Jump to content

μεσογειακό 450lt


Recommended Posts

Προσωπικά θεωρώ ότι το 1 είναι σωστά τοποθετημένο για να μαζεύει τα πολλά ιζήματα. Κατοπιν ακολουθεί το 3 (Skimmer) και η έξοδός του πέφτει στο 1,2 για την χημική επεξεργασία.

Το 4 και 5 είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που λέει ο κ.Νίκος είναι και το πιο σωστό,απλά δεν μπορείς να το κάνει σε αυτό το σχήμα.Πρέπει να κάνει το 2 πιό μεγάλο για να μπορέσει να μπει το skimmer σου.Πριν κατασκευάσεις το sump σου μέτρα πόσο χώρο χρειάζεται το skimmer σου,αλλά και το ύψος του νερού που θέλει για να μην κάτσεις και φτιάξει κάτι και μετά δεν χωράει η δεν ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

ναι σίγουρα το πρώτο πράγμα που θα αγοράσω είναι το skimmer ?πιστεύω πως αυτό το sump με την βοήθεια του K ψάλτη k του Salamander είναι σωστό!

post-15702-1255779530_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή και απο μένα . το να είσαι κοντά σε θάλασσα είναι πολύ σημαντικό για να κάνεις ένα τόσο μεγάλο μεσογειακό ενυδρείο . πρέπει εκτός των άλλων να σκεφτείς και με ποιον τρόπο θα μεταφέρεις ένα μεγάλο όγκο νερού για τις αλλαγές νερού . Σίγουρα η ΑΟ είναι βασική όμως το να χρησιμοποιείς νερό απο ΑΟ και να φτιάχνεις την αλλατοτητα είναι αρκετά δαπανηρό . Γνωρίζεις ποια είναι η βασική διατροφή του ροφού και της στείρας ? Ακόμα να προσθέσω οτι πρέπει να είσαι καλός βουτηχτής γιατί εάν θέλεις να κάνεις ενα καλό φυσικό περιβάλλον θα χρειαστείς αρκετό ζωντανό βράχο .

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου το ξέρω ότι θα είναι δαπανηρό, και σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,μεταφορά θάλασσα θα κάνω με ένα μεγάλο βαρέλι και αντλία από θάλασσα..η διατροφική αλυσίδα του ροφού και τις στείρας δεν είναι και τόσο δύσκολη!! το καλο είναι ότι δεν μετακινούνται πολύ αυτά τα ψαρια και πιστεύω τα λίτρα είναι πολλά για 2 ψαρια 7 πόντους το κάθε ένα!!

τώρα θα μου πεις ότι μεγαλώνουν αλλα μέχρι να μεγαλώσουν η θα σκεφτώ για μεγαλύτερο η απελευθέρωση και βάζο 2 νέα μικρά..όσο για τις βουτιές έχω εξοπλισμό αυτοδύτη και δίπλωμα οποτε θα μου είναι εύκολο να συλλέξω και βράχο και οργανισμούς και καμια πίνα ζωντανή.

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που δεν αναφέρθηκε παραπάνω είναι να υπολογίσεις το sump σου να έχει χώρο για το νερό που θα δεχθεί σε τυχών διακοπή ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Η αντίστροφη όσμωση είναι απαραίτητη για την αναπλήρωση του νερού.

Δες μια μετατροπή στό αρχικό σου σχεδιάγραμμα

post-358-1255843607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε καλό δρόμο . Με τον φωτισμό τι έχεις σκεφτεί ? καλά κατάλαβα οτι ασχολησε με καταδύσεις γιατι τέτοια ψάρια μονό κάποιος που βουτά θα ήξερε την ομορφιά τους μέσα στο νερό . Στο sumb ακολούθησε τη συμβουλή του καθηγητή Νίκου Ψάλτη που μας έχει βοηθήσει όλους . :) Σίγουρα και πολλοί άλλοι γνωρίζουν καλά το μεσογειακό

Link to comment
Share on other sites

K.Νίκο το λάθος στο σχέδιο ήταν ότι την το διαχωριστικό του skimmer το είχα μέχρι πάνω ???αυτό που κάνατε με το skimmer πολύ καλο με βοηθησε πολύ να καταλάβω που αποβάλει.

salamander όντως δεν το είχα σκεφτεί αλλα ok δεν είναι και δύσκολο

Κέκi ναι και εγώ πιστεύω ότι είμαι σε καλο δρόμο με αυτά που έχει πει ο salamander ο K.Νίκος

και οι υπόλοιποι ,έχω πολλά υπ όψιν μου που θα μπορούσα να βάλω μέσα, και να μοιάζει βυθός αλλα! το tank μου 450 lt δεν μου το επιτρέπει, δεν πειράζει θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ να έχω ένα όμορφο ενυδρείο

ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια

a όσο για φως δεν ξέρω ακόμα μίλησα με ένα φίλο που είχε ροφό και μου είπε ότι με 2 λαμπτήρες απλές φθορίου θα είμαι ok τι λέτε ?

