Jump to content

Πρόβλημα με "αλγες"


Perotas

Recommended Posts

Παιδιά

έχω πρόβλημα στο reefaki μου που προσπαθώ ;) να στήσω εδώ και λίγο καιρό

έβαλα 2 κοραλία και λίγα ψαρια όπως

Νάσο

Clown

Yellow tang

Mimic tang

Goldrim

1 angel reef safe αλλα δεν ξέρω πιο είναι

λίγα damsel

και κάποια αλλα μικρά

favia coral

green star κάτι coral

τα tang τρώνε σαν αγελάδες αλλα όσο και να φάνε την άλλη μέρα πάλι μεγαλώνουν

ο βράχος μου είναι σχεδόν καθαρός από "αλγες" λόγο τους 4 τεράστιους turbo snails που έχω

το πρόβλημα είναι στον αραγονίτη από χρώμα άσπρο είναι πράσινος σαν λιβάδι όπως το μικρό σπίτι στο λιβάδι.. :blink:

σαν γρασίδι στο γήπεδο

τι μπορώ να κάνω?

Ph 8

po4 0

ammonia 0.5 ???

no2 0

no3 0.10

sal 1025

redox 240

temp 26.3 - 27.8

kh 5

siligates 0

Έγινε επεξεργασία - Perotas
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς νομίζω ότι βιάστηκες αν και έχεις μεγάλο ενυδρείο θα έπρεπε να έχεις λιγότερα από τα μίσα ψάρια που έχεις βάλει γιατί το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει πλήρως γι' αυτό και λογικά έχεις άλγη.Επίσης σίγουρα έχεις ανεπαρκής κυκλοφορία που είναι και αυτός ένας λόγος ανάπτυξης.Μήπως ψόφησε τίποτα και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι και έχει ανέβει η αμμωνία σου?Επίσης ανέβασε το kh σου κανα 2-3 μονάδες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς νομίζω ότι βιάστηκες αν και έχεις μεγάλο ενυδρείο θα έπρεπε να έχεις λιγότερα από τα μίσα ψάρια που έχεις βάλει γιατί το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει πλήρως γι' αυτό και λογικά έχεις άλγη.Επίσης σίγουρα έχεις ανεπαρκής κυκλοφορία που είναι και αυτός ένας λόγος ανάπτυξης.Μήπως ψόφησε τίποτα και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι και έχει ανέβει η αμμωνία σου?Επίσης ανέβασε το kh σου κανα 2-3 μονάδες.

ανεπαρκής κυκλοφορία?? έχω 2 pumps 3600 l/η 2 tunze 6100 και ένα wave box. τι προτείνεις?

αν αυξήσω την κυκλοφορία θα λήθη και το πρόβλημα ?

με την ammonia 100% δεν έχει ψοφήσει τίποτα από αυτά που έβαλα εγώ μπορεί κάτι στον bravo το οποιο δεν φαίνεται κανένας κάβουρας κτλ.

όσο για το στρώσιμο ποτε θα καταλάβω ότι το ενυδρείο έστρωσε? από όσα διάβασα οτα κάνει τον κύκλο τις η ammonia φύγουν να no2 και έχεις λιγότερα από 0.25 no3 το ενυδρείο θεωρείτε στρωμένο?? έχω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

επειδή γράφεις για τις koralia νόμιζα έχεις μόνο αυτές τις δύο.Μπορεί να μην λυθεί το πρόβλημα αν την αυξήσεις αλλά η χαμηλή και η λάθος κυκλοφορία είναι ένας παράγοντας που την ευνοεί.Αν δεν σου έχει ψοφήσει κάτι μέσα στο ενυδρείο σου τότε να πως μπορείς να καταλάβεις ότι το ενυδρείο δεν έχει στρώσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να ολοκληρωθεί ο κύκλος πρέπει να μηδενιστεί η ΝΗ3, τα Νο2

και μετά θα αυξηθούν τα ΝΟ3 τα οποία δεν απομακρίνονται απο το συστημα παρα μόνο με αλλαγές νερου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...