Jump to content

Low Ph 500 Lt


viciouscircle

Recommended Posts

Για να είμαι 100% σίγουρος ρώτησα καθηγητή βοτανολογίας για τη χρήση του κισσού και μου είπε οτι οι τοξικές ενώσεις θα παραμείνουν και μετά την αφυδάτωση του ξύλου αλλά αν γίνουν διαδοχικά μουλιάσματα σε νερό οι συγκεντρώσεις θα φτάσουν σε ασφαλή επίπεδα για χρήση στο ενυδρείο, υπόψη οτι έχει και ο ίδιος ενυδρείο οπότε ξέρει για τι ευαισθησία μιλάμε. :)

Link to comment
Share on other sites

"Διαδοχικα μουλιασματα" δε λεει τιποτα.

Πες ποσες αλλαγες νερου και ποσες μερες να μενουν ενδιαμεσα. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται τόσο ψείρισμα, μετά από 2-3 μήνες ξέραμα τα ρίχνω σε ένα βαρέλι, αλλάζω 3-4 φορές το κιτρινισμένο νερό και είναι οκ, σκέψου οτι ο τύπος που μου έχεις αναφέρει απλά τα ξέρανε και είχε και γέννες, δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι άλλο, άσε που οι άνθρωποι στη σχολή δεν μετράνε πόσα πλυσίματα θέλει ο κισσός για να μειωθεί η συγκέντρωση των τοξινών σε ασφαλή επίπεδα για τα ψάρια... :)

Link to comment
Share on other sites

Στο χόμπι μας η επιστήμη μας πάει μέχρι ένα σημείο, μετά μας περιμένει μόνο ο πειραματισμός! :)

:glare::D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Στο χόμπι μας η επιστήμη μας πάει μέχρι ένα σημείο, μετά μας περιμένει μόνο ο πειραματισμός! :)
Οσο πιο μπροστα μας παει με δεδομενα η επιστημη τοσο το καλυτερο γιατι οταν αρχιζουν τα πειραματα αρχιζουν και οι πιθανοτητες για θυματα. :glare::D Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο μπροστα μας παει με δεδομενα η επιστημη τοσο το καλυτερο γιατι οταν αρχιζουν τα πειραματα αρχιζουν και οι πιθανοτητες για θυματα. :glare::D

Μιλάς σοφά μάγε... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ενυδρείο θα λειτουργήσει με sump, μετά από πολλά σχέδια και σκέψη για υπερχείληση κατέληξα στο πιο απλό, τρύπημα το 12άρι τζάμι και ένας απλός σωλήνας να διατηρεί σταθερή τη στάθμη με βάνα στο κάτω μέρος του για ρύθμιση της παροχής (για να μένει ο σωλήνας σχετικά γεμάτος και να μην έχω θόρυβο)

Θα ήθελα παρατηρήσεις από εμπειρότερους σε υπερχειλίσεις, πρέπει να προσθέσω κάτι στον σωλήνα καθόδου?

Επίσης σκέφτομαι για σωλήνα 40χιλιοστά για ροή 2000 λίτρα/ώρα είναι υπερβολικός? Υπόψη οτι θα ρυθμίζεται με βάνα στο κάτω μέρος.

500ltproject2a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει ποιος ειναι ο προβληματισμος σου???

Το ιδιο συστημα εχω εγω στην λιμνη μου, επισης με 40αρα σωληνα και 2000 λτ αντλία.

Παντως αν το κανεις ετσι, ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχεις θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμός έχει να κάνει με την ικανότητα του σωλήνα να κατεβάζει 2000λ/ω και ταυτόχρονα να μην έχω θόρυβο.

Μελετάω αυτό το σύστημα http://atj.net.au/marineaquaria/50GReef2BulkheadT.jpg ως εναλλακτική.

Στο δικό σου σύστημα Γιώργο από που προέρχεται ο θόρυβος? Τι έχεις να προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σπύρο αλλά το έχω απορρίψει από την αρχή καθώς θέλω όσο το δυνατόν περισσότερα λίτρα στο κυρίως ενυδρείο και όσο πιο διακριτικό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμός έχει να κάνει με την ικανότητα του σωλήνα να κατεβάζει 2000λ/ω και ταυτόχρονα να μην έχω θόρυβο.

Μελετάω αυτό το σύστημα http://atj.net.au/marineaquaria/50GReef2BulkheadT.jpg ως εναλλακτική.

Στο δικό σου σύστημα Γιώργο από που προέρχεται ο θόρυβος? Τι έχεις να προτείνεις?

Οταν το εψαχνα εγω, μου ειχαν πει οτι 2000 λιτρα τα κατεβαζει ΧΑΛΑΡΑ. Η αντλια σου ποσο θα ειναι?

Ο θορυβος οφειλεται στον αερα που τραβαει μαζι με το νερο. Αποσο εχω δει, μονο συστηματα durso δεν κανουν θορυβο.

Οι θαλασσινοι τις παρεας εχουν περισσοτερη εμπειρια σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω "καθαρή" ροή 3-4 φορές τα λίτρα του συστήματος που μαζί με το sump θα είναι 600 οπότε μιλάμε για 2000 λίτρα/ώρα, φυσικά η αντλία θα είναι δυνατότερη για να υποστηρίζει μανομετρικό ύψος και λοιπές απώλειες.

