Jump to content

Το πράσινο κανάλι


Andreas301

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θένκιου! :blink:

Φαντάζομαι με την συνηθισμένη moss δεν έχουμε τόσο συμπαγή δομή ε?

Εχουνε συμπαγη μαζα αλλα,

α) ειναι πιο ευαισθητη (εμενα δλδ ετσι μου εδειξε),

β) γινεται πιο πυκνη (συνεπως μαζευει και πιο πολυ βρωμιτσα αν δεν εχει καλη ροη να περναει απο πανω της),

γ) εχει την ταση να ανεβαινει-αναπτυσεται προς τη επιφανεια, ενω η αλλη απλωνεται με το βαρος σε ολες τις κατευθυνσεις.

φωτο απο μπουκετο απλης java moss πανω δεξια (στα καλα της) http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...8/PB260142c.jpg

Βλεπεις οτι παει προς τα πανω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά περιέγραψε ο Σπύρος την κατάσταση με την Christmas moss.

Sorry Γιώργο viciouscircle δεν πρόσεξα την ερώτηση από την αρχή.

Πράγματι, έχεις πιο συμπαγή μάζα αλλά με αρκετά περισσότερη μούργα από κάτω και συνεχή τάση ανόδου κάτι που προκαλεί ανάγκη για συνεχές κλάδεμα.

@olimpiakakias

Όσο για τα κοπαδάκια, ναι είναι αλήθεια ότι μερικά ψαράκια μπορεί να νοιώθουν μοναξιά και ίσως ανασφάλεια.

Όμως είναι απομεινάρια μεγαλύτερων ομάδων (το ενυδρείο τρέχει αρκετά χρόνια) που είχαν ή δεν είχαν επιτυχία (π.χ. τα στα hatchet δυστυχώς είχα απώλειες) ενώ τα neon πολύ συχνά κοπαδιάζουν με τους ροδόστομους. Απλά δεν θέλω να ανανεώσω τα κοπάδια γιατί θέλω να το γυρίσω περισσότερο σε γαριδοενυδρείο με ροδόστομους και corys μόνο.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

... και ζει σε ομαδες.- :(

Ενα καλό λόγο δεν έχεις να πείς ; :(

Καταπληκτικό Αντρέα !!!

Μπράβο !!!

:blink:;):(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά περιέγραψε ο Σπύρος την κατάσταση με την Christmas moss.

Sorry Γιώργο viciouscircle δεν πρόσεξα την ερώτηση από την αρχή.

Πράγματι, έχεις πιο συμπαγή μάζα αλλά με αρκετά περισσότερη μούργα από κάτω και συνεχή τάση ανόδου κάτι που προκαλεί ανάγκη για συνεχές κλάδεμα.

@olimpiakakias

Όσο για τα κοπαδάκια, ναι είναι αλήθεια ότι μερικά ψαράκια μπορεί να νοιώθουν μοναξιά και ίσως ανασφάλεια.

Όμως είναι απομεινάρια μεγαλύτερων ομάδων (το ενυδρείο τρέχει αρκετά χρόνια) που είχαν ή δεν είχαν επιτυχία (π.χ. τα στα hatchet δυστυχώς είχα απώλειες) ενώ τα neon πολύ συχνά κοπαδιάζουν με τους ροδόστομους. Απλά δεν θέλω να ανανεώσω τα κοπάδια γιατί θέλω να το γυρίσω περισσότερο σε γαριδοενυδρείο με ροδόστομους και corys μόνο.

ok :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλό λόγο δεν έχεις να πείς ; :hysterical:

Καταπληκτικό Αντρέα !!!

Μπράβο !!!

:blink:;):(

:( Αφου φοραγα τη μασκα ........... πως με καταλαβες; :(

:(:(

Link to comment
Share on other sites

απλο και πολυ ομορφο ενυδρειο, με πολυ τεχνη φαντασια και ευρηματικοτητα του καλλιτεχνη...

χιλια μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους τους φίλους.

Ελπίζω να τα πούμε και το Σάββατο από κοντά !

Klaz την anubia δεν τη βγάζω (τελεία).

Σήμερα πήρα ένα παροπλισμένο tetratec 700 που έχω, το γέμισα με eiheim fix, mech και filter wool

και το έβαλα να κάνει λίγο δουλειά με τα αιωρούμενα σωματίδια.

Νομίζω ότι έτσι θα καθαρίσει για τα καλά το νερό (που μπορεί να μην φαίνεται έντονα αλλά εγώ το βλέπω).

Link to comment
Share on other sites

Klaz την anubia δεν τη βγάζω (τελεία).

τι θελεις δηλαδη,να ερθω εγω απο κει και να την πεταξω με τα χερακια μου....?? ;):(:( βγαλτην τη παλιοανουμπια απο εκει λεμε.... :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αν κι αυτό το setup αποτελεί παρελθόν εδώ και πάααααρα πολύ καιρό, είναι πανέμορφη και οργανωμένη δουλειά!! Συγχαρητήρια :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια με αποδοκιμασια...?

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια με αποδοκιμασια...?

Καμία μα καμία σχέση...

Εννοώ ότι υπάρχουν νέες εξελίξεις του ίδιου ενυδρείου με αλλαγή setup (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37751 / http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51025) έτσι δεν είναι?..

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια αυτός ο γραπτός λόγος... θέλεις να εκφράσεις κάτι και πολλές φορές ερμηνεύεται τελείως διαφορετικά από αυτό που θες να πεις... :lol:

Sorry πάντως, ελπίζω να καταλαβαίνεις..

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο τι λεμε τώρα!! :)

Πέρνω και πολλές ιδέες για το δικό μου που ετοιμάζεται σε πολύ λίγες μέρες :buttrock::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Mη δινεις σημασια στον klaz.Απο μικρος γκρινιαρης ηταν :bigemo_harabe_net-75: .Sorry για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: δεν υπάρχει απλά τέλειο .
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...