Jump to content

ολα πρασινα. βοηθεια!!


Recommended Posts

καλησπερα σας!!! Εχω μεγαλο προβλημα με την αλγη και δεν μπορω να την ξεφορτοθω! Δεν ξερω τι αλλο να κανω.καθε βδομαδα μια φορα αλλαγη νερου 30% αλλα δεν γινεται τιποτα. Φαρμακα δεν θελω να ριξω. Χρησιμοποιω την σειρα της seachem σε μικρες ποσοτητες εκτος απο potassium που το ριχνω καθε μερα 5ml.

Εδω και τρεις μερες εγεινε το προβλημα πιο εντονο και το νερο θολωσε.Το ενυδρειο ειναι περιπου 150 λιτρα καθαρα.ο φωτισμος ειναι 4*Τ5 39w και διαρκεια 8 ωρες.Δυο εξωτερικα φιλτρα eheim.

αμμωνια 0

ph 7

no3 5

υπαρχει και διοξειδιο στις 110 φισαλιδες το λεπτο.

Για οτι αλλο με ρωτατε.post-11231-1254939360_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εχεις "υπερλιπανση" στο ενυδρειο σου με ολα αυτα που του παρεχεις!

Μειωσε εως και κοψε καταρχην τα ζουμια.Εχεις co2 τι τα θες αυτα για να ξοδευεσαι ασκοπα?

Επισης μειωσε τις φυσαλιδες σου, 60 φυσαλιδες το λεπτο σε πρωτη φαση ειναι καλα.

Ο φωτισμος σου ειναι πολυ δυνατος αλλα αυτο ειναι κατι που θεωρω το γνωριζεις ηδη.

Αν δεν εχεις ψαρια για να διαταραχθει η ηρεμια τους κλειστον για καποιες μερες και σκεπασε το ενυδρειο με μια πετσετα να υποχωρησει λιγο η αλγη κ μετα ξαναανοιξε τον αλλα με co2 εκει που σου ειπα πριν και χωρις ζουμια εννοειται παλι. Τα διακοσμητικα που εχουν πιασει πρασινιλα αν σε ενοχλει(εμενα οχι! :blink: ) βγαλτα και καυαρισε τα.

Αυτα απο εμενα οποιος θελει να διορθωσει η να προσθεσει κατι αλλο ας το πει να βοηθησει τον φιλο

Link to comment
Share on other sites

Εγω προβληματα που ειχα με αλγες τις αντιμετωπισα κοβωντας τα λιπασματα τελειως, με μια μερα συσκοτιση ,και μεγαλες αλλαγες νερου μεχρι να φυγει. Πλεον λιπασματα ριχνω καθε οποτε μου το θυμιθει τα φυτα πανε σουπερ αλγες δεν εχω!! Τουλαχιστον ειναι περιορισμενη αρκετα. Και το co2 ελαττωσε το στο μισο.

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

..Μειωσε εως και κοψε καταρχην τα ζουμια.Εχεις co2 τι τα θες αυτα για να ξοδευεσαι ασκοπα?...

Το διοξειδιο ειναι booster για να τρωνε (λιπασματα) τα φυτα δεν ειναι τροφη το ιδιο, Οσο πιο πολυ διοξειδιο τοσο περισσοτερη τροφη θελει το φυτο.

Το πρασινο νερο green water μπορει να οφειλεται σε ανισορροπια ή υπερβολη λιπασματων, υπερβολικο φωτσιμο, παραγωγα του αζωτου (αμμωνια, νιτρικα), ακομα και απο ελειψη διοξιδειου ή απο λαθος συνθεση φυτων (πχ ελλειψη φυτων γρηγορης αναπτυξης φυτων ή μειωμενη φυτομαζα σε τοσο μπουμπουνισμενο ενυδρειο απο φως λιπασμα και διοξειδιο)

Εγω πιστευω οτι οφειλεται σε ελλειψη φυτων γρηγορης αναπτυξης και μειωμενη φυτομαζα για τοσο μπουμπουνισμα.

