Jump to content

Καθαρισμός παλαιού εξοπλισμού


Recommended Posts

Το έχω δοκιμάσει σε ενυδρείο γλυκού νερού και είναι πάρα πολύ αποτελεσματικό χωρίς επιπτώσεις στα ζωντανά (τουλάχιστον από προσωπικό πειραματισμό).

Το κιτρικό οξύ το βρίσκετε στα super-market σε σακουλάκι και απ'έξω γράφει "ξυνό". Είναι ένα υλικό σαν σκόνη που χρησιμοποιείται στη ζαχαροπλαστική και (νομίζω) και σαν φυσικό συντηρητικό. Αν βουτήξετε οτιδήποτε έχει άλατα - παλιές βρώμες μέσα σε πολύ ζεστό νερό με μια κουταλιά της σούπας "ξυνό" καθαρίζει μέσα σε λίγα λεπτά χωρίς τρίψιμο. Μ'αυτό τον τρόπο καθαρίζω το βραστήρα νερού. Κάνει ακόμα και για το πλυντήριο ρούχων! αντί για calgon. Με ένα-δύο βρασίματα φεύγουν και τα πιο σκληρά άλατα. Για να ενισχύσω την ιδέα της καταλληλότητας σας ξαναναφέρω ότι μπαίνει σε τρόφιμα και τρώγεται ακόμα και σκέτο. Απλώς είναι ΞΥΝΟ! σαν λεμόνι.

Παρακαλώ αν κάποιος έχει αντίθετη - αποδεδειγμένη άποψη για το συγκεκριμένο υλικό να μας την παραθέσει προς ενημέρωση όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

τάσο συμφονό μαζί σου

επισησ ενημεροτικά χρησιμοποιήτε και στο μούστο.

200 γραμάρια σε 200 λίτρα κρασί είναι απαράιτητα για να αρχίσει ο μουστοσ να βράζει. σπάνε τα γράδα του κρασιου.

φιλικά γιοργοσ.

Link to comment
Share on other sites

τάσο συμφονό μαζί σου

επισησ ενημεροτικά χρησιμοποιήτε και στο μούστο.

200 γραμάρια σε 200 λίτρα κρασί είναι απαράιτητα για να αρχίσει ο μουστοσ να βράζει. σπάνε τα γράδα του κρασιου.

φιλικά γιοργοσ.

20007[/snapback]

Τι είναι τα γράδα :D

Η μήπως ήθελες να γράψεις γράσα :)

Link to comment
Share on other sites

μονάδα μέτρησησ οξύτητασ μουστου και μετεπειτα κρασιου.

σπάει τα οξέα του κρασιου και είναι εντελοσ ακύνδινο γοα τουσ μύκητεσ που ανααπτύσονται ώστε να μετατραπει ο μουστοσ σε κρασι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το δοκιμασα και εκανε δουλεια στα αλατα.Τωρα κατα ποσο ειναι ακινδυνο για ενυδρειακη χρηση δεν ξερω, συμφωνω παντως με τη σκεψη σας οτι μαλλον ειναι καταλληλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το ξυνο που αναφερετε ειναι κιτρικο οξυ.

Ειναι ασθενες οξυ και σαν οξυ εχει καλη δραση εναντιον των αλατων. Εφοσον ειναι οξυ πρεπει να ξεπλενεται καλα και να μην μπει σε ενυδρειο με ψαρια για να μην επηρεασει το ph.

Μερικα στοιχεια για το κιτρικο οξυ μπορειτε να δειτε εδω:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B9%...%BF%CE%BE%CF%8D

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στους γνωστες χημικων υλικων..

χρεισιμοποιω φωσφορικο οξυ σαν αφαλατικο και εχω δει εκπληκτικα αποτελεσματα..

το εχω παρει απο μαγαζι χημικων στο πειραια σε αναλογια 85%..βεβαια το διαλυω μισο μισο με νερακι και οτι εξαρτημα εχω ριξει μεσα γινεται γυαλι..

θα ηθελα να μου πειτε κατα ποσο επικυνδυνο ειναι οσο αναφορα την διαβρωση των μεταλλων(inox,χαλκος,πλαστικα,o-ringsκ.α) και αν ειναι καπου κακο να χρεισιμοποιηθει..

ολα τα εξαρτηματα τα αφηνω οχι παραπανω απο 2-3 λεπτα μεσα..απλα θελω να εχω μια γνωμη απο ατομο που γνωριζει.

υσ: τα αλατα που εχουν τα εξαρτηματα μου ειναι απο θαλασσινο νερο..

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στους γνωστες χημικων υλικων..

χρεισιμοποιω φωσφορικο οξυ σαν αφαλατικο και εχω δει εκπληκτικα αποτελεσματα..

το εχω παρει απο μαγαζι χημικων στο πειραια σε αναλογια 85%..βεβαια το διαλυω μισο μισο με νερακι και οτι εξαρτημα εχω ριξει μεσα γινεται γυαλι..

θα ηθελα να μου πειτε κατα ποσο επικυνδυνο ειναι οσο αναφορα την διαβρωση των μεταλλων(inox,χαλκος,πλαστικα,o-ringsκ.α) και αν ειναι καπου κακο να χρεισιμοποιηθει..

ολα τα εξαρτηματα τα αφηνω οχι παραπανω απο 2-3 λεπτα μεσα..απλα θελω να εχω μια γνωμη απο ατομο που γνωριζει.

υσ: τα αλατα που εχουν τα εξαρτηματα μου ειναι απο θαλασσινο νερο..

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας και καλή διαμονή καλλίτερα θα ήταν να άνοιγες ένα νέο θέμα σε καινούργιο ποστ αλλά σαν νέος συγχωρείσαι. :)

Τώρα στο ερώτημα σου.

Το φωσφορικό οξύ είναι ένα πολυφασικό οξύ με βάση το υδρογόνο τέτοια οξέα έχουν την ιδιότητα να διαβρώσουν ορισμένα μέταλλα πχ. σίδηρο. Ενώ δεν μπορούν να διαβρώσουν τα ευγενή μέταλλα πχ χαλκός. Το αν υπάρχει λοιπόν διάβρωση στα μέταλλα που πλένεις εξαρτάτε από το είδος του μετάλλου. Ιδιαίτερα στα κράματα δεν μπορούμε να ήμαστε ποτέ σίγουρη.

Συνήθως πολλά ενυδρειακα αντικείμενα που περιέχουν μέταλλο αποτελείτε από ευγενή μέταλλο ώστε να μην διαβρώνεται από το νερό. Βέβαια δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά ώστε να σου πω βεβαιότητα ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, διότι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω τη είδους μέταλλα καθαρίζεις με το φωσφορικό οξύ.

Το φωσφορικό οξύ είναι ακίνδυνο για τα ψάρια πολλές βιομηχανίες το χρησιμοποιούν για να κατασκευάσουν προϊόντα που κατεβάζουν το Ph. Το μειονέκτημα του είναι ότι ευνοεί την ανάπτυξη των άλγεων. Οπότε αν το χρησιμοποιείς για καθαρισμό και μετά ξεβγάζεις καλά το εξάρτημα που καθάρισες δεν θα έχεις πρόβλημα.

Προσωπικά αν θα το χρησιμοποιούσα θα έπλενα όλα τα πλαστικά είδη ενώ στα μεταλλικά θα προσπαθούσα να ήμουν όσο γίνετε πιο γρήγορος ώστε να μηνιμοποιήσω το ενδεχόμενο διάβρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...