Jump to content

Help


xristos dimakopoulos

Recommended Posts

καλησπερα λοιπον το ενυδρειο ειναι θολο απο το σαββατο εχω ριξει stress zyme δευτερα 25ml τεταρτη αλλα 25ml και ακομα ειναι θολο υποψιν ειναι ακομα αστροτο το ενυδρειο και τα σφουγκαρια απο το ενυδριο μου τα ειδα λες και ειχαν μαζεψει μουχλα αλλα τα καθαρισα σταδιακα με διαφορα μιας ημερας. υποψην ειναι 100 .λτ εχει μεσα 1 pagasioys 1 gallaher 3 τιγρακια 1 πλακοστομο και 2 γατοψαρα και 2 διαφανες αλλα δεν ξερω πως λεγονται. μερικοι μου ειπαν πως μπορει να εχει σκουρια.??? αλλοι μου λενε θα καθαρισει με τον καιρο.τι παιζετε?? ααα και το ESKLARIN δεν θυμαμαι καλα σε τι χρησιμευει? αυτα....φωτιστεμε αν μπορειτε μπας και δω και εγω ενυδριο καθαρο και φωτισμενο...και κατι αλλο για να σας βοηθεισω με την θολουρα ...οταν αναβω τις λαμπες μοιαζει να αιορειται ασπρη σκονη..εεε????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα λοιπον το ενυδρειο ειναι θολο απο το σαββατο εχω ριξει stress zyme δευτερα 25ml τεταρτη αλλα 25ml και ακομα ειναι θολο υποψιν ειναι ακομα αστροτο το ενυδρειο και τα σφουγκαρια απο το ενυδριο μου τα ειδα λες και ειχαν μαζεψει μουχλα αλλα τα καθαρισα σταδιακα με διαφορα μιας ημερας. υποψην ειναι 100 .λτ εχει μεσα 1 pagasioys 1 gallaher 3 τιγρακια 1 πλακοστομο και 2 γατοψαρα και 2 διαφανες αλλα δεν ξερω πως λεγονται. μερικοι μου ειπαν πως μπορει να εχει σκουρια.??? αλλοι μου λενε θα καθαρισει με τον καιρο.τι παιζετε?? ααα και το ESKLARIN δεν θυμαμαι καλα σε τι χρησιμευει? αυτα....φωτιστεμε αν μπορειτε μπας και δω και εγω ενυδριο καθαρο και φωτισμενο...και κατι αλλο για να σας βοηθεισω με την θολουρα ...οταν αναβω τις λαμπες μοιαζει να αιορειται ασπρη σκονη..εεε????

στο πρωτο σου μηνυμα ειχες αυτα τα ψαρια "....ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ 3 ΤΙΓΡΑΚΙΑ 1 ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟ ΚΑΙ 1 ΚΑΡΧΑΡΙΑ GALLAHER....."

εχεις προβλημα αμωνιας κ πας κ παιρνεις κ αλλα ψαρια.. τι να πω? :blink:

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο σου μηνυμα ειχες αυτα τα ψαρια "....ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ 3 ΤΙΓΡΑΚΙΑ 1 ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟ ΚΑΙ 1 ΚΑΡΧΑΡΙΑ GALLAHER....."

εχεις προβλημα αμωνιας κ πας κ παιρνεις κ αλλα ψαρια.. τι να πω? :blink:

ρε φιλε δικιο εχεις αλλα οταν μου ντα κανου δωρο δεν μπορω να πω οχι.και καταδευτερον δεν ρωτισα αυτο ρωτισα αν μπορειτε να βοηθεισετε και οχι να μο κανεις {κανετε} κριτικη..σε ευχαριστω παντως για τον χρονο σου..αν θελετε πες τε μου τι μπορω να κανω να {σωσω}???? την κατασταση. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

επιστρεφεις τα ψαρακια σου πισω. επειτα βαζεις ενα αξιολογο βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου, το στρωνεις ριχνωντας καθε 2-3 ημερες τροφη για ψαρια και μετα απο καμια 40 ημερες και αφου κανεις μετρησεις και βγουν οκ βαζεις για αρχη 2 μονο ψαρακια το πολυ, αφου ρωτησεις αν ταιριαζουν μεταξυ τους, αν κανουν για το νερο σου και αφου εχεις φτιαξει τη διακοσμηση ετσι ωστε να κανει για τα ψαρια που θελεις να βαλεις.

φαινεται χρονοβορο και κοπιαστηκο οτι λεω αλλα μονο ετσι θα εχεις ενα σωστο συστημα. με τα ψαρια που εχεις, με το ενυδρειο αυτο και τη κατασταση που ειναι τωρα θα εχεις σιγουρα απωλειες, οτι και να κανεις. απλα σου το τονιζω αυτο γιατι ξερω ποσο δυσκολος ειναι ο αποχωρισμος αλλα μπροστα στο θανατο ειναι προτιμοτερος και κριμα ειναι. ετσι?

