βυθός υποθέτω πως είναι άστρωτος... Τον έχεις σκάψει ποτέ? Μήπως βγάζει τίποτα εγκλωβισμένα αέρια όταν τον κάνεις? Αν ναι, μήπως μυρίζουν περίεργα?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Πρίν πάμε στο Flagyl θα σου έλεγα για λίγες μέρες να έβαζες βιταμίνες στο νερό , σε περίπτωση που δεν κάνουμε τίποτα αναγκαστικά Flagyl των 500 σε κάψουλες . 1 κάψουλα στα 50 λίτρα για 4 ημέρες με αλλαγές νερού .

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πως δεν τα πάει καλά με το αρσενικό τί ακριβώς εννοείς? Μήπως "τρώει ξύλο"? Μήπως την στρεσάρει γενικώς ή και ειδικότερα (αν έχει παρατηρήσει κάτι...)?

Επίσης... Ο βυθός υποθέτω πως είναι άστρωτος... Τον έχεις σκάψει ποτέ? Μήπως βγάζει τίποτα εγκλωβισμένα αέρια όταν τον κάνεις? Αν ναι, μήπως μυρίζουν περίεργα?

Δεν μπορώ να πω ότι τρώει ξύλο, με την έννοια ότι δεν υπάρχουν μάχες ή δαγκωματιές. Απλά, αρκετές φορές, όταν το θηλυκό βρεθεί κοντά στο αρσενικό, το καταδιώκει για λίγο μέχρι αυτό να κρυφτεί κάπου για λίγο ή να πάει λίγο πιο μακριά και μετά ηρεμούν. Πολύ πιθανό να στρεσάρεται και για αυτό το λόγο έβαλα και ένα δεύτερο θηλυκό. Δοκιμαστικά βέβαια γιατί δεν ξέρω αν έπραξα σωστά.

Η άμμος μπήκε στο ενυδρείο πριν από 3 περίπου μήνες. Θεωρώ ότι αν δεν έχει στρώσει εντελώς, τουλάχιστον βρίσκεται σε καλό δρόμο. Και αυτό το λέω γιατί τον τελευταίο καιρό η βρωμιά πάνω στην άμμο δεν φαίνεται και πολύ, πράγμα που σημαίνει ότι έχει πιάσει κάποια βιολογία.

Τον βυθό τον έχω σκάψει τοπικά σε λίγα σημεία και δεν παρατήρησα κάτι από αυτά που αναφέρεις. Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο υπάρχουν και otocinclus που είναι πιο ευαίσθητα στον άστρωτο βυθό και δείχνουν μια χαρά.

Σύμφωνα με τα συμπτώματα που ανάφερα πάει κάπου ο νους σου;

Πρίν πάμε στο Flagyl θα σου έλεγα για λίγες μέρες να έβαζες βιταμίνες στο νερό , σε περίπτωση που δεν κάνουμε τίποτα αναγκαστικά Flagyl των 500 σε κάψουλες . 1 κάψουλα στα 50 λίτρα για 4 ημέρες με αλλαγές νερού .

Από μιά σύντομη αναζήτηση που έκανα κατάλαβα ότι όταν λες Flagyl αναφέρεσαι σε αυτό το οποίο προμηθευόμαστε από φαρμακείο και αφορά την αντιμετώπιση εσωτερικών παρασίτων. Όταν λες αλλαγές νερού, τι ακριβώς εννοείς; Διάβασα κάποια πράγματα, αλλά θα προτιμήσω να ακούσω την δική σου γνώμη. Επειδή δεν διαθέτω καραντίνα, αναγκαστικά η θεραπεία θα γίνει μέσα στο ενυδρείο και από όσα διάβασα δεν επηρεάζει την βιολογία του φίλτρου.

Όσον αφορά τις βιταμίνες, έχεις κάποια συγκεκριμένη να προτείνεις; Από Δευτέρα ξεκινάω...

Ελπίζω να μην χρειαστεί να φτάσω στην θεραπεία με flagyl, αλλά θα ήθελα να μάθω κάποια περισσότερα πράγματα...

Δεν παιζει να γερασε?

Νομίζω ότι σε κατάλληλες συνθήκες ζούνε 5 χρονάκια. Όταν τα αγόρασα πριν από ένα περίπου χρόνο δεν μπορούσα να ξεχωρίσω εύκολα το φύλο, πράγμα που σημαίνει ότι ήταν νεαρά και επομένως έχουν ακόμα μερικά χρόνια μπροστά τους. Σωστά;

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :(

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το μυαλό μου πήγε σε 2 πράγματα, χωρίς βέβαια να έχω και την απαραίτητη εμπειρία. Το ένα ήταν αυτό που σου είπα, δηλαδή να τρώει ξύλο και να στρεσάρετε! Το άλλο είναι ενδοπαράσιτα. Απ'όσο καταλαβαίνω και από τα λεγόμενα του Σταμάτη, πρόκειται για το 2ο!

