Jump to content

Μαύρη άλγη


Alpha

Recommended Posts

Καλησπέρα, χθές αγόρασα 2 φυτά Microsorum Pteropus. Δεν τα παρατήρησα καλά όταν τα αγόρασα και όταν πήγα σπίτι και τα έβγαλα από τη σακούλα είδα πάνω σε μερικά φύλλα κάτι μαύρα στρογγυλά στίγματα. Αν ρίξω Seachem Flourish Excel λέτε να φύγει?

Παράμετροι νερού και άλλα στοιχεία:

pH - 7.5

gH - 13 dGH

kH - 6 dKH

NO2 - 0.0 mg/l

NO3 - 0.0 mg/l

NH3/NH4 - 0.0 ppm

-Στο φίλτρο έχω τύρφη.

-Υπάρχει CO2 αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

-Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα (100x30x40).

-Λάμπες 2x25watt: 1 Sera Plant Color 4900K και 1 Sylvania Standard WarmWhite που δεν γράφει Kelvin, ανάβουν 12 ώρες.

-Υπόστρωμα: Sera Floredepot 5kg / Ψιλή άμμος 10kg.

-Δεν βάζω λιπάσματα και το ενυδρείο δεν έχει άλλα φυτά, μόνο ξύλα με δεμένα επάνω τα Microsorum.

-Ολα τα τεστ έγιναν με υγρά τεστ της Sera εκτός της NH3/NH4 που έγινε με υγρά της API.

ΥΓ: Λίγες μέρες πριν αγοράσω τα φυτά πήγαινα στο συγκεκριμένο pet shop καθημερινά και είδα ότι στα ενυδρεία που είχε τα φυτά τα φώτα ήταν συνέχεια κλειστά, τα άναψε μόνο όταν τα αγόρασα.

post-12024-1254838240_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα στο site της Tropica οτι τα μαύρα σημάδια πάνω στα φύλλα της είναι sporangia (reproductive organs) και οτι δεν είναι σημάδια ασθένειας, ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Απο κει θα "σκασουν" νεα φυτα.

Ασε τα "μωρα" να μεγαλωσουν αρκετα και να βγαλουν ριζουλες, αφαιρεσε τα προσεκτικα, και δεσε τα κι αυτα καπου σαν νεα φυτα.

Χωρις φυτα μεσα και χωρις διοξειδιο, οι 12 ωρες φωτοπεριοδος μπορει να ξεκινησει την εμφανιση αλγων.

Εγω δεν θα τις αναβα πανω απο 8.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ delta66 για τη συμβουλή, θα βάλω κι άλλα φυτά αλλά όχι ακόμα, μέχρι να γίνει αυτό θα ελλατώσω την φωτοπερίοδο σε 8 ώρες όπως μου είπες.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες στη φωτοπεριοδο γινοντ;ι σε κανονικες συνθηκες, σταδιακα (πχ 10 λεπτα την ημερα).

Εδω ομως δεν εχεις δυσκολα-ευασθητα φυτα, νομιζω και με μιση ωρα την ημερα να κοβεις δεν θα συναντησεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι όντως σπόροι που θα γίνουν νέα φυτά, είναι ένας από τους λόγους που το χάρισα αυτό το φυτό... είχε καταντήσει αηδία πια!! lol όλο τα φύλλα του δικού μου είχαν γεμίσει ποδαράκια! Δεν ήταν φυτό alien ήταν! Δεν προλάβαινα να τα βγάζω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...