Jump to content

Tanganyika 120 Lt


ilouvatar

Recommended Posts

Πιστεύω πως με ένα φυτό και με διαφορετική ''αφίσα'' θα δείξει πολύ καλύτερα το ενυδρείο.Εντύπωση μου πως θα χρειαζόταν πιο πολλές κρυψώνες-ίσως μια διαφορετική τοποθέτηση των πετρών-.Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λαθος στησημο.... πολυ μεγαλες πετρες για αυτο το ενυδρειο....

Σταθη απο αυτα που εχω διαβασει εχω παρατηρησει πως με μεγαλυτερες πετρες σε μικρα ενυδρια δινουμε στο ενυδριο την αισθηση πως ειναι πιο μεγαλο...

Γενικα υποστηριζω τις μεγαλες πετρες σε οτιδηποτε αφρικανικο που απαιτει βραχωδες τοπιο.. :bowdown:

Φιλικα Κωστης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να βρείς πέτρες σαν αυτές που έχεις αλλά πιο λεπτές σε πάχος.

:thumbup:

Προσπάθησα να βρω αλλά δεν κατάφερα...

Να πω ότι πρόκειται για αρκετα συμπαγοποιημένο ψαμμίτη που δεν σπάει ούτε με καλέμι και την βαριά (το δοκίμασα ΚΑΙ αυτό) :thumbup:

θα μπορούσα να βρω κάτι αντίστοιχο σε σχιστόλιθο αλλά αυτούς του Υμηττού δεν τους εμπιστεύομαι για ενυδρείο...

Πιστεύω πως με ένα φυτό και με διαφορετική ''αφίσα'' θα δείξει πολύ καλύτερα το ενυδρείο.Εντύπωση μου πως θα χρειαζόταν πιο πολλές κρυψώνες-ίσως μια διαφορετική τοποθέτηση των πετρών-.Καλή συνέχεια :bowdown:

Το φυτό θα το βάλω...έχω μια vallisneria ετοιμη...η αφίσα θα αλλάξει με χαρτόνι...

Link to comment
Share on other sites

Σταθη απο αυτα που εχω διαβασει εχω παρατηρησει πως με μεγαλυτερες πετρες σε μικρα ενυδρια δινουμε στο ενυδριο την αισθηση πως ειναι πιο μεγαλο...

Γενικα υποστηριζω τις μεγαλες πετρες σε οτιδηποτε αφρικανικο που απαιτει βραχωδες τοπιο.. :helpsmilie:

Φιλικα Κωστης :thumbup:

:helpsmilie:

Θα συμφωνησω σε αυτο.

Επισης αν τελικα κρατησεις αυτες προσπαθησε να τις απλωσεις και λιγο προς τα μπροστα :thumbup:

Καλη συνεχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:helpsmilie:

Θα συμφωνησω σε αυτο.

Επισης αν τελικα κρατησεις αυτες προσπαθησε να τις απλωσεις και λιγο προς τα μπροστα :helpsmilie:

Καλη συνεχεια :thumbup:

Θα το δοκιμάσω και αυτό...

Μέσα στο σαββατοκύριακο θα παίξω με τις πέτρες λίγο... :bowdown:

Ευχαριστώ παιδιά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει το ενυδρειο σου κ με αυτες τις πετρες πολυ!!!!!!......και για να στο πω διαφορετικα....μαλλον θα στο πω οπως μου το ειχαν πει κ εμενα οταν βρεθηκα στην αναλογη θεση....:Κανε οτι σου χτυπαει εσενα καλυτερα.......!!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει το ενυδρειο σου κ με αυτες τις πετρες πολυ!!!!!!......και για να στο πω διαφορετικα....μαλλον θα στο πω οπως μου το ειχαν πει κ εμενα οταν βρεθηκα στην αναλογη θεση....:Κανε οτι σου χτυπαει εσενα καλυτερα.......!!!!!!! :thumbup:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ακόμα ένα μικρό update του νέου ενυδρείου.

Η αφίσα άλλαξε με χαρτονάκι χρώματος μπλε σκούρο... Όντως μου αρέσει περισσότερο...

Οι πέτρες δεν αλλάξανε τρομερά.

Το ενυδρείο είναι γεμάτο πλέον με νερό. Τοποθετήθηκε ήδη στρωμένο φίλτρο και από φυτά μία vallisneria στα δεξιά.

Αυτή την στιγμή οι μετρήσεις μου δείχνουν πως είναι έτοιμο να δεχτεί τα ψαράκια!! :blush:

Είμαι στην φάση του πλυσίματος των κελυφών των σαλιγκαριών, τα οποία είναι τα τελευταία που πρέπει να τοποθετηθούν στο ενυδρείο πριν έρθουν οι μόνιμοι κάτοικοι...

Θα επανέλθω μόλις μπορέσω με μια φωτογραφία...

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν για τις παρατηρήσεις τους - συμβουλές! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ακόμα ένα μικρό update του νέου ενυδρείου.

Η αφίσα άλλαξε με χαρτονάκι χρώματος μπλε σκούρο... Όντως μου αρέσει περισσότερο...

Οι πέτρες δεν αλλάξανε τρομερά.

Το ενυδρείο είναι γεμάτο πλέον με νερό. Τοποθετήθηκε ήδη στρωμένο φίλτρο και από φυτά μία vallisneria στα δεξιά.

Αυτή την στιγμή οι μετρήσεις μου δείχνουν πως είναι έτοιμο να δεχτεί τα ψαράκια!! :blush:

Είμαι στην φάση του πλυσίματος των κελυφών των σαλιγκαριών, τα οποία είναι τα τελευταία που πρέπει να τοποθετηθούν στο ενυδρείο πριν έρθουν οι μόνιμοι κάτοικοι...

