Jump to content

"Tiktaalik Roseae" ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ


Recommended Posts

Πρίν απο λίγο διάβαζα σε ένα περιοδικό για αυτό το ψάρι που ανακάλυψαν οι επιστήμονες και μπορούσε να ζει εντός και εκτός νερού. Η επιστημονική του ονομασία είναι "Tiktaalik Roseae", η ηλικία του είναι 375 εκατομμύρια χρόνια. Ανακαλύφθηκε μετά από έρευνες τεσσάρων ετών στα βόρεια του Καναδά. Έχει τα λέπια και τα πτερύγια ενός ψαριού. Διαθέτει όμως και τα κόκαλα του καρπού, τα πλευρά, το λαιμό και το κεφάλι ενός ζώου της στεριάς. Λέγεται ότι το συγκεκριμένο ψάρι είναι ο χαμένος κρίκος της αλυσίδας της εξέλιξης, που θέλει τα ζώα της στεριάς να προέρχονται από τα ψάρια της θάλασσας. Το συγκεκριμένο ψαράκι ( :thumbdown::thumbup: ) είχε μήκος 1.2 έως 2.8 μέτρα, τρέφονταν με κρέας και ο σκελετός του μπορούσε να υποστηρίξει το βάρος του και στην στεριά, αλλά και στην θάλασσα!!!

:):D:lol: Δυστυχώς είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να ανεβάσω και μια φωτό του απολιθώματός του και μια αναπαράσταση του, πάντως είναι πολύ αστείο!

Θα προσπαθήσω να την ποστάρω από το σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τώρα εγώ βρε Πέτρο, ότι είμαι υπόχρεη :) και το ότι οφείλω να ομολογήσω ότι είσαι πραγματικός κύριος :D

THANKS!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...