διαβασε μεσα στο φορουμ για κυκλο αζωτου, για βιοτοπους, για στρωσιμο ενυδρειου. αν μπορει καποιος να σου δωσει και τα λινκ που απευθυνονται σε αρχαριους καλο θα ειναι. δες και παρομοια θεματα με το δικο σου και θα καθοδηγηθεις και απο εκει. συνηθως δημωσιευονται στη κατηγορια "καλως ηρθατε" απο νεους φιλους μας και στη κατηγορια "ασθενειες".

εχεις καμια φωτο να μας δειξεις και περισσοτερες πληροφοριες να μας δωσεις για το ενυδρειο σου(φιλτρο, φωτισμος, διαστασεις) ωστε να σε βοηθησουμε και σε αλλα πιθανα λαθη σου? δεν θελω να σε υποτιμισω και μην το παρεις ετσι. να βοηθησουμε θελουμε. ολοι εχουμε κανει λαθη... αλλοι μικροτερα και αλλοι περισσοτερα.

τα ψαρια παντως οπωσδηποτε πισω. δεν σχολιαζω αν κανουν για το ενυδρειο σου ή αν ταιριαζουν μεταξυ τους γιατι ειναι δεδομενο πως οχι και δεν ειναι του παροντος.

ελπιζω να με καταλαβαινεις.

καλη συνεχεια φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω δυο φιλτρα.Το πρωτο ειναι για 650 λιτρα βιολογικο μακαροτσινι καρβουνο και υαλοβαμβακα και το δευτερο ειναι μονο με σφουγγαρι 400 λιτρων.Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να δωσω τα ψαρια πισω,τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση.Μπορω να κανω κατι με καποιο χημικο???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ριξε μια ματια στο ενυδρειο και πεσ μου τη γνωμη σου.

Link to comment
Share on other sites

post-15692-1255040223_thumb.jpgpost-15692-1255040223_thumb.jpgπροσπαθω να ανεβασω φωτογραφια Έγινε επεξεργασία - xristos dimakopoulos
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει νοημα. χημικα οχι. ειδα οτι εχεις ανοιξει ενα αλλο θεμα και τα παιδια σου εχουν ηδη πει τι πρεπει να κανεις. προσπαθησε να καταλαβεις πως δουλευει το συστημα, διαβαζοντας και θα καταλαβεις τι πρεπει να κανεις. εχει παρα πολλα ψαρια μεσα και θα χασεις αρκετα αν δεν τα δωσεις πισω και ας εχεις καλα φιλτρα σε σχεση με τα λιτρα σου γιατι δεν εχεις βιολογια. για μενα βγαλε και το καρβουνο.

παρε ενα δοχειο 50 λιτρα και βαλε νερο με αντιχλωριο. ριξε και ενα θερμοστατη μεσα, ωστε να εχει την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου σου. αφησε το για μια ημερα, αδειασε το μισο ενυδρειο και μετα συμπληρωσε στο ενυδρειο το νερο απο το δοχειο. αμεσως μετα γεμισε παλι το δοχειο με αντιχλωριο και αγησε το για μια ημερα. επανελαβε καθε μερα το ιδιο. σκοπος ειναι να κανεις καθημερινα αλλαγες νερου ξεκινοντας τη προετοιμασια του φρεσκου νερου μια ημερα πριν, ωστε να δεσμευσεις το χλωριο ετσι και να εχεις σταθερη θερμοκρασια στο ενυδρειο σου. παρε και υγρα τεστ αμμωνιας, ΝΟ2 και ΝΟ3 και κανε καθημερινα μετρησεις. μολις μηδενησουν τα δυο πρωτα κανε μικροτερες αλλαγες. το ενυδρειο σου θα εχει στρωσει μονο οταν χωρις αλλαγες ειναι μηδενικα (αμμωνια και ΝΟ2). τα ΝΟ3 δεν θα ειναι 0 αλλα και οχι μεγαλυτερα του 25-30.

αλλα κοιτα να διωξεις τα ψαρια σου. στο ξαναλεω. δεν θα κινδυνεψουν τα ψαρια σου ετσι και δεν θα ταλαιπωρηθεις με τις αλλαγες που σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν μπορείς να δώσεις τα ψάρια πίσω ή τα μεταφέρεις σε άλλο ενυδρείο (γιατί μερικά απ'αυτά που έχεις γίνονται τεράστια π.χ. pangasius και μάλλον ο pleco) ή βάζεις μια αγγελία εδώ και τα χαρίζεις ή τα πουλάς...

