Jump to content

νεο μελος


panosfast

Recommended Posts

Γεια σε όλη την παρέα το όνομα μου είναι Παναγιώτης και έχω εδώ και 2 χρόνια ένα ενυδρείο κοινωνικό 120λιτρα το οποίο έχει μέσα 3 clown, 7 cardinal tetra 3corytoras και 3 μικρές γαρίδες.. μόλις χθες αγόρασα ένα rio 400 και θέλω να κάνω μετακόμιση των ψαριών αλλά με προβληματίζει η όλη διαδικασία διότι μπορώ να έχω και τα 2 ενυδρεία σε λειτούργει μόνο για καμιά εβδομάδα διότι έχω κανονίσει να δώσω το παλιό σε ένα φίλο από επαρχία και τέλος τις εβδομάδας θα έρθει να το πάρει. Έχετε να προτείνετε έναν ασφαλή τρόπο για τα ψαράκια μου ώστε να μπουν επιτυχώς στο νέο τους ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς στην παρέα :blink:

Διαβασε τα άρθρα στο ακόλουθο link

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Οτι χρειαστείς θα συζητηθεί στην ανάλογη θεματική ενότητα ;)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στην παρεα μας. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Προφανως ρωτας για το πως θα γινει η μεταφορα μεσα σε μια εβδομαδα, και να λειτουργησει το νεο ενυδρειο αμεσα χωρις στρωσιμο.

Δεν χρειαζεται καν μια εβδομαδα απο το θεμα στρωσιματος, μπορει να γινει αμεσα και να μεταφερεις τα ψαρια επιτοπου.

Θα το κανεις με μπολιασμα του νεου φιλτρου με υλικα απο το παλιο.

Και φυσικα πρεπει το "παλιο" φιλτρο να ειναι ηδη στρωμενο ετσι? και να εχουν τα υλικα του βιολογια πανω τους, να μην εχουν πλυθει με νερο βρυσης και εχει καταστραφει η βιολογια κλπ

Δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29339

Αν μεταφερεις πολλα (ή ολα τα υλικα) θα εχεις και πιο ισχυρη βιλογια στο νεο φιλτρο και μπορει να καλυψει ολα τα ψαρια μαζι,

Αφου εχεις μια εβδομαδα καιρο, στησε το ενυδρειο (διακοσμηση, αμμο κλπ), γεμισε το νεο ενυδρειο με νερο και αντιχλωριο, αστο να δουλεψει μονο με φιλτρο ανθρακα (πχ μαυρο σφουγγαρι) για 2-3 μερες, ρυθμισε τη θερμοκρασια ιιδια με του παλιου, μετα βγαλε τον ανθρακα μπολιασετο και μετεφερε αμεσως ολα τα ψαρια κανουντας την υποτυποδη προσαρμογη που κανουμε οταν αγοραζουμε ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα έγραφα, ο Σπύρος με πρόλαβε και τα είπε πολυ καλύτερα από εμένα, οπότε τα σβήνω.

Απλά λοιπόν καλωσήρθες :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το καλωσόρισμα και να πω με τι σειρά μου ότι βρήκα τι site πολύ επιμορφωτικό σε πολλά θέματα και το κυριότερο με ανθρώπους που προθυμοποιήθηκαν να με βοηθήσουν άμεσα σε απορίες μου

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Προφανως ρωτας για το πως θα γινει η μεταφορα μεσα σε μια εβδομαδα, και να λειτουργησει το νεο ενυδρειο αμεσα χωρις στρωσιμο.

Δεν χρειαζεται καν μια εβδομαδα απο το θεμα στρωσιματος, μπορει να γινει αμεσα και να μεταφερεις τα ψαρια επιτοπου.

Θα το κανεις με μπολιασμα του νεου φιλτρου με υλικα απο το παλιο.

Και φυσικα πρεπει το "παλιο" φιλτρο να ειναι ηδη στρωμενο ετσι? και να εχουν τα υλικα του βιολογια πανω τους, να μην εχουν πλυθει με νερο βρυσης και εχει καταστραφει η βιολογια κλπ

Δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29339

Αν μεταφερεις πολλα (ή ολα τα υλικα) θα εχεις και πιο ισχυρη βιλογια στο νεο φιλτρο και μπορει να καλυψει ολα τα ψαρια μαζι,

Αφου εχεις μια εβδομαδα καιρο, στησε το ενυδρειο (διακοσμηση, αμμο κλπ), γεμισε το νεο ενυδρειο με νερο και αντιχλωριο, αστο να δουλεψει μονο με φιλτρο ανθρακα (πχ μαυρο σφουγγαρι) για 2-3 μερες, ρυθμισε τη θερμοκρασια ιιδια με του παλιου, μετα βγαλε τον ανθρακα μπολιασετο και μετεφερε αμεσως ολα τα ψαρια κανουντας την υποτυποδη προσαρμογη που κανουμε οταν αγοραζουμε ψαρια.

Σπυρο.... δε θα μπορουσε ακόμα και το ιδιο νερο να το μεταφερει ΟΛΟ και να συμπληρωση με νερο βρυσης το υπολοιπο... σα να κανει μια μεγάλη αλλαγη?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο.... δε θα μπορουσε ακόμα και το ιδιο νερο να το μεταφερει ΟΛΟ και να συμπληρωση με νερο βρυσης το υπολοιπο... σα να κανει μια μεγάλη αλλαγη?? :blink:

Ναι
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...