επίσης τα ψαρια μου είναι σε βάθος 3 μέτρων αυτήν τι στιγμή

Link to comment
Share on other sites

όσο για φως δεν ξέρω ακόμα μίλησα με ένα φίλο που είχε ροφό και μου είπε ότι με 2 λαμπτήρες απλές φθορίου θα είμαι ok τι λέτε ?

:)

Link to comment
Share on other sites

βασικά αυτό που με απασχολεί τώρα είναι ότι αν μια κοραλία για το refugium θα είναι ok η θέλει παραπάνω, είδη για το tank θα βάλω 4 και μια το refugium 5

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι,θα μπορούσες και να μην έχεις καθόλου μιας και θα υπάρχει δυνατή ροή στο sump σου έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερέ μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου. Θεωρώ ότι οι κυκλοφορητές τύπου stream δεν είναι και τόσο απαραίτητοι. Ίσως ένας ή δύο να είναι μια χαρά. Οι υπόλοιποι (ή και όλοι) μπορεί να είναι maxi jet 1000.

Στο refugium χρειάζεται οπωσδήποτε ένας η δύο κυκλοφορητές (όσοι κρίνεται, ανάλογα με τις τελικές διαστάσεις του). Ο λόγος είναι ότι το νερό πρέπει να αναδεύεται καλά ώστε να λειτουργεί η μονάδα. Διαφορετικά το νερό θα κινείται μόνο στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

1.50x60x60 main tank 450 lt

100x60x60 sump 300 lt

έλεγα για tunze νάνο κυκλοφορητές και ένα κοραλία 1 για το refugium,

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

κύριε Νίκο όσον αφορά τους κυκλοφορητές μίλησα με ένα φίλο για να πάρο μια κοραλία 1 για το rerfugium!! για το main tank τι λέτε να βάλω?

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους αλμυρούς φίλους,

Επειδή βρίσκεσαι στο στάδιο σχεδιασμού, και λαμβάνοντας υπόψη την διατήρηση χαμηλών θερμοκρασιών σε ένα Μεσογειακό σύστημα, θα ήθελα να προτείνω μία λύση που αφορά την κυκλοφορία με χρήση εξωτερικών Magnetic drive pumps, που θα κρατήσει το κόστος χαμηλά και δεν θα επιβαρύνει το σύστημα με απαγωγή θερμότητας από τις αντλίες.

Θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν 2 αντλίες σαν τις παρακάτω:

http://cgi.ebay.com/Resun-MD70-Magnetic-Dr...=item4a92803e79

Συνδεδεμένες εξωτερικά με σωλήνες PVC και η επιστροφή(ές) τους να διακλαδωθούν στα σημεία που θέλεις στο ενυδρείο και να καταλήγουν σε ακροφύσια κατευθυντικά, πολλαπλασιασμού και άμβλυνσης ροής, όπως τα παρακάτω:

http://cgi.ebay.com/Eductor-Accelerator-Lo...=item4837eb754c

( Τα Links είναι ενδεικτικά )

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η πρόταση του Salvator_v, είναι πολύ καλή, δεν ξέρω όμως αν συμφέρει το κόστος και τι αξιοπιστία θα έχουν μακροπρόθεσμα.

Προσωπικά,, αν δεν καταλήξεις στην πιο πάνω πρόταση, θα σου έλεγα να πάρεις αρχικά έναν "κοραλλία" και δύο maxi jet. Κατόπιν βλέποντας τη ροή αποφασίζεις τι είδους κυκλοφορητή θα προσθέσεις και σε ποια θέση.

Δεν χρειάζεται να φορτώσεις το ενυδρείο με κυκλοφορητές.

