Jump to content

Βιταμίνες


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω βιταμίνες για το ενυδρείο (δεν έχω καποιο πρόβλημα, απλά προληπτικά). Έχετε κάποιες να μου προτείνετε; Έχω ακούσει για τις βιταμίνες τις Sera (Fishtamin).

Εχω guppy και danio και σκοπεύω να μείνω σε τέτοια ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω βιταμίνες για το ενυδρείο (δεν έχω καποιο πρόβλημα, απλά προληπτικά). Έχετε κάποιες να μου προτείνετε; Έχω ακούσει για τις βιταμίνες τις Sera (Fishtamin).

Εχω guppy και danio και σκοπεύω να μείνω σε τέτοια ψάρια.

Τις βιταμινες τις θεωρω απαραιτητες.

Πολυ καλες οι Fishtamine αποδεκτες απο παρα πολλους χομπυστες και μαλιστα σε απαιτητικα ψαρια (πχ δισκους)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, υπαρχουν βιταμινες που να μην ειναι καλες? τι διαφορα θα εχει η βιταμινη Α της μιας εταιριας με τη βιταμινη Α της αλλης εταιριας.

θεωρω οτι το καλυτερο προιον βιταμινων ειναι αυτο που εχει τη μεγαλυτερη ποικιλια βιταμινων και επισης τη μεγαλυτερη ποσοτητα αυτων σε σχεση με τη τιμη του. για το συνδιασμο των βιταμινων δεν μπορω να πω αλλα δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να πει επισης, διοτι δεν νομιζω κανεις να ξερει τις απιατησεις σε βιταμινες ανα ημερα του καθε ψαριου. οποτε μια επισκεψη σε κοντινα πετ σοπς και μια επιτοπου ερευνα βγαζει τα καλυτερα συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Dieter λέει ότι βιταμίνες μόνο σε σκόνη και σε τροφή που φτιάχνεις εσύ θεωρεί ότι σε υγρή μορφή δεν είναι αποτελεσματικές. Πάντως με τις τροφές που αγοράζουμε πλέον ( μιλάω για καλές τροφές ) η γνώμη μου είναι ότι δεν τις χρειάζεσαι .

Link to comment
Share on other sites

...Πάντως με τις τροφές που αγοράζουμε πλέον ( μιλάω για καλές τροφές ) η γνώμη μου είναι ότι δεν τις χρειάζεσαι .
Οταν πολλοι χρησιμοποιουν τροφες ανοιγμενες για πανω απο 3 μηνες (ακομα και καλες) τις χρειαζονται τις βιταμινες :blink:

Επισης οσοι χρησιμοποιουν κατεψυγμενες καλο ειναι να τις εμποτιζουν σε βιταμινη.

Πες μας Χρηστο και καμια καλη βιταμινη σκονη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για τις βιταμίνες: περνεις την τροφή, ρίχνεις πανω μερικές σταγόνες, την αφήνεις για λίγη ώρα, και μετά τα ταΐζεις με σκοπό να καταναλωθούν και να μην "κόβουν βόλτες" στο νερό. Έτσι διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πολλοι χρησιμοποιουν τροφες ανοιγμενες για πανω απο 3 μηνες (ακομα και καλες) τις χρειαζονται τις βιταμινες ;)

Επισης οσοι χρησιμοποιουν κατεψυγμενες καλο ειναι να τις εμποτιζουν σε βιταμινη.

Πες μας Χρηστο και καμια καλη βιταμινη σκονη.

Σπύρο ίσως φταίει ότι εμένα τροφή δεν μένει πάνω από μήνα μάξιμουμ :blink:

Αυτή που βάζω εγώ όταν φτιάχνω τροφή είναι η VMP tablets :(

Link to comment
Share on other sites

Οταν πολλοι χρησιμοποιουν τροφες ανοιγμενες για πανω απο 3 μηνες (ακομα και καλες) τις χρειαζονται τις βιταμινες :blink:

Επισης οσοι χρησιμοποιουν κατεψυγμενες καλο ειναι να τις εμποτιζουν σε βιταμινη.

