Jump to content

Φυλλα Catappa,πλατανου,καστανιας..


Recommended Posts

Αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα για να ενημερωθουμε γενικα για καποια φυλλα με ωφελιμες ιδιοτητες για το οικοσυστημα μας..

Θα ηθελα οσοι εχετε εμπειρια απο αυτα να ποσταρετε εδω..... :(

Να θεσω καποια ερωτηματα για αρχη και μετα ο καθενας ας πει οτι θεωρει σημαντικο.

Πιστευετε οτι τα φυλλα καστανιας και πλατανου εχουν τις ιδιες ιδιοτητες με τα catappa;

Τα πρωτα δυο θα τα βαζαμε ανεπιφυλλακτα μεσα στο ενυδρειο;Χωρις καποια επεξεργασια;

Μηπως πχ πρεπει να τα βουτηξουμε σε αντιχλωριο;

Μηπως θα πρεπει να μαζευονται αφου εχουν πεσει απο το δεντρο;

Ειναι υποχρεωτικο να τα βαλουμε στο ενυδρειο τελειως ξερα;

Καπου διαβασα οτι δε θα πρεπει να εχουν καθολου πρασινο χρωμα...Ισχυει;

Αν εχετε υποψη σας αλλα τετοια φυλλα μπορειτε να τα αναφερετε εδω....

:):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βιαζεσαι πολυ.... το θεμα εχει ανοιχθει πριν πολυ καιρο... και εχουν υποθει πολυ συμαντικα πραγματα...

ψαξε λιγο καλυτερα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρωτήσαμε τον Heiko Bleher αν έχει να προτείνει κάποια δέντρα που τα φύλλα τους είναι ακίνδυνα για τα ψάρια είπε οτι αρκεί να μην είναι αιχμηρά και να μην έχουν αγκάθια.

Γενικά μην φοβάστε το φυσικό αρκεί να μην είναι μολυνσμενο, πχ κοντά σε δρόμο ή με αγροχημικά.

Για παράδειγμα τα φύλλα από καρυδιά, πλάτανο και βελανιδιά έχουν χρησιμοποιηθεί από εμένα και άλλους χομπίστες με μόνο θετικά αποτελέσματα.

Όσο για την επεξεργασία εγώ προτιμώ τα ξερά φύλλα που είναι γεμάτα με χρήσιμες ουσίες (ταννίνες) και προληπτικά τα ξεπλένω και τους ρίχνω ένα ψήσιμο στο φούρνο στους 120 βαθμούς μέχρι να φύγει όλη η υγρασία.

Έχω στο μυαλό μου κάποια στιγμή να φτιάξω μια λίστα με γνωστά φυτά της Ελλάδας που τα φύλλα τους και το ξύλο τους 100% δεν περιέχουν τοξίνες που μπορούν να βλάψουν τους οργανισμούς που φιλοξενούμε. Θα πρέπει ο κόσμος να έχει τη γνώση, να αρχίσει να εμπιστεύεται τη φύση και να την εισάγει και στο ενυδρείο του. :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο μυαλό μου κάποια στιγμή να φτιάξω μια λίστα με γνωστά φυτά της Ελλάδας που τα φύλλα τους και το ξύλο τους 100% δεν περιέχουν τοξίνες που μπορούν να βλάψουν τους οργανισμούς που φιλοξενούμε. Θα πρέπει ο κόσμος να έχει τη γνώση, να αρχίσει να εμπιστεύεται τη φύση και να την εισάγει και στο ενυδρείο του. :)

:thumbup::thumbup:

Ωραιος :(

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε γιωργο.. αφου μπορεις... καντο!!

Μετα το λίπασμα του φτωχου....

Μετα το CO2 του φτωχου...

Κανε και τα φυλλα - ξυλα του φτωχου!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Visiouscircle μηπως με το ψησιμο στους 120 βαθμους χανουν τις χρησιμες ουσιες τα φυλλα;

Link to comment
Share on other sites

Visiouscircle μηπως με το ψησιμο στους 120 βαθμους χανουν τις χρησιμες ουσιες τα φυλλα;