Μεγαλες αλλαγες νερου, 3ημερη αποχη φωτος, ρυθμιση δοσολογιας λιπασματων και οτι προβληματος αναφερεται πιο πανω μπορει να λυσει το προβλημα.

Μετρησεις PO4 εχεις κανει?

ΥΓ Προσεξε την ισορροπια φωτος-διοξειδιου-λιπασματων-φυτομαζας-ειδος φυτων.

Μειωνοντας πχ μονο τα λιπασματα θα κοψεις την αναπτυξη των φυτων (αν εχεις φυτα που αναπτυσονται) και θα επωφεληθουν οι αλγες του φωτος που υπαρχει.

Ολα ειναι αλληλενδετα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΠΠΟΠΗΜΕΝΑ. ΑΠΟ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΜΠΟΜΠΕΣ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΓΚΑΖΟΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΦΩΣ ΑΝ ΚΑΙ ΑΛΓΗ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΗ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ. .

Link to comment
Share on other sites

...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΠΠΟΠΗΜΕΝΑ. ΑΠΟ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΜΠΟΜΠΕΣ.

....

Τι εννοεις ισορροπημενα φυτα?

με τι?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:Το glo που έχεις χωράει 2 λάμπες.Πως έβαλες 4?

Πέρα από τα τεχνικά που σου είπαν τα παιδιά, πρόσθεσε egeria densa και κερατόφυλλο.Αναπτύσσονται πολύ γρήγορα και τρώνε ουσίες που βοηθάνε την άλγη να αναπτυχθεί

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:Το glo που έχεις χωράει 2 λάμπες.Πως έβαλες 4?

Πέρα από τα τεχνικά που σου είπαν τα παιδιά, πρόσθεσε egeria densa και κερατόφυλλο.Αναπτύσσονται πολύ γρήγορα και τρώνε ουσίες που βοηθάνε την άλγη να αναπτυχθεί

Οντως. :blink:

Τωρα που το ξαναβλεπω ενα συστημα εχει.

Νομιζα οτι θα ειχε βαλει δυο διπλα και δεν το προσεξα στη φωτο.

Βαζωντας δυο απο τα πιο γρηγορης αναπτυξης φυτα θα απορροφησουν περισσια θρεπτικα αν αυτο ειναι η αιτια της αλγης.

Επιμενω για μια μετρηση φωσφορικων και ενα τσεκαρισμα παλι των ΝΗ3 ΝΟ2 και ιδιως ΝΟ3 με διαφορετικα (δανεικα πχ τεστ)

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια εχετε δικιο τα συστηματα glo ειναι δυο απλως λιγο πριν βγαλω φωτογραφια εβγαλα το ενα και θα βγαλω και το δευτερο για να μπει το καπακι του ωστε να το σκεπασω για συσκοτυση.

οι μετρησεις γιναν σημερα.

εδω και καιρο εχω προβλημα με το no3 το οποιο κυμαινεται στο 5 και δεν μπορω να το ανεβασω γι αυτο ριχνω καθε μερα 10ml nitrogen και παλι ειναι χαμηλα.

εχω μεσα 30 cardinal και 5 ramirezi και τα τεστ που χρησιμοποιω ειναι api που πιστευω ειναι αξιοπιστα..

Link to comment
Share on other sites

κανε αυτο που σου ειπα αδιορθωτο πλασμα.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

το βλέπει καθόλου ήλιος το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η συσκότιση πρέπει να είναι από τις τελευταίες λύσεις. Με πολύ φειδώ στα λιπάσματα, ακρίβεια στην φωτοπερίοδο, πολύ διοξείδιο και τρομερή προσοχή στο τάισμα, πιστεύω ότι με υπομονή δύο τριών εβδομάδων θα δεις αποτέλεσμα. Όσο κι αν δεν αντέχεις να βλέπεις το ενυδρείο σου έτσι η άλγη χρειάζεται υπομονή. τεστ για το διοξείδιο έχεις? Αν όχι βάλε έναν drop checker και δώσε διοξείδιο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1η και βασική..... και μετά τα μαντζούνια.

