Jump to content

Tanganyika 120 Lt


ilouvatar

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μην ανησυχείς...δεν το ξέχασα... :D

απλά μου έσπασε η φωτογραφική μηχανή και δεν μπορώ να εστιάσω καλά με το κινητό...

είμαστε πάντως στην φάση που προσαρμοστήκανε...με περιμένουν για να τα ταΐσω και τέτοια... :D

μάλλον όμως πρόκειται για δύο θυληκά...

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε φωτος...

Ολα καλα πανε...2 θυλικα εε..??Προκειται για τα Julies εε..?

Ισως αν προσπαθουσες να εβαζες αλλα 2 ατομα μπας και πετυχεις ζευγαρι...Αλλα ας μας πουν οι πιο εμπειροι καλυτερα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε φωτος...

Ολα καλα πανε...2 θυλικα εε..??Προκειται για τα Julies εε..?

Ισως αν προσπαθουσες να εβαζες αλλα 2 ατομα μπας και πετυχεις ζευγαρι...Αλλα ας μας πουν οι πιο εμπειροι καλυτερα :hysterical:

βασικά πρόκειται για τα neolamprologus brevis.

τα transcriptus δεν εχουν μπει ακόμα...και δεν νομίζω ότι θα μπορούσα από τώρα να καταλάβω αν είναι θυληκά ή αρσενικά...

επειδή τα brevis που πήρα είναι σε μεγάλο μέγεθος, πιστεύω ότι μπορεί να βγει ένα συμπέρασμα...

όταν μπορέσω να ανεβάσω φωτο θα ήθελα την γνώμη και των υπολοίπων...

Link to comment
Share on other sites

ορίστε δύο φωτό...

στην μία φαίνονται και τα δυο...μόλις είδαν το κινητό...κρύφτηκαν.... :ooh2:

στην δεύτερη είναι το ένα από τα δύο...το πιο "τολμηρό" που κόβει συνεχώς βόλτα από την πρώτη μέρα...

μετά από κάποιο ψάξιμο...έχω μία εντύπωση ότι ίσως και να μην είναι brevis...

μια βοήθεια από οποιον έχει ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα ψαράκια θα εκτιμηθεί... :hysterical:

υγ.οι φώτο είναι από κινητό...προς το παρόν...

post-14964-1259341799_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lamprologus Brevis δεν ειναι σιγουρα...Δεν ξερω γιατι αλλα το σχημα το σωματος τους μου φερνει για καποιο Featherfin.... :ooh2: Aς περημενουμε τον Κυριο Στρατο...!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Lamprologus Brevis δεν ειναι σιγουρα...Δεν ξερω γιατι αλλα το σχημα το σωματος τους μου φερνει για καποιο Featherfin.... :ooh2: Aς περημενουμε τον Κυριο Στρατο...!! :hysterical:

Aκριβως αυτο.

Δε ρωτω,γιατι ξερω απο που τα πηρες.................

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινονται πολυ μικρα για να αναγνωρισουμε το ειδος τους...

Αν εψαξες θα καταλαβες πως ειναι πολλα και ολα μοιαζουν μεταξυ τους οσο μαλλον οταν ειναι μικρα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετά από μια ταλαιπωρία, συνεννόηση με το εν λόγω κατάστημα και τελικά επιστροφής της παραγγελίας, στο ενυδρείο εδώ και κάποιες μέρες κυκλοφορούν νέοι κάτοικοι... :rolleyes:

παρακάτω κανα δυό φωτογραφίες....

post-14964-1263488680_thumb.jpg

post-14964-1263488710_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Julidochromis transcriptus εε..??

Κουκλια ειναι με τα ροζ μαγουλακια... :rolleyes: (edit:οπως λεει ο γιωργος απο κατω κοιταξε το)

Μολις ξεκαθαρισει το ζευγαρι αστο μονο του μηπως δεις και γεννες :D

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

μετά από μια ταλαιπωρία, συνεννόηση με το εν λόγω κατάστημα και τελικά επιστροφής της παραγγελίας, στο ενυδρείο εδώ και κάποιες μέρες κυκλοφορούν νέοι κάτοικοι... :rolleyes:

παρακάτω κανα δυό φωτογραφίες....