Πες μας Χρηστο και καμια καλη βιταμινη σκονη.

Κι αν μεινουν οι βιταμηνες πανω απο 3 μηνες ανοιχτες?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Πότε μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα με υπερβιταμίνωση? Παραπάνω σταγόνες στο νερό? Εμβαπτισμός τροφής σε βιταμίνη? Ξέρουμε οτι και στον άνθρωπο μπορεί να έχουμε τοξικότητα από υπερβιταμίνωση, ππυ είναι τα όρια? Τι θεωρείται υπερβολή?

Link to comment
Share on other sites

Πότε μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα με υπερβιταμίνωση? Παραπάνω σταγόνες στο νερό? Εμβαπτισμός τροφής σε βιταμίνη? Ξέρουμε οτι και στον άνθρωπο μπορεί να έχουμε τοξικότητα από υπερβιταμίνωση, ππυ είναι τα όρια? Τι θεωρείται υπερβολή?

Νομιζω πως ειναι μια καλη ερωτηση για να τεθει στο σεμιναριο του Dieter Undergasser, και αν μπορει να συγχωνευθει μαζι και η ερωτηση του νικολουτσο για την διαρκεια ζωης μιας ανοιγμενης συσκευασιας βιταμινων (αν μπορει να απαντησει σε κατι τοσο αοριστο).

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28831

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ της έχω στο ψυγείο στην συντήρησή,έτσι και αλλιώς δεν πιάνουν χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση απαντηθηκε στο σεμιναριο.

Οι βιταμινες πρεπει να καταναλωνονται οταν ειναι σε θερμοκρασια περιβαλλοντος σε εξη μηνες και οταν ειναι στο ψυγειο σε 12 μηνες.

Και μπορει να υπαρξει προβλημα υπερβιταμινωσης.

Καλο ειναι μια φορα (το πολυ δυο φορες) την εβδομαδα μουσκευοντας την τροφη.

Σε περιοδο μετα απο ασθενεια μπορει να αυξηθει λιγο η δοσολογια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση απαντηθηκε στο σεμιναριο.

Οι βιταμινες πρεπει να καταναλωνονται οταν ειναι σε θερμοκρασια περιβαλλοντος σε εξη μηνες και οταν ειναι στο ψυγειο σε 12 μηνες.

Και μπορει να υπαρξει προβλημα υπερβιταμινωσης.

Καλο ειναι μια φορα (το πολυ δυο φορες) την εβδομαδα μουσκευοντας την τροφη.

Σε περιοδο μετα απο ασθενεια μπορει να αυξηθει λιγο η δοσολογια.

Παντως οι οδηγιες λενε οτι μπορεις και απευθειας στο ενυδρειο να ριξεις :)

Πχ. Σε αλλαγες νερου...................

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι οδηγιες λενε οτι μπορεις και απευθειας στο ενυδρειο να ριξεις :glare:

Πχ. Σε αλλαγες νερου...................

Ο εκπροσωπος της sera (ΝΙκολας Πλατης) ειπε οτι καλο ειναι να μουσκευεις τις τροφες με τις βιταμινες για να εισαι σιγουρος οτι αφομοιωθηκαν και οτι ειναι σαν να ψεκαζεις με σπρευ στο δωματιο βιταμινες για ανθρωπους και να περιμενεις να τις αφομοιωσουν ολες με την εισπνοη :)
Link to comment
Share on other sites

Ο εκπροσωπος της sera (ΝΙκολας Πλατης) ειπε οτι καλο ειναι να μουσκευεις τις τροφες με τις βιταμινες για να εισαι σιγουρος οτι αφομοιωθηκαν και οτι ειναι σαν να ψεκαζεις με σπρευ στο δωματιο βιταμινες για ανθρωπους και να περιμενεις να τις αφομοιωσουν ολες με την εισπνοη :)

Να μου δώσουν πίσω τα καπάκια που ρίχνω μετά τις αλλαγές μου... :glare:

Πέρα απ'την πλάκα τόσο καιρό ουσιαστικά πέταγα τις βιταμίνες μου

χρήσιμο το θέμα παιδιά μπράβο :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...