Τι NO3 και PO4 έχεις;

Αν η σχέση (NO3 / PO4) * 1,53 είναι μικρότερη του 10 τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για μπλε-πράσινη άλγη.

Αν η σχέση (NO3 / PO4) * 1,53 είναι μεγαλύτερη του 22 τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για πράσινη άλγη.

Δες αυτό και τα ξαναλέμε.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1η και βασική..... και μετά τα μαντζούνια.

Τι NO3 και PO4 έχεις;

Αν η σχέση (NO3 / PO4) * 1,53 είναι μικρότερη του 10 τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για μπλε-πράσινη άλγη.

Αν η σχέση (NO3 / PO4) * 1,53 είναι μεγαλύτερη του 22 τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για πράσινη άλγη.

Δες αυτό και τα ξαναλέμε.

δημητρη τον εχω υπο την προστασια μου.. :blink:

το προβλημα ειναι οτι τα νιτρικα του ειναι μηδενικα ,οποτε αρχισε να βαζει νιτρικα και τα φοσφωρικα του επισης ειναι σχεδον μηδενικα.....

να ειχε και μεγαλυτερη υπομονη ο φιλος γιωργος... ;)

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Όταν αυτά έρθουν σε ένα λογικό επίπεδο και η άλγη δεν φεύγει τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1η και βασική..... και μετά τα μαντζούνια.

Τι NO3 και PO4 έχεις;

Αν η σχέση (NO3 / PO4) * 1,53 είναι μικρότερη του 10 τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για μπλε-πράσινη άλγη.

Αν η σχέση (NO3 / PO4) * 1,53 είναι μεγαλύτερη του 22 τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για πράσινη άλγη.

Δες αυτό και τα ξαναλέμε.

Μια διευκρηνηση αν θες, ο πολλαπλασιασμος με το 1,53 τι αντιπροσωπευει?

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή σχέση μεταξύ NO3 και PO4 είναι 1 προς 16 συγκρίνοντας άτομα με άτομα.

Εμείς μετράμε ppm (mg/Lt). Για να βρούμε τη σχέση ατόμου ατόμου ή διαιρούμε με το μοριακό βάρος του κάθε ενός ή με τον συντελεστή 1.53.

Αρα έχουμε.

([NO3 ppm] / 62) / ([PO4 ppm] / 95) = [NO3 ppm] / [PO4 ppm] * 1,53

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή σχέση μεταξύ NO3 και PO4 είναι 1 προς 16 συγκρίνοντας άτομα με άτομα.

Εμείς μετράμε ppm (mg/Lt). Για να βρούμε τη σχέση ατόμου ατόμου ή διαιρούμε με το μοριακό βάρος του κάθε ενός ή με τον συντελεστή 1.53.

Αρα έχουμε.

([NO3 ppm] / 62) / ([PO4 ppm] / 95) = [NO3 ppm] / [PO4 ppm] * 1,53

Εχοντας διαβασει ομως οτι μιλαμε για γραμμαρια και οχι γραμμομορια αν θέλω το νερό μου να περιέχει 16:1 γραμμομόρια αζώτου/φωσφόρου, τότε μεσω διαφορων πραξεων θα βρουμε οτι ειναι 10-12 mg/L ΝΟ3 για καθε 1mg/L PO4 περιπου.

Κανω λαθος?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η σωστή σχέση μεταξύ NO3 και PO4 είναι 1 προς 16 συγκρίνοντας άτομα με άτομα.

Εμείς μετράμε ppm (mg/Lt). Για να βρούμε τη σχέση ατόμου ατόμου ή διαιρούμε με το μοριακό βάρος του κάθε ενός ή με τον συντελεστή 1.53.

Αρα έχουμε.

([NO3 ppm] / 62) / ([PO4 ppm] / 95) = [NO3 ppm] / [PO4 ppm] * 1,53

Συγνωμη το 62 και 95 το μοριακο βαρος των No3 kai Po4 αντοιστοιχα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...