Jump to content

μεσογειακό 450lt


Recommended Posts

καλησπέρα,μιας και η σωστή τοποθέτηση του ερωτήματος μου είναι εδώ, και παρακαλώ ας σβηστεί το post από το θαλασσινό,

θα ήθελα τα φώτα σας για ένα μεσογειακό 450 lt όπου σκοπό έχει την φιλοξενία ενός ροφού και μιας στείρας αρχικά, και αν προκύψει κανένα άλλο όμορφο ψάρι θα το βάλω!

τι μηχανήματα χρειάζομαι για αυτά τα λίτρα τι φάρμακα και τι πρέπει να προσέξω?

αν υπάρχει κάποιο κατάστημα στην ελλάδα όπου μπορώ να προμηθευτώ φάρμακα η συμπληρώματα όργανα και τέτοια,αν επιτρέπεται από το forum ας μου υποδείξουν οι παλαιότεροι.

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να φιλοξενησεις τα ψαρια που αναφερεις...σου το επισημαναν και στο αλλο θεμα σου νομιζω.

σου γραφω μονο και μονο για να σου πω οτι ενα ενυδρειο δεν συντηρειται με φαρμακα ουτε ξεκινας με ενα τετοιο σκεπτικο...

καλη επιτυχια στο ενχειριμα σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να φιλοξενησεις τα ψαρια που αναφερεις...σου το επισημαναν και στο αλλο θεμα σου νομιζω.

σου γραφω μονο και μονο για να σου πω οτι ενα ενυδρειο δεν συντηρειται με φαρμακα ουτε ξεκινας με ενα τετοιο σκεπτικο...

καλη επιτυχια στο ενχειριμα σου.

απ ότι είδα ένας φίλος από κύπρο φιλοξενούσε 2 ροφούς επί 2 χρονια στο ενυδρείο του, το σκεπτικό μου δεν είναι τα φάρμακα απλά επειδή δεν ξέρω ρωτάω τι θα χρειαστώ, :blink:

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπέρα,ωραίο και τολμηρό το εγχείρημα σου :blink: πρέπει όμως να εισαι πιο ουσιαστικός και πιο συγκεκριμένος στα ερωτήματα σου αφού όμως ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ να διαβάζεις άρθρα απο άλλους φίλους εδώ μέσα και κατατοπιστείς λιγάκι περί του θέματος ;) καλη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπέρα,ωραίο και τολμηρό το εγχείρημα σου :blink: πρέπει όμως να εισαι πιο ουσιαστικός και πιο συγκεκριμένος στα ερωτήματα σου αφού όμως ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ να διαβάζεις άρθρα απο άλλους φίλους εδώ μέσα και κατατοπιστείς λιγάκι περί του θέματος ;) καλη συνέχεια

3 μέρες στο forum έχω διάβαση πιστεύω πολλά πράγματα και όσο ψάχνω βλέπω περισσοτερους ροφούς στα ενυδρεία, πράγμα που με χαροποιεί για το δικό μου.

αυτό που δεν ξέρω ακόμα και δεν έχω βρει κάτι είναι τι μηχάνημα να επιλέξω σε μια λογική τιμή για την ψύξη αρχικά και αν όντως χρειάζεται.είμαι πολύ κοντά σε παραλια οποτε μπορώ αφού βρω γνώσεις να φέρω θάλασσα άμμο οργανισμούς και μετά ψαρια αφού πρώτα πρέπει το ενυδρείο να mini άδειο και να μετριέται.ελπίζω να ξεκινήσω σωστά και να μην έχω απώλειες ,όμως η βασική ερώτης είναι τι μηχανήματα θα χρειαστώ για ένα τέτοιο ενυδρείο??site και μαγαζιά δεν ξέρω.οποτε καταλαβαίνεις είμαι λίγο τυφλός σαν αρχάριος

Link to comment
Share on other sites

Η ψύξη είναι καλό να σε απασχολήσει στο εγχείρημα σου.Το πρώτο που πρέπει να σε απασχολήσει σε αυτό το θέμα είναι η κατανάλωση που θα έχει σε ρεύμα και όχι τόσο το κόστος αρχικής αγοράς του.Να πω επίσης ότι μια άλλη μέθοδος ψύξης είναι με ανεμιστήρα η οποία είναι μια πολύ φθηνή λύσει, αλλά για της θερμοκρασίες που θες δεν θα τα καταφέρει και τόσο καλά και θα έχεις και μεγάλη εξάτμιση νερού.