Link to comment
Share on other sites

ελλατωσε και το ταισμα.

να σου πω φιλε μου? να αδεισω οπως μου ειπες το μισο να του βαλω αντιχλοριο. το esklarin κατα τιν αναλογια του μισου? και να βαλω και stress zyme η οχι?

και το ταισμα κατα δευτερη μερα ? ι μια φορα τιν ημερα?

Έγινε επεξεργασία - xristos dimakopoulos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω δυο φιλτρα.Το πρωτο ειναι για 650 λιτρα βιολογικο μακαροτσινι καρβουνο και υαλοβαμβακα και το δευτερο ειναι μονο με σφουγγαρι 400 λιτρων.Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να δωσω τα ψαρια πισω,τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση.Μπορω να κανω κατι με καποιο χημικο???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ριξε μια ματια στο ενυδρειο και πεσ μου τη γνωμη σου.

Δυστυχως να περιμενεις να πεθανουν και σιγουρα θα γινει πολυ συντομα για σενα αλλα αργα και βασανιστικα για τα ψαρακια. Κριμα που δεν εχεις διαθεση να το καταλαβεις, γιατι στα εγραψε πολυ σωστα. Οσο για το ... μου τα εκαναν δωρο ... οι ζωες δεν ειναι σοκολατακια φιλε μου για να τις πηγαινουν στις γιορτες. Φυσικα δεν φταις εσυ σε αυτο, αλλα προσπαθησε να καταλαβεις οτι ο χωρος σου και μικρος ειναι και τα ψαρια σου δεν μπορουν να ζησουν ολα κατω απο τις ιδιες συνθηκες. Η λυση ειναι μια ... επιστροφη και αφου κανεις τις σωστες κινησεις ... επιτυχες αποτελεσμα. Σε αλλη περιπτωση ..... αυτο που σου εγραψα στην αρχη. Στο χερι σου ειναι να αποφασισεις.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως να περιμενεις να πεθανουν και σιγουρα θα γινει πολυ συντομα για σενα αλλα αργα και βασανιστικα για τα ψαρακια. Κριμα που δεν εχεις διαθεση να το καταλαβεις, γιατι στα εγραψε πολυ σωστα. Οσο για το ... μου τα εκαναν δωρο ... οι ζωες δεν ειναι σοκολατακια φιλε μου για να τις πηγαινουν στις γιορτες. Φυσικα δεν φταις εσυ σε αυτο, αλλα προσπαθησε να καταλαβεις οτι ο χωρος σου και μικρος ειναι και τα ψαρια σου δεν μπορουν να ζησουν ολα κατω απο τις ιδιες συνθηκες. Η λυση ειναι μια ... επιστροφη και αφου κανεις τις σωστες κινησεις ... επιτυχες αποτελεσμα. Σε αλλη περιπτωση ..... αυτο που σου εγραψα στην αρχη. Στο χερι σου ειναι να αποφασισεις.- :blink:

φιλε μου μου περιγραφεις ολη την συντελεια του κοσμου...δεν ειναι ετσι χαλαρωσε λιγακι. βρικα ακρη αρχιζει και καθαριζει το νερο και αφτασε το ph να ειναι στα 6 και νιτρικα κτλπ πεφτουν και καθαριζει το νερο. και τα ψαρακια φυσιολογικα τρωνε και δραστιρια.! απλα μην εισαστε κολημενοι... υπαρχουν και αλλοι τροποι ....και ζητησα μια βοηθεια για το νερο και στην τελικη μου την ειπατε αντι να βρουμε και να μου πειτε καμια λυση. δεν ειμαστε ολοι επιστιμονες απλα γνωση παραπανω για το αντικιμενο θελω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σωστά ψάχνεις παραπάνω γνώση αλλά όταν την βρίσκεις γιατί δεν την δέχεσαι; Τα ψάρια σου ακόμα και αν τώρα δείχνουν καλά, δεν θα επιβιώσουν. Χάρισέ τα ή επέστρεψέ τα στο μαγαζί απ'όπου τα πήρες.Άρχισε το διάβασμα και η επόμενη απόπειρα θα είναι σίγουρα επιτυχημένη και θα σε αποζημιώσει. Φιλικά

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

να σου πω φιλε μου? να αδεισω οπως μου ειπες το μισο να του βαλω αντιχλοριο. το esklarin κατα τιν αναλογια του μισου? και να βαλω και stress zyme η οχι?

και το ταισμα κατα δευτερη μερα ? ι μια φορα τιν ημερα?