Από θέμα βιταμινών, μπορείς να προμηθευτείς οποιεσδήποτε, καθότι όλες οι βιταμίνες των γνωστών εταιριών έχουν προσφέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί η κατάσταση του ψαριού, παρά την χρήση βιταμινών (fishtamin της SERA) τόσο στο νερό όσο και στην τροφή, παραμένει στάσιμη.

Συνεπώς σκέφτομαι, αν δεν δω βελτίωση και στις επόμενες μέρες να προχωρήσω σε θεραπεία με flagyl όπως πρότεινε ο Σταμάτης.

Για να είμαι έτοιμος λοιπόν έκανα αναζήτηση στο forum και βρήκα αρκετές πληροφορίες, έχω όμως και κάποιες απορίες:

α.- Αλλαγές νερού 30% δώδεκα ώρες μετά από την προσθήκη του φαρμάκου κάθε ημέρα;

β.- Από όσα διάβασα μάλλον δεν επηρεάζεται η βιολογία. Σωστά;

γ.- Χρειάζεται αύξηση της θερμοκρασίας ή σβήσιμο του φωτισμού κατα την διάρκεια της θεραπείας;

δ.- Επηρεάζεται η σκληρότητα του νερού;

ε.- Μετά το τέλος της θεραπείας κάνουμε χρήση άνθρακά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχόμουν να μην χρειαστεί να ανοίξω θέμα σε αυτήν την κατηγορία αλλά τελικά...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 125 μεικτά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικό της juwel (600lt/h) με τα σφουγγαρια του και 1/2 λίτρο seachem matrix και εξωτερικο Eheim ecco 2231 (300lt/h) γεμάτο με EHEIM substrat pro

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): λειτουργεί χωρις διακοπή για τουλάχιστο 5 χρόνια και πριν ένα μήνα πέρασε μια μεγάλη αλλάγη διαμόρφωσης.

- Ψάρια (είδη και αριθμός):- 6 καρδιναλιοι - 6 ροδοστομοι - 3 οτοκυκλοι - 3 μικρογεωφαγοι (altispinosus) 1m+2f

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): [b]Τάισμα:[/b] 1 ή 2 φορές την ημέρα με ποικιλία τροφών, αποξηραμένων και φλέικς. Όχι ζωντανές, όχι κατεψυγμένες. Νηστεία μία ημέρα την εβδομάδα. Αλλαγές νερού: χρήση νερού μόνο από Α/Ο, αλλαγές νερού 30% κάθε εβδομάδα, προσθήκη Seachem Discus Trace .

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,5

- KH: 4

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10-15

- Θερμοκρασία: 26 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: της JBL και της Tetra

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: mikrogeophagus altispinosus

- Ιστορικό Ψαριού: Είναι το μεγαλύτερο και παλιότερο θηλυκό του ενυδρείου.Δεν τα πάει και πολύ καλά με τον αρσενικό. Βρίσκεται στο ενυδρείο για περισσότερο από ένα χρόνο.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Όλα ξεκίνησαν περίπου πριν από αρκετές μέρες, όταν το ψαράκι άρχισε να μην έχει ιδιαίτερη όρεξη για φαΐ, να κρύβεται και να αδυνατίζει. Σύντομα άρχισε να παραμένει καθισμένο στην άμμο και μερικές φορές να κρύβεται ανάμεσα στα φυτά. Έτρωγε μόνο όταν η τροφή περνούσε από κοντά του καθώς δεν ήθελε να πολυκυκλοφορεί στο ενυδρείο. Σταδιακά, με συχνότερες αλλαγές νερού το ψάρι ανάκτησε την κινητικότητα και την όρεξη του, όχι όμως και το βάρος του. Εδώ και μερικές μέρες η κατάσταση του δεν παρουσιάζει βελτίωση. Παραμένει αρκετά αδύνατο και η ουρά του είναι λίγο μαδημένη. Εκείνο που επίσης παρατηρώ είναι ότι η κοιλιά του φαίνεται αρκετά "ρουφηγμένη". Η κινητικότητα, ή όρεξη και η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική. Περιττώματα δυστυχώς δεν έτυχε να δω...

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-9106-1254521532_thumb.jpgpost-9106-1254521583_thumb.jpgpost-9106-1254521668_thumb.jpg

Μηπως δεν θα ειχες προβλημα αν εδινες καταλληλες συνθηκες; Μαλακο και οξινο νερακι χρειαζεται.-:blink:

Link to comment
Share on other sites

Νικο... δε νομιζω να ειναι αυτο το πρόβλημα αφου το εχει το ψαρακι αρκετο καιρο.... επισης και απο εκει που το πηρε.. σε τετοιοες συνθηκες το ειχαν.....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν θα ειχες προβλημα αν εδινες καταλληλες συνθηκες; Μαλακο και οξινο νερακι χρειαζεται.-;)

Νομίζω οι σκληρότητες είναι σε πολύ καλό επίπεδο για το συγκεκριμένο ψάρι. Ίσως θα πρέπει να τις ρίξω λίγο ακόμα για τους ροδόστομους και τους καρδινάλιους.

