Jump to content

τρομαγμένος από λόγια


Recommended Posts

καλησπέρα σας όπως διάβασα στο επάνω post ενός φίλου, είναι μερική που ρώτησα για θαλασσινό και μου το απαγόρευσαν.αυτός είναι και ο λόγος που μπήκα στο forum σας και στην "ομοφρη" παρέα σας,αυτό που θέλω να κάνω είναι να έχω ένα ροφό και μια στείρα στο ενυδρείο γίνετε ?? η όχι ? το μονο δύσκολο είναι εδώ στην σύρο που είμαι δεν υπάρχει κάποιος που να ξέρει! οποτε μπήκα να μου ανοίξετε τα ματια,το να φτιάξω το χώρο είναι εξίσου εύκολο όσο να βρω και τα ψαρια! 2 θα είναι δεν θέλω παραπάνω!θέλω βοήθεια στο τεχνικό τομέα τι χρειάζομαι από μηχανήματα και τι παίζει με το νερό???όπως επίσης το κόστος που είναι και ο λόγος που μου απαγόρευσαν να αρχίσω τι φάρμακα χρειάζομαι και pies είναι η τιμές σε θερμοκρασία ph και αλλα τέτοια???

να πω ότι ουδεμία σχέση έχω με το χώρο ούτε ποτε μου είχα δικό μου!!

το ενυδρείο μου για αρχή το φαντάζομαι γύρο στο 1,5 metro δικης μου κατασκευής και βάσης επίπλου πάλι δικης μου κατασκευής

γράφω την διάσταση για να βοηθήσω οποιον ξέρει τι μηχανήματα θα χρειαστώ για αυτό το μέγεθος

ευχαριστώ εκ των προτερων και ελπίζω να μην σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τετοια γιγαντια ψαρια απαιτουν και γιγαντια ενυδρεια και οπως ειναι λογικο οχι σπιτιου....

επιπλεων... πως θα πιασεις τον ροφο και την στειρα??

νομιζω αυτο που θελεις ειναι παρα πολυ δισκολο και θα τολμισω να πω ακατορθωτο....

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν βοηθάει το post σου!! το μονο εύκολο είναι να πιάσω το rofoudaki και την στείρα!! δεν θα είναι τεραστια αλλα περί τους 6 πόντους μέχρι να μεγαλώσουν οι γνώσεις μου θα είναι αρκετές για να κάνω μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Ενα ψαρι που γινεται 35+ κιλα και εναμιση μετρο(Ροφος) απαιτει και ενα ενυδριο για τις διαστασεις του...

Αν λαβουμε καποιους ατυπους αλλα αρκετα σημαντικους "κανονες"..Που λενε πως πρεπει το ενυδριο να εχει πλατος τουλαχιστων 10 φορες το μηκος του ψαριου...

Καταλαβαινεις πως χρειαζεσαι ενα Ενυδριο Σπιτι....:blink:

Συγνωμη που σε αποθαρυνω απο αυτα τα πανεμορφα ψαρια....

Αλλα αν σου αρεσουν τοσο πολυ εχω ακουσει ιστοριες απο ψαραδες και απο τον πατερα μου που εχουν βρει ψαρια τετοιου ειδους και εχουν αναπτυξει καποιες φιλικες "σχεσεις"..

Για παραδειγμα να πηγαινουν και αν τους ταιζουν.....;)

Link to comment
Share on other sites

τι μηχανήματα χρειάζομαι για ένα θαλασσινό ενυδρείο ? αν αυτή είναι πιο συγκεκριμένη ερώτηση.

γιατί κανεις από τους 3 σας δεν με έχει βοηθήσει μέχρι στιγμής ..sorry αν φαίνομαι κατηγορηματικός αλλα ο γραπτώς λόγος παρεξηγείτε

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα φίλε μου και καλός ήρθες στην παρέα... :blink:

Διάβασε τους συνδέσμους με την σειρά...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=750

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=124

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Και γενικά http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=117

Βρές τι σου ταιριάζει τί σου αρέσει και τα ξαναλέμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες φίλε μου στην παρέα μας...