Μηχανήματα που θα χρειαστείς είναι skimmer,κυκλοφορίες για την κυκλοφορία του νερού.φωτισμό,μια αυτόματη αναπλήρωση,μια αντίστροφη όσμωση τεσσάρων σταδίων και καλό είναι να υπάρχει και ρητίνη,διαθλασίμετρο αυτά νομίζω είναι καλά για αρχή.

Έμπιστο αξιόπιστο site που στέλνει και με αντικαταβολή: http://www.aquaristic.net/ Μπορείς να το χρησιμοποιείς ακόμα και όταν είναι να αγοράσεις από εκεί που μένεις για να συγκρίσεις τις τιμές για να μην σε πιάνουν κορόιδο.

Καλή αρχή και υπομονή στα βήματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Η ψύξη είναι καλό να σε απασχολήσει στο εγχείρημα σου.Το πρώτο που πρέπει να σε απασχολήσει σε αυτό το θέμα είναι η κατανάλωση που θα έχει σε ρεύμα και όχι τόσο το κόστος αρχικής αγοράς του.Να πω επίσης ότι μια άλλη μέθοδος ψύξης είναι με ανεμιστήρα η οποία είναι μια πολύ φθηνή λύσει, αλλά για της θερμοκρασίες που θες δεν θα τα καταφέρει και τόσο καλά και θα έχεις και μεγάλη εξάτμιση νερού.

Μηχανήματα που θα χρειαστείς είναι skimmer,κυκλοφορίες για την κυκλοφορία του νερού.φωτισμό,μια αυτόματη αναπλήρωση,μια αντίστροφη όσμωση τεσσάρων σταδίων και καλό είναι να υπάρχει και ρητίνη,διαθλασίμετρο αυτά νομίζω είναι καλά για αρχή.

Έμπιστο αξιόπιστο site που στέλνει και με αντικαταβολή: http://www.aquaristic.net/ Μπορείς να το χρησιμοποιείς ακόμα και όταν είναι να αγοράσεις από εκεί που μένεις για να συγκρίσεις τις τιμές για να μην σε πιάνουν κορόιδο.

Καλή αρχή και υπομονή στα βήματα σου.

πολύ κατατοπιστικός ευχαριστώ πολύ salamander,αυτά πάνε με το λίτρο τα μηχανήματα δηλαδή το σκίμερ ένα οποιοδήποτε η ένα για 500 lt ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

Με τα λιτρα πανε.Αν κανεις 500 λιτρα θες ενα skimmer που να ειναι για 500-1000(καλυτερα) λιτρα.Και μεγαλυτερο δεν θα βλαψει.Απο ενα σημεια και περα ειναι και θεμα χωρου και οικονομιας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Άκης είναι σωστό.Επίσης το chiller πρέπει οπωσδήποτε να είναι μεγαλύτερο από τα λίτρα που θα προτείνει ο κατασκευαστής σαν max.

π.χ για το ενυδρείο σου το teco tr 15 θα είναι μια χαρά το tr 20 ακόμα καλύτερο.Επίσης ψάξε και λίγο αυτό Deltec Eco-Cooler 'M' 420/2 είναι λίγο πιο ακριβό έχει διαφορετικό τρόπο ψύξης από τα κοινά chiller γι' αυτό και πετυχαίνει πάρα πολύ μικρή κατανάλωση ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Με τα λιτρα πανε.Αν κανεις 500 λιτρα θες ενα skimmer που να ειναι για 500-1000(καλυτερα) λιτρα.Και μεγαλυτερο δεν θα βλαψει.Απο ενα σημεια και περα ειναι και θεμα χωρου και οικονομιας

ευχαριστώ Ακη εμενα θα είναι 450 το 500 το έβαλα ipothetika.h σελίδα από ότι είδα είναι εξωτερικό έτσι κανένα κατάστημα ελλάδα δεν παίζει η και σε αυτό τον τομέα η τιμές είναι απλησίαστες

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας! αφού μου είπαν τι χρειάζομαι για το μεσογειακό μου, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνουν όλα αυτά τα μηχανήματα γιατί δεν ξέρω! επίσης είμαι ευτυχής γιατί πήρα skimmer και σιγά σιγά και τα υπόλοιπα μέχρι να έχω γνώσεις να αρχίσω να να βάζο και νερό!!

1: τo ψυκτικό ok το ξέρω τι κάνει

2: αντιστροφη όσμωση ?

3: κυκλοφορητές ?

4:διαθλασιομετρο

ευχαριτσω πολύ

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά εδω.... ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...howcat&id=3

tnx :blink:

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια να ρωτήσω κάτι άλλο θα χρειαστώ sump στο μεσογειακό? αν το λέω σωστά?