Όσον αφορά το pH, έχεις απόλυτο δίκιο. Σύμφωνα με τα περισσότερα sites είμαι στο πάνω όριο. Παρά το γεγονός ότι είναι ανεκτικά ψαράκια, προσπαθώ να το κατεβάσω χρησιμοποιώντας μόνο νερό από Α/Ο, αλλά δεν έχω καταφέρει και πολλά πράγματα. Κάποια στιγμή είχα καταφέρει να το ρίξω στο 7,2. Έκανα όμως την χαζομάρα να προσθέσω στην αλλαγή και λίγο νερό από βρύση και τσουπ, ξανά στο 7,5. Πάντως το δουλέυω και καθώς σήμερα θα γίνει η προγραματισμένη αλλαγή της Κυριακής :blink: , θα ξαναμετρήσω pH και θα δω που βρίσκομαι...

Ωστόσο το πρόβλημα του ψαριού παραμένει και μάλλον χρίζει θεραπείας. Περιμένω οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

Νικο... δε νομιζω να ειναι αυτο το πρόβλημα αφου το εχει το ψαρακι αρκετο καιρο.... επισης και απο εκει που το πηρε.. σε τετοιοες συνθηκες το ειχαν.....
Ειναι στα ορια, ζν οχι πιο πανω. Αν μενει ενα ψαρια στα ορια των αντοχων του σε παραμετρους νερου, ταλαιπωρειται.

Αυτη η κατασταση του ψαριου ισως ειναι μια παρενεργεια αυτης της ταλαιπωριας.

Η παραμονη του ψαριου στο ενυδρειο του πωλητη ειναι για ελαχιστο χρονο.

Επισης, καθε ειδος ψαριου εχει διαφορετικες αντοχες σε αντιξοες συνθηκες, γι'αυτο τα ξεχωριζουμε σε ευαισθητα κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο το πρόβλημα του ψαριού παραμένει και μάλλον χρίζει θεραπείας. Περιμένω οδηγίες...

Για θεραπεια σε περιπτωση ασθενειας νομιζω σου ειπε πιο πανω ο σταματης.

Επισης ενα καινουριo φαρμακο ειναι το sera flagellol.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στα ορια, ζν οχι πιο πανω. Αν μενει ενα ψαρια στα ορια των αντοχων του σε παραμετρους νερου, ταλαιπωρειται.

Αυτη η κατασταση του ψαριου ισως ειναι μια παρενεργεια αυτης της ταλαιπωριας.

Η παραμονη του ψαριου στο ενυδρειο του πωλητη ειναι για ελαχιστο χρονο.

Επισης, καθε ειδος ψαριου εχει διαφορετικες αντοχες σε αντιξοες συνθηκες, γι'αυτο τα ξεχωριζουμε σε ευαισθητα κλπ

Αυτο τι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Για θεραπεια σε περιπτωση ασθενειας νομιζω σου ειπε πιο πανω ο σταματης.

Επισης ενα καινουριo φαρμακο ειναι το sera flagellol.

Σίγουρα μου είπε την θεραπεία ο Σταμάτης, ωστόσο έχω και κάποιες απορίες - διευκρινήσεις και περιμένω απάντηση για να προχωρήσω.

Θα κάνω και μια αναζήτηση για το sera flagellol, να δω τι μπορώ να βρω.

α.- Αλλαγές νερού 30% δώδεκα ώρες μετά από την προσθήκη του φαρμάκου κάθε ημέρα;

β.- Από όσα διάβασα μάλλον δεν επηρεάζεται η βιολογία. Σωστά;

γ.- Χρειάζεται αύξηση της θερμοκρασίας ή σβήσιμο του φωτισμού κατα την διάρκεια της θεραπείας;

δ.- Επηρεάζεται η σκληρότητα του νερού;

ε.- Μετά το τέλος της θεραπείας κάνουμε χρήση άνθρακά;

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι σκληρότητες είναι σε πολύ καλό επίπεδο για το συγκεκριμένο ψάρι. Ίσως θα πρέπει να τις ρίξω λίγο ακόμα για τους ροδόστομους και τους καρδινάλιους.

