Jump to content

αγγελοψαρα


kantiog

Recommended Posts

ΕΧΩ 2 ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΒΡΗΚΑ ΠΟΛΛΑ ΑΥΓΑ.

ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΨΑΡΑΚΙΑ? :(

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλωςηρθες.

γραψε καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.(τιμες νερου,λιτρα,διαρκεια λειτουργειας.....)

ενα πολυ καλο αρθρο ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες... ακολουθα τις συμβουλες των εμπειρων και θα δεις και μικρα...

Υ.Γ. Μην απογοητευτεις εαν τα φανε τα αυγα... ειναι φυσιολογικοι αφου ειναι απειροι γονεις!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές "βρήκα" τι εννοείς; Δεν είμαι και ο μεγαλύτερος γνώστης, αλλα απ'ότι ξέρω τα σκαλάρια κολλάνε τα αβγά τους σε κάποια επιφάνεια και δεν τα αφήνουν απο δω κι απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές "βρήκα" τι εννοείς; Δεν είμαι και ο μεγαλύτερος γνώστης, αλλα απ'ότι ξέρω τα σκαλάρια κολλάνε τα αβγά τους σε κάποια επιφάνεια και δεν τα αφήνουν απο δω κι απο κει.
Προφανως θα τα "βρηκε" κολλημενα σε καποια επιφανεια :):(
Link to comment
Share on other sites

Οταν λές "βρήκα" τι εννοείς; Δεν είμαι και ο μεγαλύτερος γνώστης, αλλα απ'ότι ξέρω τα σκαλάρια κολλάνε τα αβγά τους σε κάποια επιφάνεια και δεν τα αφήνουν απο δω κι απο κει.

ΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ.ΤΑ ΕΙΔΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ.ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΣΠΡΑ,ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΦΑΝΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ.

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 120LT.ΦΥΤΕΜΕΝΟ. ΧΘΕΣΙΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ 5/10/2009(PH 7,5 KH 3CH 14 NO2 0 NO3 50) ΕΧΩ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ 2 ΜΟΝΟΜΑΧΙΝΕΣ 1 ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟ 1 ΓΛΥΦΤΗ 5 ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ ΚΑΙ 5 ΓΚΑΠΥΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΧΑΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΥΧΝΟΣ ΤΟΥ.ΛΕΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΑΤΑ ΜΟΥ? :(:)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλωςηρθες.

γραψε καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.(τιμες νερου,λιτρα,διαρκεια λειτουργειας.....)

ενα πολυ καλο αρθρο ειναι αυτο

ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΣΠΡΑ,ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΦΑΝΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ.

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 120LT.ΦΥΤΕΜΕΝΟ. ΧΘΕΣΙΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ 5/10/2009(PH 7,5 KH 3CH 14 NO2 0 NO3 50) ΕΧΩ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ 2 ΜΟΝΟΜΑΧΙΝΕΣ 1 ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟ 1 ΓΛΥΦΤΗ 5 ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ ΚΑΙ 5 ΓΚΑΠΥΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΧΑΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΥΧΝΟΣ ΤΟΥ.ΛΕΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΑΤΑ ΜΟΥ?ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΑΤΑ ΜΟΥ?ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΑΤΑ.

Καλως ηρθες :(

Link to comment
Share on other sites

Γραφε μικρα γραμματα οπως ολοι μας.

Ειναι οδηγια του φορουμ.

Πρωτα κοιταξε τις πιο πιθανες αιτιες για την εξαφανιση του ψαριου και μετα τη γατα.

Εκτος κι αν ειναι ξεσκεπο το ενυδρειο και εχει προσβαση η γατα.

Link to comment
Share on other sites

Γραφε μικρα γραμματα οπως ολοι μας. ;)

Ειναι οδηγια του φορουμ. :(

Πρωτα κοιταξε τις πιο πιθανες αιτιες για την εξαφανιση του ψαριου και μετα τη γατα.

Εκτος κι αν ειναι ξεσκεπο το ενυδρειο και εχει προσβαση η γατα. :(

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντος αν το ενυ δρίο ειναι ανοιχτό από πάν ω τότε υπάρχουν πολλες πιθανότιτες να φταίει η γάτα

γιατί ο μονομάχος ανεβαίνει στην επιφάνια σιχνά λόγω του ότι απ' όσο ξέρω αναπνέι με λαβύρινθο και όχι με βραγχια

Σε αυτή τη περίπτοση τα ηπόληπα ψάρια θα πρέπει να ειναι σε επιφιλακή ;):blink:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι μονομάζοι πηδάνε, οπότε αν είναι ανοιχτό το ενυδρείο και έχεις ψηλά τη στάθμη του νερού είναι πιθανό να βγήκε έξω, και μετά να τον περιέλαβε η γάτα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι μονομάζοι πηδάνε, οπότε αν είναι ανοιχτό το ενυδρείο και έχεις ψηλά τη στάθμη του νερού είναι πιθανό να βγήκε έξω, και μετά να τον περιέλαβε η γάτα.
:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Προφανως θα τα "βρηκε" κολλημενα σε καποια επιφανεια :hysterical::thumbup:

αυτο ειναι σιγουρα οχι προφανως :P !!!αν και δεν εχω ενυδρεια ειχε καποιος γνωστος μου και ηταν κολλημενα πανω στον βραχο 1 μερα μετα καταφεραν να ζησουν μονο 3 ...!!!αλλα οντως δωσε καποιεσ πληροφορειες!

Έγινε επεξεργασία - ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

συγχαριτηρια....και καλη συνεχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια , εχω ενα ζευγαρι με σκαλαρια και πριν απο δυιο μερες γεννησαν αυγα , σημερα βγηκαν οι ουρες (οχι τελειως ) και τους αγορασα υγρη τροφη (αρτεμια ) , ποσες φορες την ημερα και ποσα ml (απο την πλαστικη ενεση/συριγγα) πρεπει αν τους ριχνω και πρεπει να περιμενω να βγουν τελειως απο τα αβγα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , εχω ενα ζευγαρι με σκαλαρια και πριν απο δυιο μερες γεννησαν αυγα , σημερα βγηκαν οι ουρες (οχι τελειως ) και τους αγορασα υγρη τροφη (αρτεμια ) , ποσες φορες την ημερα και ποσα ml (απο την πλαστικη ενεση/συριγγα) πρεπει αν τους ριχνω και πρεπει να περιμενω να βγουν τελειως απο τα αβγα?

καλησπέρα....θα τα αφήσεις να εκκολαφθούν καλά πρώτα και να βγουν τελείως απο τα αυγά!!θα τουσ ξεκινήσεις αρτεμια μετα απο περίπου 3 ημέρες

2-3 φορες την ημερα απο 12-15 σταγονεσ εχοντασ κλειστά φιλτρα η οτιδήποτε αλλο μπορει να ρουφήξει την υγρη τροφη......(για την ωρα του γεύματος)

καλή συνέχεια και συγχαρητήρια... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...