Jump to content

Ξιφοφορος εναντιον γκαπυ


basilis55

Recommended Posts

Εχω στο ενυδρειο μου 110 λιτρων 1 αρσενικο ξιφοφορο 3 θηλυκα και 4 γκαπυ 2 αρσενικα και 2 θηλυκα. Εδω και 2-3 μερες βλεπω τις ουρες των αρσενικων γκαπυ φαγωμενες και χθες πετυχα τον αρσενικο ξιφοφορο να επιτιθετε στην ουρα ενος αρσενικου γκαπυ. Ειναι φυσιολογικο αυτο και τι πρεπει να κανω. Το ξερω πως δεν εχω την σωστη αναλογια στο γκαπυ και θα το διορθωσω απλα δεν θελω ακομα να προσθεσω νεα ψαρια καθως το ενυδρειο τρεχει 40 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω στο ενυδρειο μου 110 λιτρων 1 αρσενικο ξιφοφορο 3 θηλυκα και 4 γκαπυ 2 αρσενικα και 2 θηλυκα. Εδω και 2-3 μερες βλεπω τις ουρες των αρσενικων γκαπυ φαγωμενες και χθες πετυχα τον αρσενικο ξιφοφορο να επιτιθετε στην ουρα ενος αρσενικου γκαπυ. Ειναι φυσιολογικο αυτο και τι πρεπει να κανω. Το ξερω πως δεν εχω την σωστη αναλογια στο γκαπυ και θα το διορθωσω απλα δεν θελω ακομα να προσθεσω νεα ψαρια καθως το ενυδρειο τρεχει 40 μερες.

Καλημέρα Βασίλη, είναι φυσιολογικό πιστεύω κατά τη γνώμη μου διότι οι ξιφοφόροι και ιδιαίτερα οι αρσενικοί είναι υπερδραστήρια ψάρια και έχουν υπο την προστασία τους τις θηλυκές ξιφοφόρους αλλά και κάποιο πεδίο περιοχής στον χώρο του ενυδρείου! Οπότε θα σε συμβούλευα να διαλέξεις ένα απο τα δυο είδη ζωότοκων για να μην έχεις στο μέλλον προβλήματα με τα γκάμπυ σου.

Link to comment
Share on other sites

έχει καθόλου φυτά και άλλες κρυψώνες το ενυδρείο σου για να βρίσκουν καταφύγιο τα ψάρια; Έχεις κάνει μετρήσεις μήπως είναι λάθος η χημεία και γι' αυτό αγχώνονται περισσότερο τα ψαράκια;

Είναι ακόμη πιθανό επειδή είναι λάθος η αναλογία των guppy τα αρσενικά guppy να φλερτάρουν και με τις θυληκές ξιφοφόρες οπότε ο αρσενικός ξιφοφόρος να ζηλεύει :(

Link to comment
Share on other sites

Ισως γινεται και γιατι ειναι νεο το ενυδρειο και δεν εχουν κανονιστει ακομα τα θεματα ιεραρχιας και θεσων μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...