Θα επανέλθω μόλις μπορέσω με μια φωτογραφία...

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν για τις παρατηρήσεις τους - συμβουλές! :)

Περιμένουμε λοιπόν τις καινούργιες φωτογραφίες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το γεμησες με νερό, α΄΄α το χαρτονι δεν ξέρω εαν θα φαινεται... δοκίμασε αφισα μονοχρωμη και βάλτην με λαδακι.

Το δοκίμασα κι εγω με χαρτόνι, αλλα δεν ήξερα με πιο τροπο να το κολλήσω... αλλα με την αφισα εδειξς πολυ καλυτερα!

Περιμενουμε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται φίλε nikoloutso... :blush:

Θα το δεις στις φωτογραφίες...

Ίσως προλάβω το απόγευμα να ανεβάσω μία...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η φωτογραφία με καποιες από τις αλλαγές...

Να πω πως είναι να προστεθούν άλλα 20 κελύφη τα οποία αυτή την στιγμή πλένω... :blush:

και ακόμα 2-3 μικρότερες πέτρες οι οποίες θα μπουν για να καλυφθεί ο χώρος μπροστά από τον ήδη υπάρχον σωρό...

ΥΓ. ο θερμοστάτης λείπει καθότι ακόμα δεν έχει έρθει ο τρίτος που έχω παραγγείλει και αυτή την στιγμή τον χρησιμοποιώ στο βαρελάκι προετοιμασίας νερού για την αλλαγή στο πρώτο μου ενυδρείο...

post-14964-1257187356_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλη προσπαθεια :blush:

Εχεις παρει τελικη αποφαση για τα ψαρια?

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Kαλη προσπαθεια :blush:

Εχεις παρει τελικη αποφαση για τα ψαρια?

Στο ψάξιμο είμαι...

Σίγουρα θα βάλω transcriptus...με προοπτική να βάλω multis σαν κοχυλόψαρα...

Αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος....

Ίσως τελικά καταλήξω σε ένα ζευγάρι πετρόψαρα (μόνο)... οπότε θα βγουν τα κελύφη, εκτός, ίσως, από΄κάποια για "εφέ" και θα προσθέσω κάποιες πέτρες κατά μήκος...

Θα έχετε νέα μου πάντως... :)

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος εμπειρία με τα neolamprologus brevis?

Απιστευτοι χαρακτηρες που θα σε τρελανουν!με ενα χαρεμακι θα εισαι μια χαρα

α!και καλες γεννες....

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτοι χαρακτηρες που θα σε τρελανουν!με ενα χαρεμακι θα εισαι μια χαρα

α!και καλες γεννες....

χαρεμάκι ή ζευγάρι??

διάβασα για ζευγάρι εδώ... http://www.cichlid-forum.com/articles/n_brevis.php

Link to comment
Share on other sites

τα διατηρουσα πιο παλια σε ενυδρειο σε χαρεμακι....

ισως να μην επρεπε,αλλα ειχα και γεννες :blush:

ας περιμενουμε και την γνωση καποιου που ισως τα διατηρουσε.

Link to comment
Share on other sites

δεν τα είχα δει και όντως μου φαίνονται αρκετά ενδιαφέροντα...

απλά ήθελα να δω αν κάποιος τα έχει ή τα είχε κάποια στιγμή...

για το pH θα ανέβει κιάλλο αν σκεφτείς πως ότι υπάρχει στο ενυδρείο είναι ασβεστολιθικό... :blush:

η ερωτησή μου είναι η εξής :

επειδή είδα πως χρειάζοντα ένα "πρωταρχικό" κέλυφος για το αρσενικό (το οποίο φτάνει τα 6 εκατοστά μήκος), σε τί διαστάσεις πρέπει να είναι περίπου?

Link to comment
Share on other sites

χαρεμάκι ή ζευγάρι??

διάβασα για ζευγάρι εδώ... http://www.cichlid-forum.com/articles/n_brevis.php

Κάποιοι τα οργανώνουν σε μικρές αποικίες αλλά δημιουργούνται ζευγάρια.Το ζευγάρι ζεί στο ίδιο κέλυφος σε αντίθεση με άλλα της ομάδας τους ( multi) που το καθένα ζεί στο δικό του κέλυφος.Μένουν πολύ κοντά στο κέλυφος τους και για τον λόγο αυτό θεωρούντα κατάλληλα για μικρά ενυδρεία ( 30 - 40 λτ.).Οπότε μπορεί κάποιος να οργανώσει κάποια ζευγάρια στο ενυδρείο του.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για μερικα ποστ παραπανω...

Εχεις σκεφτει οτι σε περιπτωση αλλαγης νερου ή οτιδιποτε άλλο μπορει να βραχει το χαρτονι??

Εαν αυτο γινει 3-4 φορες.. νομιζω θα εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για μερικα ποστ παραπανω...

Εχεις σκεφτει οτι σε περιπτωση αλλαγης νερου ή οτιδιποτε άλλο μπορει να βραχει το χαρτονι??

Εαν αυτο γινει 3-4 φορες.. νομιζω θα εχεις προβλημα!

είμαι προσεκτικός.... :blush:

αλλά και να γίνει αυτό (που κάποια στιγμή δεν το αποκλείω να γίνει) θα το αντικαταστήσω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χτες το απόγευμα ήρθαν οι πρώτοι κάτοικοι του νέου μου ενυδρείου. :P

πρόκειται για ένα ζευγαράκι Neolamprologus brevis. (τουλάχιστον για ζευγάρι τα αγόρασα... :ninja: )

αυτήν τη στιγμή βρισκόμαστε σε φάση "εξερεύνησης" του νέου τους χώρου...

φωτογραφίες θα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...