Όσον αφορά το pH, έχεις απόλυτο δίκιο. Σύμφωνα με τα περισσότερα sites είμαι στο πάνω όριο. Παρά το γεγονός ότι είναι ανεκτικά ψαράκια, προσπαθώ να το κατεβάσω χρησιμοποιώντας μόνο νερό από Α/Ο, αλλά δεν έχω καταφέρει και πολλά πράγματα. Κάποια στιγμή είχα καταφέρει να το ρίξω στο 7,2. Έκανα όμως την χαζομάρα να προσθέσω στην αλλαγή και λίγο νερό από βρύση και τσουπ, ξανά στο 7,5. Πάντως το δουλέυω και καθώς σήμερα θα γίνει η προγραματισμένη αλλαγή της Κυριακής :blink: , θα ξαναμετρήσω pH και θα δω που βρίσκομαι...

Ωστόσο το πρόβλημα του ψαριού παραμένει και μάλλον χρίζει θεραπείας. Περιμένω οδηγίες...

Συνεχισε να αλλαζεις νερο με Α.Ο. απλα εχε λιγο την προσοχη σου στις μετρησεις. Οσο πιο αποτομα πεσει το ΡΗ τοσο μεγαλυτερο προβλημα θα εχεις. Γι'αυτο θα προτεινα μικρες καθημερινες αλλαγες, παρα μεγαλες καθε εβδομαδα. Πιστευω οτι οταν πεσεις στο 6.8 θα δεις αλλο ψαρι.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, παρά τις απορίες που είχα, σήμερα έλαβε τέλος η θεραπεία των τεσσάρων ημερών με flagyl.

Λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπόρεσα να πραγματοποιήσω καθημερινές αλλαγές νερού. Έτσι έκανα 30% κάθε δεύτερη ημέρα. Σήμερα δηλαδή θα γίνει η δεύτερη και τελευταία αλλαγή. Τα ψαράκια παρουσιάζουν κάποια σημεία βελτίωσης. Ωστόσο νομίζω πως είναι ακόμη νωρίς για να αναρρώσουν πλήρως. Θα περιμένω ακόμα λίγες ημέρες για να βγάλω συμπέρασμα. Θα πραγματοποιήσω και μετρήσεις πριν και μετά την αλλαγή για να δω αν έχει επηρεαστεί η βιολογία των φίλτρων μου.

Θα χρειαστεί να προσθέσω άνθρακα στο φίλτρο μου;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε να τραβηξει το φαρμακο για ενα 24ωρο τουλαχιστον. Μην το ξεχασεις ομως στο φιλτρο πανω απο 2 μερες.- :)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε συμπεράσματα με την εξέλιξη ;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε συμπεράσματα με την εξέλιξη ;

Το ψαράκι είναι αρκετά καλύτερα. Γενικά η εξωτερική του εμφάνιση είναι καλύτερη. Το δέρμα του έχει γίνει πιο φωτεινό, το ουραίο πτερύγιο έχει επανέλθει, η κοιλία του δεν είναι τόσο "ρουφηγμένη" και συνολικά δειχνει να ανακάμπτει. Ακόμα όμως δείχνει αρκετά αδύνατο και ελπίζω με τον καιρό να επανέλθει πλήρως. Είμαι σε αναμονή. Συνεχίζω να μουλιάζω την τροφή του με βιταμίνες δύο φορές την εβδομάδα και προσπαθώ να μειώσω το pH κάτω του 7,2 που είναι τώρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω οι ημερήσιες αλλαγές του νερού έχουν σκοπό την απομάκρυνση της περρίσειας του φαρμάκου ή κάτι άλλο;

Δυστυχώς κατά την διάρκεια της θεραπείας έχασα τους περισσότερους otocinclus που είχα. Δεν ξέρω βέβαια που να αποδώσω τις απώλειες.

Να ευχαριστήσω όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα μου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, παρά τις απορίες που είχα, σήμερα έλαβε τέλος η θεραπεία των τεσσάρων ημερών με flagyl.

Λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπόρεσα να πραγματοποιήσω καθημερινές αλλαγές νερού. Έτσι έκανα 30% κάθε δεύτερη ημέρα. Σήμερα δηλαδή θα γίνει η δεύτερη και τελευταία αλλαγή. Τα ψαράκια παρουσιάζουν κάποια σημεία βελτίωσης. Ωστόσο νομίζω πως είναι ακόμη νωρίς για να αναρρώσουν πλήρως. Θα περιμένω ακόμα λίγες ημέρες για να βγάλω συμπέρασμα. Θα πραγματοποιήσω και μετρήσεις πριν και μετά την αλλαγή για να δω αν έχει επηρεαστεί η βιολογία των φίλτρων μου.

Θα χρειαστεί να προσθέσω άνθρακα στο φίλτρο μου;

Ποιό φάρμακο χρησιμοποίησες;

Σε ευχαριστώ φίλε Σταμάτη για την βοήθεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι οτοκυνκλοι ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια και το flagyl υποθετω ηταν η αιτια. Περιμενουμε νεωτερα.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...