η διαδικασια που σου γραφω ειναι διαδικασια αλλαγης νερου που θα εφαρμοζεις ετσι κι αλλιως ανα τακτα χρονικα διαστηματα οσο "ζει" το ενυδρειο σου. η διαφορα ειναι οτι εδω πρεπει να αλλαζεις το μισο νερο (περισσοτερο νερο δηλαδη) καθημερινα (πιο τακτικα δηλαδη) ωστε να μειωσουμε οσο το δυνατον τα τοξικα στοιχεια που αυτη τη στιγμη ειναι το ενυδρειο σου τιγκα. οταν ομως αλλαζεις νερο πρεπει το φρεσκο να ειναι οσο το δυνατον ιδιο σε καποια χαρακτηριστικα με το μισο που παραμενει στο ενυδρειο σου. θερμοκρασια, ΡH,GH,KH. μια αποτομη αλλαγη στο περιβαλλον του ενυδρειου σου Πχ θερμοκρασια ισως αποβει μοιραια. πολλες τετοιες αλλαγες σιγουρα.

στο ερωτημα σου τωρα: το νερο που θα αδειασεις απο το ενυδρειο σου θα το πεταξεις. στο δοχειο προετοιμασιας που περιγραφω πριν, θα βαλεις νερο βρυσης και αντιχλωριο στην αναλογια του νερου βρυσης. αν το αντιχλωριο σου(δεν το γνωριζω αυτο που λες γιατι χρησιμοποιω αλλο) περιεχει και αλλα θρεπτικα στοιχεια για τα ψαρια ριξε και λιγο περισσοτερο, δεν θα κανεις κακο.

ο δισκους φαν που του μιλησες ετσι ασχοληται, αν θυμαμαι καλα, με τα ενυδρεια καπου 20 χρονια. δεν ειναι παιδαρελι στο ειδος(ουτε και στην ηλικια :blink: ). οπως επισης και οι αλλοι εδω. εχουν απολυτο δικιο και μην τους αφισβητεις στο θεμα της επιστροφης. κι εσυ αν ζησεις μεσα σε κανιβαλους και σε ενα βρωμικο περιβαλλον θα επιβιωσεις 20 μονο χρονια και θα εισαι στρεσαρισμενος(αν δεν σε φανε). αν ομως ζεις στο χωριο σου, θα ζησεις 70 και ευτυχισμενα. δεν ειναι καθολου υπερβολες. δωστα πισω γιατι θα το μετανιοωσεις. ποσοι σου εχουν πει οτι το ενυδρειο ειναι μπελας, πολυεξοδο χομπι και στο τελος τα παρατησαν? τα παρατησαν γιατι δεν ειχαν καποιον να τους δωσει σωστες συμβουλες ή δεν ακουσαν τις σωστες συμβουλες(οπως κανεις εσυ τωρα), ειδαν τα χειροτερα και απελπιστηκαν. προσεξε μην τη πατησεις κι εσυ.

οι αλλαγες νερου δεν θα σωσουν τη κατασταση, απλα ισως περιορισουν τους θανατους. αν ζησουν ομως και στρωσει το ενυδρειο σου, καποια στιγμη θα ψωφησουν (προωρα) και αυτα απο το στρες λογω κυνηγητου και ακαταλληλοτητας νερου για καποια ψαρια (οχι βρωμικου αλλα διαφορετικου νερου). αν δεν φαγωθουν απο αλλα.

τα ΝΟ3 που λες οτι μειωθηκαν εγινε λογω αλλαγης νερου. να χαρεις αν αυξηθουν και επειτα μεινουν σταθερα. αμμωνια και νιτριδια μετρας να δεις το χαμο που γινεται? το ΡΗ πως επεσε? δεν πεφτει ετσι. μαλλον τα τεστ σου ειναι ακαταλληλα ή χαλασμενα. στικς εχεις?

το ταισμα θα ειναι πολυ λιγο και δεν θα χορταινεις τα ψαρια. κανε τους δηλαδη διαιτα ωστε να παραγουν λιγοτερες ακαθαρσιες. αυτο θα κρατησει περισσοτερο απο μηνα, μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου (να μηδενισουν η αμμονια και τα νιτριδια-οχι τα νιτρικα). αν ψωφισει κανενα, οταν δηλαδη, βγαλτο αμεσως γιατι θα παραγει παρα πολυ αμμωνια.

καλυτερα μην κανεις τιποτα απο αυτα αλλα προτιμισε να τα πας πισω ή να τα πουλησεις.