Καλή ερώτηση stav, θα το ψάξω. :(

Link to comment
Share on other sites

Διάφοροι προμηθευτές στο ebay περιγράφοντας την επεξεργασία των φύλλων πριν την αποστολή, αναφέρονται στο σιδέρωμα σε θερμοκρασίες όχι ιδιαίτερα υψηλές κυρίως για διευκόλυνση στο πακετάρισμα αλλά και σαν αντιβακτηριδιακή δράση:

http://cgi.ebay.com/5,000-Big-7%22-12%22-I...231410002r28515

Link to comment
Share on other sites

....Μηπως θα πρεπει να μαζευονται αφου εχουν πεσει απο το δεντρο;....
Απο το λινκ αυτο μπορειτε να δειτε και την την φραση απο τη διαφημηση :

"We collect only fallen leaves from city that far from air pollution." :(

Οπως και το "Dried by sun"

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω ρε παιδια μια βλακεια? Οτι και να γραφουν στην περιγραφη των προιοντων αυτων εσεις τους εμπιστευεσται? Τι θελω να πω ο καθενας για να πουλησει το προιον το οποιο δεν το ελεγχει κανεις αλλα παρ αυτα το εμπορευεται οτι και να λεει εγω αν δεν δω δεν πιστευω οτι ακολουθει ολα αυτα που λεει. Δεν ξερω αν τα μαζευει απο επαρχια και μακρια απο νεφη. Με ολο αυτο το συλλογισμο εγω τα βραζω επι 2 φορες μεχρι τους 65 βαθμους κελσιου οπου και σκοτωνονται ολα τα παθογονα μικροβια.(το ιδιο συμβαινει και στα τροφιμα) Η μετρηση του βρασμου γινεται με μαγειρικο θερμομετρο που σαν μαγειρας εχω. Οποτε με αυτο το τροπο δεν υπαρχει φοβος για τους Δισκους μου.

Link to comment
Share on other sites

...Με ολο αυτο το συλλογισμο εγω τα βραζω επι 2 φορες μεχρι τους 65 βαθμους κελσιου ....
Μια φορα ρωτησε η γυναικα μου το πωλητη στη λαικη που επαιρνε ποδι για να φτιαξει σουπα, πως να το φτιαχνει γιατι δεν της εβγαινε πετυχημενο παροτι μαγειρευει γενικα πολυ καλα.

Τη ρωτησε πως το φτιαχνει και εκεινη ειπε "το βραζω, μετα πεταω το πρωτο νερο για να μεινει καθαρο και το βαζω κανονικα και βραζει παλι κλπ κλπ"

Της λεει "πετας το πρωτο νερο? πετα και το ποδι τοτε"

:(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μια φορα ρωτησε η γυναικα μου το πωλητη στη λαικη που επαιρνε ποδι για να φτιαξει σουπα, πως να το φτιαχνει γιατι δεν της εβγαινε πετυχημενο παροτι μαγειρευει γενικα πολυ καλα.

Τη ρωτησε πως το φτιαχνει και εκεινη ειπε "το βραζω, μετα πεταω το πρωτο νερο για να μεινει καθαρο και το βαζω κανονικα και βραζει παλι κλπ κλπ"

Της λεει "πετας το πρωτο νερο? πετα και το ποδι τοτε"

:thumbup:

Συμφωνω, γιατι που ανεφερα οτι το 1ο το πεταω??? Δεν υπαρχει 1ο-2ο ενα ειναι..... Απλα γινεται 1 φορα κρυωνει ολο και μετα η 2η φορα... :( και αν σ αρεσουν οι σουπες εχω συνταγουλες τρελες πες μου μονο κρεας-ψαρι.. :)

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, γιατι που ανεφερα οτι το 1ο το πεταω??? Δεν υπαρχει 1ο-2ο ενα ειναι..... Απλα γινεται 1 φορα κρυωνει ολο και μετα η 2η φορα... :( και αν σ αρεσουν οι σουπες εχω συνταγουλες τρελες πες μου μονο κρεας-ψαρι.. :)

Δεν καταλαβα, βραζεις τα φυλλα και το νερο τι το κανεις? :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε κατσαρολα μπαινουν 10 λιτρα νερο α/ο μαζι με τα πλυμενα αρχικα catappa. Αφηνω το νερο να παει στους 65 βαθμους κελσιου και το περνω απο την φωτια και αφου κρυωσει αλλη μια μεχρι τους 65 και μολις ξανακρυωσει μεσα στο βαρελι με το υπολοιπο νερο αλλαγης απο α/ο και συνεχιζεται η περαιτερω προετοιμασια του. Τα φυλλα αν θελω τα ριχνω στο ενυδρειο αν οχι τ αφηνω μεσα στο βαρελι αλλαγης. Με αυτο το τροπο παιρνω τα πολυτιμα συστατικα τους+ το decor τους αφοβα. Ο ιδιος τροπος ακολουθειται και για ανθρωπινη χρηση των catappa!! :(

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταλαβα. Με αυτη τη διαδικασια δεν εχεις σταδιακη απελευθερωση των ουσιων στο ενυδρειο, δεν ξερω αν παιζει ρολο.