Κουκλάκια! :D

Έχε λίγο υπόψη τα μαγουλάκια, περαστικό θα είναι αλλά κάνε καμιά μέτρηση παραπάνω αμμωνία+νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ξεκαθαρισει το ζευγαρι αστο μονο του μηπως δεις και γεννες :D

:hysterical: εννοείται πως αυτό θα κάνω αλλά έχουμε ακόμα καιρό μπροστά μας....

είναι φοβερα πάντως!!! :rolleyes:

όσο για την αμμωνία και τα νιτρώδη, έκανα και σήμερα τεστάκι και όλα καλά...

οι παράμετροι στο νερό του καταστήματος δεν ξέρω ποιές ήταν...

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και απο'μένα,

να τα χαίρεσαι!!!Είναι πανέμορφα,περιμένουμε εξελίξεις :D:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Αποστολη !!

Απο τα αγαπημενα μου Tanganyika :rolleyes::D

Βαλε και μια ολοκληρου του ενυδρειου !!

Ή δεν το έχεις πειραξει καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και μια ολοκληρου του ενυδρειου !!

Ή δεν το έχεις πειραξει καθολου;

το έχω πειράξει λίγο...μην φανταστεις κάτι τρελό...κάποιες λίγες προσθήκες σε πέτρες.

θα βάλω φωτογραφία του ενυδρείου αλλά και κάποιες άλλες από τα juli σε μια παρουσίαση τις επόμενες μέρες! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ψάρια, όντως...

...και θα δεις πολλές "συμπεριφορές" απο δαύτα. :rolleyes:

Να τονίσω επίσης ότι είναι πολύ σημαντικό οτι είναι "καθαρά" transcriptus. :D

Το αναφέρω γιατί έχω διαπιστώσει ότι η αγορά έχει γεμίσει υβρίδια. Και ειδικά σε transcriptus.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σε όλους!

θέλω να μοιραστώ μαζί σας μία παρατήρηση σχετικά με τα julies μου και να ακούσω τις εμπειρίες όσων έχουν ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα ψαράκια...

εδώ και μία εβδομάδα (που από ότι φαίνεται έχουν συνηθίσει το περιβάλλον τους) παρατηρώ μία περίεργη συμπεριφορά...

το μεγαλύτερο (σε μέγεθος) από τα julies, φέρνει βόλτες στις πέτρες και "τρομοκρατεί" τα υπόλοιπα τρία...

όχι μόνο αν τα πετύχει εκτός πετρών...

έχω στήσει τις πέτρες ώστε να μην επικοινωνούν οι σπηλιές μεταξύ τους...τουλάχιστον όχι όλες...βλέπω λοιπόν, πως αν βγει βόλτα ο "μεγάλος" και δεν βρει κανέναν να πειράξει, μπαίνει μέσα στις σπηλιές που αράζουν τα υπόλοιπα και τα διώχνει...αυτά μένουν για λίγο έξω, όπου ο "μεγάλος" περνάει σχεδόν επιδεικτικά από δίπλα τους (σαν να τους λέει ότι του ανήκει όλο το ενυδρείο) και στην συνέχεια αποσύρεται...

αφού ηρεμήσουν τα πράγματα έχουμε πάλι τα ίδια...

το βράδυ βέβαια όλα ηρεμούν. η κατάσταση αυτή υπάρχει όσο είναι αναμένα τα φώτα του ενυδρείου.

θέλω να ρωτήσω, αυτη η συμπεριφορά είναι κάτι φυσιολογικό ή έχω πέσει σε τρομοκράτη? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια εμπειρία και απλά πρόκειται για το αρσενικό που διεκδικεί την περιοχή του, προσοχή, δεν έχει σημασία αν υπάρχουν αρκετές σπηλιές, θα ορίσει μια περιοχή 50-80 πόντων και θα διώχνει τα ψάρια από εκεί, έχεις δει να υπάρχει κάποιο ψάρι που είναι μαζί του και δεν τσακώνονται? Αν να μάλλον έχεις ζευγάρι και θέλει τον χώρο του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...