προς τους υπολοιπους: δωστε του κανενα λινκ για το παγκασιους ετσι να δει τι σημαινει αυτο το ψαρι. τελευταια κατι ειχε κυκλοφορησει αλλα δεν μπορω να ψαξω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

post-15692-1255171330_thumb.jpg

η διαδικασια που σου γραφω ειναι διαδικασια αλλαγης νερου που θα εφαρμοζεις ετσι κι αλλιως ανα τακτα χρονικα διαστηματα οσο "ζει" το ενυδρειο σου. η διαφορα ειναι οτι εδω πρεπει να αλλαζεις το μισο νερο (περισσοτερο νερο δηλαδη) καθημερινα (πιο τακτικα δηλαδη) ωστε να μειωσουμε οσο το δυνατον τα τοξικα στοιχεια που αυτη τη στιγμη ειναι το ενυδρειο σου τιγκα. οταν ομως αλλαζεις νερο πρεπει το φρεσκο να ειναι οσο το δυνατον ιδιο σε καποια χαρακτηριστικα με το μισο που παραμενει στο ενυδρειο σου. θερμοκρασια, ΡH,GH,KH. μια αποτομη αλλαγη στο περιβαλλον του ενυδρειου σου Πχ θερμοκρασια ισως αποβει μοιραια. πολλες τετοιες αλλαγες σιγουρα.

στο ερωτημα σου τωρα: το νερο που θα αδειασεις απο το ενυδρειο σου θα το πεταξεις. στο δοχειο προετοιμασιας που περιγραφω πριν, θα βαλεις νερο βρυσης και αντιχλωριο στην αναλογια του νερου βρυσης. αν το αντιχλωριο σου(δεν το γνωριζω αυτο που λες γιατι χρησιμοποιω αλλο) περιεχει και αλλα θρεπτικα στοιχεια για τα ψαρια ριξε και λιγο περισσοτερο, δεν θα κανεις κακο.

ο δισκους φαν που του μιλησες ετσι ασχοληται, αν θυμαμαι καλα, με τα ενυδρεια καπου 20 χρονια. δεν ειναι παιδαρελι στο ειδος(ουτε και στην ηλικια :blink: ). οπως επισης και οι αλλοι εδω. εχουν απολυτο δικιο και μην τους αφισβητεις στο θεμα της επιστροφης. κι εσυ αν ζησεις μεσα σε κανιβαλους και σε ενα βρωμικο περιβαλλον θα επιβιωσεις 20 μονο χρονια και θα εισαι στρεσαρισμενος(αν δεν σε φανε). αν ομως ζεις στο χωριο σου, θα ζησεις 70 και ευτυχισμενα. δεν ειναι καθολου υπερβολες. δωστα πισω γιατι θα το μετανιοωσεις. ποσοι σου εχουν πει οτι το ενυδρειο ειναι μπελας, πολυεξοδο χομπι και στο τελος τα παρατησαν? τα παρατησαν γιατι δεν ειχαν καποιον να τους δωσει σωστες συμβουλες ή δεν ακουσαν τις σωστες συμβουλες(οπως κανεις εσυ τωρα), ειδαν τα χειροτερα και απελπιστηκαν. προσεξε μην τη πατησεις κι εσυ.

οι αλλαγες νερου δεν θα σωσουν τη κατασταση, απλα ισως περιορισουν τους θανατους. αν ζησουν ομως και στρωσει το ενυδρειο σου, καποια στιγμη θα ψωφησουν (προωρα) και αυτα απο το στρες λογω κυνηγητου και ακαταλληλοτητας νερου για καποια ψαρια (οχι βρωμικου αλλα διαφορετικου νερου). αν δεν φαγωθουν απο αλλα.

τα ΝΟ3 που λες οτι μειωθηκαν εγινε λογω αλλαγης νερου. να χαρεις αν αυξηθουν και επειτα μεινουν σταθερα. αμμωνια και νιτριδια μετρας να δεις το χαμο που γινεται? το ΡΗ πως επεσε? δεν πεφτει ετσι. μαλλον τα τεστ σου ειναι ακαταλληλα ή χαλασμενα. στικς εχεις?

το ταισμα θα ειναι πολυ λιγο και δεν θα χορταινεις τα ψαρια. κανε τους δηλαδη διαιτα ωστε να παραγουν λιγοτερες ακαθαρσιες. αυτο θα κρατησει περισσοτερο απο μηνα, μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου (να μηδενισουν η αμμονια και τα νιτριδια-οχι τα νιτρικα). αν ψωφισει κανενα, οταν δηλαδη, βγαλτο αμεσως γιατι θα παραγει παρα πολυ αμμωνια.

καλυτερα μην κανεις τιποτα απο αυτα αλλα προτιμισε να τα πας πισω ή να τα πουλησεις.

προς τους υπολοιπους: δωστε του κανενα λινκ για το παγκασιους ετσι να δει τι σημαινει αυτο το ψαρι. τελευταια κατι ειχε κυκλοφορησει αλλα δεν μπορω να ψαξω τωρα.