Η "ανθρωπινη χρηση" τι παιζει? κανεις μπανια σε χαμηλο πεχα και μαλακο νερο? :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταλαβα. Με αυτη τη διαδικασια δεν εχεις σταδιακη απελευθερωση των ουσιων δεν ξερω αν παιζει ρολο.

Η "ανθρωπινη χρηση" τι παιζει", κανεις μπανια σε χαμηλο πεχα και μαλακο νερο? :(

Κοιτα βλεπω ειρωνια οποτε μαλλον αλλοι κανουν μπανια. Πληροφοριακα παντως καταπολεμουν αρκετες παθησεις. Ξερεις δεν ειναι κακο να μην ξερεις κατι και ας εισαι Project team....

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα βλεπω ειρωνια οποτε μαλλον αλλοι κανουν μπανια. Πληροφοριακα παντως καταπολεμουν αρκετες παθησεις. Ξερεις δεν ειναι κακο να μην ξερεις κατι και ας εισαι Project team....

μαλον παρεξηγησες.

νομιζω πλακα εκανε για τα μπανια... (ειχε και :()

πες περισσοτερα για την ανθρωπινη χρηση catappa. ενδιαφερον ακουγεται...

Έγινε επεξεργασία - annateo
Link to comment
Share on other sites

μαλον παρεξηγησες.

νομιζω πλακα εκανε για τα μπανια... (ειχε και :()

πες περισσοτερα για την ανθρωπινη χρηση catappa. ενδιαφερον ακουγεται...

Μπορει και να εκανα λαθος για την ειρωνια αλλα μια η σουπα μια τα μπανια με οδηγουν να σκεφτω αυτο. Οσον αφορα για τον βρασμο ενδυκνειται και απο τους ιδιους πωλητες ως τροπος χρησης των φυλλων εκτος απο το απευθειας μπλουμ. Για την ανθρωπινη χρηση τους πινεται ως τσαι και ειναι ευεργετικο σε αρκετες παθησεις. Δεν θυμαμαι ακριβως σε ποιες ,στην αναζητηση πληροφοριων για τα catappa ειχα πεσει σε pdf που ηταν αναλυτικοτατο για τις ευεργετικες του ιδιοτητες. Αν το δοκιμασεις ειναι ενα πολυ ωραιο τσαγακι!!

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε κατσαρολα μπαινουν 10 λιτρα νερο α/ο μαζι με τα πλυμενα αρχικα catappa. Αφηνω το νερο να παει στους 65 βαθμους κελσιου και το περνω απο την φωτια και αφου κρυωσει αλλη μια μεχρι τους 65 και μολις ξανακρυωσει μεσα στο βαρελι με το υπολοιπο νερο αλλαγης απο α/ο και συνεχιζεται η περαιτερω προετοιμασια του. Τα φυλλα αν θελω τα ριχνω στο ενυδρειο αν οχι τ αφηνω μεσα στο βαρελι αλλαγης. Με αυτο το τροπο παιρνω τα πολυτιμα συστατικα τους+ το decor τους αφοβα. Ο ιδιος τροπος ακολουθειται και για ανθρωπινη χρηση των catappa!! :(

Να ρωτήσω εγώ κάτι?Στους 65 βαθμούς δεν αλοιώνονται/χάνονται τα πολυτιμα συστατικα των φύλλων?

edit:Sorry λάθος δικό μου,έχεις ηδη απαντήσει... :)

Έγινε επεξεργασία - Maxus
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι?Στους 65 βαθμούς δεν αλοιώνονται/χάνονται τα πολυτιμα συστατικα των φύλλων?

Το τσαι βουνου οταν βραζει χανονται τα πολυτιμα συστατικα του? Οχι!! Το ιδιο συμβαινει και με τα φυλλα.Αν χανοντουσαν το ιδιο θα συνεβαινε και στα τροφιμα...που αρκετες φορες ξεπερνανε αυτες τις θερμοκρασιες αναλογα το φαι...120,130,150,180 και ανεβαινει :( Μην νομιζεις οτι ειναι μεγαλη θερμοκρασια για να καταστρεψει τα συστατικα του.

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...