Σου υπενθυμίζω ότι ένα φυσικό σύστημα χρειάζεται ισχυρή κυκλοφορία αλλά και περιοχές χαμηλής ή και σχεδόν χωρίς κυκλοφορία, τουλάχιστον οπτικά. Η ροή, ο αριθμός των κυκλοφορητών καθώς και η τοποθέτησή τους, θα σε απασχολήσουν περισσότερο αφού τοποθετηθεί ο βράχος και η άμμος.

Στο refugium, μπορείς να δοκιμάσεις τη συμπεριφορά του "κοραλλία" και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή σκέψη θα το δω με υπομονή και θα το μελετήσω! πιστεύω και εγώ πως συμφέρει αλλα, σε περίπτωση βλάβης δεν θα λειτουργεί καμια από τις εξόδους κυκλοφορίας ενώ για τους έσωτερικους ξεχωριστούς κοραλία και ένας να χαλάσει τον βγάζεις και δουλεύουν 3

ευχαριστώ τον φίλο για την σκέψη του πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Νίκο η γνώμη σου έχει μεγαλύτερη βαρύτητα ως πολυπειρότερου στο αντικείμενο και ως προς τις ανάγκες ενός κλειστού συστήματος σε ροή κλπ.

Έδωσα απλά μια ιδέα. Βέβαια το θέμα αξιποπιστίας βασίζεται στον κατασκευαστή των αντλιών γιαυτό σημείωσα ότι τα Links είναι ενδεικτικά, τα παρέθεσα επειδή τα είχα πρόχειρα για να κάνω κατανοητό τι εννοώ.

Άλλωστε μεταφορικά από Κίνα λόγω βάρους είναι ασύμφορα.

Υπάρχουν αντίστοιχες αντλίες και Ευρωπαικής και Ιαπωνικής (οι καλύτερες) κατασκευής με το αντίστοιχο αντίτιμο βέβαια, και σε τέτοια συστήματα στηρίζονται δημόσια ή ιδιωτικά ενυδρεία πολλών τόνων.

Αλλά διατείθενται από καταστήματα με αρδευτικά συστήμα κλπ οπότε είναι σε πιο λογικά πλαίσια από τα ενυδρειακά.

Παραπέρα η πρότασή μου για 2 αυτόν το σκοπό έχει. Εννοώ δηλαδή να έχουν κοινή έξοδο σε σωληνώσεις ώστε κι η μία να χαλάσει απλά θα μειωθεί η ροή στο κύκλωμα αλλά δεν θα διακοπεί.

Η πίεση εξόδου σ' αυτές είναι πολύ μεγάλη (π.χ. Hmax πάνω από 6m) ανεξάρτητα όγκου ροής.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ναι salv είναι πολύ καλή ιδέα ,αλλα δεν ξέρουμε και τι θόρυβο κάνουν θα το ψάξω και στα εδώ καταστήματα με υδραυλικά έχουμε κάνα2 που πιστεύω θα βρω.

επίσης με τόσο μεγάλη roi θα πρέπει να βάλω βάνες για να κόψω την δύναμη τους αλλα μήπως αν δουλεύουν για καιρό έτσι δημιουργήσουν πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Heli-division καλή αρχή και καλή συνέχεια στο Μεσογειακό σου ενυδρειο.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πως θα αιχμαλωτίσεις τα ψάρια που λες ότι θα βάλεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ tags,είναι το μονο εύκολο φιλε μου σε σχέση με το περιβάλλον και ενυδρείο που πρέπει ναφτιάξω

.to post είναι για το τι χρειάζομαι για να έχω ένα σωστά λειτουργικό ενυδρείο.

μένω διπλα στην θάλασσα και τα έχω δει άπειρες φορες,, να υπάρχουν εκεί μικρά όπως επίσης και μια σπηλιά γεμάτη αστακούς στην οροφή τις κρυμμένους.

εκτος ότι μου έχει πει ένας φίλος να μου φέρι, μπορώ και εγώ να το πιάσω μέσα από τα βράχια εκεί που κάθεται η και με κιούρτο.

Κύριε Νίκο καλημέρα μου λέτε ποίους κυκλοφορητές προτείνεται ?

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

βρήκα τους maxi jet 1000 αυτός ο κυκλοφορητής πως τοποθετείται??πρέπει να κάνω και άλλες τρύπες στο ενυδρείο??ρωτάω γιατί αν πρέπει να γίνουν τρύπες,,να τις κάνω πριν κολληθεί όλο το tank :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...