παιδαρελι φιλε μου καλε δεν ειμαι ουτε στο ειδος γιατι ειχα και παλιοτερα πριν 10 χρονια ενυδρειο και γνωριζω καποια πραγματα..οπως να μου ζησουν καποια ψαρια οπως και τα περισοτερα με το ιδιο απ οτι καλα θυμαμε και ειχα κανει πολλες αλχημειες με τα ψαρια γιατι εβαζα αλλα ανταλον αλλα οταν εμαθα εφτασε να σου δωσω για παραδιγμα τα ΠΑΚΟΥ που ειχα ειχαν μεγαλωσει αρκετα για ενα 120 ενυδρειο και ο πλακοστομος ειχε φτασει γυρο στους 40-50 ποντους. οποτε τα εδωσα σε μια καφετερια στιν πατρα και σε πληροφορο οτι ζουν μεχρι και σημερα.{ αρα ηταν καλη η χρηση και η χημεια του ενυδριου μου}}} αλλα το παρατισα το ειδος απο αλλαγες σπιτιου.Οσο και για την ηλικια στα 30 μου πλεων μου ειμαι συνιδιτοποιημενος το τι κανω και ρωτω. πλεων μετα απο 10 χρονια που ασχολουμαι παλι υπαρχουν αλλα χημικα αλλα φιλτρα κτλπ. το να γραφτω σε ενα site και να κανω καποιες ερωτησεις δεν ειναι κακο. το ξερω πως θα υπαρξουν και απωλειες απο ψαρια αλλα συνηθεια ειναι.οσο για τα ψαρια επιβιωσης θα δειξει.μπωρει ο gallaher να φαει τα υπολιπα θα δουμε.

απλα κακος η καλος μου βγηκε να το κανω με αυτον τον τροπο.απλα βλεπω πως στρονουν τα πραγματα.any way θα δειξει. σε ευχαριστω για της απαντησεις σου απλα θελω και εγω να μαθω καποια πραγματα γιατι εχει αλλαξει το συστημα.και να μην απως ειπα και πριν να μην κατακρινουμε......σου διχνω και μια εικονα του ενυδρειου μου.

Έγινε επεξεργασία - xristos dimakopoulos
Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα δεν σε κατακρινα και πιστευω να το γνωριζεις. να βοηθησω προσπαθησα οσο μπορω και μου το επιτρεπουν οι γνωσεις μου. το ιδιο και οι υπολοιποι φιλοι, αλλα καποιοι εχουν λιγο πιο αποτομο στυλακι, θελουμε δεν θελουμε και οφειλουμε να προσαρμοστουμε οπως καθε ατομο σε μια κοινωνια. το οτι ειναι αποτομοι δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα και προθυμα ατομα να βοηθησουν και να θελουν το καλο σου. αυτο μην το ξεχνας!!

οπως ειπες σε αυτα τα10 χρονια της απουσιας σου εχουν αλλαξει πολλα. οχι μονο στο τεχνικο και βιολογικο εξοπλισμο αλλα και στη νοοτροπια. πλεον εχουν αρχισει να κυριαρχουν οι βιοτοποι.

υπαρχουν δυο κατηγοριες ανθρωπων που εχουν ενυδρεια σπιτι τους. αυτοι που θελουν μια διακοσμηση στο σπιτι τους, συμφωνα με τα δικα τους γουστα και αυτοι που επιδιωκουν οτι καλυτερο για τους οργανισμους που φιλοξενουν. κατι σαν τους ιδιοκτητες των σκυλιων. αλλοι τους εχουν παρατημενους στο κηπο για φυλακα(οπως εγω, δυστηχως) και αλλοι τους εχουν σαν μελος της οικογενειας τους. εδω, στο χωρο των ψαριων, εμεις στο ΑΖ ανοικουμε στη δευτερη. εσυ δεν ξερω που ανηκεις. δεν ειναι κακο να ανηκεις στη πρωτη κατηγορια, απλα να ξερεις οτι θα αντιμετωπισεις παρομοιες καταστασεις και στο μελλον. αν μας ανεχτεις μονο καλο θα παρεις!!!

το οτι ζουν τα ψαρια που ειχες στη καφετρια ακομη δεν σημαινει οτι ζουν καλα. αν ζουσαν σε καταλληλο ενυδρειο θα εβλεπες αλλα ψαρια. η μακροζωια δεν σημαινει παντα και υγεια. μπορει ενας ανθρωπος να εχει γερη κραση, να ζησει πολλα χρονια και να ειναι δυστηχησμενος.