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

σωστά το λες, και θα χρειαστείς γιατί θα σε χρησιμεύσει στο να έχεις τον εξοπλισμό σου εκεί μέσα και να μην φαίνεται στο βασικό ενυδρείο ,έχει όμως και άλλο προτερήματα.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ και για πες και τα αλλα προτερήματα? το sump πρέπει να το φτιάξω εγώ η υπάρχει έτοιμο? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το σχεδιάσεις εσύ για να το κάνεις όπως σου χρειάζεται. Τώρα το ποίος θα το κατασκευάσει είναι ανάλογα με το αν έχεις χρόνο και πιάνουν τα χέρια σου. Σε ένα sump γίνεται εξολοκλήρου η φίλτρανση του ενυδρείου, χωρίς να φαίνονται σε αυτό θερμοστάτες φίλτρα ή και ό,τι άλλος εξοπλισμός πρέπει να μπει όλα μπαίνουν στο sump,βοηθάει στις αλλαγές νερού σε πολλούς,μετά αρκετός κόσμος φτιάχνει μέσα στο sump ένα refugium οπότε τον γλυτώνει από την κατασκευή ενός άλλου ενυδρείου.Θα δεις ότι αξίζει τον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

. Τώρα το ποίος θα το κατασκευάσει είναι ανάλογα με το αν έχεις χρόνο και πιάνουν τα χέρια σου.

αν πάρουμε το γεγονός ότι είμαι "μοντελιστης" και αερομοντελιστής και έχω κάνει κατασκευές αεροπλάνων που πετάνε άψογα, και ένα κάθισμα 1προς 1 aces ii ejection seet από f 16 για το γραφείο μου! υποθέτω δεν θα μου είναι δύσκολο να κάνω ένα ενυδρείο και ένα sump.

επίσης έχω σκεφτεί το γεγονός ψύξης από ψυγείο, για να γλιτώσω το chiller, το ρεύμα ,και το θόρυβο, από video στο youtube που είδα κάνει σαν τρακτέρ

με μια διακλάδωση στο air condition με vanes όπου θα σταματούν την κυκλοφορία του εσωτερικού, και θα ψύχουν το νερό στο sump!! είδωμεν ιδέες έχω αρκετές θα δω τι θα με εξυπηρετεί

τέλος για να μην σας κουράζω το ενυδρείο τελικά θα γίνει 630 lt σύνολο και 535 καθαρά όπως τα έβγαλε ο μετατροπέας του site,τι sump χρειάζομαι ποσα lt

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα το 1/3 του ογκου του νερου του κυριως ενυδρειου. Δηλαδη 535/3=179 λιτρα περιπου. Με ενα 200αρι νομιζω εισαι καλα αλλα κατσε να δουμε τι θα πουν και οι θαλασσινοι!!

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

TNX churu θα έχω υπ όψιν μου ας δούμε όπως είπες τι θα πουν και οι άλλοι η ακόμα αν συμφωνούν για 200 λίτρα ας το πουν

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι της γνωμης,το sump να ειναι οσο μεγαλο μας παιρνει το επιπλο του ενυδρειου μας,αφου κρατησουμε καποιον χωρο ως αποθηκη για τα διαφορα υλικα μας,και μελοντικα μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

και τι υλικά στο sump κάτι διάβασα για μάη καλτσα που μπορώ να βρω τέτοια επίσης αυτό που μοιάζει με μακαρόνι που μπορώ να το βρω ?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της ίδιας γνώμης με αυτό που είπε ο Άκης. Τώρα στην κάλτσα θα βάλεις ενεργό άνθρακα , αντιφώσφορο(σε διαφορετική όχι στην ίδια).Το μακαρόνι από τη στιγμή που θα βάλεις βράχο ζωντανό και θα στηρίξεις εκεί πέρα την βιολογία σου δεν χρειάζεται μακαρόνι.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της ίδιας γνώμης με αυτό που είπε ο Άκης. Τώρα στην κάλτσα θα βάλεις ενεργό άνθρακα , αντιφώσφορο(σε διαφορετική όχι στην ίδια).Το μακαρόνι από τη στιγμή που θα βάλεις βράχο ζωντανό και θα στηρίξεις εκεί πέρα την βιολογία σου δεν χρειάζεται μακαρόνι.

ok :blink:

Link to comment
Share on other sites

ok :blink:

πια test προτείνεται για μεσογειακό πιάς εταιρίας,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...