Η υπερχείλιση στη οποία έχω καταλήξει προς στιγμή είναι αυτή:

Χρησιμοποιώ Ταφ αντί για γωνιά για να μην έχω παρεμπόδιση του νερού από τον αέρα που θα εγκλωβίζεται αλλά και να έχω μειωμένο θόρυβο.

Η έξοδος του νερού από το ενυδρείο είναι ένας πριονισμένος ταπωμένος σωλήνας για να σκιμάρει και να προστατεύονται και τα ζωντανά.

overflow2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σπύρο αλλά το έχω απορρίψει από την αρχή καθώς θέλω όσο το δυνατόν περισσότερα λίτρα στο κυρίως ενυδρείο και όσο πιο διακριτικό εξοπλισμό.

1. Αυτο επιτυγχανεται με τις βανες στην σωληνα εξοδου. Αρα οσο πιο ψηλα η τρυπα.

post-12184-1257505608_thumb.jpg

2. Εξαρταται τι εννοεις.

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

Ένα γενικό σχέδιο του ενυδρείου όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα, οι όποιες παρατηρήσεις καλοδεχούμενες: :blush:

http://s272.photobucket.com/albums/jj165/v...0ltproject2.jpg

Link to comment
Share on other sites

12άρι τζάμι τρυπάει μόνο από τη μια πλευρά ή θέλει λίγο και από τις 2? Ρωτάω γιατί με εμποδίζουν οι κόντρες και αν η τρύπα πάει χαμηλότερα θα πρέπει να αλλάξω σχέδια υπερχείλισης.

Link to comment
Share on other sites

12άρι τζάμι τρυπάει μόνο από τη μια πλευρά ή θέλει λίγο και από τις 2? Ρωτάω γιατί με εμποδίζουν οι κόντρες και αν η τρύπα πάει χαμηλότερα θα πρέπει να αλλάξω σχέδια υπερχείλισης.

Δεν γνωριζω. Ρωτα τον Nidal καλυτερα. :blush:

Η επιστροφη γιατι περναει πανω απο το ενυδρειο? Θεμα κυκλοφοριας νερου?

Ειναι τριφατσο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω. Ρωτα τον Nidal καλυτερα. :blush:

Η επιστροφη γιατι περναει πανω απο το ενυδρειο? Θεμα κυκλοφοριας νερου?

Ειναι τριφατσο?

Αστο εμαθα εγω. Τρυπας απο την μια πλευρα παντα γιατι αλλοιως αν φυγιυν τα κεντρα

το τζαμι διαμαντωνει.

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφη γιατι περναει πανω απο το ενυδρειο? Θεμα κυκλοφοριας νερου?

Ειναι τριφατσο?

Προσπαθώ να κρατήσω όσο περισσότερο εξοπλισμό μπορώ εκτός νερού αλλά πέρα από αυτό σε διακοπή νερού δεν θέλω να σιφωνάρει η έξοδος του φίλτρου και να κατεβάσει κι άλλο νερό στο sump οπότε την κρατάω εκτός στης στήλης νερού.

Αστο εμαθα εγω. Τρυπας απο την μια πλευρα παντα γιατι αλλοιως αν φυγιυν τα κεντρα

το τζαμι διαμαντωνει.

Πολύ όμορφα! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κρατήσω όσο περισσότερο εξοπλισμό μπορώ εκτός νερού αλλά πέρα από αυτό σε διακοπή νερού δεν θέλω να σιφωνάρει η έξοδος του φίλτρου και να κατεβάσει κι άλλο νερό στο sump οπότε την κρατάω εκτός στης στήλης νερού.

Πολύ όμορφα! :)

Το νερό που υπάρχει στις σωλήνες εξόδου θα σιφωνάρει στο Sump σε διακοπή.

Αν πάλι η σωλήνες επιστροφής είναι στο ίδιο ύψος με την υπερχείλιση για να αποφύγεις μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας, πάλι ο ίδιος όγκος νερού θα κατέβει.

Εκτος αν βάλεις υδραυλικές βαλβίδες αντεπιστροφής και στην είσοδο και στην έξοδο ! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που υπάρχει στις σωλήνες εξόδου θα σιφωνάρει στο Sump σε διακοπή.

Αν πάλι η σωλήνες επιστροφής είναι στο ίδιο ύψος με την υπερχείλιση για να αποφύγεις μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας, πάλι ο ίδιος όγκος νερού θα κατέβει.

Εκτος αν βάλεις υδραυλικές βαλβίδες αντεπιστροφής και στην είσοδο και στην έξοδο ! :)

Συμφωνώ, θα το δω στη πράξη αυτό καθώς δεν θέλω να έχω ένα κομμάτι σωλήνα στο κέντρο του ενυδρείου αλλά ούτε και φυσαλίδες στη περίπτωση που είναι έξω απ' το νερό και κάνει καταρακτάκι, για αντεπίστροφες δεν το σκέφτομαι, keep it simple! :blush:

Ένα σχεδιάκι από πάνω για τη διάταξη εισόδου εξόδου. Άλλαξα τις 3 εξόδους του sump με μια πεπλατυσμένη για να μοιράζει τη κυκλοφορία.

overflowaboveview.jpg

Ένα τελευταίο σχέδιο για να απολαμβάνουν ψάρια και φυτά καλύτερη κυκλοφορία νερού με σημεία σκιάς-χαμηλής ροής-ξεκούρασης (αριστερά).

500ltproject4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...