τελος, με ολο το θαρρος και το σεβασμο στο προσωπο σου, απο την συνθεση, τη φωτο και οσα εχεις πει για το προβλημα σου, δεν σε βλεπω και πολυ εμπειρο. 10 χρονια απουσιας δεν ειναι εμπειρια και δεν σημαινει οτι γνωριζεις. το θεμα ειναι ποσα χρονια ασχολησαι με το θεμα και τι εχεις καταφερει να δημιουργησεις. τελος παντων.

οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μου περιγραφεις ολη την συντελεια του κοσμου...δεν ειναι ετσι χαλαρωσε λιγακι. βρικα ακρη αρχιζει και καθαριζει το νερο και αφτασε το ph να ειναι στα 6 και νιτρικα κτλπ πεφτουν και καθαριζει το νερο. και τα ψαρακια φυσιολογικα τρωνε και δραστιρια.! απλα μην εισαστε κολημενοι... υπαρχουν και αλλοι τροποι ....και ζητησα μια βοηθεια για το νερο και στην τελικη μου την ειπατε αντι να βρουμε και να μου πειτε καμια λυση. δεν ειμαστε ολοι επιστιμονες απλα γνωση παραπανω για το αντικιμενο θελω.

1. Πολυ θα ηθελα να μαθω πως ειναι ... μπορεις να μου πεις; :blink:

2. Απο που "βγανει" οτι ........δεν ειμαι χαλαρος; :(

3. Για να "ξεκολησουμε" ............. θα μας τους μαθεις; ;)

4. Δεν ειμαι σιγουρος.-:(

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην ερώτησή σου για την άμμο:

Μπορείς να βγάλεις το χαλίκι και να βάλλεις άμμο αρκεί να είναι κατάλληλη για ενυδρεία και να μην κάνει το νερό πιο σκληρό. Μπορείς να κάνεις το τεστ με το ξίδι για να δεις αν είναι κατάλληλη.

αν μου επιτρέπεις ένα σχόλιο, όπως σου εξήγησε πολύ όμορφα ο φίλος fishaki, έχεις διαφορετική νοοτροπία από τους περισσότερους εδώ. Αυτό συν το ότι δεν ακολούθησες συμβουλές που σου δόθηκαν νωρίτερα κάνει τους χρήστες να μην απαντούν στις απορίες σου. Όχι από κακία ή εκδίκηση, αλλά όταν έχεις άτρωτο ενυδρείο, με ασυνδύαστα και υπερβολικά σε αριθμό ψάρια για τα λίτρα σου και δεν ακολουθείς συμβουλές για να το διορθώσεις, τότε ο μέσος χρήστης δεν θεωρεί ουσιώδες αν θα βάλλεις άμμο η χαλίκι.

Είναι χαμένος χρόνος να απαντήσει αφού θα προκύψουν προβλήματα μεγάλα που δεν θα οφείλονται ούτε στην άμμο, ούτε στο χαλίκι. Πάντα φιλικά και με όλη την καλή διάθεση :blink:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην ερώτησή σου για την άμμο:

Μπορείς να βγάλεις το χαλίκι και να βάλλεις άμμο αρκεί να είναι κατάλληλη για ενυδρεία και να μην κάνει το νερό πιο σκληρό. Μπορείς να κάνεις το τεστ με το ξίδι για να δεις αν είναι κατάλληλη.

αν μου επιτρέπεις ένα σχόλιο, όπως σου εξήγησε πολύ όμορφα ο φίλος fishaki, έχεις διαφορετική νοοτροπία από τους περισσότερους εδώ. Αυτό συν το ότι δεν ακολούθησες συμβουλές που σου δόθηκαν νωρίτερα κάνει τους χρήστες να μην απαντούν στις απορίες σου. Όχι από κακία ή εκδίκηση, αλλά όταν έχεις άτρωτο ενυδρείο, με ασυνδύαστα και υπερβολικά σε αριθμό ψάρια για τα λίτρα σου και δεν ακολουθείς συμβουλές για να το διορθώσεις, τότε ο μέσος χρήστης δεν θεωρεί ουσιώδες αν θα βάλλεις άμμο η χαλίκι.

Είναι χαμένος χρόνος να απαντήσει αφού θα προκύψουν προβλήματα μεγάλα που δεν θα οφείλονται ούτε στην άμμο, ούτε στο χαλίκι. Πάντα φιλικά και με όλη την καλή διάθεση :blink:

;)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην ερώτησή σου για την άμμο:

Μπορείς να βγάλεις το χαλίκι και να βάλλεις άμμο αρκεί να είναι κατάλληλη για ενυδρεία και να μην κάνει το νερό πιο σκληρό. Μπορείς να κάνεις το τεστ με το ξίδι για να δεις αν είναι κατάλληλη.