Για να γίνουμε λίγο πιο συγκεκριμένοι θα θελα να σου πω ότι αρχικά μιλάμε για ένα μεσογειακό ενυδρείο. Η μόνη δυσκολία απο άποψη μηχανημάτων είναι το ψυκτικό!

Η θερμοκρασία πρέπει να ειναι στους περίπου 23-25 το καλοκαίρι και στους 18-20 το χειμώνα. οπότε θα χρειαστείς ένα τεράστιο ψυκτικό και πολύ ρεύμα.

Τώρα απο θέμα φωτισμού και φιλτραρίσματος δεν θα έχεις ιδιέτερο προβλημα και κοστος.

Είναι ένα πολύ όμορφο ενυδρείο το Μεσογειακό!

Τώρα για τα ψάρια, όπως φαντάζομαι θα ξέρεις υπάρχει μεγάλη αυθονία!!!

Ο ροφός δεν είναι τόσο καλή ιδέα δεδομένου ότι λερώνει πολυ, μεγαλώνει πολύ, τρέφεται δύσκολα... κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απάντησης σας κύριε νίκο μήπως μπορείτε να μου υποδείξετει ένα ψυκτικό που θα χρειαστώ και το κόστος του, και τι αλλα μηχανήματα καθαρισμού??όπως διάβασα για τα skimmer στο μεσογειακό μπαίνει? το νερό θέλει αλλαγές από ότι διάβασα, τι αλλαγές εννοούμε? φέρνουμε άλλο από θάλασσα?

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσουμε να σου πούμε τα μηχανήματα που θα χρειαστείς πρέπει πρώτα να ξέρουμε τα λίτρα του ενυδρείου σου.Επίσης αυτό που σου λέει ο Νίκος επάνω για την κατανάλωση είναι σωστό,θα έχεις αρκετή κατανάλωση ρεύματος για αυτές της θερμοκρασίες.Το skimmer μπαίνει στο μεσογειακό.Αλλαγές μπορείς να κάνεις και από την θάλασσα αν σου είναι εύκολο και είσαι κάπου κοντά.

Link to comment
Share on other sites

ναι είμαι όντως παρα πολύ κοντά μέχρι που είχα σκεφτεί να αντλώ νερό από εκεί αλλα anyway

υπολογίζω 1,50x50x60= 450 litra για αρχή πιστεύω πως είναι καλά για 2 ψαρια άντε 3,,

οποτε μιλάμε για skimmer για αυτά τα λίτρα και τι άλλο χρειάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αν και δεν συμφωνω με την ιδέα, κυρίως για το ροφό, καθώς η στείρα για να φτάσει σε απαγορευτικά μεγέθη και σε αιχμαλωσία θεωρώ ότι θέλει 3-4 χρόνια, θες θερμαντήρα - 300W είναι καλά για τον όγκο του νερού, κυκλοφορητές 2-3 μικρούς - 6025 π.χ., ένα πολύ καλό ψυγείο - υπολόγιζε 2-3 KW, skimmer, αναπλήρωση, μέτριο φωτισμό (4xT5 54W), χημικό-μηχανικό φίλτρο (sump αν υπάρχει χώρος) και ένα τρόπο για να βρίσκεις τροφή για τα ψάρια...

Φιλικά Γιάννης

Έγινε επεξεργασία - Johanus
Link to comment
Share on other sites

Για τις αλλαγές νερού που αναφέρεις πιο πάνω, κρινετε ανάλογως το βιοφορτίο που έχεις. Ένας γενικός κανόνας λέει μια φορά το μηνα...

Ή άντληση νερού απο τη θάλασσα δεν ειναι εύκολη υπόθεση... προυποθέτει ειδική εγκατάσταση και πολύ μεγάλο κόστος, χιλιάδων ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...