Jump to content

90 λίτρα για αφρικάνικες κιχλίδες


Alpha

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, λέω να πάρω ένα ενυδρείο 90 λίτρα (70x35x40 carrefour) τι αφρικάνικες κιχλίδες μπορώ να βάλω και πόσες αν γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις αφρικανες νανοκιχλιδες...Και σου προτεινω απο την λιμνη Tanganyika...

Eδω μπορεις να βρεις εναν μεγαλο αριθμο απο τα ψαρια που υπαρχουν στην λιμνη αυτη..Κοιταξε να μας πεις πια σου αρεσουν και θα λαβεις τις αναλογες πληροφοριες.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στη σελίδα που μου είπες Koing Koing και τις είδα τις κιχλίδες. Τα περισσότερα είδη γίνονται μεγάλα, γι'αυτό κατέληξα στα Neolamprologus multifasciatus που είναι μικρότερα, τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα multifasciatus δεν τα είχε στη σελίδα που μου είπες οπότε δεν ξέρω από ποια λίμνη είναι αλλά είναι αρκετά μικρά και δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

καλη επιλογη ειναι τα μουλτιφασιατους μπορεις να βαλεις 1 αρσενικο με 3-4 θηλυκα ....θελουν αμμο και καβουκια απο σαλιγκαρια ή κοχυλια σαν σετ απ....θα δεις εξαιρετικες συμπεριφορες....αλλα ψαρια που μπορεις να βαλεις ειναι κ τα brichardi ενα ζευγαρακι....ή ενα ζευγαρακι julidochromis...καθως και αρκετα αλλα απο αυτα που σου προτεινε ο Κωστης!

σκεψου ψαξε δες στημενα ενυδρεια για το αναλογο ειδος που θελεις....δες παρουσιασεις αλλων μελων εδω μεσα θα βρεις πολλα.....καλη αρχη ευχομαι και με το καλο να δεις το ενυδρειο σου οπως θελεις....

Υ.Γ. τα μουλτιφασιατους συνηθως τα βαζουν σε 60 λιτρα ενυδρειο....το να τα βαλεις εσυ σε 90 δεν ειναι κακο θα ειναι και πιο ανετα...απλα μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρι brichardi που δεν θα ηταν και τοσο ανετο στα 60λιτρα...ελπιζω να καταλαβαινεισ τι εννοω....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα multifasciatus δεν τα είχε στη σελίδα που μου είπες οπότε δεν ξέρω από ποια λίμνη είναι αλλά είναι αρκετά μικρά και δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα στο ενυδρείο.

Ταγκανικα ειναι κ αυτα...... :blink:

Link to comment
Share on other sites

καλη επιλογη ειναι τα μουλτιφασιατους μπορεις να βαλεις 1 αρσενικο με 3-4 θηλυκα ....θελουν αμμο και καβουκια απο σαλιγκαρια ή κοχυλια σαν σετ απ....θα δεις εξαιρετικες συμπεριφορες....αλλα ψαρια που μπορεις να βαλεις ειναι κ τα brichardi ενα ζευγαρακι....ή ενα ζευγαρακι julidochromis...καθως και αρκετα αλλα απο αυτα που σου προτεινε ο Κωστης!

σκεψου ψαξε δες στημενα ενυδρεια για το αναλογο ειδος που θελεις....δες παρουσιασεις αλλων μελων εδω μεσα θα βρεις πολλα.....καλη αρχη ευχομαι και με το καλο να δεις το ενυδρειο σου οπως θελεις....

Υ.Γ. τα μουλτιφασιατους συνηθως τα βαζουν σε 60 λιτρα ενυδρειο....το να τα βαλεις εσυ σε 90 δεν ειναι κακο θα ειναι και πιο ανετα...απλα μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρι brichardi που δεν θα ηταν και τοσο ανετο στα 60λιτρα...ελπιζω να καταλαβαινεισ τι εννοω....

Καλώς ήλθες στην Αφρική.Ακολούθησε τις οδηγίες που αναφέρει ο φίλος PRINCE πιο πάνω.Εδώ είμαστε όλοι για

κάθε απορία σου.

Φιλικά Σωκράτης :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπαρχουν και τα lamprologus occelatus,και brevis.........

Ακυρο φίλε Dias τελικά, το έκανα φυτεμένο, γιατί μου ήταν δύσκολο να πάω να πάρω πέτρες επειδή δεν έχω μεταφορικό και προτίμησα τα φυτά που είναι πιο ελαφριά :P , μόλις πάρω άλλο ενυδρείο όμως θα το επιχειρήσω, ήδη είμαι στο ψάξιμο :ninja: . Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...