αν μου επιτρέπεις ένα σχόλιο, όπως σου εξήγησε πολύ όμορφα ο φίλος fishaki, έχεις διαφορετική νοοτροπία από τους περισσότερους εδώ. Αυτό συν το ότι δεν ακολούθησες συμβουλές που σου δόθηκαν νωρίτερα κάνει τους χρήστες να μην απαντούν στις απορίες σου. Όχι από κακία ή εκδίκηση, αλλά όταν έχεις άτρωτο ενυδρείο, με ασυνδύαστα και υπερβολικά σε αριθμό ψάρια για τα λίτρα σου και δεν ακολουθείς συμβουλές για να το διορθώσεις, τότε ο μέσος χρήστης δεν θεωρεί ουσιώδες αν θα βάλλεις άμμο η χαλίκι.

Είναι χαμένος χρόνος να απαντήσει αφού θα προκύψουν προβλήματα μεγάλα που δεν θα οφείλονται ούτε στην άμμο, ούτε στο χαλίκι. Πάντα φιλικά και με όλη την καλή διάθεση :blink:

Σε οποιοδηποτε ενυδρειο βαζουμε αμμο η αν καλυπτει τις αναγκες των ψαριων μας; ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδηποτε ενυδρειο βαζουμε αμμο η αν καλυπτει τις αναγκες των ψαριων μας; :blink:

αμαν ρε νικο. εσυ εκει κολλας τωρα?

;)

Link to comment
Share on other sites

1. Αν τα σφουγγαρια ειναι το υλικο που εχει το φιλτρο για βιολογικο υλικα, μη τα πλενεις. Πετας τη βιολογια ετσι. Οταν βουλωσουν μονο και πεσει πολυ η ροη, βγαζεις λιγο νερο απο το ενυδρειο σε λεκανακι (καινουριο καθαρο και το καρατας μονο για ενυδρειακη χρηση) και στιβεις ελαφρα τα σφουγγαρια μεσα στο νερο ισα να ξεβουλωσουν και οχι να γινουν πεντακαθαρα.

2,. Το θολο ασπρο νερο ειναι συγκεντρωση νιτροποιητικων βακτηριων λογω εξαρσης της αμμωνιας (δηλητηριο απο τους ρυπους των ψαριων) η οποια θα σου σκοτωσει αμεσα ή εμμεσα ολα τα ψαρια αν μενουν σε τετοιο νερο. Μπολιασε το με μουργα απο στρωμενο φιλτρο ή κανε καθε μερα σωστες αλλαγες νερου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Αν τα σφουγγαρια ειναι το υλικο που εχει το φιλτρο για βιολογικο υλικα, μη τα πλενεις. Πετας τη βιολογια ετσι. Οταν βουλωσουν μονο και πεσει πολυ η ροη, βγαζεις λιγο νερο απο το ενυδρειο σε λεκανακι (καινουριο καθαρο και το καρατας μονο για ενυδρειακη χρηση) και στιβεις ελαφρα τα σφουγγαρια μεσα στο νερο ισα να ξεβουλωσουν και οχι να γινουν πεντακαθαρα.

2,. Το θολο ασπρο νερο ειναι συγκεντρωση νιτροποιητικων βακτηριων λογω εξαρσης της αμμωνιας (δηλητηριο απο τους ρυπους των ψαριων) η οποια θα σου σκοτωσει αμεσα ή εμμεσα ολα τα ψαρια αν μενουν σε τετοιο νερο. Μπολιασε το με μουργα απο στρωμενο φιλτρο ή κανε καθε μερα σωστες αλλαγες νερου.

καλημερα φιλε μου.θελω να σου πω οτι το ενυδρειο ειναι το νερο κρυσταλο πλεων, τα σφουγγαρια ετσι θα τα καθαριζω,το ph εχει πεσει στα 7 σημερα θα κανω την πρωτη μικρη αλλαγη στο νερο. εχουν και σκατουλες τα ψαρακια :blink: παντως απο οτι βλεπω το συστημα κοιλαει μια χαρα για την ωρα. σε ευχαριστω για την βηθεια σου παρα πολυ εσενα και τον akkornteon,μιλατε ανθρωπινα και πολυ απλα και ειναι οτι καλυτερο ετσι.

με εκτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

Μην καλομαθαινεις, απλα με προλαβανε οι αλλοι και δεν σου τα εχωσα εγω πρωτος :blink:;):(

Με το ματι δεν μπορεις να τα δεις ολα.

Καλο ειναι οταν και αν μπορεις, να παρεις τεστ αμμωνιας ΝΗ3 κλπ οπως σου ειπαν πιο πανω :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...